Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

BOŚNIA i HERCEGOWINA

Bośnia i Hercegowina to kraj, w którym obowiązują aż trzy języki urzędowe, czyli serbski, chorwacki i bośniacki. Państwo to nazywane jest Krainą w Kształcie Serca, ponieważ przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci właśnie taki kształt widać na mapie. Sahat Kula, czyli wieża zegarowa w Sarajewie, jest ostatnim zegarem w Europie, który pokazuje czas zgodnie z zegarem księżycowym.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 22.08.2022 21:55

Piotrek7722 napisał(a):Jutro pierwszy raz wracamy przez BiH, czy pozostałe kuny od razu wymienić gdzieś w Mostarze czy da radę nimi płacić?


W Herceg-Bośni spokojnie zapłacisz kunami (czyli np. w Mostarze czy Međugorje). Dalej na północ może być trudno, a na obszarze Republiki Serbskiej raczej na pewno kun nie przyjmą. Tak więc jeśli kierujecie się na Sarajevo, to trzeba kuny wymienić w Mostarze. Jeśli jedziecie w lewo, w kierunku Jajce - Banja Luka, to możliwe, że w niektórych miejscach kuny będą akceptowane aż do Jajce. Ale lepiej nie ryzykować i wymienić wcześniej.
Rudiok
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 114
Dołączył(a): 28.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rudiok » 24.03.2023 09:20

Dzień dobry.

Czy znacie może jakieś godne polecenia targowiska owocowo-warzywne po stronie bośniackiej w pasie od Makarskiej do Dubrownika?

Zazwyczaj odwiedzałem targowisko w Mostarze, ale w ostatnią majówkę było zamknięte (w tygodniu), a stragany przydrożne na trasach z Cro do Mostaru to trochę Januszex bo się już kilka razy naciąłem na jakieś marketowe owoce średniej jakości.
clawis
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 179
Dołączył(a): 06.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) clawis » 24.03.2023 10:55

Chyba jedno z największych targowisk to Banja Luka .Najbliżej Mostaru to w Sarajewie.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 26.03.2023 17:31

W Trebinje jest duży targ z dobrymi cenami (pokazywany w jednym z odcinków Makłowicza). To tylko 30km od Dubrovnika. Polecam - można się dobrze zaopatrzyć. Także w tamtejszych supermarketach ceny sporo niższe niż w Chorwacji.
Rudiok
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 114
Dołączył(a): 28.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rudiok » 26.03.2023 18:52

marekkowalak napisał(a):W Trebinje jest duży targ z dobrymi cenami (pokazywany w jednym z odcinków Makłowicza). To tylko 30km od Dubrovnika. Polecam - można się dobrze zaopatrzyć. Także w tamtejszych supermarketach ceny sporo niższe niż w Chorwacji.


Faktycznie, zapisuję na mapce :) Dziękuję.
Cropidło
Croentuzjasta
Posty: 396
Dołączył(a): 05.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Cropidło » 27.03.2023 14:42

Witam.
Na początku kwietnia wybieramy się z żoną do Albanii.
Przez przejście graniczne Hum-Scepan Polie w zeszłym roku jechałem wielokrotnie.
Tym razem mamy zamiar zwiedzić wybrzeże Czarnogóry,w związku z tym mam pytanie,
czy ktoś z szanownych forumowiczów jechał trasą z miejscowości Foca do przejścia granicznego Vracenovici.
Proszę o krótki komentarz.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.03.2023 18:08

Cropidło napisał(a):czy ktoś z szanownych forumowiczów jechał trasą z miejscowości Foca do przejścia granicznego Vracenovici.
Proszę o krótki komentarz.

Parę lat temu nie było można tamtędy przekroczyć granicy.

Pozdrawiam,
Wojtek
aras519
Odkrywca
Posty: 89
Dołączył(a): 15.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) aras519 » 27.03.2023 18:25

Witam.
W 2019 roku jechałem tą trasą w odwrotnym kierunku w części Krivaca - Foca. Od Krivaca do Gacko trasa raczej dość szeroka, w miarę prosta i bardzo pusta. W dzień powszedni w lipcu po południu na około 30 km minąłem dwa auta. Ogólnie klimat jak na prerii. Przed Gacko krowy chodziły po drodze, podobnie jak na drodze do Scepan Polje, tyle, że jechało się 80km/h. W samym Gacko droga zaczyna piąć się do góry i do Focy jest górsko, węziej i dużo zakrętów. Całą trasę przejechałem za golfem dwójką. Na tym odcinku ruch większy i więcej turystów zagranicznych.
Nawierzchnia na trasie bez zarzutu. Ogólnie fajnie się jechało. Polecam.
Od Krivaca do Focy droga zajęła mi 1h 35min. Jazda relaksacyjna. To był piątek godziny 16:30 - 18:05. Nagrywam trasy kamerką dla potomnych.
Cropidło
Croentuzjasta
Posty: 396
Dołączył(a): 05.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Cropidło » 27.03.2023 19:15

Dzięki za info. mam jasność.Ruszamy przed Świętami.
Odnośnie odpowiedzi Wojtka to w jakich latach było nieczynne?
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.03.2023 13:22

Cropidło napisał(a):Dzięki za info. mam jasność.Ruszamy przed Świętami.
Odnośnie odpowiedzi Wojtka to w jakich latach było nieczynne?

Pięć lat temu próbowałem tamtędy przejechać.

Pozdrawiam,
Wojtek
Cropidło
Croentuzjasta
Posty: 396
Dołączył(a): 05.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Cropidło » 28.03.2023 15:33

Dzięki.Mimo wszystko spróbuję jeszcze przed świętami WN.
Cropidło
Croentuzjasta
Posty: 396
Dołączył(a): 05.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Cropidło » 30.05.2023 10:12

Witam .
Już za kilka dni wybieramy się ponownie do Albanii.
Tym razem chciałbym pojechać trasą z Doboj przez Tuzlę, Gorazde,Metajka i dalej w kierunku Podgoricy.
Czy ktoś jechał tą trasą i jakie są wrażenia?
ryszard22
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2425
Dołączył(a): 06.04.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ryszard22 » 31.05.2023 10:15

Cropidło napisał(a):Witam .
Już za kilka dni wybieramy się ponownie do Albanii.
Tym razem chciałbym pojechać trasą z Doboj przez Tuzlę, Gorazde,Metajka i dalej w kierunku Podgoricy.
Czy ktoś jechał tą trasą i jakie są wrażenia?

Witaj
My jedziemy 20 czerwca do Albanii, noclegi w Subotica, Plav, Theth 2, Vielipoje 5, Dures 4, Saranda 3, Saloniki 3, co dalej jeszcze nie planowaliśmy. W zeszłym roku jechaliśmy przez Nowy Sad, Srebrenica, Sarajevo 2 noclegi, Foca , Podgorica , Szkodra, itd na południe. Dwa lata temu jechaliśmy, Subotica, nocleg, Djakovica w Kosowie też, Fierze promem do Koman , Szkodra , Kruja i dalej na południe,
Pozdrawiamy :D :papa:
Cropidło
Croentuzjasta
Posty: 396
Dołączył(a): 05.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Cropidło » 31.05.2023 14:35

Witam.
My kilka razy jechaliśmy trasą przez Doboj Foca Hum Saranda.
Raz jechałem przez Grecję,ale mi nie pasuje.
Teraz chciałbym trochę pokombinować więc dlatego pytam.
czesiu1976
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 466
Dołączył(a): 17.10.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) czesiu1976 » 01.06.2023 06:54

Witam
czy można płacić euro w Mostarze i Blagaj lub gdzie wymienię euro po drodze w te miejsca
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bośnia i Hercegowina - Bosna i Hercegovina


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
BOŚNIA i HERCEGOWINA - strona 40
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone