Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Lubuskie (Południowe) i Karkonosze - Anno Domini 2017

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 12.01.2018 21:59

kmichal napisał(a):
Nefer napisał(a):Studzieniec


... fajnie tak spotkać kogoś miejscowego, który opowie coś czego w żadnym przewodniku się nie przeczyta ... :) ...

Zdecydowanie tak. Ta Pani opowiadała nam m.in. o wielkiej aktywności księdza proboszcza, który X instytucji odwiedził, żeby zebrać fundusze na renowacje, która - oczywiście - musiała się odbywać pod nadzorem konserwatorskim.

Z drugiej strony zawsze jest niebezpieczeństwo, że taki miejscowy będzie konfabulował, ale na to już nie ma rady :wink: .

kmichal napisał(a):
Nefer napisał(a):Bytomia Odrzańskiego


... takie małe miasteczka mają swój urok ... :lol: ...

To zdecydowanie miało, a pewnie przy ładnej pogodzie byłoby tam jeszcze przyjemniej. :)

Pozdrawiam
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8611
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 13.01.2018 18:24

Śliczny rynek mają w Bytomiu Odrzańskim! Dla mnie spore zaskoczenie :D .
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 14.01.2018 12:25

My też nie do końca wiedzieliśmy, czego się tam spodziewać. Niby w internecie ładnie to wyglądało, ale wiadomo, że na żywo można to inaczej odebrać. :)
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 14.01.2018 16:18

Ciekawe miejsca odwiedzaliście. Wiele razy przejeżdżałem przez tamte okolice i nie przypuszczałem, że np. Bytom Odrzański morze mieć tak ładny rynek. Przypomina mi trochę ten zamojski

pozdrawiam,
M
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 14.01.2018 19:35

Mikeee napisał(a):...Bytom Odrzański może mieć tak ładny rynek. Przypomina mi trochę ten zamojski

Rzeczywiście coś w tym jest, chociażby ten ratusz w pierzei rynku. No i niektóre kamieniczki jakby podobne :) .

Pozdrawiam
Szymon
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 15.01.2018 19:59

16 sierpnia cd

Bytom Odrzański nie był ostatnim punktem naszego programu tego dnia :wink: . Pierwotnie w planach była jeszcze tylko wizyta w Kożuchowie, ale w czasie drogi do Kożuchowa zauważyliśmy drogowskazy do winnicy Saint Vincent w Borowie Wielkim (http://winnicasaintvincent.pl/) i tam też się udaliśmy w celu zakupu miejscowych trunków. :) Kupiliśmy wino i białe, i czerwone (m.in. też na prezent dla rodziny). Na razie spróbowaliśmy białego i szału nie ma – jak dla mnie za kwaśne (być może jednak winogrono za małej dawki słońca dostało, ale to tylko moje przypuszczenie :wink: ).

W Borowie Wielkim jest też ciekawy kościół pw. św. Wawrzyńca – ciekawy, dlatego że wczesnogotycki (XIII wiek) i murowany z kamienia i rudy darniowej. Niestety kościół był zamknięty, jak również wejście na teren kościoła, i właściwie nie było możliwe zrobienie żadnych zdjęć.

Z Borowa Wielkiego udaliśmy się już do Kożuchowa, miejscowości położonej w powiecie nowosolskim, około 11 km na południowy zachód od Nowej Soli. Historycznie miasteczko to było częścią Dolnego Śląska, po raz pierwszy wzmiankowane pod koniec XIII wieku. Zabytkowa część miasta otoczona jest częściowo zachowanymi murami obronnymi zbudowanymi z kamienia polnego. Zaparkowaliśmy samochód na jednej z uliczek (prawie jestem pewien, że to była ulica 1 Maja...) blisko rynku, wewnątrz murów miejskich.

mury.JPG


mury2.JPG


Pierwsze kroki skierowaliśmy do kościoła pw. Oczyszczenia Najświętsze Maryi Panny (kościół parafialny parafii Matki Bożej Gromnicznej). Kościół powstał już w połowie XIII wieku jako niewielka jednonawowa świątynia, ale już w kolejnych wiekach – XIV i XV – został istotnie rozbudowany (m.in. poprzez dobudowanie zakrystii i nawy bocznej). Niestety można było wejść tylko do kruchty i zdjęć wnętrza nie mam.

kosciol1.JPG


kosciol.JPG


kosciol2.JPG


Później powędrowaliśmy do zamku. Obecnie mieści się tam Kożuchowskie Centrum Kultury „Zamek”, jest też możliwość zwiedzania samego zamku, z czego nie skorzystaliśmy, bo czas już nas trochę gonił. Zamek w Kożuchowie jest zamkiem książęcym Piastów głogowskich, powstałym najpewniej na przełomie XIV i XV wieku (w niektórych źródłach podaje się nawet koniec XIII wieku). W XVI wieku stał się lennem królów Polski (m.in. Zygmunta I Starego), a pod koniec XVII wieku przeszedł w ręce zakonu karmelitów, którzy w dużym stopniu go przebudowali, by mógł pełnić funkcję klasztoru. W późniejszych latach był także jeszcze zbrojownią, należał też do ewangelików. I – co istotne – w czasie II wojny światowej nie został zniszczony.

zamek1.JPG


zamek.JPG


Z zamku udaliśmy się na rynek. A jak rynek, to jest i ratusz. Wygląda on nieszczególnie, ale wpływ na to miała – oczywiście – historia. :?

Spalony i zniszczony ratusz odbudowano z zachowaniem północnej, gotyckiej ściany. Zrekonstruowano zawaloną podczas odbudowy wieżę z nowym zwieńczeniem oraz klasycystyczny fragment z poł. XIX w. Przestrzeń między nimi wypełniono budowlą o typowo współczesnej formie. Autorem trochę kontrowersyjnej realizacji był architekt Michał Witwicki.
http://www.polskaniezwykla.pl/web/place ... (xv-xvi-w-).html

ratusz1.JPG


ratusz.JPG


Byliśmy także przy Baszcie Krośnieńskiej, która jest jedyną pozostałością po czterech bramach miejskich, które prowadziły do Kożuchowa. Zostały one zburzone w 1819 roku i ostała się jedynie rzeczona baszta. Obecnie w części tego budynku mieści się Izba Regionalna, gdzie prezentowane są eksponaty związane z Kożuchowem.

baszta.JPG


W Kożuchowie był też swego czasu kościół ewangelicki. Wzniesiono go w początkach XVIII wieku poza murami miejskimi. Była to budowla szachulcowa, którą dopiero w XIX wieku przemurowano. W 1826 roku dodano także wieżę. I to właśnie ta wieża zachowała się do czasów dzisiejszych, samego kościoła bowiem już nie ma. Po II wojnie światowej kościół użytkowali przez pewien czas ewangelicy, później prawosławni, a w końcu stał się on magazynem zbożowym. W 1968 roku świątynia została rozebrana i ocalała tylko wieża.

ewangelik.JPG


W Kożuchowie nie dotarliśmy np. do lapidarium (http://www.lwkz.pl/monument/show/id/381), odpuściliśmy sobie także kościół św. Ducha, który pewnie i tak byłby zamknięty, a z zewnątrz nie prezentował się jakoś szczególnie.

Ogólnie Kożuchów nam się podobał, chociaż warto byłoby trochę bardziej zadbać o trochę zaniedbane kamienice w uliczkach wokół rynku.
Dzień ogólnie był bardzo udany, chociaż pod względem pogody najgorszy na całym wyjeździe. Ale i tak udało nam się dużo zobaczyć. :)

Pozdrawiam :papa:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 15.01.2018 20:26

Nefer napisał(a):pod względem pogody najgorszy na całym wyjeździe


... i tak nie było źle, biorąc pod uwagę zeszłoroczne lato ... :wink: ...
Pozdrawiam.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 15.01.2018 21:05

kmichal napisał(a):
Nefer napisał(a):pod względem pogody najgorszy na całym wyjeździe


... i tak nie było źle, biorąc pod uwagę zeszłoroczne lato ... :wink: ...

To fakt, zeszłoroczne lato było pod względem pogodowym bardzo niestabilne :wink: .
Tego akurat dnia było mocno deszczowo (zwłaszcza momentami) i jednak zimno - długie spodnie i kurtki były obowiązkowe.

Pozdrawiam
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 16.01.2018 19:14

17 sierpnia

Odcinek bardzo, bardzo krótki, bo niewiele się działo. :wink:

Tego dnia wróciła pogoda – było ciepło, choć nieupalnie, sporo słońca, trochę chmur.
Dlatego też znowu udaliśmy się nad jezioro i kilka dobrych godzin tam spędziliśmy – plażując, kąpiąc się, pływając na kajaku i obserwując kaczki 8) . Takie przyjemne nicnierobienie. :)
W drodze powrotnej mieliśmy się jeszcze zatrzymać w Nowogrodzie Bobrzańskim, ale że wypoczynek nadjeziorny trochę się przeciągnął, to tego punktu planu nie zrealizowaliśmy. Może jeszcze kiedyś w okolicy będziemy, to i do Nowogrodu wstąpimy. :wink:

DSC04001.JPG


DSC04006.JPG


kaczki1.JPG


kaczki.JPG


Pozdrawiam :papa:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 16.01.2018 19:34

Nefer napisał(a):Takie przyjemne nicnierobienie.


... jak są wakacje to trzeba trochę poleniuchować ... :lol: ...
Pozdrawiam.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 16.01.2018 19:49

kmichal napisał(a):... jak są wakacje to trzeba trochę poleniuchować ... :lol: ...

No pewnie, zwłaszcza że czekał nas jeszcze kolejny zdecydowanie bardziej aktywny tydzień :D .

Pozdrawiam
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 16.01.2018 20:02

Nefer napisał(a):czekał nas jeszcze kolejny zdecydowanie bardziej aktywny tydzień .


... czyżby góry ... :wink: ...
Pozdrawiam.
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 16.01.2018 20:05

cześć...
w sumie zajrzałem tutaj dla Karkonoszy...ale widzę lubuskie 8O kiedyś, z 10 lat temu gościłem w tych okolicach dwa razy w miesiącu, służbowo...ale jak człowiek goni za pieniądzem, to nie zwraca uwagi na szczegóły :? chętnie poczekam na te Karkonosze...jeżeli chodzi o żużel kibicuję poznańskim Skorpionom...
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 16.01.2018 20:48

kmichal napisał(a):... czyżby góry ... :wink: ...

Och, Ty, Sherlocku :mrgreen: :oczko_usmiech:

słoma79 napisał(a):cześć...

Witam, w moich skromnych progach :)

słoma79 napisał(a):w sumie zajrzałem tutaj dla Karkonoszy...

Będą już niedługo - został jeszcze tylko jeden pełny dzień w Lubuskiem, a później już ruszymy w stronę Karkonoszy. :wink:

słoma79 napisał(a):ale widzę lubuskie 8O kiedyś, z 10 lat temu gościłem w tych okolicach dwa razy w miesiącu, służbowo...ale jak człowiek goni za pieniądzem, to nie zwraca uwagi na szczegóły :?

No to mam nadzieję, że chociaż trochę zainteresowałem tym regionem jako obszarem turystycznym. Polecam także północną część Lubuskiego z MRU, Łagowem i Międzyrzeczem.

słoma79 napisał(a):...jeżeli chodzi o żużel kibicuję poznańskim Skorpionom...

Na żużlu za bardzo się nie znam (tzn. znam parę nazw drużyn :wink: ), ale o świętej wojnie Falubazu ze Stalą Gorzów oczywiście słyszałem, czytałem :) . Ale - wybacz - o Skorpionach z Poznania chyba nigdy nie słyszałem :oops: .

Pozdrawiam
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 16.01.2018 21:23

Nefer napisał(a):No to mam nadzieję, że chociaż trochę zainteresowałem tym regionem jako obszarem turystycznym. Polecam także północną część Lubuskiego z MRU, Łagowem i Międzyrzeczem.

słoma79 napisał(a):...jeżeli chodzi o żużel kibicuję poznańskim Skorpionom...

Na żużlu za bardzo się nie znam (tzn. znam parę nazw drużyn :wink: ), ale o świętej wojnie Falubazu ze Stalą Gorzów oczywiście słyszałem, czytałem :) . Ale - wybacz - o Skorpionach z Poznania chyba nigdy nie słyszałem :oops: .

Pozdrawiam


okolice MRU znam i bardzo lubię...ze świętej wojny...chyba jednak jestem stalowy :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Lubuskie (Południowe) i Karkonosze - Anno Domini 2017 - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone