Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

BOŚNIA i HERCEGOWINA

Bośnia i Hercegowina to kraj, w którym obowiązują aż trzy języki urzędowe, czyli serbski, chorwacki i bośniacki. Państwo to nazywane jest Krainą w Kształcie Serca, ponieważ przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci właśnie taki kształt widać na mapie. Sahat Kula, czyli wieża zegarowa w Sarajewie, jest ostatnim zegarem w Europie, który pokazuje czas zgodnie z zegarem księżycowym.
marcines
Croentuzjasta
Posty: 152
Dołączył(a): 24.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcines » 24.06.2019 21:43

yanek37 napisał(a):
marekkowalak napisał(a):
yanek37 napisał(a):
marekkowalak napisał(a):
yanek37 napisał(a):Hej,
Jechał ktoś z Budapesztu przez BiH do Chorwacji ?
Dokładnie do Omiś.



Mnóstwo osób - m.in. ja jechałem. To bardzo popularna trasa.
A o co chodzi konkretnie?

Generalnie którą trasą najlepiej jechać ?
Może jest coś wartego do zobaczenia.
I tak ogólnie jak się jedzie przez BiH.



Jeśli chcesz coś ciekawego zobaczyć, to z mojej strony najbardziej polecam Sarajevo - w tym mieście nie da się nie zakochać. Zwiedzania jest przynajmniej na 2 dni. Potem można ruszyć na południe - a tam Mostar, Pocitel, Blagaj, Medjugorje, wodospady Kravica - też jednego dnia mało. To jest chyba najbardziej optymalna trasa jeśli chodzi o zwiedzanie.

Co nie oznacza, że na innych trasach jest nudno - droga przez kanion Vrbasu jest bajkowa, po drodze można wstąpić do Jajce czy nawet zahaczyć o Travnik. Generalnie Bośnia jest piękna, Hercegowina też.

Jak się jeździ? Po pierwsze nie jest lekko, bo prawie cały czas góry. I to nie pagórki i wyżyny, a prawdziwe góry, z wieloma podjazdami i serpentynami. Nie są to jakieś ekstremalne górskie drogi, ale uwagę trzeba mieć wytężoną i sprawne hamulce wskazane. Średnia poza autostradami nie wyjdzie wyższa niż 50 km/h. Za to prawie każda trasa jest piękna widokowo.
Jeśli chodzi o jakość dróg, to dobra lub bardzo dobra - powiedziałbym, że lepsze niż Polsce. Są 3 autostrady, wszystkie nowe ( i bardzo tanie), reszta to krajowe. Na większych podjazdach często są pasy do wyprzedzania. Plus bardzo dużo tuneli.

Dodatkowy plus to tanie paliwa!

Na co na pewno trzeba zwracać uwagę, to patrole policji - w BiH lubią często suszyć. Oczywiście należy też pamiętać o zielonej karcie, która jest obowiązkowa.

Generalnie jeśli chcecie zobaczyć coś nowego, to zdecydowanie polecam!

Dzięki śliczne,
Cenne rady..


Ja tez polecam Sarajevo i okolice, 2 dni minimum, dobrze tez jest poczytac o historii miasta przed zwiedzaniem, na wiele rzeczy inaczej się wtedy patrzy.
Dodatkowo dużo tańsze jedzenie niż w Chorwacji i obowiązkowo kawa po bośniacku
nikaaa_87
Odkrywca
Posty: 103
Dołączył(a): 24.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) nikaaa_87 » 02.07.2019 06:28

Witam serdecznie. W tym roku po raz pierwszy nasza droga na południe Chorwacji prowadzić będzie przez Bośnię. Jadąc w tamtą stronę postanowiliśmy zatrzymać się w miejscowości Jajcr, pozwiedzać, przenocować i rano ruszyć dalej. Może moglibyście polecić mi jakąś ciekawą miejscowość na nocleg w drodze powrotnej? Bardzo spodobał mi się PN Una, ale z płw Peljesac to 6 godzin jazdy z dzieckiem, więc wątpię, żebyśmy zdążyli zajechać o takiej porze, aby na spokojnie pospacerować po parku. Będę wdzięczna za wszystkie wskazówki :) Duże miasta odpadają, bo podróżujemy z psami :)
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017
BiH - marka zamienna - płacenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 04.07.2019 12:01

Cześć

Czy w Bośni muszę mieć ich marki, czy dam radę zapłacić np. EUR ?
Chodzi mi tylko o punkty gastronomiczne, pewno mniejsze. Np. też wejściówki do muzeów, jakieś lokalne "atrakcje" ...
Wszystko inne, jak sądzę (np. paliwo, czy jakiś market) zapłacę kartą.

dzięki z góry za info, pozdrawiam, Michał
rufus295
Croentuzjasta
Posty: 455
Dołączył(a): 28.06.2014
Re: BiH - marka zamienna - płacenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) rufus295 » 04.07.2019 12:03

Euro wszędzie przyjmą bez problemu.
Koenig
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 879
Dołączył(a): 03.07.2015
Re: BiH - marka zamienna - płacenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koenig » 04.07.2019 12:03

Płaciłem na stacji i w restauracji kartą. Gotówką bez problemu zapłacisz w euro (przynajmniej tak widziałem w miejscach turystycznych atrakcji) ale przelicznik jest mocno niekorzystny.
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20993
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: BiH - marka zamienna - płacenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 05.07.2019 08:32

rufus295 napisał(a):Euro wszędzie przyjmą bez problemu.


...ale resztę wydają w markach...tak informacyjnie tylko...
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 05.07.2019 11:21

Myślę więc, że będąc na miejscu zamienię w jakimś kantorze tak by mieć powiedzmy 100 Marek w gotówce, na jakieś powiedzmy drobne wydatki, resztą zapłaci się kartą...

pozdrawiam, Michał
coglin
Croentuzjasta
Posty: 343
Dołączył(a): 29.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) coglin » 09.07.2019 16:01

Właśnie wróciłem do Podacy z wycieczki: wodospady Kravica - Mostar - Blagaj - Počitelj.

Wszędzie bez problemu można było płacić w euro i również resztę dostawało się w euro.
Jak płaciłem w KM - reszta była w KM.

Przelicznik: 1 euro - 2 KM.

Edit: sprawdziłem paragony - w restauracji w Blagaj był przelicznik: 1 euro ~ 1,956 KM
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 09.07.2019 16:56

coglin napisał(a):
Edit: sprawdziłem paragony - w restauracji w Blagaj był przelicznik: 1 euro ~ 1,956 KM



Bo taki jest właśnie oficjalny, sztywny, ustalony przez rząd, kurs marki bośniackiej do euro. I nie może on być dowolnie ustalany przez sprzedawców. Więc jeśli ktoś pisze, że płacił w euro w BiH po niekorzystnym kursie, to albo dał się nabić w butelkę jakiemuś miejscowemu cwaniaczkowi, albo po prostu mu się coś pomyliło.

Na targach i w tym podobnych miejscach stosują przelicznik 1:2 i to jest w granicy zaokrąglenia - wszystkie inne "kursy" to oszustwo.

Tak że w BiH nie ma znaczenia czy płacisz w euro, czy w markach.
benito5
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 386
Dołączył(a): 01.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) benito5 » 10.07.2019 06:56

coglin napisał(a):Właśnie wróciłem do Podacy z wycieczki: wodospady Kravica - Mostar - Blagaj - Počitelj.


Tak z ciekawości zapytam - i to w ciągu jednego dnia ? 8O ( ja na same Kravice przeznaczam co najmniej 3 godziny... a gdzie reszta.. )
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 10.07.2019 11:38

benito5 napisał(a):
coglin napisał(a):Właśnie wróciłem do Podacy z wycieczki: wodospady Kravica - Mostar - Blagaj - Počitelj.


Tak z ciekawości zapytam - i to w ciągu jednego dnia ? 8O ( ja na same Kravice przeznaczam co najmniej 3 godziny... a gdzie reszta.. )



Kilka lat temu również zrobiłem to w ciągu jednego dnia i to jeszcze jak nie było Tunelu Sv. Ilija i autostrady do Medjugorje i trzeba było machać z Riwiery Makarskiej przez Metković - teraz tym bardziej spokojnie da się zrobić.
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1956
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 10.07.2019 17:39

benito5 napisał(a):
coglin napisał(a):Właśnie wróciłem do Podacy z wycieczki: wodospady Kravica - Mostar - Blagaj - Počitelj.


Tak z ciekawości zapytam - i to w ciągu jednego dnia ? 8O ( ja na same Kravice przeznaczam co najmniej 3 godziny... a gdzie reszta.. )

czemu nie?
wyjedziesz z kwatery 7-8 rano, a wracasz 22:)
do 21ej praktycznie widno...:)
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1956
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 10.07.2019 17:42

z miejscowości Himare w Albanii zrobiłem Meteory i wąwóz Vikos...
coglin
Croentuzjasta
Posty: 343
Dołączył(a): 29.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) coglin » 10.07.2019 22:00

benito5 napisał(a):
coglin napisał(a):Właśnie wróciłem do Podacy z wycieczki: wodospady Kravica - Mostar - Blagaj - Počitelj.


Tak z ciekawości zapytam - i to w ciągu jednego dnia ? 8O ( ja na same Kravice przeznaczam co najmniej 3 godziny... a gdzie reszta.. )



Tak, w ciągu jednego dnia.

Wodospady to największe rozczarowanie wycieczki :)
Nie tyle dosłownie wodospady ale otoczenie - budy z płyt osb na środku zasłaniające widok. Masakra.

Mostar bardzo fajny.
Wkurzający tylko gość wymuszający kasę na moście za zdjęcia i oglądanie skoku. My akurat byliśmy na dole i też tam przylazł ale jakiś pacjent dał mu 20 euro :lol: i do nas nie przyszedł.

Najlepsze z wycieczki to Blagaj i Počitelj. Ale co kto lubi.

Obiad jedliśmy w Blagaju - pyszne jedzenie za przystępną kasę.

Jakby ktoś był zainteresowany to skrobne jeszcze o parkowaniu (mapy google najlepiej przełączyć na widok satelitarny)
W sumie wydaliśmy na parkingi 2 KM.
Kravica - tego dnia parking był za free.
Mostar - parkowaliśmy tutaj: https://maps.google.com/?q=43.337641,17.808263 - parking koło bloków. Jeszcze zapytałem na wszelki wypadek taxiarza czy mogę tam parkować i powiedział, że bez problemów. Miejsca darmowe były też na parkingu przy kościele: https://maps.app.goo.gl/eWtxzkohxUZUykoK6 - belka na wjeździe wg znaku na wys. 1,85m.
Na płatnych parkingach też oczywiście były miejsca. Np. tutaj: https://maps.app.goo.gl/DEdJ16tSwYCRkgmR7 i tutaj: https://maps.app.goo.gl/Mhsa4mnjn2b143Q97
Blagaj - parkowałem tutaj: https://maps.app.goo.gl/uxUBFgDAhBeaKRbP8 - obok prywatnego domu. 2 KM za parkowanie, bez ograniczeń czasowych. Akurat nawigacja mi coś zastrajkowała i pytam w tym miejscu gościa, który robił coś koło domu, gdzie tutaj mogę zaparkować. A on pokazuje mi koło domu miejsce i mówi 2 KM za parking. No to skorzystałem.
Počitelj - https://maps.app.goo.gl/5PwS84NGVc1XpWgd6 - wzdłuż drogi stoją auta.
Grom
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 29.07.2015
Re: BOŚNIA i HERCEGOWINA przejazd do Splitu

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grom » 13.07.2019 23:21

Witam,
Może temat stary jak świat, niestety nie mogę znaleźć odpowiedzi.
Ruszam 19.08 z Radomia o 9 rano do Budapesztu, prowadzi żona. Planuję przyjazd o godz. 19ej. Trzy godziny pobytu w Budapeszcie.
O 22 godzinie ja za kierownicą i chcę przejechać nocą (z małymi odpoczynkami) do Splitu ok. 700 km i być tam rano.
Jaką optymalną trasę wybrać, czy drogi w Bośni są niebezpieczne nocą. Jeśli ktoś tak jechał, proszę o radę.
Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bośnia i Hercegowina - Bosna i Hercegovina


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
BOŚNIA i HERCEGOWINA - strona 34
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone