Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Macedonia - Ohrid, Prespa i okolice

Macedonia jest 12 razy mniejszy od Polski. Najwyższym szczytem w Macedonii jest Korab. Ma on wysokość 2753 m nad poziomem morza. Mieszkańcy Macedonii palą papierosy właściwie w każdym miejscu, robią to między innymi w restauracjach, autobusach, pociągach, czy nawet sklepach. W Macedonii jest bardzo niewiele lotnisk, bo aż zaledwie 10 lotnisk i tylko 8 z nich ma utwardzoną nawierzchnię.
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 17.07.2012 13:03

Problem rozwiązany: za 150 zł można w Decathlonie kupić turystyczne, (szybkoschnące do tego) przewiewne spodnie, których nogawki dopina się do shortów - takie dwa w jednym.
kurush
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 103
Dołączył(a): 08.06.2009
Kempingi w okolicy Ochrydy i Prespy

Nieprzeczytany postnapisał(a) kurush » 17.08.2012 15:58

Witajcie!
Właśnie wróciliśmy znad Jeziora Ochrydzkiego, chętnie podzielę się informacjami na temat kempingów nad obu jeziorami:

W okolicy Jez. Ochrydzkiego mamy następujące kempingi (z północy na południe):

1. Struga AS - duży, wygląda na przestronny, tylko koło niego przejeżdżaliśmy, więc nie mam więcej wiadomości.
2. Ochryda - kemping skautowski (Izwidniczki Kemp), przed wjazdem do centrum od strony Strugi. Cena ok. 500 MKD za namiot. Mało gniazdek elektrycznych, ciepła woda w niektórych godzinach, plaża niezbyt ciekawa, woda mętna (co nad tym jeziorem jest rzadkością!). Jedyny plus to niska cena i najkrótszy dojazd do centrum, od biedy nawet można podejść pieszo.
3. Eleszec - szybko minąć i zapomnieć. Tłok, przy samej ruchliwej ulicy, wąska plaża, smród samochodów.
4. Gradiszte - najbardziej modny i tłoczny kemping, ale to ze względu na non-stop trwające dyskoteki i imprezy. Przyjeżdża się tu na imprę z Ochrydy, jak tam już zamkną klubiki. W czasie naszego pobytu były tam np. występy erotycznego duetu pań topless (tzn. topless były na plakacie, a czy doszło do czegoś jeszcze to nie wiem...). Plusem jest ładna skalista plaża, bliskość Muzeum na Wodzie, ale reszta to same minusy, chyba że ktoś jedzie żeby poimprezować. Cena za namiot i 4 osoby 650 MKD + taksa.
5. Ljubaniszta - kemping, który mogę naprawdę polecić. Chcieliśmy być tam tylko tydzień, ale zostaliśmy na dwa. Przestronny, zacieniony, mnóstwo miejsca nawet w szczycie sezonu. Typowo "rodzinny" - przeważają ludzie z dzieciakami, ale jest też sporo tranzytowców do Grecji czy Albanii. Nie ma w ogóle imprez nocnych, co nie oznacza, że jest całkowicie cicho - Macedończycy czasem lubią sobie przy namiocie puścić muzyczkę... :-) Jakby co, zawsze można zastosować stopery do uszu... Cena 650 MKD + taksa za namiot i 4 osoby, w tym jest już prąd (mnóstwo gniazdek) i samochód. Na kempingu świetnie zaopatrzony sklep, w którym można płacić kartą. Plaża żwirkowo-piaszczysta, długości 800 m, luźna nawet w niedzielnym szczycie. Na plaży knajpka z miejscowym jedzeniem (ale nie próbowaliśmy). Na różnych forach były wcześniej informacje o fatalnych sanitariatach (np. właściciele kwater w okolicy zniechęcają tak do kempingu), ale w tym roku większość została gruntownie wyremontowana i była bez zarzutu. Ciepła woda w godzinach 9-11, 16-18 i po 22 (te godziny się nieco zmieniały, ale generalnie prawie codziennie udawało się wziąć gorący prysznic).
6. Sweti Naum - kemping, o którym nigdzie nie ma ani słowa, w info centrum w Ochrydzie też o nim nie mówią, ale wygląda z zewnątrz naprawdę zachęcająco. Ma dużą ładną plażę, jest w cieniu, bardzo luźny. Położony jest zaraz na zapleczu kompleksu klasztornego. Cen nie znam. Wieczorem bardzo tną komary (w sąsiedztwie źródła Czarnego Drinu), czego nie ma w ogóle w Ljubanisztach. Kompleks klasztorny jest bardzo oblegany przez turystów, ale sam kemping jest poza strefą straganików i knajpek.

W okolicy Jeziora Ochrydzkiego kwatery kosztują 15-25 EUR za pokój 2-4-os. Jeśli chodzi o miejscowości, radzę unikać Pesztani i bezpośrednich okolic - straszny tłok, spaliny i hałas. Dla miłośników klimatycznych miejscowości z knajpkami i plażą polecam Trpejcę. Najspokojniejsze są Ljubaniszta.

Plaże, które warto polecić, to Ljubaniszta i Sweti Naum. Poza tym na wybrzeżu jest sporo zatoczek z klimatycznymi malutkimi plażami, do których prowadzą wąskie ścieżynki (np. w okolicy Muzeum na Wodzie), ale to trzeba samemu "wyczaić". Do niektórych plaż dojazd tylko łódką. Osoby nielubiące ścisku powinny unikać Gradiszte, Eleszca (brr!) i plaży w samej Ochrydzie.

Nad Jeziorem Prespańskim:

1. Pretor - kemping w cenie 500 MKD za namiot i 4 osoby. Przestronny, choć niezbyt duży, jest cień, są gniazdka elektryczne, ciepła woda w prysznicach. Plaża w Pretorze dość ludna, mnóstwo kramików i sklepików. Nie nocowaliśmy tam, tylko przejeżdżaliśmy.

2. Asamati - widzieliśmy tylko strzałki do kempingu, nic więcej nie wiem.

3. Krani - prawdopodobnie istnieje, choć nie byliśmy tam.

Pozostałe kempingi są nieczynne i opuszczone (na pn. brzegu jeziora). Plaże w Pretorze i przede wszystkim Slivnicy bardzo oblegane i z pełną infrastrukturą. Znaleźliśmy fajną i cichą plażę przy samej greckiej granicy, za wioską Dolno Dupeni, z klimatem jak na końcu świata... Woda w jeziorze płytsza i znacznie cieplejsza niż w Ochrydzkim, ale typowo "jeziorna" z powodu piasku i szlamu na dnie (w Ochrydzkim kryształowo czysta, jak w morzu).
Kwatery są, co rusz tabliczki "sobi", ceny w okolicach 20 EUR (1200 MKD) za 4 osoby.

Gdyby ktoś potrzebował więcej informacji, chętnie służę! :-)
kurush
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 103
Dołączył(a): 08.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kurush » 17.08.2012 16:01

piter83pl napisał(a):
DarCro napisał(a):Trzy pytania:

1) Ktoś przetestował jakiś kemping nad Jeziorem Ohrid lub Prespa?

Nie, ale wiem że jest jeden nad Prespą w Oteshevo i parę nad Ohridem.


W Oteszewie nie ma, zamknięty, o pozostałych napisałem w osobnym poście.
kurush
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 103
Dołączył(a): 08.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kurush » 17.08.2012 16:06

piter83pl napisał(a):
DarCro napisał(a):Trzy pytania:

3) Jak można się dostać na wyspę Golem Grad? Nie rozchodzi mi się o podpłynięcie, bo to wiem, że można z Konjsko lub Stenje, ale o faktyczne wejście na wyspę. Kiedyś trzeba było to jakoś uzgadniać z dyrekcją PN Galicica, ale gdzie, no i może się zmieniło?

Bierzesz łódeczkę płacisz i tyle. Nic nie trzeba uzgadniać, opisałem to w relacji jakiś czas temu.


Tylko doprecyzuję: ceny się niestety zmieniły od czasu relacji Pitera. W tym roku nikt z miejscowych werbowanych na plaży nie chciał zejść poniżej 50 EUR za 4-5 osób (1 łódka). Mam za to kontakt do człowieka, który oprowadza po wyspie i naprawdę dużo o niej wie, i wycieczkę łódką zorganizuje za połowę tej ceny, trzeba się z nim tylko dużo wcześniej umówić na konkretny termin. Zainteresowanym mogę przesłać kontakt mailowy do niego.
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 17.08.2012 23:05

W Oteszewie wciąż jest kemping - spaliśmy na nim dwa tygodnie temu. :) Może tylko trochę trudno do niego drogę wyczaić.

Na Golem Grad, przy wjeździe do wsi Końsko, wyszedł nam na drogę facet z pierwszego domu, zawiózł (2 dorosłych i 2 dzieci) i oprowadził po Golem Grad za 25 euro.
kurush
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 103
Dołączył(a): 08.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kurush » 18.08.2012 12:23

No to gratuluję! Nam się tak nie udało, faktem jest, że próbowaliśmy ze Stenja, a jak dowiedzieliśmy się w kilku miejscach, że zakaz wstępu, to do Konjskiego już nam się nie chciało pchać. Widać pan od łódki wiedział, że strażnicy właśnie popłynęli na obiad... :wink: Spróbujemy ponownie za rok... :)

A co do Oteszewa, to jak ten kemping wyglądał? Przejeżdżaliśmy obok, żywej duszy, zdezelowane przyczepy kempingowe... Może jakieś życie tliło się w głębi? Albo to nie ten kemping?
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 18.08.2012 15:17

To musiał nie być ten raczej. Na właściwym sporo kamperów, mało namiotow jeśli w ogóle. Zjazd jest koło dawnego hotelu i czynnego szpitala.
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1976
Dołączył(a): 06.03.2010
Re: Kempingi w okolicy Ochrydy i Prespy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 26.08.2012 21:50

kurush napisał(a):2. Ochryda - kemping skautowski (Izwidniczki Kemp), przed wjazdem do centrum od strony Strugi. Cena ok. 500 MKD za namiot. Mało gniazdek elektrycznych, ciepła woda w niektórych godzinach, plaża niezbyt ciekawa, woda mętna (co nad tym jeziorem jest rzadkością!). Jedyny plus to niska cena i najkrótszy dojazd do centrum, od biedy nawet można podejść pieszo.


właśnie tam spałem ze swoją kobietą tydzień temu :) nam liczono ok. 20 zł za namiot, ale wybraliśmy przyczepę kempingową za ok. 40 zł (bodajże 600 MKD za dwie osoby). Warunki spartańskie, ale trudno się dziwić, skoro praktycznie nie ma tam turystów zagranicznych, a jedynie Macedończycy. Nas traktowano jako wielką atrakcję, non stop ktoś przychodził się przywitać, pogadać, na dzień dobry dostaliśmy po piwie od szefa baru :) ogólnie atmosfera niesamowicie mi się tam podobała, zero komercji pod zagraniczną publikę. Tanio (w barze żarcie nam smakowało, piwo i wino oczywiście też ;), sympatycznie, do miasta szliśmy z buta przez dzielnicę muzułmańską.

Co do plaży, to na pewno nie może się równać z Ljubanishtą, ale jak widziałem w czym kąpią się ludzie w samej Ochrydzie i okolicach to ta bardzo mi się podobała. Woda doskonale przejrzysta, żadnej mętności - nie wiem, może akurat tak trafiliście?
Poprzednia strona

Powrót do Macedonia Północna - Северна Македонија



cron
Macedonia - Ohrid, Prespa i okolice - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone