Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Okrug Gornji - czy warto?

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
groch
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 08.08.2008
Okrug Gornji - czy warto?

Nieprzeczytany postnapisał(a) groch » 08.08.2008 16:05

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!

W tym roku wybieramy się po raz pierwszy do Chorwacji - za namową wielu osób, które zachwycają się tym krajem.
Nasz wybór padł wstępnie na Trogir a dokładnie Okrug Gornji. Jednak po przeczytaniu niektórych postów na forum zaczęliśmy mieć wątpliwości czy to dobry wybór. Nastawiamy się głównie na zwiedzanie, spacerowanie, poznawanie "kultury" - generalnie chodzenie zamiast leżenia. Nie chcielibyśmy mieszkać w bardzo hałaślwej miejscowości - ale ponieważ jedziemy przełom września/października to chyba tam już nie ma takich tłumów...

Proszę podpowiedzcie, czy faktycznie nasz wybór jest dobry czy warto byłoby zdecydować się na coś innego? Wydawało nam się, że ze względu na położenie będzie to dobra baza wypadowa...

Będę wdzięczna za pomoc - od tygodnia przeglądam oferty, forum i mam coraz większy mętlik w głowie...
Z góry dziękuję!
maar
Odkrywca
Posty: 61
Dołączył(a): 18.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) maar » 08.08.2008 16:17

tak, tak, tak. zdecydowanie polecam. w tym roku byłem w Trogirze już 2 raz i nie żałuję. Z Ciovo (O.Gornyj) masz przysłowiowy rzut beretem do Trogiru, ciut dalej jest Split, w drugą stronę Sibenik i zaraz obok P.N. Krka. Do Dubrovnika (zdecydowanie warto zobaczyć) masz ok. 250km.

Jedyna niedogodność mieszkania na Ciovo to most w Trogirze, ale we wrześniu to chyba źle nie będzie.

Jedź a nie będziesz żałować.
tak dla zachęty zajrzyj tutaj --> http://www.mojewakacje.friko.pl
zebronek
Podróżnik
Posty: 20
Dołączył(a): 09.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) zebronek » 09.08.2008 03:07

Witaj w tym roku byłem na 2 wyspach Ciovo (o.Gornji)i na Hvarze (Ivan Dolac). Potwierdzam poprzednią opinię że z Trogiru jest blisko żeby popatrzećsobie na pobliskie zabytki (warto). Jeśli chodzi o korki przez przypadek udało mi się znaleźć skrót omijający większą część korku na Ciovo( niestety nie w Trogirze ale budują bezpośredni most łączący Ciovo ze stałym lądem. Czyli Polecam bardzo aczkolwiek na Hvarze jest troszkę czystsza woda i więcej spokoju co nie znaczy że Ciovo jest głośniejsze
McGregot
Globtroter
Posty: 36
Dołączył(a): 15.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) McGregot » 09.08.2008 23:31

Ja także byłem w tym roku w Okrug Gornij i z tego miejsca zwiedzałem Sibenik, Trogir, Wodospady Krka i Primostern. Faktycznie jako baza wypadowa miejsce bardzo dobre. Polecam północną część miejscowości w południowych dzielnicach (np Rastica) brakuje restauracji no i dla mnie największy problem KOMARY (20 koąszeń w nocy). Do Trogiru najlepiej dostać się statkiem, pływają co pół godziny z nabrzeża. Polecam spływ Cetiną z Omisza wrażenia niesamowite.
Pozdrawiam
kincior
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 87
Dołączył(a): 07.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) kincior » 17.08.2008 06:27

Dzięki pobytowi na Ciovo - Okrug Gornji (Rastica) zatęskniłem za wyspą Pag, która nie najlepiej jest opisywana przez co niektórych. Okrug Gornji to jedno wielkie śmietnisko, zero fajnych plaż (w Okrug Dolnji - Kawa jeszcze w miarę), a ta niby najfajniejsza jest z okropnym widokiem na stocznię i nie za bardzo czystą wodą (jak na całej wyspie). Pojechałem tam z moim ABC i żałuję, że ze sobą targałem, bo na dnie można zobaczyć co najwyżej opony, kuchenki i inne elementy wyposażenia mieszkania.
Przy okazji pobytu na Ciovo, przepłynąłem się na okoliczną wyspę Solta (w ramach fishpicnic - polecam!). Ach, jak nie chciałem z niej wracać na Ciovo. Tak blisko, a taka różnica (mimo, iż za dużo na niej nie widziałem, ale pierwsze wrażenie ok.). Kolejna sprawa z Ciovo to "zajeżdżanie" auta (szczególnie jak trzeba jeździć na Mavarsticę, Businci i nie daj Boże Rastici).
Co do śmietniska, o którym wcześniej wspomniałem - kontenery poustawiane na ulicach, z których wylewają się śmieci w promieniu kilku metrów.

Pozytywnie natomiast zaskoczył mnie Trogir, który rzeczywiście jest ładny. Niestety, aby do niego wjechać z Ciovo (poza taksówkami wodnymi) trzeba postać z 30-40min. w korku (tak bynajmniej jest w sierpniu).

A tak poza tym, jak wyczytałem w jednym z przewodników, na wyspę Ciovo zsyłano kiedyś trędowatych i przestępców. Trochę to czuć, że Ciovo to taka gorsza część Chorwacji. Ktoś tu na forum uparcie pisał, uprzedzając: "dlaczego na Ciovo, są ładniejsze miejsca w Cro". Ja nie posłuchałem, pojechałem i raczej nigdy tam nie wrócę.

Trochę skrajna opinia, ale jestem świeżo po powrocie (dzisiaj o 5.00) i takie mnie pierwsze myśli naszły. Może później, jak ochłonę ....
waldeq
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 236
Dołączył(a): 01.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) waldeq » 17.08.2008 15:00

Ciovo ma tylu przeciwników co zwolenników. Należę do tych drugich. Byłem w tym roku w Okrug Gornji i już wiem, że w przyszłym roku też chcę tam jechać! Świetna baza wypadowa do zwiedzania innych miejsc. Plaże bardzo różne ale zawsze można sobie znaleźć odpowiednie miejsce. Ja często jeździłem na spokojną plażę przy Konobie Duga. Łatwo trafić jadąc w stronę Okrugu Donjiego. Jeśli wybiera się na wycieczkę samochodem z przejazdem przez Trogir to polecam wybierać się około 8 rano i wówczas przejazd przez słynny most jest spokojny:)
Pozdrav :)
Dorothea1
Croentuzjasta
Posty: 159
Dołączył(a): 29.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dorothea1 » 17.08.2008 15:34

Właśnie wybieram się na Ciovo.Czy ta plaża, o której piszesz to jest przy campie Labadusa i czy jest odpowiednia dla małych dzieci?(skały czy kamyczki?)
stola1
Croentuzjasta
Posty: 223
Dołączył(a): 17.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) stola1 » 17.08.2008 17:29

Plaża przy Konoba Duga to miła kameralna plaża. Nie jest duża.
Ma wysypane zejście też drobnymi kamyczkami, ale ogólnie należy do skalistych.
Można tam też coś zjeść, jest toaleta.
Obrazek

i drugie zdjęcie z plaży

Obrazek
waldeq
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 236
Dołączył(a): 01.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) waldeq » 17.08.2008 20:12

Dorothea1 napisał(a):Właśnie wybieram się na Ciovo.Czy ta plaża, o której piszesz to jest przy campie Labadusa i czy jest odpowiednia dla małych dzieci?(skały czy kamyczki?)

Przy camp Labadusa jest inna przyjemna i ładna plaża. Też tam jeździłem i polecam ale tylko do godziny 13. O tej porze przybijają tam statki z turystami fish picnic i robi sie tłoczno. Jak na warunki wyspy Ciovo to plaże te jak najbardziej nadają się dla dzieci. Aha! Parking w lesie płatny 20 kuna:)
Dorothea1
Croentuzjasta
Posty: 159
Dołączył(a): 29.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dorothea1 » 17.08.2008 21:13

Dzieki za informacje.Głównie interesują mnie plaże ,gdzie mogę byc z małym dzieckiem.Czy byłeś może na plaży w Slatine(plaża Kava),nadaje się dla maluchów?
waldeq
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 236
Dołączył(a): 01.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) waldeq » 17.08.2008 21:57

W Slatinie i Arbaniji praktycznie wszystkie plaże są żwirkowe i nadają się dla dzieci. Umiejscowione są wzdłuż ulicy, podobnie jak w plaża w północnej części Okrugu Gornjiego. Nie wiem, czy czegoś nie pomyliłem ale wydaje mi się, że Kava to plaża w Okrugu Donjim. Słyszałem tylko, że jest tam łagodne zejście do morza i nie jest zbyt zatłoczona. Sami tam nie jeździliśmy. Myślę, że spokojnie znajdziesz miejsce do kąpieli dla dziecka lecz polecam jednak dmuchane rękawki bo może się zdarzyć, że w którymś miejscu po kilku metrach płycizna i żwirek przejdzie w głębię.
Dorothea1
Croentuzjasta
Posty: 159
Dołączył(a): 29.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dorothea1 » 18.08.2008 08:23

Masz rację plaża Kava jesta na Okrug Donji,ale na tą na Slatine też mówią Kava(tak wyczytałam z forum).Myślę,że odwiedzę wiekszość plaż ,wyspa nie jest duża ,więc chyba dam radę ,tym bardziej,że jadę od 31 sierpnia to pewnie ruch będzie mniejszy na wyspie.
stola1
Croentuzjasta
Posty: 223
Dołączył(a): 17.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) stola1 » 18.08.2008 09:58

:D Potwierdzam, są dwie plaże Kava (kamieniołom).
Jedna w Slatine, druga w Okrug D.
Dla małych dzieci nadają sie bardziej te w Slatine, oprócz nich cała Arbanija, główna w Okrugu G,przy zatoce Mavarstwica, przy Konobie D...
Dorothea1
Croentuzjasta
Posty: 159
Dołączył(a): 29.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dorothea1 » 18.08.2008 12:27

Mam jeszcze jedno pytanko.Czy byliście na fish picnic?Bylliście zadowoleni?Polecacie?
stola1
Croentuzjasta
Posty: 223
Dołączył(a): 17.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) stola1 » 18.08.2008 13:15

A tak- fajny wypad na cały dzień (9-17).
Piękne widoki podczas rejsu, a na Solcie cudowne miejsca do odpoczynku i nurkowania.
Tutaj dopiero widać morze :)
Sama wyspa cicha i spokojna.
Następna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone