Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Od Alto Adige ... do Veneto (Dolomity-Garda-Wenecja)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 16.01.2011 16:23

Moss/Palu ...

Życie w wiosce toczy się stałym jakby zwolnionym rytmem.
Nic nie psuje sielanki tego miejsca.
Rano słychać krzątających się przy obrządku gospodarzy i charakterystyczne dzwonki wiszące u szyi zwierząt udających się na pastwiska. Sytuacja ta powtarza się późnym popołudniem.

Między tymi "wydarzeniami" panuje tu błogi spokój i niewiarygodna cisza, z rzadka przerywana dźwiękiem przejeżdżającego pojazdu jakiegoś dostawcy, odbiorcy mleka, dostarczyciela codziennej poczty, ewentualnie takich jak my ... czyli korzystających z dobrodziejstw znajdujących się tu gospodarstw agroturystycznych.

Miejsce na odpoczynek i wyłączenie się z codziennej hałaśliwej cywilizacji idealne.

Spacerujemy dalej ... jeszcze parę zdjęć ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 16.01.2011 16:38

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 16.01.2011 17:25

Przy słoneczniku wpadłam w zachwyt :D

No dobra... pszczółki też niczego sobie :D

pozdrawiam
:D
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 16.01.2011 18:08

Sielsko się zrobiło .... :D
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 16.01.2011 18:23

A mnie się najbardziej drewno (albo, jak to mawia mój wnuk - drenewo) spodobało. :D
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 16.01.2011 22:40

Tymona
Crayfish
jan_s1


Znaczy się "dla każdego coś ... !" ;)

Mam nadzieję !



jan_s1 napisał(a):A mnie się najbardziej drewno (albo, jak to mawia mój wnuk - drenewo) spodobało. :D

"Drenewa" ... w tym rejonie jest sporo, także w formie półproduktu.

Spotkaliśmy sporo placów tartacznych i składów pięknie poukładanego w eleganckie stosy drewna.
Miejsca te pachną z daleka "ciętą deską" - a z uwagi, że głównie jest to tarcica świerkowa, sosnowa oraz modrzewiowa to i zapach mocny i piękny.

Właśnie te świerkowe deski (między innymi z uwagi na ilość sęków) bardzo ładnie się prezentują na tych starych budynkach.

Pozdrawiam.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 16.01.2011 22:47

mariusz-w napisał(a):... tarcica świerkowa, sosnowa oraz modrzewiowa to i zapach mocny i piękny.

Świerk to mniej, ale żywiczna sosna to daje piękną nutę zapachową ...

Natomiast modrzew, w obróbce, jest gorszy od dębiny.
Fakt, że pięknie pachnie, ale .... z daleka :lol:
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 17.01.2011 12:47

Resztę dnia postanowiliśmy spędzić w Brunico.

Nie była to nasza pierwsza wizyta w tym mieście ... jak wspominałem wcześniej "wpadaliśmy" tam częściej - głównie w celach aprowizacyjnych.
Teraz mieliśmy zamiar pochodzić spokojniej, by bardziej nacieszyć się atmosferą tej niewątpliwie uroczej miejscowości.

Brunico (włoski)
Bruneck (niemiecki)
Bornech (ladyński)

To główne miasto doliny Val Pusteria leżące na wysokości 835 m n.p.m. , zamieszkałe przez ok. 15 tysięcy stałych mieszkańców.
Grupy językowe to ok. 14,9 % to włoska, 83,1% niemiecka i 2% ladyńska.

Parę słów o historii miasta za informatorem "Südtirol info."

" Brixeński biskup Bruno, książę von Wullenstätten und Kirchberg wybudował swój biskupi zamek w roku 1250 na Górze Zamkowej. Położył też kamień węgielny pod miasto Brunico/Bruneck, którego nazwa pochodzi od jego imienia. W tym czasie miasto składało się jedynie z dwóch rzędów domów. Dopiero w r. 1336, za czasów biskupa Alberta von Enn, zostały ukończone miejskie mury i fosa. Reprezentantem rezydującego w Bressanone/Brixen biskupa był dowódca zamku. W XIV wieku miasto uzyskało prawo organizowania targu, co spowodowało rozkwit handlu. Na trasie z Augsburga do Wenecji to właśnie w Brunico składowano towary, przez co wzrosła zamożność i sława miasta.

Obecnie miasto jest gospodarczym i kulturalnym centrum doliny Val Pusteria.

Obrazek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 17.01.2011 12:59

Samochód zostawiamy w południowo-wschodniej stronie Brunico na darmowym parkingu.
Po ok. 10 minutach docieramy do centrum.

Najpierw spacer po Graben Bastioni i Piazza Municipio.

Obrazek

Hl. GeistkircheKościół Św. Ducha - piękny barokowy, zbudowany w połowie XIV wieku.

Obrazek

Przekraczamy rzekę Rienza (Rienz) - to jedna z dwóch przepływających przez miasto.
Druga to Aurino (Ahr).

Obrazek

Torre delle Mura

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 17.01.2011 13:12

Brunico sprawia bardzo sympatyczne wrażenie :).

Wracając do tamtejszego do wojennego cmentarza - może to zboczenie, ale lubię takie miejsca. W swoim czasie (czytaj: ponad ćwierć wieku temu) obejrzałam kilka o podobnym rodowodzie, rozsianych na terenie Beskidu Niskiego. Krzyże w Brunico od razu skojarzyły mi się z tymi, co są na Przełęczy Małastowskiej. Wiele "naszych" cmentarzy austriackich pewnie jest dziś w o wiele gorszym stanie :( , na przykład ten na Rotundzie...
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 17.01.2011 13:14

Na Graben Bastioni dzisiejszej głównej ulicy(osi) Brunico widać było już weekendową atmosferę.

W pasie zieleni zorganizowano wiele edukacyjnych atrakcji dla "pociech" i oczywiście sporo innych dla dorosłych ... związanych z wydawaniem nadwyżek euro.

Na całej długości pasażu znajduje się wiele sklepów oraz miejsc pod gołym niebem zachęcających by wypić kawę, zjeść lody, skosztować tyrolskiej kuchni.

Mimo sporego ruchu, atmosfera weekendowa, ludzie uśmiechnięci, nie zagonieni z przyjemnością korzystający z atrakcji ... szczególnie, że słoneczna i ciepła pogoda dopisała.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 17.01.2011 13:53

mariusz-w napisał(a):Brunico (włoski)
Bruneck (niemiecki)
Bornech (ladyński)

Borneo(malajski)
:lol:

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 17.01.2011 14:11

dangol napisał(a): Wiele "naszych" cmentarzy austriackich pewnie jest dziś w o wiele gorszym stanie :( , na przykład ten na Rotundzie...


Tam też do lat dziewięćdziesiątych wiele było zaniedbanych, choćby wspomniany przeze mnie "Soldatenfriedhof Nasswand" przy drodze do Cortiny.


Franz napisał(a):Borneo(malajski)
:lol:

No popatrz ... na taką "tablicę" tam nie trafiłem ! ;) :lol:


Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 17.01.2011 14:41 przez mariusz-w, łącznie edytowano 2 razy
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 17.01.2011 14:18

dangol napisał(a):Wiele "naszych" cmentarzy austriackich pewnie jest dziś w o wiele gorszym stanie :( , na przykład ten na Rotundzie...


Koło mnie jest Cmentarz Żołnierzy Włoskich i, mimo, że są tam pochowani,
zarówno ofiary pierwszej, jak i drugiej wojny światowej, jest ładnie utrzymany
(jakby co - służę zdjęciami ;)).
Opiekuje się nim ambasada włoska w Warszawie.

A co do "naszych" cmentarzy ... Monte Cassino jest dobrze utrzymane ...

Jakoś nie przypominam sobie, żebyśmy na terenach Austrii się szwendali z bronią ...

Może się mylę ;)
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 17.01.2011 14:46

weldon napisał(a):Koło mnie jest Cmentarz Żołnierzy Włoskich i, mimo, że są tam pochowani,
zarówno ofiary pierwszej, jak i drugiej wojny światowej, jest ładnie utrzymany
(jakby co - służę zdjęciami ;)).

Chętnie zobaczę ... może w wątku "Moje miasto" !



Wojtek !
Wracając do tablic ...
... to trafiliśmy na taką :

Tutaj "crop" z drugiego zdjęcia z mojego poprzedniego zdjęciowego postu!
Co Ty na to ! ... my mieliśmy jedno skojarzenie... z jedną osobą ! ;)

Obrazek

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 17.01.2011 14:53 przez mariusz-w, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe

cron
Od Alto Adige ... do Veneto (Dolomity-Garda-Wenecja) - strona 36
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone