Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dalmacja: powrót do przeszłości (2005, 2006)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.06.2008 07:46

Nadrabiam powyjazdowe zaległości i dotarłem do Twojej relacji :D

Powtórzę się ale co tam 8)
Jak zwykle przepiękne, bardzo dużo pokazujące zdjęcia :!:

Wszyscy tak piszą i w sumie sam tak przypuszczałem, że jeden dzień na wyspie to zdecydowanie za mało, bo chcąc ją zwiedzić spędza się go w samochodzie. Wydaje mi się, ze Twoja relacja pokazuje jak należy zwiedzać wyspy (przynajmniej mnie ten sposób bardzo odpowiada :D )

PS 1. Wyczytałem już w relacji 'jachtowej' o tegorocznych planach - szykuje się niezła wyprawa....... 8)

PS 2. Pamiętam jak kiedyś gdzieś pytałaś czy warto pojechać do Samoboru i spróbować tamtejszych 'kremsnita'. Wtedy już tam byłem ale ich nie próbowaliśmy. Teraz jest inaczej :wink: , dlatego mogę napisać, że WARTO. Spodziewałem się czegoś podobnego do naszych wadowickich Kremowek Papieskich, ale rzeczywistość okazała się inna :wink: Akurat podczas mojej wizyty odbywały się '4 Dani Samoborskih kremsnita' i mimo że nie trafiłem na żadną imprezę z tym związaną widać było ludzi wcinających te ciacha. Mam nawet przepis :D
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 17.06.2008 13:06

kulka53 napisał(a):
Pamiętam jak kiedyś gdzieś pytałaś czy warto pojechać do Samoboru i spróbować tamtejszych 'kremsnita' . (...)
Akurat podczas mojej wizyty odbywały się '4 Dani Samoborskih kremsnita' i mimo że nie trafiłem na żadną imprezę z tym związaną widać było ludzi wcinających te ciacha. Mam nawet przepis :D


Miło, że pamiętałeś :D :!:
Trzeba będzie namówić resztę załogi, żeby w drodze powrotnej :idea: zajrzeć do Samoboru. Jeden na pewno będzie się opierał :wink: , bo jak widzi mnie z ciasteczkiem, to od razu przypomina :mrgreen: o dodatkowych kilogramach do zrzucenia, a przecież jak tam już będę to się nie oprę pokusie :lol: . Na szczęście jeden z kolegów ma :roll: drugi żołądek na słodycze, to poprze :idea: mój niecny plan.

Przepis na samoborskie kremówki musisz opublikować :!: Osobiście pewnie go nie sprawdzę :( , bo w ciasteczkach lepiej wychodzi mi jedzenie :P niż pieczenie :lool:.

No i oczywiście czekam na słowno-zdjęciowe wrażenia 8) z "byczenia" (ciekawe, jak to możliwe w Twoim przypadku :lol: )w Cro. Lidia co prawda informowała nas, że osobnej relacji nie będzie - ale przecież nie zostawisz nas :? w totalnej niewiedzy o tych dwóch tygodniach :?:

Pozdrawiam serdecznie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.06.2008 14:30

dangol napisał(a):Przepis na samoborskie kremówki musisz opublikować

Tak naprawdę to można go znaleźć w sieci :wink:

Ale ponieważ tam byłem to mam taką pamiątkową książeczkę z 4 Dni :D

A sam przepis czy z sieci czy z książeczki wygląda TAK:

SAMOBORSKE KREMŠNITE

Potrebno:

1.SMJESA
10 žutanjaka
30 dag brašna
30 dag šećera
3 vanilin šećera
2dl mlijeka

2.SMJESA
12 dl mlijeka
12 dl vode
3 vanilin šećera

3.SMJESA
10 bjelanjaka
20 dag šećera u prahu
omot lisnatog tijesta

Način pripreme
1. smjesu dobro izmutiti mikserom. 2. smjesu zakuhati, pa kad zavrije, maknuti sa vatre, uliti 1. smjesu, stalno miješajući kuhati dok se ne zgusne kao puding, oko 15 minuta. Paziti da ne zagori. Na kraju istući snijeg od bjelanjaka i šećera u prahu, pa ga lagano umiješati u vrelu smjesu.
Lisnato tijesto rastanjiti i peći na obrnutom plehu, u koji cete uliti kremšnite. Na dno pleha stavite jednu koru, ulijte vruću smjesu, zatim stavite drugu koru, tek kad se ohladi možete posuti šećerom u prahu.
Pazite, ova količina je mjera za veliki duboki pleh od štednjaka, ili veliku duboku lazanjeru.

W sumie się trochę domyślam o co chodzi :wink:, ale może jakaś znająca chorwacki KOBIETA 8) dokładnie by wytłumaczyła jak można je zrobić :?:


PS. Parę słów i zdjęć z wyjazdu umieszczę w wątku o naszym wrześniowym pobycie w CRO za jakiś :wink: czas :D
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 25.06.2008 10:32

Kilka fotek z naszego spacerku po hvarskich uliczkach:

1-P8307023.JPG


2a-PICT0633.jpg


2-P8307029.JPG


3-P8307040.JPG


4-PIC_0169.JPG


5-PICT0614.jpg


6-PICT0615.jpg


7-PICT0616.jpg


8-PICT0645.jpg
Ostatnio edytowano 10.02.2020 14:23 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 25.06.2008 11:06

To mój 501-szy post :arrow: przepustka do tego, żeby stać się w pełni Cromaniakiem :D :arrow: dlatego oczywiście MUSI przy tej okazji pojawić się coś z wyspy HVAR :P .

1-P8307043.JPG


Miałam z tym poczekać do 29 czerwca, żeby uczcić rocznicę zarejestrowania się na Cropli, ale nie wytrzymam :wink: tych kilku dni. Miały się też się tym właśnie momencie pojawić fotki z "mojej" zatoczki na wyspie, ale nie zdążyłam i wciąż jeszcze szwendam się po jej okolicach. Za opóźnienia winę ponosi :wink: Maroko, Praga i różne takie tam zdecydowanie :oops: nie-chorwackie miejsca, za co Wszystkich (od Plażowiczów i Autostopowiczów po Croentuzjastów i Cromaniaków) miłośników Słonecznej Wyspy serdecznie przepraszam.
Ostatnio edytowano 10.02.2020 14:27 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 27.06.2008 19:46

W planie mamy jeszcze "wspinaczkę" na górującą nad miastem twierdzę ,
ale zostawiamy ją sobie na deser po obiedzie.

1-P8307021.JPG


Czas przed wybiciem godziny na odwiedzenie jakiejś restauracyjki (dosłownie, bo mamy w swoim gronie cukrzyka i dostosowujemy się do pomysłów jego trzustki) przeznaczamy na dalszą szwendaczkę po starym mieście. Na chwilkę zatrzymujemy się przy klasztorze Benedyktynów w renesansowym letnim pałacu poety Hanibala Lučiće. Jest tu obecnie muzeum, ale nie wchodzimy do środka, bo to akurat taka godzina, że jest sjesta i związana z nią przerwa w otwarciu.
Trafiamy też w okolice klasztoru Dominikanów z kościołem Św. Marka. Tam jest muzeum archeologiczne, ale nawet nie sprawdzamy, czy tu sjesty nie ma, bo w takie cuda nie wierzymy.
Po obiadku, zanim wyruszymy do twierdzy, jeszcze na chwilkę nad wodę...
Ostatnio edytowano 10.02.2020 14:34 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 27.06.2008 20:10

dangol napisał(a):To mój 501-szy post :arrow: przepustka do tego, żeby stać się w pełni Cromaniakiem :D :arrow:

Miałam z tym poczekać do 29 czerwca, żeby uczcić rocznicę zarejestrowania się na Cropli, ale nie wytrzymam :wink: tych kilku dni.

I tak oficjalnie zostałaś Cromaniakiem w narodowe święto Chorwacji. :lol: Też dobrze. :D :lol:
Życzę Tobie Dangolko, i sobie, i innym, jeszcze wielu Twoich relacji - skądkolwiek by one nie były. :D :D :D

dangol napisał(a):Miały się też się tym właśnie momencie pojawić fotki z "mojej" zatoczki na wyspie, ale nie zdążyłam i wciąż jeszcze szwendam się po jej okolicach.

Nic straconego. Masz jeszcze dwa dni. :D :lol:

Pozdrav
Jola

PS. Piękna jest Lawendowa Wyspa. Miło się tam razem z Tobą powłóczyć. :)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 28.06.2008 18:36

Jolanta Michno napisał(a): Nic straconego. Masz jeszcze dwa dni. :D :lol:


To może zdążę :lol: A jeśli nie, to poślizg nie będzie duży...
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 28.06.2008 19:04

Na wzgórzu na północ od miasta znajduje się twierdza Španjol (Fortica). Warownię zbudowano w XIII w., w połowie XVI w. rozbudowali ją (po wybuchu prochu) Hiszpanie, a w XIX w. Austriacy.
Na podejściu spacerowymi serpentynkami cały czas towarzyszą nam dźwięki chyba :roll: tysięcy cykad (a wydawało nam się, że ta z pinii koło naszego domku w zatoczce to już szczyt hałasu :wink: ) oraz coraz rozleglejsze widoczki na hvarski port i Pakleni Otoci (wyglądają przepięknie - ciekawe kto dla nich wymyślił tę "piekielną" nazwę).

1-P8307042.JPG


2-P8307044.JPG


3=P8307045.JPG


4-P8307046.JPG


5-PICT0651.jpg


I już wchodzimy do twierdzy.

6-PICT0654.jpg
Ostatnio edytowano 10.02.2020 14:43 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 28.06.2008 19:16

Wewnątrz Španjol można obejrzeć wystawę amfor i innych przedmiotów wydobytych z morza z rozbitych statków :arrow: ale chyba dla wszystkich najbardziej liczą się wspaniałe widoki 8) .

1-PICT0663.jpg


2-PICT0664.jpg


3-PICT0669.jpg


4-P8307049.JPG


5-P8307050.JPG


6-P8307069.JPG


7-P8307074.JPG


8-P8307051.JPG


9-PICT0671.jpg


Spędzamy na górze trochę czasu, bo jest naprawdę przyjemnie :D i zupełnie nam się nie śpieszy...

10-PICT0672.jpg


11-PICT0676.jpg


12-P8307063.JPG


13-P8307064.JPG


W końcu jednak zaczynamy odwrót i schodzimy do portu. Gdy wracamy do samochodu nabrzeżem koło klasztoru i obserwujemy pluskających się tu ludzi, to ogarnia nas wielka radość, że my nie musimy :D korzystać z takiej plaży w środku miasteczka.

14-P8307091.JPG


Na nas czeka nas czeka nasza kameralna, przytulna zatoczka 8) .
Ostatnio edytowano 10.02.2020 15:00 przez dangol, łącznie edytowano 2 razy
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107665
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 28.06.2008 20:06

W/g wikipedii - jeśli wierzyć, Pakleni Otoci to nie Wyspy piekielne
Może Kasia z Hvaru coś wie bliżej - czy to piekielne wyspy czy wyspy żywiczne :?:
Jeśli żywiczne to wszystkie polskie przewodniki mają jakieś nieścisłe informacje.
A jeśli to Wyspy Piekielne -to dlatego, że wokół nich są jakieś niesprzyjające prądy, które utrudniają do nich dostęp.
janniko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3195
Dołączył(a): 08.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) janniko » 28.06.2008 20:35

Witam
Niektóre zdjęcia, szczególnie te z widoczkami, są b. ładne i niezłej jakości, jak na zdjęcia amatorsko-reporterskie. Jakim aparatem to robiłaś?
Hm.. szkoda, że nie zrobiłaś kilku fotek, na których widać by było plaże Hvar'u? Jeśli masz takowe to zapodaj, jestem b. ciekaw.

PS
Gratuluję dzieci! Ja w tym wieku to wołami bym się nie dał zaciągnąć do "podziwiania" wspaniałości urbanistycznych... he he.. a twoje podrostki, sądząc ze zdjęć, wyglądają nawet na zadowolone.. pozdro dla młodzieży!
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 28.06.2008 22:59

Piękne zdjęcia Hvaru - moje tegoroczne fotki niestety przy tym bledną :cry: :D .
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 28.06.2008 23:24

Moje :? też ... Te "wypasione" robił Maciek :D , aparat też jakiś wypasiony, ale nie bardzo mogę powiedzieć cóż to było , bo :oops: nie pamiętam :lol:
Ostatnio edytowano 10.02.2020 15:01 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 28.06.2008 23:37

Janusz Bajcer napisał(a):W/g wikipedii - jeśli wierzyć, Pakleni Otoci to nie Wyspy piekielne
Może Kasia z Hvaru coś wie bliżej - czy to piekielne wyspy czy wyspy żywiczne :?:
Jeśli żywiczne to wszystkie polskie przewodniki mają jakieś nieścisłe informacje.


I to mi już bardziej pasuje 8) . Dzięki , Janusz, za podpowiedź :D .
A te "niesprzyjające prądy" to trzeba będzie kiedyś sprawdzić :wink:. W ubiegłym roku tylko przepływaliśmy między Hvarem a Pakleni, ale nie podchodziliśmy zbyt blisko :lol: ...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Dalmacja: powrót do przeszłości (2005, 2006) - strona 12
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone