Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kontrole policyjne na wodzie-nurkowanie,łowienie itp.

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Venom555
Cromaniak
Posty: 524
Dołączył(a): 02.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Venom555 » 22.05.2013 08:15

Panowie - prośba - nie zjeżdzajcie z głównego wątku bo powstanie OT - to jest temat o kontrolach policyjnych etc a nie ile kosztuje nabicie butli czy wypożyczeniach sprzętu - to wszytko jest na forum i wszystko mozna dowiedziec się będąc na miejscu - 2 minuty rozmowy z pierwsza lepsza baza nurkową, których od Omisia po Primosten jest troche.

Co do reszty - róbcie jak uważacie. Temat jasno i wyraźnie precyzuje z czym miałem do czynienia.
Powtórze po raz kolejny - jest na forum temat z wypowiedzią użytkownika z Chorwacji, który tą sprawe wyjaśnił - chodziło o dużą wypadkowość w tym sporcie i zbyt dużą samowolę - pozwolenia miały to unormować i ustabilizować.
Zapytajcie tez Roxi - ona nurkuje i teoretycznie powinna Wam to tez objaśnić.
Wątpie a nawet jestem pewien, ze nie odejdą od tego przepisu i to nie ze względu na pieniadze.
Wyjaśnie tez, ze to że wchodza do UE od 1 lipca nie oznacza, ze będą zmuszeni cos zmienić. Nic w tej kwestii nie muszą -to ich prawo i UE może i w tyłek pocałować w tej kwestii.
Jak się coś zmieni - będzie o tym głośno. Nie trzeba dzwonić po bazach nurkowych chorwackich czy polskich w Chorwacji - mozna to samo zrobić u nas w Polsce - wyjasnia rzeczowo i profesjonalnie - mówie o tych duzych a nie o jednoosobowych.
Poz
EBP
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 17.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) EBP » 22.05.2013 10:14

Venom555 napisał(a):Wątpie a nawet jestem pewien, ze nie odejdą od tego przepisu i to nie ze względu na pieniadze.
Poz


Venom, tylko czy ktoś widział "ten przepis" bo gadanie ludzi z baz nurkowych jeszcze (na szczęście) przepisem nie jest. Obecnie udało nam się dotrzeć do przepisu dość jasno określającego czy wolno nurkować indywidualnie, na jakich zasadach, gdzie i za ile. Jest to rozporządzenie wydane przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej, Transportu i Łączności z roku 1999 przytoczone przez Bosm@na i jeżeli nie było do niego zmian lub nie zostało wydane nowe zmieniające lub anulujące je to obowiązuje nadal. I to zarządzenie stawiam wyżej niż gadanie bab na targu, gadanie ludzi z baz nurkowych czy tajemniczy post na forum rzekomo wyjaśniający. Przywołałeś Roxy aby się jej zapytać - otóż Ona podaje, za bazą nurkową, tajemniczą cenę 350 EURO za rok za nurkowanie indywidualne.
Venom555
Cromaniak
Posty: 524
Dołączył(a): 02.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Venom555 » 22.05.2013 12:28

To nie jest tajemniczy post. To post jak juz dwa razy napisałem osoby, która tam mieszka.
Podobna dyskusja się toczyła na ten temat i on rozwiał te wątpliwości dlaczego Chorwacja to wprowadziła.
Post był rzeczowy. Więcej nie jestem w stanie nic na ten napisać.
Poz
be-ja
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 261
Dołączył(a): 20.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) be-ja » 22.05.2013 14:13

Faktem jest że kilka lat temu poruszaliśmy z Mirko temat zezwoleń, ale info Mirka też opierało się na rozmowie z szefem jednej z baz, wątpliwość nie zostały rozwiane do dnia dzisiejszego to raz, dwa nikt nie przedstawił zezwolenia z ceną opłaty na Forum (mam na myśli to droższe) Kol Venom 555 Ty powinieneś mieć takowe z cena ok 2500zł (pnad 4.000.00kuna) jak podałeś w odpowiedzi.Kol Fuzi z dnia 02-08-2012 i jeżeli możesz to wklej na Forum. Ja nurałem z zezwoleniem za 100kuna do 2001r bez problemu kupowane podczas bicia flaszki, dopiero będąc w Starim Gradzie i chcąc wykupić zezwolenie w Nautice udzielono mi info iż koszt zezwolenia 2400kuna, bo stare to tylko do nurka z bazą na mocy nowelizacji rozporządzenia w 1999r, uwierzyłem na słowo i te info powielałem na łamach Forum. W temacie jest sporo niejasności choćby ceny samego zezwolenia 2400 kun , 350E, 1570zł- to już ok 3000Kun,(w żadnej części rozporządzenia starego jak i nowego nie ma takich kwot, jedyna kwota odnośnie zezwolenia to 100kun) w książce Nurkowanie w Chorwacji jest jasno napisane że można nurkować indywidualnie, natomiast są strefy i akweny gdzie można to robić tylko z bazą i to z taką która ma zezwolenie na prowadzenie turystyki podwodnej w tym o zaostrzonym rygorze. Priorytetową sprawą jest ustalenie stanu faktycznego abyśmy nie "nurkowali w butelce". Kiedyś było wysłane zapytanie do ambasady, ale nie udzielili jednoznacznej odpowiedzi sugerowali opłatę wg rozporządzenia, po dokładniejsze info skierowali do Związku Nurkowego w Zagrzebiu, być może teraz dadzą bardziej konkretną odpowiedz. Znalazłem troszkę Tu
nurkowanie-na-wlasna-reke-pomocy-t16763.html
Do czasu definitywnego wyjaśnienia sprawy nie namawiam do indywidualnego nurania, nie ma co ryzykować.


Pzd be-ja





Pzd be-ja
EBP
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 17.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) EBP » 23.05.2013 11:29

Dotarłem do kolejnego przepisu, tłumaczenie za wujkiem google, jest to zmiana przepisu ale nie tego, który przytoczył Bosm@n tylko innego, dotyczącego zorganizowanych grup nurkowych. Określone są tu wymagania jakie mają spełniać szkoły nurkowe i zorganizowane nurkowania. Tak ja to rozumiem. A przytaczam je tutaj gdyż pojawia nam się tajemnicza, legendarna kwota 2400 KN Art 5 , warto zwrócić tez uwagę na art 2 .
Link do oryginalnej wersji: narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/304921.html
A tutaj tłumaczenie wujka G:

Ministerstwo Gospodarki Morskiej, Transportu i Łączności

333

Tematy-red Artykuł 1.043-ta § 38 Prawa morskiego ("Dziennik Ustaw" nr. 17/94, 74/94 i 43/96), Minister Transportu i Łączności powinien
Zarządzenie
ZMIANY zarządzenia o podwodnych

Artykuł 1

Rozporządzenie w sprawie udzielania podwodnych ("Dziennik Ustaw" nr. 44/99) po art 1 dodać nowy 1a Statutu., 1b. i 1c. w następujący sposób:

1a.

Nurkowanie może być organizowane w grupach lub indywidualnie.

Organizowane nurkowania jest nurkowanie wykonywane pod stałym nadzorem upoważnionej osoby wykwalifikowanej (dalej diving), centrum nurkowania i nurkowania stowarzyszenia (zwanej nurkowanie organizator), który jest zarejestrowany w dzienniku (dalej Diary).

Divemaster musi mieć minimum kwalifikacji nurka z trzech gwiazdek (*** R) lub równoważne kwalifikacje uznane przez gwiazdy szkoły nurkowania, które wpłynęło do Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu.

Indywidualne nurkowanie każde nurkowanie, które nie są organizowane.

Artykuł 1b.

Diary of pkt 2 1a. wydane dla każdego organizatora nurkowania nurkowania.

Dziennik powinien zawierać następujące elementy:

- Informacje na temat nurkowania organizatora: nazwa i adres organizatora znaku nurkowania i miejsce wystawienia umowy koncesyjnej, mianowania i miejsce wydawania wszystkich pozwoleń na nurkowanie w strefach chronionych;

- Informacje na temat nurkowania głowy: instruktor nurkowania nazwisko, kwalifikacje, liczba nurkowania kwalifikacji lub broszur, informacji na temat badania stanu zdrowia;

- Nurkowania dane: data i czas nurkowania, nurkowania miejscu, rodzaju nurkowania, czas trwania planowanego do nurkowania, maksymalna głębokość nurkowania;

- Szczegółowe informacje na temat nurkowania: nazwa, numer karty do nurkowania, obywatelstwo, kwalifikacji;

- Planowanie nurkowania i nurkowania na wodach szkiców;

- Informacje na temat jakiegokolwiek wypadku nurkowym, który występuje podczas nurkowania.

Informacje zawarte w pkt 2 musi pisać czytelnie i jasno, a strony muszą być ponumerowane.

Rejestr zweryfikowane miejscowo właściwy organ portu, lub oddział.

1c art.

Organizator miejsce do nurkowania nurkowanie morze musi być co najmniej:

- Podstawowy sprzęt do pierwszej pomocy i pierwszej tlenu pomocy;

- Środki komunikacji (UKF Stacja lub urządzenie GSM);

- Podkreślił numer telefonu komory dekompresyjnej i poszukiwania i ratownictwa na morzu (DAN) w razie wypadku lub awarii;

- Program transportu-ing rannych;

- Diary.

Artykuł 2

Po artykule 2 Rozporządzenie, nowy artykuł 2a. który brzmi:

Artykuł 2a.

Organizowane nurkowanie w Chorwacji odbywa się przez firmy i osoby prywatne, które posiadają zezwolenie na działalność koncesji (do podwodnych nurkowie szkolenia, organizacja nurkowania wycieczki itp.).

Indywidualne nurkowanie odbywa się w oparciu o indywidualne nurkowania (dalej: Approval).

Artykuł 3

Artykuł 4 Ustęp 4 Rozporządzenie wprowadza zmiany w brzmieniu:

"Aby zaznaczyć obszar, w którym wykonuje zorganizowane nurkowanie odpowiedzialnego nurkowania i snorkelingu dla indywidualnej osoby wykonującej nurkowania."

Ustęp 6 ten artykuł zostanie usunięty.

Artykuł 4

W artykule 5 Ustęp 1 Rozporządzenie, słowa "karta", wyrazy ", z wyjątkiem, w przypadku przeprowadzania praktycznych nurkowań szkoleniowych przed uzyskaniem kwalifikacji. Wstępne nurkowanie"

W artykule 5 Ustęp 4 Rozporządzenie słowa ", który jest uznawany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu" są usuwane.

Artykuł 5

Po artykule 5 Rozporządzenie, Nowy artykuł 5a. który brzmi:

Artykuł 5a.

Zatwierdzenie 2a. Ustęp 2 Przepisy wydane przez władze portu lub oddziału.

Zatwierdzenie jest przyznawana osobie, która posiada ważne pozwolenie nurkowania w artykule 5 Przepisy, na okres jednego roku od daty wydania.

Opłaty za udzielenie zezwolenia 2,400.00 kuna.

Artykuł 6

W artykule 6 Ustęp 2 Słowa Rozporządzenie "Croatian nurkowanie Stowarzyszenie" zastępuje się wyrazami "Port Authority uprawnione zgodnie z wynikami praktycznymi uczestników kursów."

Po pkt 2 dodaje się nowy ustęp 3 który brzmi: "Sprawdź, kurs musi zawierać informacje na temat organizatora kurs nurkowania, nurkowanie nazwy przewodnik uczestników kursu, czas i miejsce kursu."

Previ-operation, pkt 3 zostanie usunięta.

Artykuł 7

W artykule 10 Ustęp 1 Rozporządzenie, nowy punkt w brzmieniu: "f) w miejscach, które są chronione na podstawie przepisów o ochronie dóbr kultury."

W pkt 2 Artykuł 3 sam artykuł regulaminu słowa "państwo administracji ochrony środowiska" zastępuje się wyrazami "organ rządowy odpowiedzialny za ochronę środowiska."

W pkt 2 sam artykuł, nowy piąty tiret w brzmieniu: "- w punkcie F): ciało rządowe odpowiedzialne za ochronę dóbr kultury."

Artykuł 8

Artykuł 11 zostanie usunięta.

Artykuł 9

Artykuł 12 me-nia, co następuje:

"Nadzór nad realizacją postanowień niniejszego rozporządzenia realizuje organ portu, lub oddział.

W parkach narodowych i przyrody nurkowania nadzoru może być wykonywane przez uprawnionych urzędników przepisów w dziedzinie ochrony przyrody.

Na miejsca, które są chronione przez przepisy o ochronie własności kulturalnej nadzorem nurkowania mogą być wykonywane przez uprawnionych urzędników przepisów o ochronie dóbr kultury.

Urzędnicy w pkt 2 i 3 artykuł ten informuje o nieprawidłowości właściwym organom portu, lub w oddziale firmy. "

Artykuł 10

W artykule 13 Ustęp 1 Zasady są dodawane nowe pozycje 2) i 3) w brzmieniu:

"2) Jeśli kurs nie jest zgłaszane do biura kapitana portu (art. 6, pkt 2)"

"3) Jeżeli wniosek nie zawiera wszystkich niezbędnych informacji (art. 6 ustęp 3)."

W artykule 13 Ustęp 1 Rozporządzenie poprzednie punkty 2) i 3) otrzymują oznaczenie 4) i 5).

W artykule 13 Ustęp 1 pkt 5) Regulaminu otrzymuje brzmienie: ". miejsc nurkowych zorganizowanej zabronione bez zgody (art. 10)"

Po pkt 5) dodaje się nowy pkt 6), 7) i 8) w brzmieniu:

"6) w przypadku jego zorganizowanej nurkowanie 1a przeciwnie. Rozporządzenie.

7) Jeśli nie pamiętnik pod 1b ust. Rozporządzenie.

8), jeśli nie jest on zgodny z 1c art. Rozporządzenie ".

Artykuł 11

W artykule 15 Ustęp 1 wyrazy "i 11" skreśla się.

W artykule 15 dodaje się nowy ustęp 2 który brzmi:

"Grzywny na podstawie ustępu 1 artykuł ten nakłada na jednostki fizycznej zaangażowanego morskiego wbrew 2a nurkowania indywidualną. Ustęp 2 Rozporządzenie ".

Artykuł 12

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jej publikacji w "Dzienniku Ustaw".

Klasa: 011-01/02-01/40
No: 530-01-03-4
Zagrzeb, 7 veljače 2003-gie
EBP
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 17.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) EBP » 23.05.2013 11:40

Powyższe rozumiem tak:
- przepisy dotyczące nurkowania indywidualnego (Rozporządzenie 47/99) gdzie mamy podaną opłatę za nurkowanie w wysokości 100 KN za rok od osoby
- przepisy dotyczące szkół nurkowych i zorganizowanych nurkowań (Rozporządzenie 44/99 + zmiany) z opłatą w wysokości 2400 KN

Nie znalazłem zmian do 47/99 więc przyjmuję że są w takiej postaci w jakiej tu zostały postawione.

Jak na mój rozum (niewielki) i wiara w "nieomylność" :D wujka google wychodzi, że należy się seta za nura za rok od człowieka.
A teraz poproszę o obalenie mojego rozumowania.
be-ja
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 261
Dołączył(a): 20.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) be-ja » 23.05.2013 15:30

Link który podałeś nie wchodzi, przydało by się lepsze tłumaczenie, ewentualnie oryginał i mogę podjechać do radcy prawnego w ambasadzie aby rozwiać wszelkie wątpliwość, albo jeszcze inaczej- zrobić tłumaczenie u przysięgłego i dopiero do ambasady. Podobne zamieszanie było z naszymi patentami motorowodnymi które były kwestionowane w niektórych kapitanatach i po interwencji MSZ sprawa została załatwiona pozytywnie.
Pzd be-ja
EBP
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 17.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) EBP » 23.05.2013 16:13

EBP
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 17.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) EBP » 23.05.2013 17:58

Kolejna niespodzianka, tym razem już totalna http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2010_08_96_2694.html
otóż artykuły które mówią o opłatach czyli 5a oraz 8 zostają uchylone:


Rząd chorwacki

2694

Na podstawie artykułu 62 Pozycja 1 Ustawa o administracji państwowej ("Dziennik Ustaw" nr. 75/93, 92/96, 48/99, 15/2000, 127/2000, 59/2001, 199/2003, 79/2007), chorwacki rząd na posiedzeniu w dniu 23 srpnja 2010-te przyjęty

DECYZJA

Aby uchylić Artykuł 5 ustęp 5a 2 I Artykuł 8 Rozporządzenie w sprawie działań podwodnych

I.

Postanowienia artykułu 5 ustęp 2 5a i artykuł 8 Reguły Postępowania podwodnych ("Dziennik Ustaw" nr 47/99, 23/2003, 28/2003, 52/2003 i 58/2003, dalej:. Regulamin).

II.

Niewykorzystane środki z opłat za wydanie karty do nurkowania, które są zgodnie z art 8 Rozporządzenie gromadzone na odrębnym rachunku chorwackiego Diving Association, chorwacki Diving Association wpłaca do budżetu państwa Republiki Chorwacji, w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

III.

Powierzone Ministerstwa Finansów z wykonania artykułu II. ta decyzja.

IV.

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej publikacji w "Dzienniku Ustaw".

Klasa: 342-01/10-01/02

No: 5030116-10-1

Zagrzeb, 23 srpnja 2010-te

Prezydent Jadranka Kosor. iur. , mp
be-ja
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 261
Dołączył(a): 20.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) be-ja » 23.05.2013 22:09

Ten drugi ok wchodzi, teraz to już nie kumam o co kaman 8O.

Pzd be-ja
Bosm@n
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 380
Dołączył(a): 28.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bosm@n » 29.05.2013 21:56

Na pytanie do HRS-Hrvatski Ronilački Savez dostałem następujacą odpowiedz:
Pozdrav,g.Marcin
Za ronjenje u područjima bez ograničenja rekreacijska dozvola nije potrebna.
Područja za ronjenje sa ograničenjima, uključuju nacionalne parkove: Brijune i Krku, dijelove unutarnjih voda koje uključuju luke, ulaske u luke, sidrišta, područja sa gustim prometom, prirodne rezervate (kao npr. Limski kanal u blizini Rovinja) i more unutar radijusa od 100 metara uokolo usidrenih ratnih brodova i čuvanih vojnih objekata.
Dozvole izdaje Ministarstvo kulture putem lokalnih muzeja. Podvodno snimanje i fotografiranje kao i istraživanje arheoloških lokacija može se vršiti jedino uz specijalnu dozvolu Ministarstva kulture. U Republici Hrvatskoj, od strane Ministarstva za obrazovanje i sport, registrirane su slijedeće škole za ronjenje: BSAC, CMAS, IANTD NAUI, PADI i SSI. U slučaju nesreće prilikom ronjenja nazvati pomorsku službu za spašavanje i traženje. 9155 DAN VHF kanal 16, 10, 7.
Pozdrav :-)

HRS Chorwacki Diving Association
Witaj, g.Marcin

Nurkowanie w obszarach bez ograniczeń rekreacyjnych zezwolenie nie jest wymagane.

Obszary do nurkowania z ograniczeniami m.in. parki narodowe: Brijuni i Krka, części wód śródlądowych, w tym wejścia Harbor do portów, umocowanie, obszarów o dużym natężeniu ruchu, rezerwaty przyrody (np. Lim pobliżu Rovinj) i morza w promieniu 100 metrów wokół zakotwiczonych okrętów wojennych i silnie strzeżone instalacje wojskowe.

Pozwolenia wydawane przez Ministerstwo Kultury za pośrednictwem miejscowego muzeum. Podwodne filmowanie i fotografii, a także analiza stanowisk archeologicznych mogą być wykonane tylko w przypadku posiadania pozwolenia od Ministerstwa Kultury. W Chorwacji, przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, zarejestrowane następujące szkoły: BSAC, CMAS, IANTD, NAUI, PADI i SSI. W razie wypadku podczas nurkowania Rescue Maritime połączeń i wyszukiwania. 9155 DAN VHF kanał 16, 10, 7
be-ja
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 261
Dołączył(a): 20.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) be-ja » 29.05.2013 22:19

Wielkie dzięki BOSM@N jest na piśmie i zaraz kopiuję. Sprawa wyjaśniona, tak jak pisałem bazy dbają o swoje dochody i nie udzielają rzetelnej odpowiedzi.

Pzd be-ja
Bosm@n
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 380
Dołączył(a): 28.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bosm@n » 29.05.2013 22:41

zalajkowałem ich stronę na facebooku, zadałem pytanie i tak mi odpowiedzieli:-)
http://www.diving-hrs.hr/
EBP
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 17.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) EBP » 29.05.2013 22:55

zaszalałeś z linkiem :)
może daj żywy tekst, który Ci przysłali lub od razu googlowe tłumaczenie
Bosm@n
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 380
Dołączył(a): 28.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bosm@n » 29.05.2013 23:02

Zamiescilem post wyżej:-)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Kontrole policyjne na wodzie-nurkowanie,łowienie itp. - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone