Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Istria. Majowe tu i tam

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Ewa i Piotr
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 204
Dołączył(a): 01.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ewa i Piotr » 02.06.2012 08:48

Czytam i oglądam z ciekawością -jakoś nas nigdy nie " zwiało " w kierunku Istrii - tereny do tej pory jeszcze przez nas nie odkryte. Może kiedyś, albo po drodze tam zajrzymy- miejsca już " znamy" -ze zdjęć.Czekam na cd :papa:
plessant
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 436
Dołączył(a): 13.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) plessant » 02.06.2012 12:02

Witam.

Uff dostałem zadyszki, ale przeczytałem od deski do deski :) .
Czekam na dalszy ciąg, bo Istria w planach na ten rok :!:
Basiulinek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4400
Dołączył(a): 10.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Basiulinek » 03.06.2012 14:43

plessant napisał(a):
Uff dostałem zadyszki, ale przeczytałem od deski do deski :) .


To tak jak ja :) Zadyszka lekka jest,ale rozczarowanie rowniez,ze juz wszystko nadrobione....

Roxi! Kolejna niecierpliwa zasiadla i czeka.... ;)
Edyta_B
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 33
Dołączył(a): 26.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Edyta_B » 03.06.2012 20:05

Roxi napisał(a):Istria. Majowe tu i tam


Serdecznie zapraszam :)

Roxi dzięki za super relację :wink: Rovinj dla mnie i dla mojego męża jest obowiązkowym punktem w drugim tygodniu naszego wypoczywania w cro :P miło było pooglądać znajome miejsca :D dzięki!

Mam pytanie, czy z tej kwaterki chodziliście do miasteczka na nogach? ile mniej więcej się idzie? no i jak się tam mieszka?my kwaterę zawsze mieliśmy z drugiej strony i to spory kawałek od morza, Twoje zdjęcia chyba przekonały mnie żeby poszukać innej miejscówki :wink: no chyba że idzie się godzinę....
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 03.06.2012 20:11

Ewa i Piotr napisał(a):Czytam i oglądam z ciekawością -jakoś nas nigdy nie " zwiało " w kierunku Istrii - tereny do tej pory jeszcze przez nas nie odkryte. Może kiedyś, albo po drodze tam zajrzymy- miejsca już " znamy" -ze zdjęć.Czekam na cd :papa:


Istria warta jest odwiedzin, to pewne.
Ja wiem, że jeszcze tan wrócę, bo nie było czasu żeby zobaczyć wszystko to, co miałam na liście :)

plessant napisał(a):Uff dostałem zadyszki, ale przeczytałem od deski do deski Czekam na dalszy ciąg, bo Istria w planach na ten rok


Całe szczęście, że obeszło się bez kolki ;)
Zazdroszczę Wam wszystkim, że Chorwację macie jeszcze przed sobą :roll:

Basiulinek napisał(a):Roxi! Kolejna niecierpliwa zasiadla i czeka.... ;)


Niby ostatnie dni, ale mam jeszcze kilka miejsc do pokazania i opisania, więc zapraszam :)

Edyta_B napisał(a):Mam pytanie, czy z tej kwaterki chodziliście do miasteczka na nogach?


Dzięki że zajrzałaś :)
Z kwatery do Rovinj szliśmy może z 10 minut, więc lokalizacja była doskonała :lol:
Edyta_B
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 33
Dołączył(a): 26.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Edyta_B » 03.06.2012 20:15

wow 8O a masz może jakieś namiary na tą kwaterkę? bo rozumiem że wszystko tam było ok? chodzi nam przede wszystkim o ciszę i żeby było czysto :wink: podam maila w razie "w" jakbyś nie chciała zdradzać publicznie tej miejscówki 8) adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 04.06.2012 08:45

Edyta_B napisał(a):wow 8O a masz może jakieś namiary na tą kwaterkę? bo rozumiem że wszystko tam było ok?l


Wszystko było ok.
Było czysto i miła właścicielka. Jedyne co to łazienka była taka se, ale mi takie szczegóły w ogóle nie przeszkadzają.
Przyzwyczajona jestem do pól namiotowych, na których nie zawsze były kafelki w łazienkach :lol:
Mam gdzieś wizytówkę, jak znajdę to podeślę namiary.
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 04.06.2012 09:01

4 maj: Piątek- Jaskinie Banjol

Czwartek na sucho, za to piątek na morko :)

Rano wyruszyliśmy na podwodne zwiedzanie jaskiń i grot w pobliżu wysepki Banjol.
Przyjemne, luźne i bezstresowe nurkowanie... no może nie do końca, bo w grotach czułam się trochę nieswojo, a prąd na powierzchni był tak duży, że ciężko było dopłynąć do Riba :)

Jeżeli ktoś chce się wdać w szczegóły to zapraszam tutaj

Dla tych, którym nie chce się tam zajrzeć, wkleję parę fotek :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W sobotę wracaliśmy już do domu.
Po drodze odwiedziliśmy jeszcze ruiny osady Dvigrad i Vrsar, więc jeszcze będzie trochę do oglądania.
Zapraszam :lol:
ewciaku
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 291
Dołączył(a): 21.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewciaku » 04.06.2012 12:08

Kurcze, zdziwiona jestem, że w Cro tyle kolorów jest pod wodą. Super sprawa. :lol:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.06.2012 17:24

Roxi przez te twoje zdjęcia poważnie się zastanawiam nad zmianą. Jestem zodiakalnym Lwem i preferuje (preferowałem :?: tylko nużanie w płytkich akwenach wodnych a podwodne życie poznawałem dzięki filmom J Cousto. Ale im dłużej oglądam Twoje zdj. myślę nad zmianą .... w Lwa Morskiego :!:
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 05.06.2012 08:40

ewciaku napisał(a):Kurcze, zdziwiona jestem, że w Cro tyle kolorów jest pod wodą. Super sprawa. :lol:


Kolory na zdjęciach i tak nie są takie jak w rzeczywistości. Może na tych dobrze doświetlonych wygląda wszystko mniej więcej tak samo.
Chorwacja pod wodą może zachwycić. Mi najbardziej utkwiły w pamięci te ławice ryb, które były przy Baronie Gautschu.

Abramsik napisał(a):Roxi przez te twoje zdjęcia poważnie się zastanawiam nad zmianą. Jestem zodiakalnym Lwem i preferuje (preferowałem tylko nużanie w płytkich akwenach wodnych a podwodne życie poznawałem dzięki filmom J Cousto. Ale im dłużej oglądam Twoje zdj. myślę nad zmianą .... w Lwa Morskiego


Ja też jestem zodiakalnym Lwem :lol:
A filmy J. Cousteau potrafią inspirować, mam na myśli między innymi Podwodną Odyseję. :)
Z ciekawostek mogę powiedzieć, że Cousteau stworzył pierwszy automat nurkowy.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 05.06.2012 09:08

Roxi napisał(a):Istria warta jest odwiedzin, to pewne.

... oczywiście ! :)

Roxi napisał(a):Dla tych, którym nie chce się tam zajrzeć, wkleję parę fotek :)

"Pływam" tam i tu ! ;)

Pozdrawiam.
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 05.06.2012 09:56

mariusz-w napisał(a):"Pływam" tam i tu ! ;)


Super :lol:
Nie pamiętam ile razy wertowałam Twoją relację, więc bardzo mi miło że zaglądasz :)


5 maj: Sobota- Dvigrad i Vrsar

W sobotę wracaliśmy do domu.
Nie lubię wyjeżdżać z Chorwacji, bardzo nie lubię.
Za każdym razem łezka mi się w oku kręci, że żegnam to, co tak uwielbiam.

Ostatnie spojrzenie z tarasu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I rzut okiem na miejsce, które było nam przez tydzień domem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie chcieliśmy od razu wracać, zrobiliśmy sobie jeszcze małą objazdówkę.
Zaczęliśmy od tego, że poszukaliśmy drugiej bazy nurkowej, która gdzieś podobno jest ;)

Znaleźliśmy tylko coś takiego:

Obrazek

Można tam było zasięgnąć informacji, ale gdzie baza?
Trochę się pokręciliśmy i stwierdziliśmy, że to nie ma sensu :)
Pojechaliśmy na plażę. Tydzień w Chorwacji i jeden pobyt na plaży. Toż to woła o pomstę :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Woda była zimna. Powiem nawet, że bardzo zimna.
Ja to ogólnie mam tak, że wolę pływać w zupie, niż w chłodnym Jadranie. Zmarzluch jestem niesamowity :)

Zamoczyliśmy nóżki i ruszyliśmy dalej.
Cel- Dvigrad
ewciaku
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 291
Dołączył(a): 21.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewciaku » 05.06.2012 10:56

Super mieliście warunki mieszkalne :lol:
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 05.06.2012 13:45

ewciaku napisał(a):Super mieliście warunki mieszkalne :lol:


Też mi się bardzo podobało. Najlepsze było to, że do centrum mieliśmy 10 minutek na nogach :)


Sobota cd- Dvigrad

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dvigrad w dużym stopniu zachowało swój dawny wygląd, co pomaga w odtworzeniu stylu życia sprzed kilku wieków.
Osada została założona przez Ilirów, w średniowieczu otoczona ją murami obronnymi.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do dziś zachowały się pozostałości trzech bram w trzech pierścieniach murów obronnych. Miasto składało się z Moncastello i Parentino- dwóch położonych obok siebie niezależnych miejscowości określanych wspólną nazwą.

Do dzisiaj zachowały się ruiny tylko jednej z nich. Dvigrad był usytuowany w ważnym strategicznie miejscu, na granicy terenów należących do miast Pula i Poreć. W 1345r. podczas wojen wenecko- genueńskich, miasta zostały zdobyte i splądrowane przez wojska genueńskiego admirała Paganina Dorii.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejny tego typu napad miał miejsce niecałe 50 lat później.
Dvigrad tym razem zdobyli Wenecjanie, którzy również nie oszczędzali ani ludności, ani zabudowy. Jednym z łupów było wyposażenie kościoła św. Zofii, przewiezione do osady Sveti Lovrec Pazenatićki.

Przez następne lata misato musiało placić wybranemu przez Wenecję namiestnikowi 390 lirów rocznie. Od połowy wieku XVI w okolicy często zdarzały się potyczki między oddziałami weneckimi a austriackimi. Do tego dochodziły ataki uskoków z Senja i epidemie dżumy.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ponieważ życie stało się uciążliwe, w 1631r. mieszkańcy postanowili opuścić miasto i założyli osadę Kanfanar. Pozostało tylko kilka najbiedniejszych rodzin.

W najwyższym miejscu miejscu znajdował się kościół św. Zofii, wczesnochrześcijańska trójnawowa bazylika. Stał tam jeszcze przez prawie 200 lat po opuszczeniu przez ludność miasta.

Z miastem związanych jest wiele legend. Jedna z nich wspomina angielskiego marynarza, który przypuszczalnie bywał w Dvigradzie i być może właśnie tam ukrył swój skarb.*

*Za przewodnikiem- Chorwacja. W kraju lawendy i wina. Bezdroża.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bardzo przyjemne miejsce, chociaż z taką historią, że aż żal.
Drugim punktem sobotniego zwiedzania był Vrsar. Za bardzo nie wiedzieliśmy w którym kierunku ruszyć, więc pojechaliśmy do góry spojrzeć na Dvigrad ze wzgórza.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Vrsar w następnym odcinku ;)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Istria. Majowe tu i tam - strona 11
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone