Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dalmacja: powrót do przeszłości (2005, 2006)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 09.05.2008 21:40

Leszek Skupin napisał(a):Śledzę z niemałym zainteresowaniem, bo w tym roku zamierzam popłynąć z rodziną na Hvar, zrealizować to co się w tamtym roku nie udało ;) a widzę, że jesteś kopalnią wiedzy na temat tej wyspy i jej zakątkach, gdzie co warto zobaczyć czy kupić ;)


Jaka tam kopalnia wiedzy... Przy większości hvarskich bywalców-miłośników to ja jestem marny żuczek :( . A w Pitve to nawet nie dotarłam :oops: do słynnego tunelu...
Niemniej jednak - coś jeszcze tu przed wakacjami pokażę :D :papa:
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 09.05.2008 22:14

Tyle razy przejeżdżaliśmy przez Pitve, czasem i chodziliśmy po niej, ale jakoś zakupy robiliśmy tylko w tym przydrożnym straganie. Trzeba będzie to nadrobić.

Długo się zastanawialiśmy co znaczy nazwa. W końcu wykminiłem że pitwa to taka bitwa w której wygrywa ten co więcej wypije.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 10.05.2008 18:54

zawodowiec napisał(a): Długo się zastanawialiśmy co znaczy nazwa. W końcu wykminiłem że pitwa to taka bitwa w której wygrywa ten co więcej wypije.


Jako że Pitve to baa..aardzo stara osada, jej nazwa najprawdopodobniej wywodzi się od jeszcze starszej nazwy Hvaru - Pityeia ("Među njima je i mnoštvo endemskih vrsta, primjerice dalmatinski bor, prema kojem je otok i dobio prvo ime Pityeia, Borov otok."). Ale ZDECYDOWANIE BARDZEJ podoba mi się Twoja wersja, skąd się Pitve wzięło :lol: - w winnej krainie to jak najbardziej prawdopodobne :wink: .
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 10.05.2008 20:12

Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 10.05.2008 20:17

dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 11.05.2008 15:44

Zauroczył nas również niewielki Vrisnik położony na stoku wzgórza w otoczeniu winnic. Tu też sporo starych kamiennych domostw - prawdziwa Dalmacja 8)
Na szczycie wzgórza położony jest XVII-wieczny kościół sv. Antuna opata, do którego dochodzi się piękną cyprysową alejką.

1-P1016912.JPG


2-P8296908.JPG


3-P8296910.JPG


4-P8296917.JPG


5-P8296918.JPG


Z Vrisnika pięknie widać kolejną wioskę - Svirče.

6-P8296914.JPG


7-P8296920.JPG


W czasie tego pierwszego (bo mam nadzieję, że nie ostatniego :) ) pobytu na Hvarze wioskę "poznaliśmy" tylko z okien samochodu :( .
Dokładniejsze zwiedzenie jeszcze przed nami, kiedy się pojawimy na dłużej na Hvarze kolejnym razem. Przyjedziemy do Svirče wówczas z pewnością, bo przecież m.in. z tutejszych winnicach wywodzi się plavac.
Ostatnio edytowano 10.02.2020 09:30 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
witki
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1231
Dołączył(a): 27.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) witki » 13.05.2008 10:02

czekamy na ciąg dalszy :wink:
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 13.05.2008 14:02

Sympatyczny spacerek po małych osadach. Alejka cyprysowa piękna, czuję zapach tego miejsca. Zaskoczyły mnie dwa fakty, domy są często piętrowe, a nawet kilkupiętrowe, a nie tylko parterowe. I kopuła na wieży kościoła(hełm?) sv. Antuna jest wykonana z kamienia. Przeurocza. Nie przypominam sobie, żebym kiedyś tak szczególnie zwróciła uwagę na szczyt wieży.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 14.05.2008 19:18

Teraz trochę o jednej z większych miejscowości na wyspie, którą odwiedziliśmy jednego popołudnia, co oczywiście jest :? zbyt krótkim czasem na poznanie wszystkich zakamarków. Ale zawsze lepszy rydz, niż nic :) !
W XIV w. Jelsa była portem wsi Pitve, a której pisałam wcześniej. Pitvianie pewnie wtedy nawet nie przypuszczali, że wkrótce to Jelsa będzie się bardziej liczyć...

1-P8317155.JPG


2-P8317157.JPG


Mieliśmy mały problem z zaparkowaniem samochodu w pobliżu portu, pojechaliśmy więc wyżej na jakąś uliczkę na północ od niego. Może to i dobrze, bo przynajmniej mieliśmy stamtąd fajny widoczek na miasteczko 8) .

3-PIC_0212.JPG


4-PICT0799.jpg


5-PICT0801.jpg


Na skróty uliczkami-schodkami obok maleńkiego kościółka Sv. Mihovila było do centrum w zasadzie całkiem blisko :) , a uliczki wychodziły wprost na park w pobliżu portu.
Zatoka portowa, w porównaniu z tą w Starim Gradzie, nieduża - ale bardzo urokliwa. Z nabrzeża widać wieżę kościoła parafialnego.

6-PIC_0210.JPG


7-PICT0805.jpg


8-PICT0809.jpg


Pod parasolkami jest lodziarnia, a zaraz za nią knajpka, w której jedliśmy obiadek. Wszyscy byli zadowoleni - oprócz mnie :( . To chyba do tej pory jedyny raz w Cro, kiedy podane danie mi nie smakowało. Miało to być rizotto z owocami morza i w zasadzie było :?, tyle że z morskich stworów został w nim tylko mocno słony smak Jadranu, a sam ryż to była jednolita kleista masa :( . Od tej pory zanim zamówię w jakiejś knajpce rizotto, najpierw patrzę :idea: jak je podają komuś innemu - smaku i tak nie przewidzę, ale co najmniej podoba mi się to, co jem :wink: .
Ostatnio edytowano 10.02.2020 09:44 przez dangol, łącznie edytowano 2 razy
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 14.05.2008 19:33

Po obiedzie spacer uliczkami miasteczka.

1-P8317156.JPG


2-PICT0811.jpg


Oglądamy kościółek Sv. Ivana zbudowany w XV w., przebudowany w XVII w. Jest on zbudowany na nietypowym planie sześciokąta.

3-PICT0810.jpg


4-PIC_0199.JPG


Teraz kolej na bliższe poznanie parafialnego kościoła Sv. Marije . Początki budowli sięgają XIV w., ale przeszedł on liczne przebudowy (dla obecnego wyglądu największy wpływ miały te z XVI w. i z XIX w.)

5-PICT0814.jpg


6-PIC_0206.JPG


Idziemy znów w okolice portu, żeby jeszcze trochę nacieszyć oczy...
Pora na powrót do aut - po drodze jeszcze raz ogarniajmy widokiem miasteczko, teraz już nam trochę znajome :D . Trochę żal, że nie dotarliśmy wszędzie, na przykład od widocznego na pagórku kościółka Gospe od Zdravlja - patronki Jelsy i pobliskich wiosek. Może następnym razem :idea: ...
Ostatnio edytowano 10.02.2020 09:53 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 14.05.2008 20:05

Fajne foty........jeszcze, jeszcze.
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 14.05.2008 22:06

Jelsa jak i cały Hvar, kawał naszego życia, nie tylko wakacyjna miejscówka, to coś więcej (znowu Sapkowski...), tym przyjemniej się czyta i ogląda :D
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 14.05.2008 22:18

zawodowiec napisał(a): ... kawał naszego życia ... to coś więcej (znowu Sapkowski)


Sapkowski jest co nieco związany z moim życiem :lol: :wink: , bo część akcji "Narrenturmu" dzieje się w Bierutowie, a to moje rodzinne miasteczko 8)
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 15.05.2008 09:33

Też nacieszyłam oczy spacerkiem po Jelsie.

Fajne zdjęcia i nie tylko te zrobione przez M. Cudowna pogoda na spacery, słoneczko i małe, białe chmurki. Oglądając specjalnie zwracałam uwagę kto robił zdjęcia M czy ktoś inny, z tych innych może bym niektóre lekko wyostrzyła. A na przyszłość .......... starałabym się pamiętać o pionie. Kiedy zrobiliśmy skanowanie filmów okazało się, że zdjęcia zrobione przeze mnie wszystkie są odchylone od pionu :oops: . Na małych odbitkach nie widziałam tego, ale na ekranie............niestety :( Teraz staram się również na to zwracać uwagę robiąc zdjęcia. Oczywiście nie przeszkadza to w delektowaniu się spacerem.

Czy swoje rodzinne miasto jeszcze odwiedzasz :?: Może mały spacer po Bierutowie zobaczymy :?:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 15.05.2008 11:52

Lidia K napisał(a): A na przyszłość .......... starałabym się pamiętać o pionie. Kiedy zrobiliśmy skanowanie filmów okazało się, że zdjęcia zrobione przeze mnie wszystkie są odchylone od pionu :oops: . Na małych odbitkach nie widziałam tego, ale na ekranie............niestety :( Teraz staram się również na to zwracać uwagę robiąc zdjęcia.


Trzymanie pionu to czasami bardzo trudna rzecz - zwłaszcza po chorwackim winku :wink: . A tak na poważnie - to powinnam ubierać okulary korekcyjne, gdy patrzę gdzieś dalej niż 0,5 metra (trochę dziwne, bo mój rocznik ubiera już raczej okulary, jak patrzy na coś z bliska), ale kto by o tym pamiętał? No i pion się rozmywa :( , zwłaszcza gdy pstrykam coś na szybko i nie pamiętam :oops: , ze krzywe wieże to wyjątki, a morze nie jest pochyłe :lol: .

Lidia K napisał(a):
Czy swoje rodzinne miasto jeszcze odwiedzasz :?: Może mały spacer po Bierutowie zobaczymy :?:


Czasem bywam :D , chociaż ostatnio coraz rzadziej, o moich fotkach ze spacerku póki co można więc tylko pomarzyć :?. Ale na zainteresowanych :wink: miejscem skąd się wywodzę czeka w necie gotowy foto-spacerk jednego z mieszkańców.
Ostatnio edytowano 10.02.2020 09:55 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży

cron
Dalmacja: powrót do przeszłości (2005, 2006) - strona 10
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone