Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Brač

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.11.2009 00:00

Pikna relacja - a Ciebie też wyrzeźbili czy się nie dałeś.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.11.2009 07:32

...i już ostatnie obrazki z Donji Humacu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.11.2009 08:07

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.11.2009 08:20

Obrazek

Obrazek

Obrazek

...i już z czystym sumieniem można do dawnej stolicy -Nezeriscu,dwa km dalej,zobaczyc brackie bonzai .
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 27.11.2009 13:15

Ale zanim podjedziemy dalej poprzyglądałam się niezwykle pięknym wieżom kościelnym w Lożiszce i D. Humacu. Pomyślałam, że może na wyspie Brac miejscowości rywalizowały między sobą na najpiękniejszą wieżę barokową. Czy jeszcze gdzieś w jakiejś miejscowości na wyspie spotkałeś taką piękność?
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 27.11.2009 16:33

Lidia K napisał(a):Ale zanim podjedziemy dalej poprzyglądałam się niezwykle pięknym wieżom kościelnym w Lożiszce i D. Humacu. Pomyślałam, że może na wyspie Brac miejscowości rywalizowały między sobą na najpiękniejszą wieżę barokową. Czy jeszcze gdzieś w jakiejś miejscowości na wyspie spotkałeś taką piękność?


Koleżance to tylko kościoły w głowie. Czyż nie ma bardziej piękniejszych i pociągajacych widokóków. Choćby widok morza z magistrali czy tudzież wędzarni z makrelami, Pekaren z burkiem. Pozdrawiam
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.11.2009 21:59

Lidia K napisał(a): Czy jeszcze gdzieś w jakiejś miejscowości na wyspie spotkałeś taką piękność?


Moge sie mylić,ale pierwowzorem brackich wiez barokowych była wieża w Pucisca.
Mnie najbardziej spodobała niebarokowa w Nezeriszce,bo w związku z jakimiś pracami remontowymi była otwarta i wlazłem na samą górę ;)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.11.2009 15:11

NEREŽIŠĆA,do 1827 roku,bylo centrum administracyjnym wyspy.
Na placyku w centrum,a właściwie na dachu XIV wiecznego kościółka św.Piotra rosnie najsławniejsza sosenka Braczu.
Wzrost w/w -120 cm
Wiek-ok 100 lat.
W istnienie brackiego bonzai zamieszane są greckie boginie Artemida i Afrodyta.
Pierwsza ,pogoniona z wyspy,zabierając całą roślinność zgubiła w okolicy Vidovej,jedno ziarenko z którego na skałach wyrosła pierwsza miniatura.
Afrodyta dbając i chuchając na jedyne drzewko,które pozosatło na Braczu,spowodowała przeniesienie następnej siewki wgłąb wyspy.Wokół nowego drzewa powstała nowa osada,dzisiejsze NEREŽIŠĆA.
W poźniejszym czasie ,osiedlający sie tu chrześcijanie wycięli w drzewo ,by dac odpór poganińskim bogom a w tym miejscu wybudowali kościółek św.Piotra.
Ze zdziwieniem spostrzegli jednak,że na greckich Bogów nie ma siły-drzewko wyrosło na nowo na dachu świątyni.
Podobno,co 500 lat na dachu wyrasta nowe drzewko,na czesć Afrodyty-opiekunki wyspy.
Ostatnio edytowano 02.12.2009 11:40 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 2 razy
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.11.2009 15:12

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 02.12.2009 11:45

Spacer w kierunku wzgórza z kosciołem Marii Panny Karmelskiej z XIII w zwanego bracka katedrą

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 02.12.2009 11:59

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 02.12.2009 14:03

Kosciołek ,jak wiekszość na Braczu,zakluczony na siedem spustów czyli wiedza przewodnikowa na temat fresków,rzeźb i płaskorzeźb zostaje wiedzą teoretyczną.
Czyli dookoła kościółka i do domu...wąskie schodki jednak zachęcają do sprawdzenia,dokad prowadzą.

Obrazek

Okazuje sie ,że wieża koscielna w remoncie a dzięki temu stoi otworem ,można wejśc i dotknac dzwony

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 02.12.2009 14:09

Obrazek

...i rzucić wokół okiem

Obrazek

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 02.12.2009 14:32

hepik napisał(a):Kosciołek ,jak wiekszość na Braczu,zakluczony na siedem spustów czyli wiedza przewodnikowa na temat fresków,rzeźb i płaskorzeźb zostaje wiedzą teoretyczną.


Skąd ja to znam... Co prawda doświadczenia mam z innych wysp, ale tam też na otwarte kościółki trafiałam tylko :? wyjątkowo, a jako maniaczka :wink: najczęściej docieram w pobliże każdego, którego wieżyczkę zobaczę z daleka :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 03.12.2009 21:11

Jeszcze odwiedziny w pracowni-galerii i można jechac dalej...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone