Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Leniwce w Postirze czyli jak kończyć Brač...

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Ural
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2987
Dołączył(a): 13.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ural » 21.10.2020 14:56

travel napisał(a):
Ural napisał(a):Jakaż koleżanka travel jest utechniczniona i zapobiegliwa. Chwali się takie umiejętności.


:lol: :lol: :oczko_usmiech:
Mając kilka lat najlepszym moim zajęciem było wbijanie gwoździ w drewniany stołeczek :mrgreen:
Że też rodzice nie bali się dać mi do ręki młotka i gwoździ :idea: 8O :papa:


Zdolna Koleżanka, zdolna.
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 25.10.2020 11:03

Odcinek 5 – 2019-09-16 - gdzie mnie jeszcze nie było - 1

Skąd taki tytuł odcinka? Po dwóch dość treściwych pobytach na wyspie trudno było sobie zaplanować coś zupełnie nowego. Jednak w czasie przygotowań zwłaszcza do pobytu w 2018 roku zanotowałem kilka miejsc i te stawały się celem moich wędrówek. Większość z nich samotnych, ale trudno wymagać od innych podobnego zainteresowania… Dość powiedzieć, że całkiem niedaleko Konzumu pobliskiego miejsca naszego stacjonowania zaczyna się droga do Mirje
https://www.google.pl/maps/@43.3743983,16.6343638,3a,75y,125.2h,80.7t/data=!3m6!1e1!3m4!1sm0rkyiGJvISZVFiSFFvNiw!2e0!7i13312!8i6656
Wije się ona w górę…
Może to wzrost mój, a może niskopienność drzew oliwnych, których oliwki

1.jpg

Powoli dojrzewają do październikowych zbiorów – mniejsza o to. Niemniej jednak ponad nimi roztaczają się cudne widoki

2.jpg

Przyglądałem się tym wszechobecnym tam sadom przez chwilę gdy minął mnie samochód. Ktoś pomachał mi życzliwie. Chwilę potem ktoś na skuterze uśmiechnął się do mnie. Zatrzymam się na chwilę z relację i napiszę pewną rzecz. Ja się w Chorwacji fantastycznie czuję dzięki jakiejś takiej interakcji z ludźmi. I ich życzliwością, ich tempem życia, ich sposobem reagowania na turystów. Byłem w wielu miejscach na świecie, no może nie tylko turystycznie, ale to właśnie tam czuję się bezpiecznie i swojsko… Czuję się częścią a nie zbędnym dodatkiem.
Kolejne kroki pomiędzy sadami, czy też raczej gajami oliwnymi pozwalały bardziej dostrzec jaką zawartością te gaje poza oliwkami się charakteryzują. Ptactwo domowe, kozy… Cisza… Zapach… Natura. Nie wiem nawet kiedy dotarłem do… Kompletnej ruiny… Oto na wzgórzu Mali Brig znajduje się miejsce, które nazywają KASNOANTIČKA VILA S PORTIKOM NA MIRJU KOD POSTIRA.

3.jpg

Kilka zdjęć

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

Z jednej strony nic wielkiego, ot ruiny. Z drugiej jednak kawałek dziwnej historii. W czasie prowadzonych prac archeologicznych odkryto bowiem, że datowany na średniowieczny kościół „wyrósł” na ruinach albo innej budowli sakralnej tudzież jakiejś Villa Rustica datowanej na VI wiek. Zastanawiające jest położenie budowli oddalonej mocno od Postiry. Ale gdy wziąć pod uwagę, że z jej wieży na pewno widać było co się dzieje na wodach od strony Omisia to mogła ona prócz roli sakralnej spełniać również rolę obserwatorium nadpływających zagrożeń. Ale dlaczego w wieku VI była tam tego rodzaju budowla? To pozostaje zagadką. Gdyby ktoś chciał uzyskać więcej informacji na temat prac prowadzonych w tym miejscu albo jeśli kogoś interesuję detale, jakich ja tam nie dostrzegłem to odsyłam tu.
https://hrcak.srce.hr/file/95700
Minąłem to miejsce zastanawiając się, kto z turystów nie nastawionych na zwiedzanie wyspy rowerami – bowiem do tego miejsca prowadzi droga rowerowa jeśli dobrze pamiętam oznaczona numerek 763 – dotarł tu. Czy miejsce jest godne uwagi? Hm… Nawet jeśli nie to powrót drogą rowerową wiodącą pomiędzy kolejnymi gajami w mojej opinii już tak. Ale co ja się będę rozwodził. Zostawiam Was ze zdjęciami.

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

Po jakimś czasie doszedłem do miejsca, z którego widać drogę do Dolu. A z tego miejsca widać ja naprawdę fajnie.

18.jpg

19.jpg

Nieopodal zaś znajduje się crkva Uzvišenja svetoga Križa Krista Kralja u Župi sv. Ivana Krstitelja u Postirima na otoku Braču.

20.jpg

21.jpg

22.jpg

23.jpg

24.jpg

Kościół ten to budowla wotywna a za jej postanie odpowiada dr Darko Jelinčić. To nie była jego pierwsze działanie w zakresie sacrum. Wcześniej pomógł wraz z innymi wierzącymi w budowie i aranżacji kościoła wotywnego św. Józefa na wzgórzu Glavica, wzniesionego w gaju oliwnym, ku pamięci, cudu św. Józefa. To całkiem ciekawa historia, dlatego przytoczę ją pokrótce.
W styczniu 1944 r. rozpoczęły się fortyfikacje Visu przez siły brytyjskie i partyzanckie, wtedy wojska niemieckie wylądowały na Braču, Hvarze i Solcie. Już 14 stycznia Niemcy zajęli Postirę i cały Brač. Walki z partyzantami kończyły się zabójstwami i wywózką miejscowej ludności. Dwa dni przed świętem Św. Józefa złapano 336 mieszkańców Postiry i wywieziono ich w nieznane. Ksiądz Ante Marušić wezwał pozostałych mieszkańców aby złożyli obietnicę, iż jeśli pojmani powrócą szczęśliwie to oni zbudują kościół wotywny…
Dzięki różnym zbiegom okoliczności wróciło 330 z wywiezionych. Dzięki też różnym czasom, zakazom i niesprzyjającym okolicznościom kościół wotywny nie powstał przez wiele lat. Don Ante Marušić polecił swojemu następcy Don Toncowi Jelinčićowi, bratu dr. Darko Jelinčića, wykonanie ślubów i kaplicę św. Budowa kościoła na Glavicy według projektu architekta Branko Katunaricia została ukończona w 2011 roku na ziemi proboszcza Jelinčicia, a największy wkład wniósł jego brat Darko.
Skąd zaś idea budowy sacrum, które bieli się obecnie nad Postirą? A to już słowa samego pomysłodawcy dr. Darko Jelinčica:
Kościół nosi tytuł Podwyższenia Krzyża Świętego ponieważ krzyż to całe nasze życie, bez krzyża nie ma nic, nie ma zmartwychwstania. A moje życie było pełne krzyży. A my, mieszkańcy Brača, jesteśmy przywiązani do Świętego Krzyża, ponieważ legenda głosi, że w naszym Skripie urodziła się Święta Helena, matka cesarza Konstantyna, która odnalazła relikwie Krzyża Jezusa w Jerozolimie!
Nawet budowa tego kościoła była krzyżem. Został on zbudowany w gaju oliwnym mojego ojca, który sprzedała rodzina, a ja kupiłem go ponownie, ponieważ chciałem, żeby on tam był. Kościół został dosłownie wyrzeźbiony w kamieniu i wyrósł z kamienia… I nie ma szczęśliwszego człowieka ode mnie, spełniłem życiowe życzenie, zostawię ten Kościół moim Postiranom… On jest moim podziękowaniem za całe dobro i za całe szczęście…
Dodam jeszcze jedną informację. Wymieniony powyżej Don Tonco Jelinčić (86 l.), to legendarny mieszkaniec Postiry, obecnie emerytowany pastor i rejestrator - służył w tym samym małym miasteczku przez 41 lat i jako pastor jest szczęśliwy, ponieważ wypełnił śluby swoich poprzedników.
Cisną mi się na usta w tej chwili nieciekawe słowa skierowane do polskiego kleru w związku z orzeczeniem trybunały TK i ich postawą wobec tego i wobec wszelkich nieprawidłowości, jakich się dopuszczają. Zostawię je dla siebie. Jako wskazówkę przytoczę tylko raz jeszcze słowa
„On jest moim podziękowaniem za całe dobro i za całe szczęście…”
Dobro czynić i szczęście rozsiewać aby plony zbierać – oto jest wskazówka

Wszelkie zaś informacje powyższe możecie sobie poszerzyć tu:
https://slobodnadalmacija.hr/dalmacija/otoci/becki-doktor-svojim-je-postirima-darovao-novu-crkvu-kad-je-gledam-kao-da-lebdim-u-zraku-za-sve-je-zasluzan-i-jedan-dogadaj-iz-drugog-svjetskog-rata-1040190
A o architekturze miejsca poczytać tu
https://www.jutarnji.hr/domidizajn/interijeri/crkva-koja-je-spoj-suvremenog-umjetnickog-izraza-i-tradicije-lokalne-sakralne-arhitekture-15016256
Ja zaś kończyłem swoją podróż zaglądając przyglądając się a to miejscom a to przyrodzie.

25.jpg

26.jpg

27.jpg

29.jpg

A wieczór upłynął nam na czynieniu sobie wzajem dobra… Tak to ujmę… Oraz na planowaniu sentymentalnej wyprawy na dzień następny.
Ostatnio edytowano 31.10.2020 08:52 przez Abakus68, łącznie edytowano 1 raz
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 25.10.2020 14:03

Całkiem ciekawe te ruiny nad Postirą :) Przyroda i widoki - bardzo zachęcające do spacerów.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1913
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 25.10.2020 14:17

Jak już napisałem w relacji Agnieszki planujemy spędzić trochę czasu w Postirze w przyszłe wakacje dlatego z uwagą śledzę i czekam z utęsknieniem ;) na twoje posty. Przyglądając się googlowym mapom już planuję pojechać dalej tą drogą do Mirje i zjechać serpentynami do Dolu.
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 25.10.2020 16:42

maslinka napisał(a):Całkiem ciekawe te ruiny nad Postirą :) Przyroda i widoki - bardzo zachęcające do spacerów.

oraz
mchrob napisał(a):Jak już napisałem w relacji Agnieszki planujemy spędzić trochę czasu w Postirze w przyszłe wakacje dlatego z uwagą śledzę i czekam z utęsknieniem ;) na twoje posty. Przyglądając się googlowym mapom już planuję pojechać dalej tą drogą do Mirje i zjechać serpentynami do Dolu.


Konkretnie dreptałem tędy - zaznaczyłem kropkami na mapie jak umiałem

mapka.jpg
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 25.10.2020 16:52

Ostatnio jedna z niewielu relacji na forum z poprawnie przyciętymi i ułożonymi zdjęciami. Ładnie pozdrawiam.
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 25.10.2020 16:59

Widoki super, tylko żeby się chciało chcieć :mrgreen: :papa:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 25.10.2020 20:57

Świetny spacer, wspaniałe zdjęcia, ciekawe opowieści towarzyszące opisowi wycieczki :) .
AdamZ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1618
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamZ » 25.10.2020 21:37

Jak zwykle przemyślane zdjęcia i garść ciekawostek wartych przyswojenia. Myślę że jakby tak poskładać Twoje relacje, wyszedłby całkiem przyzwoity kolejny przewodnik po wyspie a to jeszcze nie koniec opowieści.

Abakus68 napisał(a):Ja się w Chorwacji fantastycznie czuję dzięki jakiejś takiej interakcji z ludźmi. I ich życzliwością, ich tempem życia, ich sposobem reagowania na turystów. Byłem w wielu miejscach na świecie, no może nie tylko turystycznie, ale to właśnie tam czuję się bezpiecznie i swojsko… Czuję się częścią a nie zbędnym dodatkiem.


Wyraziłeś właśnie powód mojego planowania od lat kolejnych urlopów wyłącznie w Chorwacji i ostatnio zawsze na Braču. Już samo powitanie przez naszą Gospodynię która podjęła nas jak dawno nie widzianą rodzinę mnie zaszokowało, w kolejnych dniach pozdrowienia i uśmiechy zupełnie obcych Lokalsów pogłębiały ten stan. Mniej więcej po tygodniu dotarło do mnie że tak powinno być wszędzie a skoro tak nie jest znaczy że na lądzie coś jest nie tak. Wybieram zatem Wyspę jak często mogę i dopóki mogę :)
Jak doczytałem niedawno jest nas więcej :mrgreen: a niektórzy nawet próbują skopiować powód zauroczenia na innym kontynencie.
Jest w tamtych stronach jakaś magia. :hut:
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 26.10.2020 11:12

Abakus68 napisał(a):Ja się w Chorwacji fantastycznie czuję dzięki jakiejś takiej interakcji z ludźmi. I ich życzliwością, ich tempem życia, ich sposobem reagowania na turystów. Byłem w wielu miejscach na świecie, no może nie tylko turystycznie, ale to właśnie tam czuję się bezpiecznie i swojsko… Czuję się częścią a nie zbędnym dodatkiem.


W punkt. Dokładnie po to jeżdżę do Chorwacji. Poza tym tam życie jakoś zwalnia, tam naprawdę odpoczywam :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15664
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.10.2020 20:46

Kurcze, o co Wam chodzi z tymi chorwackimi kontaktami? Bo ja chyba na te z nacięciami jeszcze nie trafiłam, lub problemów mi nie sprawiły (to fakt, na wakacjach nie prasuję :mrgreen: ). Macie zdjęcie o jakie kontakty Wam chodzi?

:papa:
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 26.10.2020 22:19

piekara114 napisał(a):Kurcze, o co Wam chodzi z tymi chorwackimi kontaktami? Bo ja chyba na te z nacięciami jeszcze nie trafiłam, lub problemów mi nie sprawiły (to fakt, na wakacjach nie prasuję :mrgreen: ). Macie zdjęcie o jakie kontakty Wam chodzi?

:papa:

Zdjęcia kontaktu nie mam ale postaram się wytłumaczyć.
Otóż jak przywozisz do Chorwacji urządzenia z płaską wtyczką to możesz nie zauważyć że każdy chorwacki okrągły kontakt ma na górze i na dole takie metalowe wypustki i jeżeli twoje urządzenie ma zwykłą okrągłą wtyczkę bez rowków to za chiny tej wtyczki nie wetkniesz do takiego kontaktu. Mnie akurat zawsze jest mało kontaktów więc zabieram ze sobą przedłużacz i złodziejkę , ale muszą mieć te rowki. Do tej pory nie zwracałam na to uwagi.Okazuje się że u nas można kupić taki przedłużacz do ktorego można podłączyć wtyczkę bez rowków a z kolei jego wtyczka jest z rowkami i pasuje do kontaktu z wypustkami.
Załączniki:
IMG_20201026_211228705~2.jpg
IMG_20201026_211435242~2.jpg
IMG_20201026_211749966~2.jpg
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 26.10.2020 22:36

Znalazłam necie takie gniazdko . Okazuje się że te wypustki to uziemienie . Gniazdka te stosowane są w wielu europejskich krajach zamiast tych na tradycyjny bolec
EL_KO_SKSK_2019.jpg
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15664
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.10.2020 22:43

Teraz kojarzę :D rzeczywiście czasami wtyczka od laptopa nie chciała się dobrze wpasować :D
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 26.10.2020 23:09

piekara114 napisał(a):Teraz kojarzę :D rzeczywiście czasami wtyczka od laptopa nie chciała się dobrze wpasować :D

A mój 10 - cio letni laptop akurat ma taką wtyczkę :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Leniwce w Postirze czyli jak kończyć Brač... - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone