Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Kontrole policyjne na wodzie-nurkowanie,łowienie itp.

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Venom555
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Venom555 » 22.05.2013 07:15

Panowie - prośba - nie zjeżdzajcie z głównego wątku bo powstanie OT - to jest temat o kontrolach policyjnych etc a nie ile kosztuje nabicie butli czy wypożyczeniach sprzętu - to wszytko jest na forum i wszystko mozna dowiedziec się będąc na miejscu - 2 minuty rozmowy z pierwsza lepsza baza nurkową, których od Omisia po Primosten jest troche.

Co do reszty - róbcie jak uważacie. Temat jasno i wyraźnie precyzuje z czym miałem do czynienia.
Powtórze po raz kolejny - jest na forum temat z wypowiedzią użytkownika z Chorwacji, który tą sprawe wyjaśnił - chodziło o dużą wypadkowość w tym sporcie i zbyt dużą samowolę - pozwolenia miały to unormować i ustabilizować.
Zapytajcie tez Roxi - ona nurkuje i teoretycznie powinna Wam to tez objaśnić.
Wątpie a nawet jestem pewien, ze nie odejdą od tego przepisu i to nie ze względu na pieniadze.
Wyjaśnie tez, ze to że wchodza do UE od 1 lipca nie oznacza, ze będą zmuszeni cos zmienić. Nic w tej kwestii nie muszą -to ich prawo i UE może i w tyłek pocałować w tej kwestii.
Jak się coś zmieni - będzie o tym głośno. Nie trzeba dzwonić po bazach nurkowych chorwackich czy polskich w Chorwacji - mozna to samo zrobić u nas w Polsce - wyjasnia rzeczowo i profesjonalnie - mówie o tych duzych a nie o jednoosobowych.
Poz
EBP
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) EBP » 22.05.2013 09:14

Venom555 napisał(a):Wątpie a nawet jestem pewien, ze nie odejdą od tego przepisu i to nie ze względu na pieniadze.
Poz

Venom, tylko czy ktoś widział "ten przepis" bo gadanie ludzi z baz nurkowych jeszcze (na szczęście) przepisem nie jest. Obecnie udało nam się dotrzeć do przepisu dość jasno określającego czy wolno nurkować indywidualnie, na jakich zasadach, gdzie i za ile. Jest to rozporządzenie wydane przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej, Transportu i Łączności z roku 1999 przytoczone przez Bosm@na i jeżeli nie było do niego zmian lub nie zostało wydane nowe zmieniające lub anulujące je to obowiązuje nadal. I to zarządzenie stawiam wyżej niż gadanie bab na targu, gadanie ludzi z baz nurkowych czy tajemniczy post na forum rzekomo wyjaśniający. Przywołałeś Roxy aby się jej zapytać - otóż Ona podaje, za bazą nurkową, tajemniczą cenę 350 EURO za rok za nurkowanie indywidualne.
Venom555
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Venom555 » 22.05.2013 11:28

To nie jest tajemniczy post. To post jak juz dwa razy napisałem osoby, która tam mieszka.
Podobna dyskusja się toczyła na ten temat i on rozwiał te wątpliwości dlaczego Chorwacja to wprowadziła.
Post był rzeczowy. Więcej nie jestem w stanie nic na ten napisać.
Poz
be-ja
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) be-ja » 22.05.2013 13:13

Faktem jest że kilka lat temu poruszaliśmy z Mirko temat zezwoleń, ale info Mirka też opierało się na rozmowie z szefem jednej z baz, wątpliwość nie zostały rozwiane do dnia dzisiejszego to raz, dwa nikt nie przedstawił zezwolenia z ceną opłaty na Forum (mam na myśli to droższe) Kol Venom 555 Ty powinieneś mieć takowe z cena ok 2500zł (pnad 4.000.00kuna) jak podałeś w odpowiedzi.Kol Fuzi z dnia 02-08-2012 i jeżeli możesz to wklej na Forum. Ja nurałem z zezwoleniem za 100kuna do 2001r bez problemu kupowane podczas bicia flaszki, dopiero będąc w Starim Gradzie i chcąc wykupić zezwolenie w Nautice udzielono mi info iż koszt zezwolenia 2400kuna, bo stare to tylko do nurka z bazą na mocy nowelizacji rozporządzenia w 1999r, uwierzyłem na słowo i te info powielałem na łamach Forum. W temacie jest sporo niejasności choćby ceny samego zezwolenia 2400 kun , 350E, 1570zł- to już ok 3000Kun,(w żadnej części rozporządzenia starego jak i nowego nie ma takich kwot, jedyna kwota odnośnie zezwolenia to 100kun) w książce Nurkowanie w Chorwacji jest jasno napisane że można nurkować indywidualnie, natomiast są strefy i akweny gdzie można to robić tylko z bazą i to z taką która ma zezwolenie na prowadzenie turystyki podwodnej w tym o zaostrzonym rygorze. Priorytetową sprawą jest ustalenie stanu faktycznego abyśmy nie "nurkowali w butelce". Kiedyś było wysłane zapytanie do ambasady, ale nie udzielili jednoznacznej odpowiedzi sugerowali opłatę wg rozporządzenia, po dokładniejsze info skierowali do Związku Nurkowego w Zagrzebiu, być może teraz dadzą bardziej konkretną odpowiedz. Znalazłem troszkę Tu
nurkowanie-na-wlasna-reke-pomocy-t16763.html
Do czasu definitywnego wyjaśnienia sprawy nie namawiam do indywidualnego nurania, nie ma co ryzykować.

Pzd be-ja

Pzd be-ja
EBP
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) EBP » 23.05.2013 10:29

Dotarłem do kolejnego przepisu, tłumaczenie za wujkiem google, jest to zmiana przepisu ale nie tego, który przytoczył Bosm@n tylko innego, dotyczącego zorganizowanych grup nurkowych. Określone są tu wymagania jakie mają spełniać szkoły nurkowe i zorganizowane nurkowania. Tak ja to rozumiem. A przytaczam je tutaj gdyż pojawia nam się tajemnicza, legendarna kwota 2400 KN Art 5 , warto zwrócić tez uwagę na art 2 .
Link do oryginalnej wersji: narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/304921.html
A tutaj tłumaczenie wujka G:

Ministerstwo Gospodarki Morskiej, Transportu i Łączności

333

Tematy-red Artykuł 1.043-ta § 38 Prawa morskiego ("Dziennik Ustaw" nr. 17/94, 74/94 i 43/96), Minister Transportu i Łączności powinien
Zarządzenie
ZMIANY zarządzenia o podwodnych

Artykuł 1

Rozporządzenie w sprawie udzielania podwodnych ("Dziennik Ustaw" nr. 44/99) po art 1 dodać nowy 1a Statutu., 1b. i 1c. w następujący sposób:

1a.

Nurkowanie może być organizowane w grupach lub indywidualnie.

Organizowane nurkowania jest nurkowanie wykonywane pod stałym nadzorem upoważnionej osoby wykwalifikowanej (dalej diving), centrum nurkowania i nurkowania stowarzyszenia (zwanej nurkowanie organizator), który jest zarejestrowany w dzienniku (dalej Diary).

Divemaster musi mieć minimum kwalifikacji nurka z trzech gwiazdek (*** R) lub równoważne kwalifikacje uznane przez gwiazdy szkoły nurkowania, które wpłynęło do Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu.

Indywidualne nurkowanie każde nurkowanie, które nie są organizowane.

Artykuł 1b.

Diary of pkt 2 1a. wydane dla każdego organizatora nurkowania nurkowania.

Dziennik powinien zawierać następujące elementy:

- Informacje na temat nurkowania organizatora: nazwa i adres organizatora znaku nurkowania i miejsce wystawienia umowy koncesyjnej, mianowania i miejsce wydawania wszystkich pozwoleń na nurkowanie w strefach chronionych;

- Informacje na temat nurkowania głowy: instruktor nurkowania nazwisko, kwalifikacje, liczba nurkowania kwalifikacji lub broszur, informacji na temat badania stanu zdrowia;

- Nurkowania dane: data i czas nurkowania, nurkowania miejscu, rodzaju nurkowania, czas trwania planowanego do nurkowania, maksymalna głębokość nurkowania;

- Szczegółowe informacje na temat nurkowania: nazwa, numer karty do nurkowania, obywatelstwo, kwalifikacji;

- Planowanie nurkowania i nurkowania na wodach szkiców;

- Informacje na temat jakiegokolwiek wypadku nurkowym, który występuje podczas nurkowania.

Informacje zawarte w pkt 2 musi pisać czytelnie i jasno, a strony muszą być ponumerowane.

Rejestr zweryfikowane miejscowo właściwy organ portu, lub oddział.

1c art.

Organizator miejsce do nurkowania nurkowanie morze musi być co najmniej:

- Podstawowy sprzęt do pierwszej pomocy i pierwszej tlenu pomocy;

- Środki komunikacji (UKF Stacja lub urządzenie GSM);

- Podkreślił numer telefonu komory dekompresyjnej i poszukiwania i ratownictwa na morzu (DAN) w razie wypadku lub awarii;

- Program transportu-ing rannych;

- Diary.

Artykuł 2

Po artykule 2 Rozporządzenie, nowy artykuł 2a. który brzmi:

Artykuł 2a.

Organizowane nurkowanie w Chorwacji odbywa się przez firmy i osoby prywatne, które posiadają zezwolenie na działalność koncesji (do podwodnych nurkowie szkolenia, organizacja nurkowania wycieczki itp.).

Indywidualne nurkowanie odbywa się w oparciu o indywidualne nurkowania (dalej: Approval).

Artykuł 3

Artykuł 4 Ustęp 4 Rozporządzenie wprowadza zmiany w brzmieniu:

"Aby zaznaczyć obszar, w którym wykonuje zorganizowane nurkowanie odpowiedzialnego nurkowania i snorkelingu dla indywidualnej osoby wykonującej nurkowania."

Ustęp 6 ten artykuł zostanie usunięty.

Artykuł 4

W artykule 5 Ustęp 1 Rozporządzenie, słowa "karta", wyrazy ", z wyjątkiem, w przypadku przeprowadzania praktycznych nurkowań szkoleniowych przed uzyskaniem kwalifikacji. Wstępne nurkowanie"

W artykule 5 Ustęp 4 Rozporządzenie słowa ", który jest uznawany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu" są usuwane.

Artykuł 5

Po artykule 5 Rozporządzenie, Nowy artykuł 5a. który brzmi:

Artykuł 5a.

Zatwierdzenie 2a. Ustęp 2 Przepisy wydane przez władze portu lub oddziału.

Zatwierdzenie jest przyznawana osobie, która posiada ważne pozwolenie nurkowania w artykule 5 Przepisy, na okres jednego roku od daty wydania.

Opłaty za udzielenie zezwolenia 2,400.00 kuna.

Artykuł 6

W artykule 6 Ustęp 2 Słowa Rozporządzenie "Croatian nurkowanie Stowarzyszenie" zastępuje się wyrazami "Port Authority uprawnione zgodnie z wynikami praktycznymi uczestników kursów."

Po pkt 2 dodaje się nowy ustęp 3 który brzmi: "Sprawdź, kurs musi zawierać informacje na temat organizatora kurs nurkowania, nurkowanie nazwy przewodnik uczestników kursu, czas i miejsce kursu."

Previ-operation, pkt 3 zostanie usunięta.

Artykuł 7

W artykule 10 Ustęp 1 Rozporządzenie, nowy punkt w brzmieniu: "f) w miejscach, które są chronione na podstawie przepisów o ochronie dóbr kultury."

W pkt 2 Artykuł 3 sam artykuł regulaminu słowa "państwo administracji ochrony środowiska" zastępuje się wyrazami "organ rządowy odpowiedzialny za ochronę środowiska."

W pkt 2 sam artykuł, nowy piąty tiret w brzmieniu: "- w punkcie F): ciało rządowe odpowiedzialne za ochronę dóbr kultury."

Artykuł 8

Artykuł 11 zostanie usunięta.

Artykuł 9

Artykuł 12 me-nia, co następuje:

"Nadzór nad realizacją postanowień niniejszego rozporządzenia realizuje organ portu, lub oddział.

W parkach narodowych i przyrody nurkowania nadzoru może być wykonywane przez uprawnionych urzędników przepisów w dziedzinie ochrony przyrody.

Na miejsca, które są chronione przez przepisy o ochronie własności kulturalnej nadzorem nurkowania mogą być wykonywane przez uprawnionych urzędników przepisów o ochronie dóbr kultury.

Urzędnicy w pkt 2 i 3 artykuł ten informuje o nieprawidłowości właściwym organom portu, lub w oddziale firmy. "

Artykuł 10

W artykule 13 Ustęp 1 Zasady są dodawane nowe pozycje 2) i 3) w brzmieniu:

"2) Jeśli kurs nie jest zgłaszane do biura kapitana portu (art. 6, pkt 2)"

"3) Jeżeli wniosek nie zawiera wszystkich niezbędnych informacji (art. 6 ustęp 3)."

W artykule 13 Ustęp 1 Rozporządzenie poprzednie punkty 2) i 3) otrzymują oznaczenie 4) i 5).

W artykule 13 Ustęp 1 pkt 5) Regulaminu otrzymuje brzmienie: ". miejsc nurkowych zorganizowanej zabronione bez zgody (art. 10)"

Po pkt 5) dodaje się nowy pkt 6), 7) i 8) w brzmieniu:

"6) w przypadku jego zorganizowanej nurkowanie 1a przeciwnie. Rozporządzenie.

7) Jeśli nie pamiętnik pod 1b ust. Rozporządzenie.

8), jeśli nie jest on zgodny z 1c art. Rozporządzenie ".

Artykuł 11

W artykule 15 Ustęp 1 wyrazy "i 11" skreśla się.

W artykule 15 dodaje się nowy ustęp 2 który brzmi:

"Grzywny na podstawie ustępu 1 artykuł ten nakłada na jednostki fizycznej zaangażowanego morskiego wbrew 2a nurkowania indywidualną. Ustęp 2 Rozporządzenie ".

Artykuł 12

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jej publikacji w "Dzienniku Ustaw".

Klasa: 011-01/02-01/40
No: 530-01-03-4
Zagrzeb, 7 veljače 2003-gie
EBP
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) EBP » 23.05.2013 10:40

Powyższe rozumiem tak:
- przepisy dotyczące nurkowania indywidualnego (Rozporządzenie 47/99) gdzie mamy podaną opłatę za nurkowanie w wysokości 100 KN za rok od osoby
- przepisy dotyczące szkół nurkowych i zorganizowanych nurkowań (Rozporządzenie 44/99 + zmiany) z opłatą w wysokości 2400 KN

Nie znalazłem zmian do 47/99 więc przyjmuję że są w takiej postaci w jakiej tu zostały postawione.

Jak na mój rozum (niewielki) i wiara w "nieomylność" :D wujka google wychodzi, że należy się seta za nura za rok od człowieka.
A teraz poproszę o obalenie mojego rozumowania.
be-ja
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) be-ja » 23.05.2013 14:30

Link który podałeś nie wchodzi, przydało by się lepsze tłumaczenie, ewentualnie oryginał i mogę podjechać do radcy prawnego w ambasadzie aby rozwiać wszelkie wątpliwość, albo jeszcze inaczej- zrobić tłumaczenie u przysięgłego i dopiero do ambasady. Podobne zamieszanie było z naszymi patentami motorowodnymi które były kwestionowane w niektórych kapitanatach i po interwencji MSZ sprawa została załatwiona pozytywnie.
Pzd be-ja
EBP
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) EBP » 23.05.2013 15:13

EBP
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) EBP » 23.05.2013 16:58

Kolejna niespodzianka, tym razem już totalna http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2010_08_96_2694.html
otóż artykuły które mówią o opłatach czyli 5a oraz 8 zostają uchylone:

Rząd chorwacki

2694

Na podstawie artykułu 62 Pozycja 1 Ustawa o administracji państwowej ("Dziennik Ustaw" nr. 75/93, 92/96, 48/99, 15/2000, 127/2000, 59/2001, 199/2003, 79/2007), chorwacki rząd na posiedzeniu w dniu 23 srpnja 2010-te przyjęty

DECYZJA

Aby uchylić Artykuł 5 ustęp 5a 2 I Artykuł 8 Rozporządzenie w sprawie działań podwodnych

I.

Postanowienia artykułu 5 ustęp 2 5a i artykuł 8 Reguły Postępowania podwodnych ("Dziennik Ustaw" nr 47/99, 23/2003, 28/2003, 52/2003 i 58/2003, dalej:. Regulamin).

II.

Niewykorzystane środki z opłat za wydanie karty do nurkowania, które są zgodnie z art 8 Rozporządzenie gromadzone na odrębnym rachunku chorwackiego Diving Association, chorwacki Diving Association wpłaca do budżetu państwa Republiki Chorwacji, w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

III.

Powierzone Ministerstwa Finansów z wykonania artykułu II. ta decyzja.

IV.

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej publikacji w "Dzienniku Ustaw".

Klasa: 342-01/10-01/02

No: 5030116-10-1

Zagrzeb, 23 srpnja 2010-te

Prezydent Jadranka Kosor. iur. , mp
be-ja
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) be-ja » 23.05.2013 21:09

Ten drugi ok wchodzi, teraz to już nie kumam o co kaman 8O.

Pzd be-ja
Bosm@n
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bosm@n » 29.05.2013 20:56

Na pytanie do HRS-Hrvatski Ronilački Savez dostałem następujacą odpowiedz:
Pozdrav,g.Marcin
Za ronjenje u područjima bez ograničenja rekreacijska dozvola nije potrebna.
Područja za ronjenje sa ograničenjima, uključuju nacionalne parkove: Brijune i Krku, dijelove unutarnjih voda koje uključuju luke, ulaske u luke, sidrišta, područja sa gustim prometom, prirodne rezervate (kao npr. Limski kanal u blizini Rovinja) i more unutar radijusa od 100 metara uokolo usidrenih ratnih brodova i čuvanih vojnih objekata.
Dozvole izdaje Ministarstvo kulture putem lokalnih muzeja. Podvodno snimanje i fotografiranje kao i istraživanje arheoloških lokacija može se vršiti jedino uz specijalnu dozvolu Ministarstva kulture. U Republici Hrvatskoj, od strane Ministarstva za obrazovanje i sport, registrirane su slijedeće škole za ronjenje: BSAC, CMAS, IANTD NAUI, PADI i SSI. U slučaju nesreće prilikom ronjenja nazvati pomorsku službu za spašavanje i traženje. 9155 DAN VHF kanal 16, 10, 7.
Pozdrav :-)

HRS Chorwacki Diving Association
Witaj, g.Marcin

Nurkowanie w obszarach bez ograniczeń rekreacyjnych zezwolenie nie jest wymagane.

Obszary do nurkowania z ograniczeniami m.in. parki narodowe: Brijuni i Krka, części wód śródlądowych, w tym wejścia Harbor do portów, umocowanie, obszarów o dużym natężeniu ruchu, rezerwaty przyrody (np. Lim pobliżu Rovinj) i morza w promieniu 100 metrów wokół zakotwiczonych okrętów wojennych i silnie strzeżone instalacje wojskowe.

Pozwolenia wydawane przez Ministerstwo Kultury za pośrednictwem miejscowego muzeum. Podwodne filmowanie i fotografii, a także analiza stanowisk archeologicznych mogą być wykonane tylko w przypadku posiadania pozwolenia od Ministerstwa Kultury. W Chorwacji, przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, zarejestrowane następujące szkoły: BSAC, CMAS, IANTD, NAUI, PADI i SSI. W razie wypadku podczas nurkowania Rescue Maritime połączeń i wyszukiwania. 9155 DAN VHF kanał 16, 10, 7
be-ja
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) be-ja » 29.05.2013 21:19

Wielkie dzięki BOSM@N jest na piśmie i zaraz kopiuję. Sprawa wyjaśniona, tak jak pisałem bazy dbają o swoje dochody i nie udzielają rzetelnej odpowiedzi.

Pzd be-ja
Bosm@n
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bosm@n » 29.05.2013 21:41

zalajkowałem ich stronę na facebooku, zadałem pytanie i tak mi odpowiedzieli:-)
http://www.diving-hrs.hr/
EBP
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) EBP » 29.05.2013 21:55

zaszalałeś z linkiem :)
może daj żywy tekst, który Ci przysłali lub od razu googlowe tłumaczenie
Bosm@n
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bosm@n » 29.05.2013 22:02

Zamiescilem post wyżej:-)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże i Adriatyk. Żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie ...

Kontrole policyjne na wodzie-nurkowanie,łowienie itp. - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2021