Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Czy ktoś był w chorwackim kościele na mszy?

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Grendel72
Odkrywca
Posty: 104
Dołączył(a): 22.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grendel72 » 16.08.2015 09:35

Na te 4 wyjazdy do Chorwacji wypadło pewnie około 8 razy być nam na mszy w niedzielę. Jest to oczywiście msza prowadzona w tym samym kanonie jak u nas w kraju i stad doskonale rozumiana a w dodatku ich chorwackie zwroty przypominają językowo nasze b.mocno. Często można w większych kościołach (większych miejscowości) spotkać przy wejściu już w sobotę Ewangelię na niedzielę wydrukowaną w kilku najpopularniejszych językach, co prawda po polsku jeszcze nie spotkałem a jest nas tam sporo niemal wszędzie :D W tym roku w 2 x w Pakostane ksiądz na początku mszy przywitał gości i powiedział parę zdań także po angielsku i włosku, w końcu on najlepiej widzi jak kościół jest nabity w takie letnie miesiące turystami. Podobają mi się ich chóry parafialne złożone w dużej mierze z osób i w średnim wieku, to bardzo śpiewny i modlący się naród. Powszechnym jest używanie w kościele wachlarzy i innych nadających się do tego typu czynności rzeczy z uwagi na zaduch od gorąca i dużej liczby wiernych - polecam miejsca przy otwartych zawsze drzwiach świątyni albo na zewnątrz.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.05.2018 22:50

Moi drodzy, szybkie pytanie związane z tematyką duchową: czy w Chorwacji działa zakon bonifratrów (tych od ziółek)?
A jeśli tak, to gdzie dokładnie?
Wiem o jezuitach i dominikanach; kombinuję, wpisuję w wyszukiwarkę, ale nawet nie potrafię porządnie tej nazwy przetłumaczyć na chorwacki...
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 29.05.2018 23:24

Wyrocznia napisał(a):Moi drodzy, szybkie pytanie związane z tematyką duchową: czy w Chorwacji działa zakon bonifratrów (tych od ziółek)?
A jeśli tak, to gdzie dokładnie?
Wiem o jezuitach i dominikanach; kombinuję, wpisuję w wyszukiwarkę, ale nawet nie potrafię porządnie tej nazwy przetłumaczyć na chorwacki...


MILOSRDNA BRAĆA SV. IVANA OD BOGA

Tu podali, że są w Chorwacji:
http://zakony-na-swiecie.blogspot.com/2 ... atrzy.html

Tu jest informacja, że zaczęli prowadzić szpital:
https://www.barmherzige-brueder.at/site ... /9491.html
http://www.zupa-gajnice.hr/duhovnost/re ... na-od-boga
http://laudato.hr/Novosti/Svijet/Bolnic ... -Boga.aspx
https://pozeska-biskupija.hr/2017/08/03 ... el-strmac/

o ten:
http://www.bolnicasvetirafael.eu/
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13438
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 29.05.2018 23:39

Wyrocznia napisał(a):...wpisuję w wyszukiwarkę, ale nawet nie potrafię porządnie tej nazwy przetłumaczyć na chorwacki...

Pełna nazwa Zakonu Bonifratrów to Zakon Szpitalny Świętego Jana Bożego. Po chorwacku Bolnički Red Svetog Ivana od Boga.
(bonifratrzy to milosrdna braća). Więcej informacji w linkach powyżej. :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.05.2018 10:51

walp napisał(a):
Wyrocznia napisał(a):...wpisuję w wyszukiwarkę, ale nawet nie potrafię porządnie tej nazwy przetłumaczyć na chorwacki...

Pełna nazwa Zakonu Bonifratrów to Zakon Szpitalny Świętego Jana Bożego. Po chorwacku Bolnički Red Svetog Ivana od Boga.
(bonifratrzy to milosrdna braća). Więcej informacji w linkach powyżej. :)



No właśnie - pełna nazwa, a nie potoczna (np. dominikanie to Zakon Kaznodziejski). Dziękuję bardzo :-)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.05.2018 10:55

Mikromir napisał(a):
Wyrocznia napisał(a):Moi drodzy, szybkie pytanie związane z tematyką duchową: czy w Chorwacji działa zakon bonifratrów (tych od ziółek)?
A jeśli tak, to gdzie dokładnie?
Wiem o jezuitach i dominikanach; kombinuję, wpisuję w wyszukiwarkę, ale nawet nie potrafię porządnie tej nazwy przetłumaczyć na chorwacki...


MILOSRDNA BRAĆA SV. IVANA OD BOGA

Tu podali, że są w Chorwacji:
http://zakony-na-swiecie.blogspot.com/2 ... atrzy.html

Tu jest informacja, że zaczęli prowadzić szpital:
https://www.barmherzige-brueder.at/site ... /9491.html
http://www.zupa-gajnice.hr/duhovnost/re ... na-od-boga
http://laudato.hr/Novosti/Svijet/Bolnic ... -Boga.aspx
https://pozeska-biskupija.hr/2017/08/03 ... el-strmac/

o ten:
http://www.bolnicasvetirafael.eu/


Dziękuję bardzo! Poczytałam. Wow, jestem pod wrażeniem. Wyczerpujące informacje.
Szkoda, że (jeszcze) nie mają aptek na terenie Chorwacji, ale myślę, że to kwestia czasu. Ciekawa historia z tym szpitalem w Zagrzebiu, który zamknęli przed zakończeniem pierwszej wojny światowej.
Za to, gdyby mi brakło ziółek, to dzięki Tobie wyczaiłam, że mam aptekę po drodze, w Brnie - nic, tylko zjechać do miasta :D
brzo1985
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 343
Dołączył(a): 18.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) brzo1985 » 30.05.2018 17:46

Odzież ma być odpowiednia, tzn. bez odkrytych ramion u kobiet, krótkich spodni, etc. Byłem świadkiem jak ksiądz rugał przy komunii germańskich wapniaków, którzy i tak nic z tego nie zrozumieli...

Komunie też dają do ręki- dostosowują się do upadłych narodów zza Nysy Łużyckiej. Do ręki to można wziąć, ale ....

Modlitwy, kazania łatwe do zrozumienia dla laika. Miałem raz szczęście trafić na "zasadowego" Dona i pojechał po rajtach miejscowym biznesmenom porównując ich zachowanie do Judasza i jego srebrników :)

Po prawej mężczyżni, po lewej kobiety siedzące w ławkach. Konkret. Jak kiedyś...

W większych miastach "folklor" ten sam co u nas...
boboo
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 30.05.2018 17:56

brzo1985 napisał(a):(...) Komunie też dają do ręki- dostosowują się do upadłych narodów zza Nysy Łużyckiej. Do ręki to można wziąć, ale ....
A poza tym to wszyscy zdrowi?
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13438
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 30.05.2018 19:53

brzo1985 napisał(a):Komunie też dają do ręki- dostosowują się do upadłych narodów zza Nysy Łużyckiej. Do ręki to można wziąć, ale ....

Wyskoczyłeś z tym wpisem jak przysłowiowy „Filip z konopi” i tak do końca nie wiem o co Tobie chodzi.

Mam nadzieję, że jako znawca tematu wiesz, że w Kościele pierwszych wieków, wierni przyjmowali Komunię św. na rękę i sami wkładali do ust.
Praktyka przyjmowania Komunii św. na rękę, zachowała się do IX w. Jako biegły w tym temacie, zapewne wiesz także kim byli doktorzy Kościoła? Pytam, bo z Twoją argumentacją musisz mieć pretensje np. do Cyryla Jerozolimskiego, biskupa i doktora Kościoła, bo to m. in. on nawoływał do przyjmowania Komunii św. na stojąco i na rękę.

Więcej nie chce mi się rozpisywać, bo nie jestem pewien, czy to ma sens.

Pozdrawiam. :papa:
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 31.05.2018 00:17

Cze!
...nie wkładali sobie jej sami do ust palcami tylko jak czytamy w opisach patrystycznych o przyjmowaniu Ciała Pańskiego na dłoń prawej, nie lewej ręki , z której wierny, pochylony w głębokim pokłonie, chwytał Hostię wargami i spożywał, a potem dokładnie wylizywał wnętrze dłoni, zapobiegając profanacji pozostałych cząstek Ciała Pańskiego. Nie ma w ogóle mowy o samo­dzielnym podnoszeniu Hostii palcami do ust.
...przywoływanie postaci Cyryla Jerozolimskiego, a także wypowiedz którą mu się przypisuje "...zalecał wiernym, aby podchodząc do przyjęcia Komunii, trzymali [prawą] rękę wyciągniętą, z palcami złączonymi razem, opartą o lewą rękę i z dłonią lekko ugiętą; w momencie, kiedy Ciało Chrystusa składane było na jego dłoni, przyjmujący odpowiadał: Amen..".jest wątpliwy argumentem.
...praktyka przyjmowania Komuni św. na rękę nie zachowała sią do IX ...lecz była dopuszczalna niemal od zawsze,
np w czasach preśladowań gdy nie było wystarczającej liczby kapłanów i wierni zabierali do swoich domów Najświętszy Sakrament gdzie udzielali sobie i swjej rodzinie Komunię sw.
np. pustelnicy na pustkowiu gdzie nie ogli korzystać z posługi kapłana.
Co ciekawe Najświętszego Sakramentu kapłanom nie wolno dotykać poza absolutną koniecznością. Nikt poza odprawiającym Mszę, nawet kapłan, nie może przyjąć Komunii ze swoich własnych rąk. Jeśli więc kapłan asystował we Mszy ale jej nie odprawiał, i chce przyjąć Komunię św., nie czyni tego własnymi rękoma: otrzymuje Ją do ust od innego kapłana. To samo odnosiło się do biskupa, a nawet samego papieża.
pozdro
fly
boboo
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 31.05.2018 06:33

Bo inaczej kroczyć będą ciernistą drogą grzechu i tam dalej, że tak powiem...
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13438
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 31.05.2018 12:42

fly napisał(a):...praktyka przyjmowania Komuni św. na rękę nie zachowała sią do IX ...lecz była dopuszczalna niemal od zawsze,
np w czasach preśladowań gdy nie było wystarczającej liczby kapłanów i wierni zabierali do swoich domów Najświętszy Sakrament gdzie udzielali sobie i swjej rodzinie Komunię sw.
np. pustelnicy na pustkowiu gdzie nie ogli korzystać z posługi kapłana.

Cześć (cze)

Nie miałem na myśli sytuacji wyjątkowych, jak brak kapłanów, czy prześladowania, ale to, że w IX wieku nastąpił pewien przełom, bowiem od orzeczeń synodów w tamtym czasie, zaczęto odchodzić o praktyki udzielania Komunii św. na rękę.
Nie rozumiem również, dlaczego katecheza Cyryla Jerozolimskiego jest wątpliwym argumentem. To już jednak rozważania na inne forum. :wink:

Pozdrawiam (pozdro)
Ostatnio edytowano 31.05.2018 13:16 przez walp, łącznie edytowano 1 raz
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107705
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 31.05.2018 12:49

brzo1985 napisał(a):Odzież ma być odpowiednia, tzn. bez odkrytych ramion u kobiet, krótkich spodni, etc. Byłem świadkiem jak ksiądz rugał przy komunii germańskich wapniaków, którzy i tak nic z tego nie zrozumieli...

Komunie też dają do ręki- dostosowują się do upadłych narodów zza Nysy Łużyckiej.


Czynności niedozwolone
Zabronione jest używanie zwrotów obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych

Ostrzeżenie
malinero
zbanowany
Posty: 416
Dołączył(a): 05.11.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) malinero » 01.06.2018 22:12

Janusz Bajcer napisał(a):
brzo1985 napisał(a):Odzież ma być odpowiednia, tzn. bez odkrytych ramion u kobiet, krótkich spodni, etc. Byłem świadkiem jak ksiądz rugał przy komunii germańskich wapniaków, którzy i tak nic z tego nie zrozumieli...

Komunie też dają do ręki- dostosowują się do upadłych narodów zza Nysy Łużyckiej.


Czynności niedozwolone
Zabronione jest używanie zwrotów obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych

Ostrzeżenie


Sądząc z profilu, mamy do czynienia z sfrustrowanym zmywakowcem :D
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107705
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 01.06.2018 22:24

malinero napisał(a):Sądząc z profilu, mamy do czynienia z sfrustrowanym zmywakowcem :D


Czynności niedozwolone
Zabronione jest używanie zwrotów obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych

Ostrzeżenie - OSTATNIE :idea:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Czy ktoś był w chorwackim kościele na mszy? - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone