Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

CB Radio - co polecacie

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
dg
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 07.05.2003
CB Radio - co polecacie

Nieprzeczytany postnapisał(a) dg » 07.07.2015 11:52

Witam, w końcu postanowiłem kupić zestaw CB radio + antena. Co polecacie z tych tańszych zestawów?
Chodzi mi o to żeby bylo dobre i żeby dało się coś dowiedzieć o sytuacji na drodze.
Zestaw będę wykorzystywał sporadycznie w ciagu roku.
Wszedłem na forum CB ale poziom zaawansowania technicznego użytkowników mnie tam mocno przerasta :)
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1536
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 07.07.2015 11:53

Uniden 520xl + Wilson Little Will
misiudg
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 208
Dołączył(a): 22.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) misiudg » 07.07.2015 14:42

el_guapo napisał(a):Uniden 520xl + Wilson Little Will


Ja miałem problem z tą anteną przy radiu JohnyII, jakoś nie chciała się zestroić. Wymieniłem na ML145 i śmiga aż miło. Jedyny problem to jej długość bo nie wchodzi do bagażnika ale mam też Sirio Turbo 800, krótsza a też bardzo dobrze ściąga.
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1956
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 09.07.2015 20:29

radio nie bierz drogie...lepiej lepszą antenę, a co do anten to mam doświadczenie z 173 cm, 150 cm, 45 cm i 90 cm...
nie ma sensu przy sporadycznym używaniu i częstym chowaniu brać dłuższej niż 90-100 cm...
polecam anteny magnetyczne SIRIO, np. Silver albo AS-100 (trochę bardziej tępa do strojenia)...
President Florida (45 cm) również świetnie daje radę w Polsce...
krzyspvfr
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 66
Dołączył(a): 13.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzyspvfr » 09.07.2015 20:46

A ja polecam Sirio ML-145. Jest moim zdaniem duża różnica do AS-100, oczywiście na korzyść ML-145.
papse
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 736
Dołączył(a): 11.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) papse » 09.07.2015 21:25

Koledzy polecają konkretne modele, a ja powiem tak kup antenę 5/8 fali.
Jest to jeden z parametrów anteny, znajdziesz w opisie każdej przyzwoitej anteny.
Anteny te mają bardziej "poziomą" propagację, a więc większy zasięg.
pzdr
jasio
Cromaniak
Posty: 747
Dołączył(a): 02.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jasio » 09.07.2015 22:18

papse napisał(a):Koledzy polecają konkretne modele, a ja powiem tak kup antenę 5/8 fali.
Jest to jeden z parametrów anteny, znajdziesz w opisie każdej przyzwoitej anteny.
Anteny te mają bardziej "poziomą" propagację, a więc większy zasięg.
pzdr

Długość fali pasma CB to 11 m wiec antena 5/8 to około 7 m, fajnie by wyglądał z taką anteną :lol:
To co piszą w parametrach anten samochodowych to pic na wodę... :D
P405
Odkrywca
Posty: 86
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) P405 » 10.07.2015 07:12

Żaden pic, miałem antenę 3/4 i 5/8 tej samej firmy i różnica b.duża. Polecam Sirio turbo w każdej długości.
papse
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 736
Dołączył(a): 11.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) papse » 10.07.2015 08:49

jasio napisał(a):Długość fali pasma CB to 11 m wiec antena 5/8 to około 7 m, fajnie by wyglądał z taką anteną :lol:
To co piszą w parametrach anten samochodowych to pic na wodę... :D

Jasio oczywiście miałbyś rację gdyby chodziło o fizyczną długość anteny, ale ponieważ przy antenach samochodowych CB jest to parametr niewykonalny (głupio wyglądający :mrgreen: ), stosuje się długość falową anteny poprzez jej skrócenie cewką. Oczywiście skrócona fizycznie antena charakteryzuje się niższym zyskiem energetycznym, ale coś za coś :wink: szerokości :papa:
jasio
Cromaniak
Posty: 747
Dołączył(a): 02.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jasio » 10.07.2015 11:10

papse napisał(a):
jasio napisał(a):Długość fali pasma CB to 11 m wiec antena 5/8 to około 7 m, fajnie by wyglądał z taką anteną :lol:
To co piszą w parametrach anten samochodowych to pic na wodę... :D

Jasio oczywiście miałbyś rację gdyby chodziło o fizyczną długość anteny, ale ponieważ przy antenach samochodowych CB jest to parametr niewykonalny (głupio wyglądający :mrgreen: ), stosuje się długość falową anteny poprzez jej skrócenie cewką. Oczywiście skrócona fizycznie antena charakteryzuje się niższym zyskiem energetycznym, ale coś za coś :wink: szerokości :papa:

O spódniczce mini też można napisać że to maxi tylko skrócona :D
Polecam przeczytać http://anteny-cb-radia.pl/lodz/anteny-c ... -anteny-cb
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1956
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 10.07.2015 17:20

krzyspvfr napisał(a):A ja polecam Sirio ML-145. Jest moim zdaniem duża różnica do AS-100, oczywiście na korzyść ML-145.

masz rację, ja nawet poleciłbym SIRIO Titanium składaną 173 cm...ale jest bardzo niewygodna...kolega pisał że potrzebuje jej sporadycznie...
AS-100 i Silver mają sztywniejszy bat (promiennik) niż Wilson, będzie lepszy "kontakt" przy większych prędkościach...
przy amatorskiej jeździe, nie zawodowej i okazjonalnej wystarczy Florida, ale w tej cenie można kupić coś do 100 cm...
im dłuższa tym więcej "śmieci" w eterze...
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1956
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 10.07.2015 17:24

Alen
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 175
Dołączył(a): 16.02.2005
CB radio - Yanosik - Waze - Google

Nieprzeczytany postnapisał(a) Alen » 03.08.2017 12:29

Myślę że w czasie podróży Warto mieć przy sobie pomocne gadżety.

[b]CB radio[/b]; Należy pamiętać że kanał informacyjny 19 działa tylko w Polsce po przekroczeniu granicy musimy go zmienić na 28 jeżeli chcemy czegokolwiek dowiedzieć się na wybrany temat od innych kierowców.

Yanosik; Dobra aplikacja chociaż coraz częściej podczas jazdy blokuje się pojawia się napis (Brak aktualnych zdarzeń)
Kolejna wada - działa tylko w Polsce ( i podobno Słowacja i Czechy)

Google; Działa w całej Europie ale informuje tylko o korkach i czasie przejazdu.

I ostatnia darmowa apka Waze znajdziecie w sklepie Play. Działa w całej Europie. Informuje o wszystkim szczegółowo. Policja radary korki itd. Działa podobnie jak Yanosik. Sami zgłaszamy problemy i zagrożenia na drodze. Dodatkowe usługi podczas jazdy kilkoma autami w to samo miejsce. Aktywacja podajesz nr tel. i dostajesz sms z kodem.
Jedyna wada to to że nie możemy od razu ustawić miejsca docelowego. Musimy to robić etapami np. Barwinek, później Budapeszt, i np Tucepi.

Pozdrawiam i życzę szczęśliwej podróży
MMucha
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 101
Dołączył(a): 29.08.2009
Re: CB radio - Yanosik - Waze - Google

Nieprzeczytany postnapisał(a) MMucha » 03.08.2017 12:59

W ramach ograniczenia akcesoriów chyba skorzystam w tym roku z Yanosika, wreszcie mamy w europie abonamentowy internet na komórkach. Myślę ze takich osób jak ja będzie więcej, zatem jest szansa, że jakoś to może funkcjonować.

W schowku na wszelki wypadek będę miał moją wysłużoną nawigację MIO z mapami całej Europy :) - nie wiem jakiej jakości są mapy europejskie w Yanosiku.

ps. no i CB
Alen
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 175
Dołączył(a): 16.02.2005
Re: CB radio - Yanosik - Waze - Google

Nieprzeczytany postnapisał(a) Alen » 03.08.2017 13:12

Yanosik; Dobra aplikacja chociaż coraz częściej podczas jazdy blokuje się pojawia się napis (Brak aktualnych zdarzeń)
Kolejna wada - działa tylko w Polsce ( i podobno Słowacja i Czechy)

Nikt nie potwierdził że Yanosik działa jeszcze na Słowacji i Czechach tak jak zapowiadali.
Więc jak jedziesz z np. Gdańska to faktycznie przez kilka godzin będziesz miał użytek tej moim zdaniem najlepszej Polskiej Navi.
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone