Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Chorwacja 2006 - relacja z pobytu

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
to ja ewa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 701
Dołączył(a): 01.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) to ja ewa » 04.09.2006 21:24

to ja juz teraz wiem,dlaczego mój szanowny małżonek nic sobie nie robi z mojego gderania na temat picia piwa-ma 101 powodów ku temu :lol:
brodatty
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 48
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) brodatty » 05.09.2006 07:27

W Gdyni na straganach przy nabrzeżu, obok żaglowców i naszego pięknego niszczyciela ORP Błyskawica można kupić koszulki z napisem: "Lepiej mieć brzuch od piwa, niż garba od roboty".

To tak odnośnie wątku piwnego i urlopu 8)
Pozdrawiam.
Asia&Grześ
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 293
Dołączył(a): 21.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Asia&Grześ » 05.09.2006 16:00

dzieki Janusz za odpowiedz - faktycznie umknął nam link:);) - fakt widać drogo ale warunki fiu fiuuuu :):) ....

pozdrawiamy :)
Janqes
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 361
Dołączył(a): 11.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janqes » 05.09.2006 22:34

Janusz Bajcer napisał(a):

P.S. dalszy ciąg relacji- już bardziej poważnej wkrótce nastapi.
Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych.



Również czekam na dalszą relację. I się zastanawiam, jak ta cała Twoja willa zmieściła sie do Renówy. Chociaz kufer zdaje sie byc wielki.

Pozdrawiam
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107607
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 05.09.2006 22:51

Janqes napisał(a):.... I się zastanawiam, jak ta cała Twoja willa zmieściła sie do Renówy. Chociaz kufer zdaje sie byc wielki.Pozdrawiam

Odpowiedż masz tu:
Big Dome Family HiMountain (moja willa)
Czteroosobowy turystyczno-campingowy namiot. Bez przeszkód zamieszkasz z całą rodziną, nie wykluczając nawet psa. Do dyspozycji dwie niezależne, podwieszane sypialnie i duży przedsionek w środku, wejście z dwóch stron, dwa okna, a także dodatkowe maszty do podparcia wejścia oraz dodatkowa płachtę mogącą służyć jako podłoga przedsionka. Dzięki wymienionym zaletom Big Dome Family doskonale sprawdza się podczas dłuższych pobytów. Tworząc go użyto materiałów o wysokiej jakości. Dodatkowo wszystkie szwy zostały podklejona taśmą.
Materiał:
podłoga: PE 3000mm,
tropik: Poliester 190T 2000mm.
Waga: 11,8kg- 12.2 kg
Wymiary po spakowaniu: 70x30 cm.
Wymiary po rozłożeniu 210x140+210+140x210 cm.

Zwróć szczególną uwagę na wymiary po spakowaniu :wink:
Pozdrawiam (i też czekam na C.D. Twojej relacji :lol: )
Janqes
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 361
Dołączył(a): 11.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janqes » 05.09.2006 22:59

Janusz Bajcer napisał(a):
Zwróć szczególną uwagę na wymiary po spakowaniu :wink:
Pozdrawiam (i też czekam na C.D. Twojej relacji :lol: )


No no! 70 na 30 to maciupkie! Faktycznie. Ale widzę, ze też mieliście altankę taką :wink:

W sumie to mogliście wynajmować jedną połówkę innym lokatorom. No chyba, że Ty w jednej komorze (po piwku :D ) a żona w drugiej :wink:

Pozdrawiam
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 06.09.2006 06:38

Janqes napisał(a):No chyba, że Ty w jednej komorze (po piwku :D ) a żona w drugiej :wink:

Pozdrawiam

I tak słychać przez "ścianę" chrapanie. :lol:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107607
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 07.09.2006 21:59

Janqes napisał(a): Ale widzę, ze też mieliście altankę taką :wink: W sumie to mogliście wynajmować jedną połówkę innym lokatorom. No chyba, że Ty w jednej komorze (po piwku :D ) a żona w drugiej :wink:
Pozdrawiam


Sprawdziłem altankę w "REALU" w realu :wink:
Wymiary "pudełka" altanki 112x14x14 :lol:
Renówka ma bagażnik 500 l. :D
Druga połówka nie była wynajmowana, komora była jedna :wink:
Gdybyśmy spali osobno, musiałbym dmuchać dwa materace :wink:
Pozdrawiam
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107607
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 09.09.2006 22:26

Chorwacja 2006-relacja z 9-tego pobytu (3.08.2006 - 18.08.2006)-ciąg dalszy

VII. Wątek geograficzno -historyczny -turystyczny.
(opracowany na podstawie przewodników, folderów, Internetu i własnych spostrzeżeń)

1.SVETI PETAR (brak strony internetowej)
Sveti Petar to małe miasteczko - można powiedzieć, że to wieś (taka jak u nas, których wiele leży przy przelotowych drogach). Nazwa miasteczka pochodzi od kościoła z XVIII w. pod wezwaniem Św. Piotra Apostoła (w niedzielę o 9-tej jest tam odprawiana Msza Św.) Przewodniki mówią, że archeologicznie miasteczko zlokalizowane jest na miejscu starego zamku Pecine, zachowało się parę starych fragmentów zabudowań, a w pobliżu jest jama Buta (jaskinia Buta), której jednak nie szukałem (a może było warto?! - więc może wybiorę się na jej poszukiwanie następnym razem w czasie pobytu w Świętym Piotrze?)
ObrazekObrazek
Jak widać na zdjęciach z folderu -miasteczko Święty Piotr leży przy drodze E 65, czyli przy Jadrance.
Droga ta biegnie od Zadaru przez Biodrad, Vodice, Sibenik i dalej w kierunku Splitu i Dalmacji południowej.
Miasteczko zaczyna się przy zbliżeniu drogi do wybrzeża, gdzie droga ta przecina teren, tworząc coś w rodzaju cypelka, nad drogą po lewej stronie (jadąc od Zadaru) na lekkim stoku wybudowane są nowe domy, w których można wynająć pokoje, jest też wiele domów jeszcze w budowie -można powiedzieć, że to taka nowa "dzielnica" Świętego Piotra. Natomiast na cypelku po prawej stronie drogi zlokalizowanych jest kilkanaście małych kempingów przydomowych -na podwórkach starszych domów lub na wolnych parcelach, z których każde kończą się na brzegu morza. Każdy kemping (na ok.10-20 namiotów) ma swoją część dostępu do morza, sanitariaty i możliwość przyłącza do prądu. Kempingi te różnią się nieznacznie ceną i standardem, jak również dbałością gospodarzy o porządek na plażach, co było widać szczególnie spacerując wzdłuż morza. Kilka parcel było też jeszcze niezagospodarowanych i tam widziało się najwięcej bałaganu. (ale myślę, ze z biegiem lat i to się zmieni, jak znajdzie się do tych miejsc gospodarz i urządzi kolejny kemping lub wybuduje apartament)
W Świętym Piotrze jest jeden sklep (przy drodze koło kościółka) natomiast w pobliżu "nowej dzielnicy" jest kiosk ze świeżym pieczywem, kiosk z prasą, stragan owocowo-warzywny oraz jak pisałem wcześniej, funkcjonuje tu handel obwoźny - owoce, warzywa i smaczne lody można kupić prosto z samochodu.
Brzegi morza przy kempingach i obiektach są sztucznie urządzone -posiadają wybetonowane zejścia do wody są małe "mola"; a na plażach drobny żwirek lub trawnik. Na wodach przybrzeżnych falowało dużo sprzętu pływającego-pontonów i motorówek, a kiedy powiewało, na morzu widać było "deskarzy"), jako że w Kanale Pasmańskim wieją sprzyjające wiatry do uprawiana windsurfingu.
Bezpośrednio nad morzem oprócz kempingów, są też zlokalizowane nowe obiekty np. pensjonat Daniljo
http://www.pansion-danilo.com/index2.php?jezik=hr
lub hotel Mare Nostrum (ale ten ma bardzo niekorzystne położenie), leży przy zbliżeniu drogi do morza -na końcu cypelka, a więc bardzo blisko Jadranki. (czego nie widać na zdjęciach zamieszczonych na stronie internetowej)
http://www.bookings.nl/hotel/hr/marenos ... l=gog235jc
Tu można zobaczyć klika starszy zdjęć plaż w Świętym Piotrze:
http://www.adria-island.org/pl/miasto/r ... ar_na_moru
A teraz jest tak, jak na moich zdjęciach:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Sveti Petar kończy się na kolejnym zbliżeniu drogi do morza i tuż za nim, jadąc kilka kilometrów w kierunku południowo-wschodnim, dwa miasteczka - Turanj oraz Sveti Filip i Jakov, o których będzie w następnym odcinku
Ostatnio edytowano 10.09.2006 14:59 przez Janusz Bajcer, łącznie edytowano 1 raz
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 10.09.2006 10:00

:lol: :lol: :lol:
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 10.09.2006 11:53

Janusz - poproszę wiecej takich zdjęć, zwłaszcza tych ostatnich
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 10.09.2006 12:19

darek1 napisał(a):Janusz - poproszę wiecej takich zdjęć, zwłaszcza tych ostatnich


Przejedź się i podziwiaj w naturze....
Sonti
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 340
Dołączył(a): 18.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sonti » 10.09.2006 20:39

No to niestety wróciłem z Chorwacji. Stało to się 09.09.2006. Chwilowo jestem lekko skołowany i przerażony nawałem pracy która na mnie czeka po powrócie. Oczywiście relację z podróży i pobytu we Vranicy (koło Trogiru) zdam wkrótce a działo się oj działo.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107607
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 10.09.2006 22:37

VII. Wątek geograficzno -historyczny -turystyczny. (c.d.)
(opracowany na podstawie przewodników, folderów, Internetu i własnych spostrzeżeń)

2.TURANJ (brak strony internetowej miasta)
Turanj to miasteczko trochę większe od Sveli Petar, są tam pozostałości średniowiecznych fortyfikacji,
Obrazek
w centrum miasteczka znajduje się kościół z XV w. pod wezwaniem Matki Boskiej z Góry Karmel, inaczej Matki Bożej Szkaplerznej. (wieczorna Msza Św. odprawiana jest o 19-tej)
Obrazek
a na pobliskiej wysepce Babic znajduję się kościółek Św.Andrzeja z XIII-XV w.
Jest kilka sklepów i małych restauracji, jest małe boisko ze sztuczną trawą (będąc na spacerze w Turanj widziałem, że był tam rozgrywany jakiś turniej piłki nożnej), jest też sporo domów oferujących pokoje do wynajęcia, a obok nich w ogródkach są też kempingi przydomowe.
ObrazekObrazek
Jak widać na zdjęciach z folderu przez Turaj przebiegają dwie drogi, jedna główna -Jadranka i druga wzdłuż morza, do której przylegają działki z domami i kempingami. Aby dojść morza, trzeba przejść tylko przez tą drogę, ale niestety na plaży wącha się spaliny przejeżdżających samochodów i słucha odgłosów ich silników.
Nie oddają tego zdjęcia zamieszczone na stronach internetowych przykładowego apartamentów i kempingów.
http://www.apartmanirb.hr/album.asp#
http://www.tourism-saric.com/
http://www.tourist-misulic.com/
Droga ta jednak ma swoje plusy wieczorem kiedy jest czasowo wyłączona z ruchu, gdyż jest spacerową promenadą (czego brakuje w Sveti Petar), którą można dojść wzdłuż morza do następnego miasteczka
Sveti Filip i Jakow. Oba te miasteczka praktycznie tworzą jedna całość.
Przy tej promenadzie można wynając na cały dzień łodkę (koszt 400 kuna)
Obrazek

3. SVETI FILIP i JAKOW
(strona internetowa miasta: http://www.sv-filipjakov.hr/hrv/index.asp
jest też tam Sveti Petar i Turanj)
Obrazek
Obrazek
Sveti Filip i Jakov to z kolei miasteczko jeszcze trochę większe od Turanj, leżące w najwęższym miejscu Kanału Pasmańskiego w odległości ok. 1,5 km na północny zachód od Biograd na Moru i 24 km na południowy wschód od Zadaru. Niegdyś port handlowy klasztoru benedyktyńskiego, a póżniej kurort wypoczynkowy zadarskiej arystokracji. Nazwa miasteczka wywodzi się od średniowiecznego kościoła Św. Filipa i Jakuba, wokół którego rozwinęła się zabudowa. Do XVI w. osadę zwano Pristan (Rogovski pristan). Ok. 1,5 km , w głębi lądu stoi samotnie wśród pól kościół Św. Roko z XI w. - pamiątka po wielkim średniowiecznym opactwie Benedyktynów w Rogowie. Co roku 16 sierpnia wokół kościoła odbywa się święto Św.Roko.
Oprócz kilku w tym mieście sklepów, pizzerii i kafejek jest też agencja turystyczna, bank, kantory, można stąd wypłynąć na archipelag wysp Kornati (ale drogo-więcej ofert i tańszych jest w sąsiednim Biogradzie), jest długo otwarta nawet w niedzielę apteka -tak się złożyło, że musiałem w niej kupić lek na pęcherz dla żony (nigdy nie pije piwa, a na wakacjach spijała"moje" piwo-być może dlatego miała kłopoty?)
Ale na poważnie-odpowiedni lek kupiłem i żonie po dwóch dniach "ulżyło" tzn. przestała biegać do WC "jak kot z pęcherzem".
W miasteczku są oczywiście liczne apartamenty,
http://www.apartmani-croatia.com.hr/info.htm
jest kilka hoteli i kempingów np., Dardin, Rio.
http://www.camping-croatia.com/autokamp_djardin.htm
http://www.dalmacija.net/sv_filip_jakov ... mp_rio.htm
Kemping Dardin jest dobrze zacieniony (a nawet za bardzo), bo zlokalizowany w lasku z dużymi starymi drzewami, w sierpniu był "doładowany prawie do pełna", namiot przy namiocie, zero kameralności.
Zdjęcia na stronie kempingu robione zapewne nie w pełni sezonu.
Plaża miejska w Świętym Filipie i Jakubie jest żwirowa, z małą ilością drzew, w całości z wybetonowanym zejściem do morza, przy brzegu były jeżowce (( w Świętym Piotrze ich nie było)
Załączony poniżej link pozwoli na odbycie wirtualnego spaceru po miasteczku. Można też zobaczyć jak wybrzeże chorwackie wygląda zimą.
http://users.volja.net/smolicp/filipjakov/

Wieczorny spacer promenadą Filipa i Jakuba
Obrazek
Obrazek
Na horyzoncie Biograd ...... cdn.
Ostatnio edytowano 08.10.2006 17:16 przez Janusz Bajcer, łącznie edytowano 1 raz
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 11.09.2006 15:54

Janusz :) przez przypadek nie masz adresu tych pań ze zdjęcia? :lol:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Chorwacja 2006 - relacja z pobytu - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone