Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Chorwacja pierwszy raz :) Prośba o ocenę planu zwiedzania..

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013
Re: Chorwacja pierwszy raz :) Prośba o ocenę planu zwiedzani

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 08.01.2018 12:26

Split i Trogir w jeden dzień, w upalnej połowie lipca ... :roll:
Nie mówię że nie możliwe, ale na pewno męczące.
Wszystko zależy od indywidualnej wytrzymałości na tamtejsze słońce :wink:
My jak coś zwiedzamy to zdecydowanie pod wieczór, jak słońce już tak nie pali :wink:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Chorwacja pierwszy raz :) Prośba o ocenę planu zwiedzani

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 08.01.2018 12:34

Z pewnością trzeba planować kolejne dni zgodnie z prognozami pogody i być elastycznym w tej kwestii. Trogir i Split są do przejścia w jeden dzień, ale nic ponadto! Zwłaszcza, że Szybenik właściwie dwukrotnie niczego mi nie urwał, tylko katedra w UNESCO jest. ;-)
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013
Re: Chorwacja pierwszy raz :) Prośba o ocenę planu zwiedzani

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 08.01.2018 12:43

Nam w lipcu nigdy jeszcze deszcz się nie trafił, a jak pokropiło do dosłownie 10min.
Jeden dzień przywitał nas chmurami, zebraliśmy się na zwiedzanie Szybenika.
Jak tylko dojechaliśmy wyszło słońce, po godzinie już mieliśmy dość zwiedzania i ewakuowaliśmy się na plażę :wink:
Każdy ma inną wytrzymałość, w tym wszystkim też trzeba patrzeć na dzieci, bo upał potrafi być zdradliwy.
Inni mogą mieć inne zdanie, ja od dnia zwiedzania Szybenika zawsze na miasto ruszam po obiedzie i popołudniowej kawie :wink:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Chorwacja pierwszy raz :) Prośba o ocenę planu zwiedzani

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 08.01.2018 13:00

Dzień 2 - zwykle nie chce się wtedy ruszać samochodem, weź to pod uwagę.... zwłaszcza z samego rana...

nenek napisał(a):Ja cos dodam odpusc sobie zwiedzanie Splitu czy Trogiru za daleko zwiedzisz innym razem. Jestes na pagu zwiedzaj pag gdzies tez w poblizu jest slawny kanion.

Całkowicie popieram. To niby 2 godz do splitu, ale w rzeczywistości zanim wjedziesz w korkach i zaparkujesz minie 2,5 h. Potem do Trogiru, niby 40 min, ale znowu godzina zejdzie (korki są zawsze na wjeździe od strony Splitu) - cały dzień na ganianego. Lepiej odwiedzić Rogoznicę i Primosten lub wodospady Krk - dzieciom bardziej się spodoba niż miasto w +35 stopniach. Lub przejść się kładkami wzdłuż Vransko jezioro i na zachód słońca wjechać na Kamenjk...

sdolas napisał(a):Split i Trogir w jeden dzień, w upalnej połowie lipca ... :roll:
Nie mówię że nie możliwe, ale na pewno męczące.
Zgadzam się z tym... Popołudniu jest momentami ciężko, zwłaszcza, że większość czasu się w tłumie przemieszcza... A w Trogicze między uliczkami brak przewiewu (byłam 3* w Sp i 4* w T.)...

Dzień 6 - po południu można podjechać do Sibenika - piękna katedra i żółwie w fontannie

Mikromir napisał(a):Zwłaszcza, że Szybenik właściwie dwukrotnie niczego mi nie urwał, tylko katedra w UNESCO jest. ;-)
A ja uwielbiam to tego miejsca wracać...spokój, mniej turystów i można się uliczkami delektować, co w Splicie czy Trogirze jest nie możliwe...


ApropoDefacto napisał(a): druga sprawa to plażowanie w dniu wyjazdu. Weź pod uwagę, że po całym dniu na słońcu może być ciężko z późniejszą jazdą w nocy (wiem z doświadczenia)
Ja ze swojego doświadczenia wiem, że to super sprawa i od 14 lat tak kończymy każdy wypoczynek...
W ostatni dzień warto poplażować i w drogę, ale można wybrać nie plażę przy domu, ale jakąś w trasie, wtedy plaża będzie też przerywnikiem w trasie...
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Chorwacja pierwszy raz :) Prośba o ocenę planu zwiedzani

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 08.01.2018 14:25

piekara114 napisał(a): A ja uwielbiam to tego miejsca wracać...spokój, mniej turystów i można się uliczkami delektować, co w Splicie czy Trogirze jest nie możliwe...

I tu bym polemizowała - Trogir i Split to inne miasta przed południem i po południu, to raz. A dwa, turyści koncentrują się na głównych trasach zwiedzania, poza nimi sporo jest odludnych zaułków, po których można się szwendać do woli. Może moje doświadczenie jest inne, bo odwiedzając te miejsca z młodszymi dziećmi starałam się zazwyczaj być tam przed południem - wtedy i ludzi mniej, i dzieci są jeszcze w miarę wypoczęte i mniej marudzące. Na relaks na plaży z zasady przeznaczaliśmy wtedy popołudnie, a nie odwrotnie.

Co do pogody - po ostatniej wizycie na Krku i 17 stopniach pewnego deszczowego popołudnia oraz po tygodniu przelotnych opadów, nie jestem już tak pewna upałów w Chorwacji w sezonie. :wink:
NataliaSze
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 150
Dołączył(a): 30.12.2017
Re: Chorwacja pierwszy raz :) Prośba o ocenę planu zwiedzani

Nieprzeczytany postnapisał(a) NataliaSze » 08.01.2018 14:31

sdolas napisał(a):Split i Trogir w jeden dzień, w upalnej połowie lipca ... :roll:
Nie mówię że nie możliwe, ale na pewno męczące.
Wszystko zależy od indywidualnej wytrzymałości na tamtejsze słońce :wink:
My jak coś zwiedzamy to zdecydowanie pod wieczór, jak słońce już tak nie pali :wink:


W ubiegłym roku przy takiej pogodzie zwiedzaliśmy Wenecję :) Tak więc nam nie straszna :)
NataliaSze
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 150
Dołączył(a): 30.12.2017
Re: Chorwacja pierwszy raz :) Prośba o ocenę planu zwiedzani

Nieprzeczytany postnapisał(a) NataliaSze » 08.01.2018 14:32

Mikromir napisał(a):Z pewnością trzeba planować kolejne dni zgodnie z prognozami pogody i być elastycznym w tej kwestii. Trogir i Split są do przejścia w jeden dzień, ale nic ponadto! Zwłaszcza, że Szybenik właściwie dwukrotnie niczego mi nie urwał, tylko katedra w UNESCO jest. ;-)



Zgadzam się z tym to tylko roboczy plan wakacji. Wszystko dopiero okaże się na miejscu :) Nie lubię jeździć bez planu :)
NataliaSze
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 150
Dołączył(a): 30.12.2017
Re: Chorwacja pierwszy raz :) Prośba o ocenę planu zwiedzani

Nieprzeczytany postnapisał(a) NataliaSze » 08.01.2018 14:37

piekara114 napisał(a):Dzień 2 - zwykle nie chce się wtedy ruszać samochodem, weź to pod uwagę.... zwłaszcza z samego rana...

nenek napisał(a):Ja cos dodam odpusc sobie zwiedzanie Splitu czy Trogiru za daleko zwiedzisz innym razem. Jestes na pagu zwiedzaj pag gdzies tez w poblizu jest slawny kanion.

Całkowicie popieram. To niby 2 godz do splitu, ale w rzeczywistości zanim wjedziesz w korkach i zaparkujesz minie 2,5 h. Potem do Trogiru, niby 40 min, ale znowu godzina zejdzie (korki są zawsze na wjeździe od strony Splitu) - cały dzień na ganianego. Lepiej odwiedzić Rogoznicę i Primosten lub wodospady Krk - dzieciom bardziej się spodoba niż miasto w +35 stopniach. Lub przejść się kładkami wzdłuż Vransko jezioro i na zachód słońca wjechać na Kamenjk...

sdolas napisał(a):Split i Trogir w jeden dzień, w upalnej połowie lipca ... :roll:
Nie mówię że nie możliwe, ale na pewno męczące.
Zgadzam się z tym... Popołudniu jest momentami ciężko, zwłaszcza, że większość czasu się w tłumie przemieszcza... A w Trogicze między uliczkami brak przewiewu (byłam 3* w Sp i 4* w T.)...

Dzień 6 - po południu można podjechać do Sibenika - piękna katedra i żółwie w fontannie

Mikromir napisał(a):Zwłaszcza, że Szybenik właściwie dwukrotnie niczego mi nie urwał, tylko katedra w UNESCO jest. ;-)
A ja uwielbiam to tego miejsca wracać...spokój, mniej turystów i można się uliczkami delektować, co w Splicie czy Trogirze jest nie możliwe...


ApropoDefacto napisał(a): druga sprawa to plażowanie w dniu wyjazdu. Weź pod uwagę, że po całym dniu na słońcu może być ciężko z późniejszą jazdą w nocy (wiem z doświadczenia)
Ja ze swojego doświadczenia wiem, że to super sprawa i od 14 lat tak kończymy każdy wypoczynek...
W ostatni dzień warto poplażować i w drogę, ale można wybrać nie plażę przy domu, ale jakąś w trasie, wtedy plaża będzie też przerywnikiem w trasie...


Dzieci zahartowane przy takiej temperaturze zwiedzały Wenecję :) Były mniejsze i przejechały podobną odległość z nad Gardy :)
NataliaSze
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 150
Dołączył(a): 30.12.2017
Re: Chorwacja pierwszy raz :) Prośba o ocenę planu zwiedzani

Nieprzeczytany postnapisał(a) NataliaSze » 08.01.2018 14:40

Mikromir napisał(a):
piekara114 napisał(a): A ja uwielbiam to tego miejsca wracać...spokój, mniej turystów i można się uliczkami delektować, co w Splicie czy Trogirze jest nie możliwe...

I tu bym polemizowała - Trogir i Split to inne miasta przed południem i po południu, to raz. A dwa, turyści koncentrują się na głównych trasach zwiedzania, poza nimi sporo jest odludnych zaułków, po których można się szwendać do woli. Może moje doświadczenie jest inne, bo odwiedzając te miejsca z młodszymi dziećmi starałam się zazwyczaj być tam przed południem - wtedy i ludzi mniej, i dzieci są jeszcze w miarę wypoczęte i mniej marudzące. Na relaks na plaży z zasady przeznaczaliśmy wtedy popołudnie, a nie odwrotnie.

Co do pogody - po ostatniej wizycie na Krku i 17 stopniach pewnego deszczowego popołudnia oraz po tygodniu przelotnych opadów, nie jestem już tak pewna upałów w Chorwacji w sezonie. :wink:


Zgadzam się z Tobą :)
Slavko1974
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 870
Dołączył(a): 17.12.2010
Re: Chorwacja pierwszy raz :) Prośba o ocenę planu zwiedzani

Nieprzeczytany postnapisał(a) Slavko1974 » 08.01.2018 22:39

Trogir i Split w jeden dzień? Bez jaj, nie mówcie, że to możliwe w sezonie. Nawet mimo malej odległości między tymi miastami. No chyba, że zrobić sobie fotę w Trogirze na bulwarze, potem w Splicie przed pałacem Dioklecjana albo też na bulwarze, żeby nie tracić czasu. A gdzie czas przejazdu z Petrcane do Trogiru i Splitu? To ponad 340 km w obie strony + korki + szukanie miejsca do parkowania. A gdzie tu czas na zwiedzanie takich dwóch miast?
A poza tym zwiedzanie Pagu zamieniłbym chociaż na Krka, jeśli do Plitvic za daleko.
A w ogóle mieć metę nad Zadarem i gnać do Splitu mając tylko 9 dni na miejscu? Bez urazy ale ten plan kupy się nie trzyma.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Chorwacja pierwszy raz :) Prośba o ocenę planu zwiedzani

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 08.01.2018 22:57

Slavko1974 napisał(a):A gdzie czas przejazdu z Petrcane do Trogiru i Splitu? To ponad 340 km w obie strony + korki + szukanie miejsca do parkowania. A gdzie tu czas na zwiedzanie takich dwóch miast? .
Pisałam o tym, ale nikt na to nie zwrócił uwagi... Ten dzień to wg planu min. 6 h w samochodzie...
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Chorwacja pierwszy raz :) Prośba o ocenę planu zwiedzani

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 08.01.2018 22:58

Slavko1974 napisał(a):Trogir i Split w jeden dzień? Bez jaj, nie mówcie, że to możliwe w sezonie. Nawet mimo malej odległości między tymi miastami. No chyba, że zrobić sobie fotę w Trogirze na bulwarze, potem w Splicie przed pałacem Dioklecjana albo też na bulwarze, żeby nie tracić czasu. A gdzie czas przejazdu z Petrcane do Trogiru i Splitu? To ponad 340 km w obie strony + korki + szukanie miejsca do parkowania. A gdzie tu czas na zwiedzanie takich dwóch miast?
A poza tym zwiedzanie Pagu zamieniłbym chociaż na Krka, jeśli do Plitvic za daleko.
A w ogóle mieć metę nad Zadarem i gnać do Splitu mając tylko 9 dni na miejscu? Bez urazy ale ten plan kupy się nie trzyma.

Zgadzam się z Tobą.
Ale Plitvice można "zrobić" po drodze.
malinero
zbanowany
Posty: 416
Dołączył(a): 05.11.2017
Re: Chorwacja pierwszy raz :) Prośba o ocenę planu zwiedzani

Nieprzeczytany postnapisał(a) malinero » 08.01.2018 23:21

NataliaSze napisał(a):Witam Wszystkich. :)
W pierwszej połowie lipca wybieramy się do Chorwacji do miejscowości Petrcane. 2+2 (dzieci 5l i 7.5l). Chcemy i pozwiedzać i poleżeć na plaży. Przygotowałam sobie na razie plan roboczy. Spędzimy w Chorwacji 9 dni. Dojazd do i z Chorwacji w nocy tak aby jeszcze korzystać z dnia na miejscu.
Plan jest następujący.
Wyjazd z polski w nocy, dojazd nad ranem.
Dzień 1 - Zakwaterowanie mamy od godz 14:00, więc postanowiłam, że wybierzemy się najpierw do miejscowości Nin a właściwie na plażę, ze względu na dzieci gdyż uwielbiają zabawy w wodzie itp.
Dzień 2 - Wyspa Pag - plażowanie ( Beternica i Rucica)
Dzień 3 - Plażowanie do południa. Po południu zwiedzanie Zadaru aż do zachodu słońca.
Dzień 4 - Plażowanie i zwiedzanie miasteczka Nin.
Dzień 5 - Wycieczka do Splitu i Trogiru
Dzień 6 - plażowanie ( i tu prosiłabym o pomoc w znalezieniu ciekawej plaży okolice Ptrcane)
Dzień 7 - Zwiedzanie miasteczka Pag i plażowanie Sv. Marko
Dzień 8 - chcielibyśmy jakiś rejsik między wyspami
Dzień 9 - plażowanie i wyjazd.

Bardzo proszę o ocenę planu i ewentualne wskazówki :)


Dzień 1 - zgon po dojeździe nocnym. Dzieci w wodzie, wy przysypiacie. Lepiej eozłozyć trasę na 2 dni i dojechać wypoczętym/wyspanym na miejsce.

Dzień 3 - latem zwiedzanie miasta po południu w największy upał, z dziećmi, to pomyłka. Zwłaszcz, że dzieci jeszcze w wieku, kiedy najwięksZą atrakcją "zwiedzania" są lody.

Dzień 5 - jak wyżej, zarżniecie dzieci.

Dzień 9 - plażowanie ma sens z jakim prysznicem, inaczej jedziecie swędzący i upoceni.

A tak w ogóle wygląda to jak biznezplan w korpo rozpisany na detale w excelu pół roku wcześniej, a nie luzackie wakacje.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: Chorwacja pierwszy raz :) Prośba o ocenę planu zwiedzani

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 08.01.2018 23:44

NataliaSze napisał(a): ... Dzień 1 - Zakwaterowanie mamy od godz 14:00, więc postanowiłam, że wybierzemy się najpierw do miejscowości Nin a właściwie na plażę, ze względu na dzieci gdyż uwielbiają zabawy w wodzie itp.
...
Dzień 4 - Plażowanie i zwiedzanie miasteczka Nin.

I po co 2x do Ninu, starówka ma 500m szerokości i jeszcze mniej długości, 5 uliczek na krzyż. Jak już chcesz tam plażować 1 dnia, to się po prostu po niej przejdźcie przed lub po plażowaniu. W 40 minut przeszliśmy Nin ze 2x bardzooo wolnym krokiem. Dzień 4 zadysponujesz sobie wtedy inaczej.

Co do dzieci ... ludzie, każdy rodzic zna najlepiej swoje dziecko i wie czy da radę czy nie. Skoro koleżanka pisze, że już mają doświadczenia w podróży z dziećmi i zwiedzaniem miast w upalny dzień to nie ma sensu udowadniać, że zarżnie swoje dzieci. Moja znajoma twierdzi, że poza Polskę się nie rusza bo "mała" jest jeszcze za mała - 8 lat.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Chorwacja pierwszy raz :) Prośba o ocenę planu zwiedzani

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 09.01.2018 00:17

malinero napisał(a):Dzień 1 - zgon po dojeździe nocnym. Dzieci w wodzie, wy przysypiacie. Lepiej eozłozyć trasę na 2 dni i dojechać wypoczętym/wyspanym na miejsce.


Z Wrocławia do okolic Zadaru w dwa dni przy 9-dniowym urlopie? 8O Serio?... :roll:

Dzień 3 - latem zwiedzanie miasta po południu w największy upał, z dziećmi, to pomyłka. Zwłaszcz, że dzieci jeszcze w wieku, kiedy najwięksZą atrakcją "zwiedzania" są lody.

Dzień 5 - jak wyżej, zarżniecie dzieci.


:lol:

Dawno temu, gdy jako młoda matka miałam tylko dwójkę małych dzieci, też się przejmowałam takimi sprawami: żeby im (i głównie im) było fajnie na wakacjach, żeby się za bardzo nie spociły / nie wychłodziły / nie zmęczyły / nie wygłodziły, żeby zaspokojone były (najlepiej natychmiast) ich wszelkie potrzeby (łącznie z lodami na wakacjach codziennie :mrgreen: ) itp. Miałam wrażenie, że bez tej troski zginą marnie. :mrgreen: Swoje potrzeby i pragnienia odkładałam na półkę, do czasu gdy "dzieci dorosną". :roll: Niestety, zanim całkiem dorosły zamarzyłam o dziecku trzecim po dłuższej przerwie - i okazało się, że gdybym te same zasady zastosowała co do najmłodszego, to znacząco ucierpiałyby starsze, nie poznając świata i nie doświadczając wrażeń korzystnych dla ich rozwoju... Cóż, nie mogłam maleństwa odłożyć na półkę - więc jeździło i łaziło z nami wszędzie. I wtedy nagle się okazało, że to najmłodsze dziecko jest w stanie bez większego problemu wytrzymać więcej niż mi się kiedykolwiek wydawało: jeździć z nami na dalekie wycieczki samochodem, zwiedzać miasta w upale i na mrozie, wędrować po górach przez długie godziny za starszym rodzeństwem, wstawać w środku nocy by zdążyć na samolot, itp. I wszystko to dziecko traktowało jako coś naturalnego, bo przecież tak się spędza wakacje. Co więcej, regenerowało się najszybciej z całej rodziny, w najnudniejszym pozornie dla maluchów miejscu znajdywało coś w prosty sposób ciekawego dla siebie, chłonąc jednocześnie otoczenie. I najdziwniejsze było to, że wcale, ale to wcale to dziecku nie zaszkodziło! 8O Ba, nawet się to dziecku podobało! 8O 8O No naprawdę dziwne... :roll: :oczko_usmiech:

Parę lat temu moi znajomi z okolic Zadaru odwiedzili Split i Trogir jednego dnia z trzylatkiem. Przeżył. Naprawdę. I żyje zdrowo do dziś. Z Makarskiej Riwiery jechałam do Dubrownika z czterolatką ponad 2 i pół godziny w jedną stronę. A potem do Kupari na kąpiel. I jeszcze w drodze powrotnej do arboretum w Trsteno. Przeżyła. 8O Nie zachorowała, nie odwodniła się, nie zapłakała się na śmierć, i jeszcze miło wspominała Akwarium w twierdzy św. Jana oraz kolorowe rybki w fontannie w Trsteno. I mogłabym tak mnożyć przykłady jeszcze długo. Nie, nie jest nieszczęśliwym, zamęczanym dzieckiem. Po prostu ja przestałam być nadopiekuńcza.

Weźcie wyłącznie komplikatory. NataliaSze zna swoje dzieci.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Chorwacja pierwszy raz :) Prośba o ocenę planu zwiedzania.. - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone