Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Lubuskie (Południowe) i Karkonosze - Anno Domini 2017

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 01.01.2018 21:16

Nefer napisał(a):Cd relacji w przyszłym roku .


... to ja czekam na cd ... 8) ...
Pozdrawiam.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 03.01.2018 21:40

kmichal napisał(a):... to ja czekam na cd ... 8) ...


Proszę bardzo :) .

15 sierpnia
W tym odcinku będzie mało tekstu, a trochę więcej zdjęć.

Jak wiadomo 15 sierpnia w rocznicę „Cudu nad Wisłą” obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. Tego dnia jest także święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. I tego właśnie dnia, gdy zaspokoiliśmy już nasze potrzeby duchowe, skierowaliśmy się do Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie (http://muzeum.drzonow.eu/). Na terenie muzeum zorganizowano bowiem plenerowy piknik militarny z udziałem m.in. rycerzy (były pokazy walk), ułanów, wojskowej służby medycznej (lekarza i sanitariuszek).
Wstęp był płatny, wyszło chyba około 20 zł za całą rodzinę, a bilety uprawniały także do zwiedzania nie tylko plenerowej wystawy, ale także ekspozycji w budynku muzealnym.

I jeszcze jedna uwaga (na marginesie): wystawa lotnicza Lubuskiego Muzeum Wojskowego jest drugą co do wielkości wystawą tego typu w Polsce. Największą wystawę lotniczą w Polsce ma, wedle mojej wiedzy, Muzeum Lotnictwa w Krakowie.

Jako że był to piknik militarny i na świeżym powietrzu, to i musiała być garkuchnia z grochówką oraz grill kiełbaski. I tu był jedyny zgrzyt podczas wizyty w Drzonowie. Zupy przygotowano po prostu za mało i nie starczyło dla wszystkich, w tym dla mojej familii. :evil: A taką wielką ochotę mieliśmy na wojskową grochówkę.

No to teraz dość gadania, czas na zdjęcia. :wink:

Drzonow4.JPG


Drzonow3.JPG


Drzonow2.JPG


Drzonow1.JPG


Drzonow.JPG


rycerz4.JPG


rycerz3.JPG


rycerz2.JPG


rycerz1.JPG


rycerz0.JPG
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 03.01.2018 21:49

Nefer napisał(a):Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie


... coś dla mojego najstarszego ... :wink: ...
Pozdrawiam.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 03.01.2018 21:50

15 sierpnia cd

wyrzutnie2.JPG


wyrzutnie.JPG


ulan2.JPG


ulan1.JPG


ulan0.JPG


smiglowce.JPG


samolot2.JPG


samolot1.JPG


samolot.JPG


Poniższe zdjęcie wymaga pewnego komentarza, bo niestety jest słabe i mało co na nim widać. Lepszych nie udało nam się zrobić. :oops: Jadące na koniu młode dziewczę (na prawo od drzew) strzelało z łuku do tarczy (widoczna na lewo od drzew).

luk.JPG


Piknik i wizytę w Drzonowie uważamy za bardzo udaną (minus za wtopę z grochówką). Jeśli ktoś lubi militaria, to zdecydowanie jest to miejsce, które koniecznie musi odwiedzić. Naszym zdaniem zdecydowanie warto. :)

Pozdrawiam :papa:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 03.01.2018 21:52

Nefer napisał(a):Jeśli ktoś lubi militaria, to zdecydowanie jest to miejsce, które koniecznie musi odwiedzić. Naszym zdaniem zdecydowanie warto.


... pokazałem synowi - kazał mi zanotować ... :oczko_usmiech: ...
Pozdrawiam.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 03.01.2018 21:55

kmichal napisał(a):
Nefer napisał(a):Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie


... coś dla mojego najstarszego ... :wink: ...


Bardzo daleko z Poznania nie masz, na weekend wycieczka jak znalazł :) .

kmichal napisał(a):... pokazałem synowi - kazał mi zanotować ... :oczko_usmiech: ...


Cieszę się, że synowi się spodobało. :D :mrgreen:

Pozdrawiam
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 03.01.2018 22:18

Nefer napisał(a):Bardzo daleko z Poznania nie masz, na weekend wycieczka jak znalazł .


... jakby miałoby być samo muzeum to i jeden dzień wystarczy ... :wink: ...

Nefer napisał(a):Cieszę się, że synowi się spodobało.


... ostatnio kompletujemy tego typu "przybytki" ... :wink: ...
Pozdrawiam.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 03.01.2018 22:35

kmichal napisał(a):
Nefer napisał(a):Bardzo daleko z Poznania nie masz, na weekend wycieczka jak znalazł .


... jakby miałoby być samo muzeum to i jeden dzień wystarczy ... :wink: ...

No tak, ale jak dorzucisz do tego jeszcze np. skansen w Ochli, Zieloną Górę, to jeden dzień może być za mało. :wink:

kmichal napisał(a):
Nefer napisał(a):Cieszę się, że synowi się spodobało.


... ostatnio kompletujemy tego typu "przybytki" ... :wink: ...


Chwali się :) . My też bardzo lubimy takie obiekty. A chyba u Was w Poznaniu też takowe są - w Cytadeli (tak mi się przynajmniej kojarzy) :?:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 03.01.2018 22:46

Nefer napisał(a):No tak, ale jak dorzucisz do tego jeszcze np. skansen w Ochli, Zieloną Górę, to jeden dzień może być za mało.


... wtedy to i w weekend może być ciasno ... :wink: ...

Nefer napisał(a): A chyba u Was w Poznaniu też takowe są - w Cytadeli (tak mi się przynajmniej kojarzy)


... ja polecam w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych - Muzeum Broni Pancernej ... 8) ... tylko, że jakiś czas temu słyszałem o jakiś przenosinach, albo o zmianach w tym muzeum i nie wiem czy jest czynne obecnie ... :roll: ... a na Cytadeli jest Muzeum Uzbrojenia ... :) ...
Pozdrawiam.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 03.01.2018 23:32

kmichal napisał(a):
Nefer napisał(a):No tak, ale jak dorzucisz do tego jeszcze np. skansen w Ochli, Zieloną Górę, to jeden dzień może być za mało.


... wtedy to i w weekend może być ciasno ... :wink: ...

No, tak. Zależy, jak dokładnie by się zwiedzało kolejne obiekty/przybytki. :wink:


kmichal napisał(a):... ja polecam w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych - Muzeum Broni Pancernej ... 8) ... tylko, że jakiś czas temu słyszałem o jakiś przenosinach, albo o zmianach w tym muzeum i nie wiem czy jest czynne obecnie ... :roll: ... a na Cytadeli jest Muzeum Uzbrojenia ... :) ...

Dzięki za info. :) Poznań też mamy na naszej liście (długiej) miejsc do odwiedzenia i z takie muzea też chcielibyśmy odwiedzić.

Pozdrawiam
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 04.01.2018 09:22

Nefer napisał(a):Poznań też mamy na naszej liście


... oczywiście zapraszam do Grodu Przemysła ... :wink: ...
Pozdrawiam.
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 05.01.2018 00:05

Nefer napisał(a):Piknik i wizytę w Drzonowie uważamy za bardzo udaną (minus za wtopę z grochówką). Jeśli ktoś lubi militaria, to zdecydowanie jest to miejsce, które koniecznie musi odwiedzić. Naszym zdaniem zdecydowanie warto. :)

ja nie jestem fanem takich miejsc, ale odwiedziłbym ze względu na wojskową grochówkę. I wkurzyłbym się, gdyby jej brakło :oczko_usmiech:

pozdrawiam,
M
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 05.01.2018 09:05

Mikeee napisał(a):ja nie jestem fanem takich miejsc, ale odwiedziłbym ze względu na wojskową grochówkę. I wkurzyłbym się, gdyby jej brakło :oczko_usmiech:

No troszku się wkurzyliśmy, zwłaszcza że trzeba było postać w raczej długiej kolejce do garkuchni. Ale z drugiej strony wakacje nie są od tego, by się denerwować :oczko_usmiech: .

Pozdrawiam
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 09.01.2018 22:34

Nie ma chyba tu zbyt wielu czytaczy/oglądaczy..., ale idziemy dalej :wink: .

16 sierpnia

Pogoda niestety spłatała nam figla i po upalnym wtorku, który spędziliśmy w Drzonowie na pikniku militarnym, środa przywitała nas deszczem i niezbyt wysoką temperaturą. W planach na dzień dzisiejszy przewidziany był skansen, czyli Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli (http://www.muzeumochla.pl/), ale wczesny ranek nie nastrajał zbyt optymistycznie. Na szczęście po śniadaniu opady zelżały i zdecydowaliśmy się jednak do Ochli wyruszyć.

Ochla obecnie jest częścią Zielonej Góry, ale to dopiero od 1 stycznia 2015 roku, wcześniej była niezależną wsią, za Niemca (przed 1945 rokiem) nazywała się Ochelhermsdorf.

Sam skansen nie należy do największych, obecnie zajmuje teren około 13 ha, na którym pomieszczono około 8000 eksponatów, w tym ponad 50 budynków. Najstarsza chałupa pochodzi z 1675 roku. Co ciekawe, prezentowane są tu zabytki nie tylko z regionu lubuskiego, ale także te związane z kulturą ludności przesiedlonej po II wojnie światowej z Kresów Wschodnich i Bukowiny rumuńskiej.

I tak po godzinie 10 zameldowaliśmy się w Ochli, zakupiliśmy bilet rodzinny (maksymalnie może z niego skorzystać rodzina 2 + 3) za 25 zł i rozpoczęliśmy wędrówkę po skansenie. Słowo jeszcze o pogodzie – deszcz całkowicie nie ustał, trochę momentami kropiło/mżyło, ale nie było źle.
I muszę przyznać, że od pierwszych chwil spodobało nam się tu. (Nie jest to jednak nic dziwnego, jako że po skansenach w Polsce jeździmy już do wielu lat i całkiem sporo udało nam się już „zaliczyć” :wink: ). Do wielu chałup można było zajrzeć, niektóre były na głucho zamknięte – ale tak to zwykle w skansenach bywa, że nie wszystko jest otwarte.
A oto pierwsze widoczki, jak nam się ukazały, gdy wkroczyliśmy na teren skansenu.

chalupa4.jpg


chalupa3.jpg


chalupa2b.jpg


chalupa2a.jpg


chalupa1.jpg


chalupa.jpg



Skansen w Ochli położony jest na Lubuskim Szlaku Wina i Miodu (https://pl.wikipedia.org/wiki/Lubuski_S ... na_i_Miodu). Oczywiście nie bez powodu – jedną z największych atrakcji skansenu jest bowiem osiemnastowieczna wieża winiarska z Budachowa. Oprócz samej wieży można też zobaczyć inne akcesoria związane z winiarstwem, choćby olbrzymie (naprawdę słuszny to rozmiar :mrgreen: ) beczki (beki) na wino. Można też zajrzeć do wnętrza wieży na parterze, a także wejść kawałek po schodach na górę (wnętrza na piętrze były zamknięte). I jak przystało na takie miejsce przy samej wieży była uprawa winogron. :)

DSC03925-kopia.jpg


DSC03926-kopia.JPG


DSC03927-kopia.JPG


DSC03928-kopia.JPG


DSC03930-kopia.jpg


DSC03932-kopia.JPG


DSC03931-kopia.JPG




Cdn :papa:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 09.01.2018 23:08

Nefer napisał(a):Nie ma chyba tu zbyt wielu czytaczy/oglądaczy..., ale idziemy dalej .


... już to pisałem u Pawła w jego duńskiej relacji - niektóre relacje są pisane przez koneserów i dla koneserów ... :wink: ... niech żałują Ci którzy nie czytają ... :oczko_usmiech: ...

Nefer napisał(a): W planach na dzień dzisiejszy przewidziany był skansen, czyli Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli


... w takie miejsce specjalnie zapraszać mnie nie musisz ... :hut: ...
Pozdrawiam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Lubuskie (Południowe) i Karkonosze - Anno Domini 2017 - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone