Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Czy ktoś był w chorwackim kościele na mszy?

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ksiezniczkapomorska
Turysta

Nieprzeczytany postnapisał(a) ksiezniczkapomorska » 23.04.2015 11:34

Wie ktoś może, czy w niedzielę lub święto w Chorwacji jest taka sama łatwość w pójściu na mszę jak w Polsce? Jedziemy pierwszy raz, akurat załapiemy się na Boże Ciało i chcielibyśmy iść do kościoła. Msze są po chorwacku czy np. dla turystów po angielsku też? Jak to wygląda?

A może wiecie jaki jest zwyczaj przy Komunii? Czy dostaje się opłatek do ust czy do ręki?
Mikromir
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 23.04.2015 11:40

Myślę, że bez problemu będziecie mogli świętować Boże Ciało w Chorwacji - tylko oczywiście weźcie pod uwagę, że w mniejszych miejscowościach może być tylko jedna msza św. w tym dniu. Chorwaci to wciąż bardzo katolicki naród i uroczyście obchodzą święta liturgiczne. Nie spotkałam się z mszą po angielsku, ale może to dlatego, że bywam w małych wioskach. Ale po chorwacku liturgia ta sama. :wink:
Co do sposobu udzielania komunii, w praktyce widziałam obydwie opcje - myślę, że ze względu na wielu turystów z krajów zachodnich księża są tam przyzwyczajeni do komunii udzielanej na dłoń, natomiast Chorwaci często przyjmują do ust.
ksiezniczkapomorska
Turysta

Nieprzeczytany postnapisał(a) ksiezniczkapomorska » 23.04.2015 11:50

Dziękuję bardzo za odpowiedź :)
grzess69
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) grzess69 » 23.04.2015 11:51

Ja z zoną i synem byliśmy dwa razy (dwie niedziele) w Drveniku. :D
Wszystko tak jak u nas tylko po chorwacku. :lol:
Koścółek malutki ale klimatyzowany. Nie wszyscy zmieścili się w środku. Ksiądz przyjechał i otworzył kościół jakieś 8 minut przed rozpoczęciem Mszy Św. 8O Wtedy chyba też klimę włączyli.
Ktoś prowadził śpiew. Niektóre piosenki można było spiewać po polsku - bo była chorwacka wersja "Barki" oraz "Alabare". Składka na tacę - waluta nie gra roli.
Komunia Św. podawana do ust, ale podejrzewam że gdybyś wyciągnęła rękę to też by było dobrze.

Acha! W drugą niedzielę trafiła nam się Msza Św. po słowacku bo akurat była większa grupa słowaków z księdzem. :D
Ponadto na Mszy Św. można było spotkać wielu Polaków ...

PA! :papa:
Vjetar
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 23.04.2015 12:09

ksiezniczkapomorska napisał(a):Wie ktoś może, czy w niedzielę lub święto w Chorwacji jest taka sama łatwość w pójściu na mszę jak w Polsce? Jedziemy pierwszy raz, akurat załapiemy się na Boże Ciało i chcielibyśmy iść do kościoła. Msze są po chorwacku czy np. dla turystów po angielsku też? Jak to wygląda?

A może wiecie jaki jest zwyczaj przy Komunii? Czy dostaje się opłatek do ust czy do ręki?

Kościoły otwarte w niedzielę i święta. Dostępność jest.
Gorzej z językiem bo nie spotkałem mszy "turystycznych", tylko po chorwacku.
Ale jest na to rada - można wydrukować sobie przed wyjazdem "czytania".
Niestety pozostaje kazanie, które mimo wszystko można czasem zrozumieć.
Opłatek można brać na dłoń (znają to).

Pzdr
ksiezniczkapomorska
Turysta

Nieprzeczytany postnapisał(a) ksiezniczkapomorska » 23.04.2015 12:28

Dzięki, ja to mam zawsze stresa "jak to będzie w innym kraju" :) Widzę, że to wszystko jak w każdym wiejskim kościółku, tyle, że po chorwacku.
kleeberg
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) kleeberg » 23.04.2015 12:42

ksiezniczkapomorska napisał(a):Widzę, że to wszystko jak w każdym wiejskim kościółku, tyle, że po chorwacku.

Dokładnie tak :D
Co jeszcze zauważyłem, to to że, wszędzie bez względu na wielkość miejscowości, zawsze kościół jest przepełniony. :lol:

Pzdrv
Majdan72
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Majdan72 » 23.04.2015 12:46

W Omiś-Duće ,na zakończenie każdej mszy ksiądz mówi kilka zdań po polsku :)
Tych ,którzy przyjechali w ostatnim czasie wita serdecznie ,wyjeżdżającym życzy szczęśliwego powrotu do domu , a na końcu wszystkich w języku polskim błogosławi. Niewiele, ale to miłe :D
krakusowa
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 23.04.2015 14:26

Nam się raz trafiła msza św. po polsku :D
Było to w Pakostane :lol:, akurat do parafii przyjechała grupa z Polski :roll:
A w Zaostrogu podczas mszy, ewangelia była czytana po chorwacku i po polsku, :D
też była jakaś grupa Polaków w klasztorze :D
sloneczko
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) sloneczko » 23.04.2015 19:14

Witam
Byłam w Wielkanoc na mszy Świętej w Chorwacji -Rogoznica i była odprawiana w języku Chorwackim i komunia święta wyglądała tak ze ksiądz kładł na dłoń opłatek . Pozdrawiam :papa:
Magdalena S.
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magdalena S. » 04.05.2015 13:20

Zawsze będąc w Cro chodzimy do kościoła. Częściej w sobotę wieczorem niż w niedziele, że względu na długość mszy.
W niedziele jest trochę dłużej i tłoczniej tz. kościółki są pełne, przez co bardziej duszno.
Mszy jest mniej niż w Polsce. Zawsze trafialiśmy na odprawiane po chorwacku.
Komunia jest to ust lub do ręki, w zależności od życzenia wiernego.
Czasem spotykamy się z tym, że taca jest zbierana dwa razy. Wprawiło nas to w lekką konsternację. Gospodarze tłumaczyli nam później, że jedna jest w intencji żywych druga w intencji zmarłych. A datki przeznaczane są na dwa różne cele.
W zeszłym roku byliśmy w Boże Ciało w Chorwacji. Nie poszliśmy do kościoła ale widzieliśmy liczne grupy tam zmierzające. Cały dzień słyszeliśmy też dzwony. Jest to dla chorwackich katolików ważne święto, więc nie będziecie mieli problemu z pójściem na mszę
savic
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) savic » 05.05.2015 16:21

fiolek napisał(a):
A w Zaostrogu podczas mszy, ewangelia była czytana po chorwacku i po polsku, :D
też była jakaś grupa Polaków w klasztorze :D

dwa lata wstecz także trafiłem w klasztorze na jakąś naszą grupkę chyba tam mieszkali większość młodych ludzi , msza po chorwacku ale wszystkie pieśni nasza organistka
viltob08
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) viltob08 » 07.05.2015 11:58

Byliśmy na mszy w Trpanj. Msza w całości trwała łącznie z kazaniem 30min. ;-) Oczywiście po chorwacku :-)
czekor68
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) czekor68 » 07.05.2015 12:13

Tak jak wszyscy powyżej pisali nie ma żadnego problemu ze mszami i komunią.Bardzo często śpiewa się dobrze nam znaną barkę po chorwacku.Jedyna różnica ze kościoły są mniejsze niż nasze i w niedzielę wypełnione.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.05.2015 06:41

zdolar68 napisał(a):Piszecie jak o ciastku jakimś za przeproszeniem. Przecież przyjmujecie nie "opłatek" tylko Ciało Boże. Czy w Polsce czy w Chorwacji. Jak można Ciało Boże przyjmować na niekonsekrowaną rękę nie popełniając świętokradztwa? Papież Benedykt XVI jasno wyraził się ze Komunię Święta przyjmujemy na kolanach i do ust. Zwróćcie uwagę że w Watykanie już na rękę nie komunikują (choć co bardziej postępowym księżom pewnie jeszcze się zdarza).
Chyba że nie jest mowa o Kościele Katolickim tylko o sektach protestanckich - to przepraszam.

Ps. Byłaby Msza Św odprawiana po łacinie wszędzie na świecie i problemu by nie było (w Chorwacji to nie jestem pewien bo tam chyba już od 12 wieku indult na język narodowy mieli).

W Chorwacji językiem liturgii aż do Soboru z lat 60-tych 20. wieku był scs, czyli starocerkiewnosłowiański (staromacedoński).
A ja byłam na mszy w katedrze trogirskiej - mnóstwo Polaków, sporo rozumiałam, bo miałam ten scs na studiach :)
Następna strona

Powrót do Chorwackie ABC

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019