Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

BOŚNIA i HERCEGOWINA

Bośnia i Hercegowina to kraj, w którym obowiązują aż trzy języki urzędowe, czyli serbski, chorwacki i bośniacki. Państwo to nazywane jest Krainą w Kształcie Serca, ponieważ przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci właśnie taki kształt widać na mapie. Sahat Kula, czyli wieża zegarowa w Sarajewie, jest ostatnim zegarem w Europie, który pokazuje czas zgodnie z zegarem księżycowym.
o_c
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 10.07.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) o_c » 18.07.2021 21:33

Stacjonuję obecnie w Orebiću i chętnie wybrał bym się z rodziną do BiH, ale młody jest już za stary (10l) i nie wiem czy szukać testów czy próbować "lecieć w głupa". Przy tranzycie nikt nic nie chciał ani nie pytał gdzie jedziemy.
Ma ktoś jakieś doświadczenia?
eryk_kr
Podróżnik
Posty: 27
Dołączył(a): 27.03.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) eryk_kr » 18.07.2021 22:39

o_c napisał(a):Stacjonuję obecnie w Orebiću i chętnie wybrał bym się z rodziną do BiH, ale młody jest już za stary (10l) i nie wiem czy szukać testów czy próbować "lecieć w głupa". Przy tranzycie nikt nic nie chciał ani nie pytał gdzie jedziemy.
Ma ktoś jakieś doświadczenia?


Byłem w BIH (15.07) i w Czarnogórze (14.07) z młodymi 13 i 16 lat (zaszczepieni 2 dawkami). Wyjazd bezproblemowy, pomijając pytania o zielone karty, dokumenty samochodu i prawo jazdy.
Przy powrocie Chorwaci w obu przypadkach na granicach pytali o testy COVID, a po otrzymaniu paszportów Covid - jeden skanował, drugi sprawdzał ilość dawek i porównał dane z dokumentem tożsamości.
Podejrzewam, że to kwestia powrotu spoza Unii. Metoda "na głupa" może nie zadziałać.
coco jumbo
Globtroter
Posty: 41
Dołączył(a): 25.10.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) coco jumbo » 20.07.2021 16:06

Hej, czy ktoś był ostatnio w Bośni na paszporcie ozdrowieńca? Nie robią problemów z wjazdem/wyjazdem?
góralchcemorza
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 12.06.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) góralchcemorza » 22.07.2021 06:27

eryk_kr napisał(a):
o_c napisał(a):Stacjonuję obecnie w Orebiću i chętnie wybrał bym się z rodziną do BiH, ale młody jest już za stary (10l) i nie wiem czy szukać testów czy próbować "lecieć w głupa". Przy tranzycie nikt nic nie chciał ani nie pytał gdzie jedziemy.
Ma ktoś jakieś doświadczenia?


Wyjazd bezproblemowy, pomijając pytania o zielone karty, dokumenty samochodu i prawo jazdy. .


Zielone karty? Od 2020 ponoć już nie trzeba.i wystarczy OC w bih
SoftRM
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 239
Dołączył(a): 08.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) SoftRM » 22.07.2021 06:57

góralchcemorza napisał(a):
eryk_kr napisał(a):
o_c napisał(a):Stacjonuję obecnie w Orebiću i chętnie wybrał bym się z rodziną do BiH, ale młody jest już za stary (10l) i nie wiem czy szukać testów czy próbować "lecieć w głupa". Przy tranzycie nikt nic nie chciał ani nie pytał gdzie jedziemy.
Ma ktoś jakieś doświadczenia?


Wyjazd bezproblemowy, pomijając pytania o zielone karty, dokumenty samochodu i prawo jazdy. .


Zielone karty? Od 2020 ponoć już nie trzeba.i wystarczy OC w bih

Pewnie chodziło o Czarnogórę - tam obowiązuje
o_c
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 10.07.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) o_c » 22.07.2021 22:13

Piszę właśnie po wycieczce do Mostaru, przez Medjugorie jadąc z Peljeszaca.
Nikt nie skanował dowodów ani nie chciał testów, czy innych certyfikatów, chociaż się przygotowałem dla świętego spokoju.
Test antygenowy w Orebiću 150 KN jakby ktoś pytał.
albmal
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 23.07.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) albmal » 23.07.2021 14:57

Jechałem 21.07 z Herceg Novi do Trebinje. Sprawdzenie paszportów covid u dorosłych.Dzieciak 10 lat bez testu(chyba dostosowali przepisy do unijnych jesli chodzi o dzieci).Wiec zadnych wiekszych problemów z wjazdem poza 70 min w kolejce.
Freddie
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 121
Dołączył(a): 14.09.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Freddie » 23.07.2021 16:13

o_c napisał(a):Piszę właśnie po wycieczce do Mostaru, przez Medjugorie jadąc z Peljeszaca.
Nikt nie skanował dowodów ani nie chciał testów, czy innych certyfikatów, chociaż się przygotowałem dla świętego spokoju.
Test antygenowy w Orebiću 150 KN jakby ktoś pytał.


Ja też byłem wczoraj. Przekraczałem granicę przejściem autostradowym w Bijaca. Chorwaci chcieli tylko paszporty. Bosniacy dodatkowo pytali o "covid test". Dostali paszporty unijne szczepień i było OK. Na powrocie to samo. Kolejka nieduża, ale szło powolnie.

Nie radzę próbować wjeżdżać bez odpowiednich dokumentów. To że komuś się udało nie oznacza, że innym też się uda...
eryk_kr
Podróżnik
Posty: 27
Dołączył(a): 27.03.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) eryk_kr » 23.07.2021 18:55

SoftRM napisał(a):
góralchcemorza napisał(a):
eryk_kr napisał(a):
o_c napisał(a):Stacjonuję obecnie w Orebiću i chętnie wybrał bym się z rodziną do BiH, ale młody jest już za stary (10l) i nie wiem czy szukać testów czy próbować "lecieć w głupa". Przy tranzycie nikt nic nie chciał ani nie pytał gdzie jedziemy.
Ma ktoś jakieś doświadczenia?


Wyjazd bezproblemowy, pomijając pytania o zielone karty, dokumenty samochodu i prawo jazdy. .


Zielone karty? Od 2020 ponoć już nie trzeba.i wystarczy OC w bih

Pewnie chodziło o Czarnogórę - tam obowiązuje


Dokładnie, nieprecyzyjnie się wyraziłem. Bośniacy nie pytali o zielona kartę.
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20993
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 26.07.2021 22:05

Przejazd MNE - BIH (Scepan Polje-Hum) oraz BIH - HR (Bosanski Samac-Slavonski Samac) na granicach o testy nawet się nie pytali. Testy oczywiście mieliśmy.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.08.2021 09:48

Którędy jechać z Makarskiej do Mostaru ?
Czy Makarska - Baśka Woda – do góry do E65 -do granicy – Bijacza – Medziugorie – R424 -Mostar.
Czy Makarska – wzdłuż wybrzeża droga nr 8 -do granicy – Metkowicz -E75-Mostar.
Jeszcze podpowiada mi się:
Makarska -Podgora-Kozica-Vieliki Prolog – R424-Mostar.
Chcę uniknąć serpentyny i wąskie drogi.
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 05.08.2021 11:03

Autostradą, po drodze Medjugorje, choć moim zdaniem rozczarowuje.

Albo Jadranką i przez Metković, wersja wolniejsza i dla oszczędnych.
Freddie
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 121
Dołączył(a): 14.09.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Freddie » 05.08.2021 18:10

kopi napisał(a):Którędy jechać z Makarskiej do Mostaru ?
Czy Makarska - Baśka Woda – do góry do E65 -do granicy – Bijacza – Medziugorie – R424 -Mostar.
Czy Makarska – wzdłuż wybrzeża droga nr 8 -do granicy – Metkowicz -E75-Mostar.
Jeszcze podpowiada mi się:
Makarska -Podgora-Kozica-Vieliki Prolog – R424-Mostar.
Chcę uniknąć serpentyny i wąskie drogi.


Jechałem pierwszą wymienioną trasą, widoków specjalnych nie ma, ale najszybsza.
Koszt autostrady przy płatności kartą (w jedną stronę) w HR wyszedł 17,80zł, w BIH 2,93zł.
Na granicy wymagali "covid test" czyli w moim przypadku potwierdzenie szczepień UCC.
O zieloną kartę nikt nie pytał.

Płacąc gotówką w EURO w BIH stosują przelicznik 1EURO=2BAM.
Polecam obiadek w Mostarze (tanio jak barszcz a bardzo smacznie) i na mini targowisku za mostem na Neretwie: rakija 0,5l (full wybór smaków) po 4EU, miody duże 4EU, syropy 1,5EU.

W Medjugorie rano parking pod wejściem na górę pustawy i darmowy, w centrum miasta przy kościele też pusto.

Na powrocie zakupy w Konzum Maxi (w Shopping center Malisic) ceny niższe niż w CRO.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 05.08.2021 19:22

kopi napisał(a):Którędy jechać z Makarskiej do Mostaru ?
Czy Makarska - Baśka Woda – do góry do E65 -do granicy – Bijacza – Medziugorie – R424 -Mostar.
Czy Makarska – wzdłuż wybrzeża droga nr 8 -do granicy – Metkowicz -E75-Mostar.
Jeszcze podpowiada mi się:
Makarska -Podgora-Kozica-Vieliki Prolog – R424-Mostar.
Chcę uniknąć serpentyny i wąskie drogi.


Chcąc uniknąć wiejskich dróg - opcja nr 3 odpada na wstępie.
Opcja nr 1 zdecydowanie najszybsza, po drodze można odwiedzić Medziugorje - polecam, ale Górę Objawień, a nie centralny plac z kościołem.
Opcja nr 2 też jest ciekawa, fajna trasa nad deltą Neretvy, po drodze można też zwiedzić Počitelj lub Blagaj.

Jest jeszcze opcja nr 4 - przez Imotski (piękne jeziorka) i Široki Brijeg.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 28.08.2021 17:25

Jako ciekawostka, właśnie w Mostarze trwają zawody Red Bulla w skokach z mostu, tuaj strona do relacji na żywo:
https://www.redbull.com/pl-pl/live/red- ... ercegowina

pozdrawiam, Michał
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bośnia i Hercegowina - Bosna i Hercegovina


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
BOŚNIA i HERCEGOWINA - strona 37
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone