Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Czy ktoś był w chorwackim kościele na mszy?

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
zbychn
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 184
Dołączył(a): 14.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) zbychn » 13.05.2015 07:19

"Wie ktoś może, czy w niedzielę lub święto w Chorwacji jest taka sama łatwość w pójściu na mszę jak w Polsce? Jedziemy pierwszy raz, akurat załapiemy się na Boże Ciało i chcielibyśmy iść do kościoła. Msze są po chorwacku czy np. dla turystów po angielsku też? Jak to wygląda?

A może wiecie jaki jest zwyczaj przy Komunii? Czy dostaje się opłatek do ust czy do ręki?"
W Szyberniku w niedzielę w trakcie sezonu jest jedna msza św. w języku polskim. :papa:
henius34
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1221
Dołączył(a): 17.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) henius34 » 13.05.2015 08:30

zbychn napisał(a):"Wie ktoś może, czy w niedzielę lub święto w Chorwacji jest taka sama łatwość w pójściu na mszę jak w Polsce? Jedziemy pierwszy raz, akurat załapiemy się na Boże Ciało i chcielibyśmy iść do kościoła. Msze są po chorwacku czy np. dla turystów po angielsku też? Jak to wygląda?

A może wiecie jaki jest zwyczaj przy Komunii? Czy dostaje się opłatek do ust czy do ręki?"
W Szyberniku w niedzielę w trakcie sezonu jest jedna msza św. w języku polskim. :papa:

podobnie jest w Dubrowniku, całkiem przez przypadek w ubiegłym roku trafiłem na mszę w ojczystym języku
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 13.05.2015 09:19

henius34 napisał(a):podobnie jest w Dubrowniku, całkiem przez przypadek w ubiegłym roku trafiłem na mszę w ojczystym języku

Albo w Dobrowrniku ;) ;)
zbychn
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 184
Dołączył(a): 14.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) zbychn » 13.05.2015 09:31

viltob08 napisał(a):Byliśmy na mszy w Trpanj. Msza w całości trwała łącznie z kazaniem 30min. ;-) Oczywiście po chorwacku :-)

Ja mam inne doświadczenia, msza niedzielna z kazaniem ok. 50 min, czyli tak jak w moim parafialnym kościele. Poza tym, modlitwy w języku chorwackim bez problemu można zrozumieć. Z kazaniami bywa różnie, część łatwiejsza do zrozumienia, część wymaga znajomości języka, ale ogólnie sens kazania jest do zrozumienia.
Haweł
Cromaniak
Posty: 1712
Dołączył(a): 01.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Haweł » 13.05.2015 19:27

Najlepiej wybrac sie z samego rana na pierwasza msze,nie ma takiego zaduchu i upalu,dwa lata temu z zona bylem na mszy popoludniowej w Supetar,myslalem ze zjade,taki zaduch...Chorwatki uzywaja wachlarzykow...baaardzo dobry pomysl...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 17.05.2015 14:07

Gdyby ktoś potrzebował w Czarnogórze to
www.salvatorians-montenegro.pl

wprawdzie informacje z ubiegłego roku ale zapewne bedzie tak samo bo ludzi w Budvie tłum.W razie czego mozna dopytać
zbynek
Globtroter
Posty: 35
Dołączył(a): 18.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) zbynek » 21.05.2015 21:29

Mnie się zdarzyło parę lat temu być na mszy w Novigradzie na Istrii i msza była odprawiana po chorwacku i po włosku. Tzn częśc liturgi najpierw jednym potem w drugim języku. Nie pamiętam jak było z kazaniem. (był to rok 2004).
Dyrier
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 23.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dyrier » 23.05.2015 22:13

Witam,
Byliśmy z rodziną w Chorwackim kościele w miejscowości Stobreć i Seget Donij. Msze odbywają się po Chorwacku. Jest Ok. Tylko inny język. Dobrze po przybyciu na miejsce zrobić sobie spacer do kościoła i zobaczyć o której są msze. Dla mnie zaskoczeniem było zbieranie pieniędzy na tacę W Polsce ksiądz idzie z tacą w ręku a w Chorwacji tacę ksiądz ma na kiju.
W razie jakichkolwiek pytań chętnie pomogę.
krk
Globtroter
Posty: 47
Dołączył(a): 06.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) krk » 24.05.2015 00:47

Msza w Chorwacji jest bardzo podobna jak w Polsce .

Boże Ciało w Chorwacji jak w Polsce jest świętem . W Chorwacji jest też procesja do czterech ołtarzy
Byłem na takiej w Primostenie .

Różnice - procesja w pełnym słońcu jest "ciekawym przeżyciem " (było 35 stopni)
- proporce są specyficzne
- ołtarze są też podobne ale ich lokalizacja - sklep ,restauracja trochę dziwne

Byłem na mszy na której proboszcza odchodził z parafii .
Po mszy cały teren wokół kościoła był obstawiony stołami i był taki "mały" poczęstunek dla wszystkich


Bardzo często wspominany jest Jan Paweł II
W kościołach działa klimatyzacja .
Msze są od 30 do 80 minut
Mszy jest trochę mniej .
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 24.05.2015 00:54

krk napisał(a):W kościołach działa klimatyzacja ..

Nie we wszystkich - w tych, w których byłem klimatyzacji nie było.
krk
Globtroter
Posty: 47
Dołączył(a): 06.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) krk » 24.05.2015 01:31

Przydatne linki
http://sveta-misa.org/sv_mise
http://www.zupa-vid-varazdin.hr/sveta-misa/
http://www.hbk.hr/
http://www.hkr.hr/


Drugi program telewizji chorwackiej transmituje mszę



i jeszcze jedno
w zasadzie większości kosciołów działają chóry kościelne
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 24.05.2015 17:41

Dyrier napisał(a):Dla mnie zaskoczeniem było zbieranie pieniędzy na tacę W Polsce ksiądz idzie z tacą w ręku a w Chorwacji tacę ksiądz ma na kiju.


8O
Dla mnie to też zaskoczenie - nigdy czegoś takiego nie widziałem.
Marek40
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1713
Dołączył(a): 30.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marek40 » 24.05.2015 20:49

W ubiegłym roku w Rabacu było czytanie po chorwacku,angielsku,niemiecku ,polsku i włosku czytali zaproszeni turyści , a msze były chyba tylko 2-wie a bywa że jest jedna na dzień
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.05.2015 18:03

Vjetar napisał(a):
Dyrier napisał(a):Dla mnie zaskoczeniem było zbieranie pieniędzy na tacę W Polsce ksiądz idzie z tacą w ręku a w Chorwacji tacę ksiądz ma na kiju.


8O
Dla mnie to też zaskoczenie - nigdy czegoś takiego nie widziałem.

Dla mnie tez - dzieki temu, ze to jest wielki worek, nie widac, ile kto wrzucil. I dobrze. W PL tez to powinno byc. Pozdrawiam ze Splitu :)
ewa.krakuska
Croentuzjasta
Posty: 380
Dołączył(a): 06.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewa.krakuska » 27.05.2015 18:29

Moja córka ( teraz 9 lat) twierdzi ze na mszy chorwackiej rozumie wszystko. Chyba trochę przesadza ( zwłaszcza w oodniesieniu do kazania) ale świadczy to o bardzo zbliżonym języku liturgii do polskiego. W chorwackich kościołach podoba mi się włączanie wiernych do uczestnictwa w liturgii,. Poza tym np. w Vodice msza wieczorna jest radosna, śpiewa młodzieżowy chór a ksiądz wita się turystami -kiedyś nawet powiedział - a gdzie twoi synowie? Juz nie chodzą do kościoła ? Zdziwiłam się tym bardziej ze nigdy z nim nie rozmawiałam poza kurtuazyjnym - witam. Zapamiętał moich synów gdy razem spędzalismy wakacje. Teraz oni są dorośli i rzadko ze mną jeżdżą.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Czy ktoś był w chorwackim kościele na mszy? - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone