Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

BOŚNIA i HERCEGOWINA

Bośnia i Hercegowina to kraj, w którym obowiązują aż trzy języki urzędowe, czyli serbski, chorwacki i bośniacki. Państwo to nazywane jest Krainą w Kształcie Serca, ponieważ przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci właśnie taki kształt widać na mapie. Sahat Kula, czyli wieża zegarowa w Sarajewie, jest ostatnim zegarem w Europie, który pokazuje czas zgodnie z zegarem księżycowym.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 28.08.2023 14:11

holonomic7 napisał(a):Chciałbym was też zapytać jak wygląda kwestia prowizji w bankomatach bośniackich? Czy są jakieś bezprowizyjne? Używam karty Revolut visa i zastanawiam się czy jej używanie będzie opłacalne w BiH, czy jednak wziąć trochę euro w gotówce i wymienić na marki


Lepiej wziąć euro, bo większość bankomatów pobiera prowizję.

Dodatkowo w większości miejsc turystycznych (a szczególnie w Hercegowinie) spokojnie zapłacisz wszędzie w euro po stałym kursie 2:1 (marka konwertybilna ma ustalony stały kurs do euro na 1,95). W Sarajevie już gorzej, ale też w większości miejsc akceptują euro. Najgorzej jest na terenie Republiki Serbskiej, poza typowymi miejscami turystycznymi jak Banja Luka czy Jajce, raczej wymagają marek.

Ale generalnie od Covidu w BiH bardzo rozpowszechniły się terminale i na przykład nawet na straganach w Medjugorje można płacić kartą. W ubiegłym roku przejechałem BiH od Medjugorje przez Jablanicę, Mostar, Jajce, Banja Lukę po Jasenovac i nie widziałem na oczy marek wymiennych.
clawis
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 179
Dołączył(a): 06.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) clawis » 28.08.2023 19:35

Jak wspomniał kol.marekkowalak w BiH płacenie euro nie stanowi problemu .Sarajevo Jablanica Konjic Travnik sprawdzone na miejskich targowiskach .W Banja Luce zaskoczyli mnie płaceniem woleli w bilonie.Przydrożne stragany w Blagaju ,Krupa na Vrbasu ,Jajce euro.Popularne bośniackie cevabdzinice jak najbardziej ojro.Polecam szczególnie Cevabdzinica Hari w m.Travnik.
Rudiok
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 114
Dołączył(a): 28.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rudiok » 29.08.2023 07:37

holonomic7 napisał(a):Chciałbym was też zapytać jak wygląda kwestia prowizji w bankomatach bośniackich? Czy są jakieś bezprowizyjne? Używam karty Revolut visa i zastanawiam się czy jej używanie będzie opłacalne w BiH, czy jednak wziąć trochę euro w gotówce i wymienić na marki


Wziąć EUR, najlepiej w małych nominałach. O ile w dużych i turystycznych miejscach jak Mostar czy Medjugorie, albo w okolicy granicy z HR nie ma problemu z płatnościami w EUR to już w mniejszych ośrodkach albo na straganach przy drodze zdarza się, że wydają resztę w markach.

Co do prowizji z bankomatów to będąc w Mostarze nie udało mi się znaleźć w centrum bankomatu bez prowizji a była ona dość słona, więc tym bardziej lepiej gotówkowo.
Cropidło
Croentuzjasta
Posty: 397
Dołączył(a): 05.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Cropidło » 29.08.2023 09:23

Wracając do przejścia Svilaj to moja formułka jest zawsze taka sama.
Odpowiadam po chorwacku,że palenie zabija,a wino mam tylko do gemista.
Lekki uśmiech na Jego twarzy i machnięcie ręką jechać.
clawis
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 179
Dołączył(a): 06.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) clawis » 29.08.2023 09:32

Ja odpowiadam że papierosy pali zona ale elektryczne.Wino mam tylko butelkę rakiji nie lubię.
holonomic7
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 23.08.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) holonomic7 » 29.08.2023 14:34

Dzięki bardzo za wszystkie wskazówki, niektóre uczyły i śmieszyły jednocześnie :D

Mam jeszcze jedno pytanie, tym razem o karte SIM w Bośni - czy możecie polecić kartę z przynajmniej 1gb transferu, która jednocześnie byłaby korzystna cenowo? Czy ich zakup i aktywacja są proste? Spędzimy w Bośni 3 dni, więc z pewnością sieć się przyda ;)
Rudiok
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 114
Dołączył(a): 28.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rudiok » 29.08.2023 16:10

holonomic7 napisał(a):Dzięki bardzo za wszystkie wskazówki, niektóre uczyły i śmieszyły jednocześnie :D

Mam jeszcze jedno pytanie, tym razem o karte SIM w Bośni - czy możecie polecić kartę z przynajmniej 1gb transferu, która jednocześnie byłaby korzystna cenowo? Czy ich zakup i aktywacja są proste? Spędzimy w Bośni 3 dni, więc z pewnością sieć się przyda ;)


Teraz wbijasz na pierwszą lepszą stację benzynową i bierzesz co dają. Wybór jest duży a gigabajtow sporo. Ja ostatnio brałem BH Telecom za 20 BAM i jak patrzę to te turystyczne właśnie koło tej ceny stoją. Kiedyś były jeszcze plany na 1-3-5 dni z m:tel ale ostatnio ich nie mogłem nigdzie dostać.
truskawka-2
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 27.07.2021
przejscie graniczne chorwacia bosnia i herceg

Nieprzeczytany postnapisał(a) truskawka-2 » 17.03.2024 14:30

witam mam pytanie ktore przejscie graniczne chorwacia bosnia i herceg polecacie
Cropidło
Croentuzjasta
Posty: 397
Dołączył(a): 05.07.2012
Re: przejscie graniczne chorwacia bosnia i herceg

Nieprzeczytany postnapisał(a) Cropidło » 17.03.2024 14:44

Wielokrotnie korzystałem z przejścia granicznego Svilaj i za niespełna miesiąc znów tam będę .Bezproblemowo,kolejek brak.
Poprzednia strona

Powrót do Bośnia i Hercegowina - Bosna i Hercegovina


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
BOŚNIA i HERCEGOWINA - strona 43
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone