Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Czy ktoś był w chorwackim kościele na mszy?

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
zbychn
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) zbychn » 13.05.2015 07:19

"Wie ktoś może, czy w niedzielę lub święto w Chorwacji jest taka sama łatwość w pójściu na mszę jak w Polsce? Jedziemy pierwszy raz, akurat załapiemy się na Boże Ciało i chcielibyśmy iść do kościoła. Msze są po chorwacku czy np. dla turystów po angielsku też? Jak to wygląda?

A może wiecie jaki jest zwyczaj przy Komunii? Czy dostaje się opłatek do ust czy do ręki?"
W Szyberniku w niedzielę w trakcie sezonu jest jedna msza św. w języku polskim. :papa:
henius34
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) henius34 » 13.05.2015 08:30

zbychn napisał(a):"Wie ktoś może, czy w niedzielę lub święto w Chorwacji jest taka sama łatwość w pójściu na mszę jak w Polsce? Jedziemy pierwszy raz, akurat załapiemy się na Boże Ciało i chcielibyśmy iść do kościoła. Msze są po chorwacku czy np. dla turystów po angielsku też? Jak to wygląda?

A może wiecie jaki jest zwyczaj przy Komunii? Czy dostaje się opłatek do ust czy do ręki?"
W Szyberniku w niedzielę w trakcie sezonu jest jedna msza św. w języku polskim. :papa:

podobnie jest w Dubrowniku, całkiem przez przypadek w ubiegłym roku trafiłem na mszę w ojczystym języku
Bocian
zbanowany

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 13.05.2015 09:19

henius34 napisał(a):podobnie jest w Dubrowniku, całkiem przez przypadek w ubiegłym roku trafiłem na mszę w ojczystym języku

Albo w Dobrowrniku ;) ;)
zbychn
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) zbychn » 13.05.2015 09:31

viltob08 napisał(a):Byliśmy na mszy w Trpanj. Msza w całości trwała łącznie z kazaniem 30min. ;-) Oczywiście po chorwacku :-)

Ja mam inne doświadczenia, msza niedzielna z kazaniem ok. 50 min, czyli tak jak w moim parafialnym kościele. Poza tym, modlitwy w języku chorwackim bez problemu można zrozumieć. Z kazaniami bywa różnie, część łatwiejsza do zrozumienia, część wymaga znajomości języka, ale ogólnie sens kazania jest do zrozumienia.
Haweł
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Haweł » 13.05.2015 19:27

Najlepiej wybrac sie z samego rana na pierwasza msze,nie ma takiego zaduchu i upalu,dwa lata temu z zona bylem na mszy popoludniowej w Supetar,myslalem ze zjade,taki zaduch...Chorwatki uzywaja wachlarzykow...baaardzo dobry pomysl...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 17.05.2015 14:07

Gdyby ktoś potrzebował w Czarnogórze to
www.salvatorians-montenegro.pl

wprawdzie informacje z ubiegłego roku ale zapewne bedzie tak samo bo ludzi w Budvie tłum.W razie czego mozna dopytać
zbynek
Globtroter

Nieprzeczytany postnapisał(a) zbynek » 21.05.2015 21:29

Mnie się zdarzyło parę lat temu być na mszy w Novigradzie na Istrii i msza była odprawiana po chorwacku i po włosku. Tzn częśc liturgi najpierw jednym potem w drugim języku. Nie pamiętam jak było z kazaniem. (był to rok 2004).
Dyrier
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dyrier » 23.05.2015 22:13

Witam,
Byliśmy z rodziną w Chorwackim kościele w miejscowości Stobreć i Seget Donij. Msze odbywają się po Chorwacku. Jest Ok. Tylko inny język. Dobrze po przybyciu na miejsce zrobić sobie spacer do kościoła i zobaczyć o której są msze. Dla mnie zaskoczeniem było zbieranie pieniędzy na tacę W Polsce ksiądz idzie z tacą w ręku a w Chorwacji tacę ksiądz ma na kiju.
W razie jakichkolwiek pytań chętnie pomogę.
krk
Globtroter

Nieprzeczytany postnapisał(a) krk » 24.05.2015 00:47

Msza w Chorwacji jest bardzo podobna jak w Polsce .

Boże Ciało w Chorwacji jak w Polsce jest świętem . W Chorwacji jest też procesja do czterech ołtarzy
Byłem na takiej w Primostenie .

Różnice - procesja w pełnym słońcu jest "ciekawym przeżyciem " (było 35 stopni)
- proporce są specyficzne
- ołtarze są też podobne ale ich lokalizacja - sklep ,restauracja trochę dziwne

Byłem na mszy na której proboszcza odchodził z parafii .
Po mszy cały teren wokół kościoła był obstawiony stołami i był taki "mały" poczęstunek dla wszystkich

Bardzo często wspominany jest Jan Paweł II
W kościołach działa klimatyzacja .
Msze są od 30 do 80 minut
Mszy jest trochę mniej .
Janusz Bajcer
Moderator

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 24.05.2015 00:54

krk napisał(a):W kościołach działa klimatyzacja ..

Nie we wszystkich - w tych, w których byłem klimatyzacji nie było.
krk
Globtroter

Nieprzeczytany postnapisał(a) krk » 24.05.2015 01:31

Przydatne linki
http://sveta-misa.org/sv_mise
http://www.zupa-vid-varazdin.hr/sveta-misa/
http://www.hbk.hr/
http://www.hkr.hr/

Drugi program telewizji chorwackiej transmituje mszę

i jeszcze jedno
w zasadzie większości kosciołów działają chóry kościelne
Vjetar
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 24.05.2015 17:41

Dyrier napisał(a):Dla mnie zaskoczeniem było zbieranie pieniędzy na tacę W Polsce ksiądz idzie z tacą w ręku a w Chorwacji tacę ksiądz ma na kiju.

8O
Dla mnie to też zaskoczenie - nigdy czegoś takiego nie widziałem.
Marek40
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marek40 » 24.05.2015 20:49

W ubiegłym roku w Rabacu było czytanie po chorwacku,angielsku,niemiecku ,polsku i włosku czytali zaproszeni turyści , a msze były chyba tylko 2-wie a bywa że jest jedna na dzień
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.05.2015 18:03

Vjetar napisał(a):
Dyrier napisał(a):Dla mnie zaskoczeniem było zbieranie pieniędzy na tacę W Polsce ksiądz idzie z tacą w ręku a w Chorwacji tacę ksiądz ma na kiju.

8O
Dla mnie to też zaskoczenie - nigdy czegoś takiego nie widziałem.

Dla mnie tez - dzieki temu, ze to jest wielki worek, nie widac, ile kto wrzucil. I dobrze. W PL tez to powinno byc. Pozdrawiam ze Splitu :)
ewa.krakuska
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewa.krakuska » 27.05.2015 18:29

Moja córka ( teraz 9 lat) twierdzi ze na mszy chorwackiej rozumie wszystko. Chyba trochę przesadza ( zwłaszcza w oodniesieniu do kazania) ale świadczy to o bardzo zbliżonym języku liturgii do polskiego. W chorwackich kościołach podoba mi się włączanie wiernych do uczestnictwa w liturgii,. Poza tym np. w Vodice msza wieczorna jest radosna, śpiewa młodzieżowy chór a ksiądz wita się turystami -kiedyś nawet powiedział - a gdzie twoi synowie? Juz nie chodzą do kościoła ? Zdziwiłam się tym bardziej ze nigdy z nim nie rozmawiałam poza kurtuazyjnym - witam. Zapamiętał moich synów gdy razem spędzalismy wakacje. Teraz oni są dorośli i rzadko ze mną jeżdżą.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC

Czy ktoś był w chorwackim kościele na mszy? - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019