Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

BOŚNIA i HERCEGOWINA

Bośnia i Hercegowina to kraj, w którym obowiązują aż trzy języki urzędowe, czyli serbski, chorwacki i bośniacki. Państwo to nazywane jest Krainą w Kształcie Serca, ponieważ przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci właśnie taki kształt widać na mapie. Sahat Kula, czyli wieża zegarowa w Sarajewie, jest ostatnim zegarem w Europie, który pokazuje czas zgodnie z zegarem księżycowym.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10871
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: BOŚNIA i HERCEGOWINA przejazd do Splitu

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 14.07.2019 08:47

Grom napisał(a):.
Jaką optymalną trasę wybrać, czy drogi w Bośni są niebezpieczne nocą.

Z Budapesztu do Splitu nocą? Mz zdaniem nie ma sensu mimo że nie ma obaw:
- dobre kilka godzin dłużej niż autostradą chorwacką
- większość przez BiH to dość kręte drogi, nawet główne tylko kilkadziesiąt km autostrady
- brak widoków, a to jest powód, dla którego wielu wybiera przejazd przez BiH

Jak jeszcze dojdzie deszcze i ślisko to nie zazdroszczę, jechałem tak pod wieczór, nic przyjemnego i spadające na drogę kamienie...
CTRX
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 22.07.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) CTRX » 23.07.2019 11:14

Wodospady Kravica - mogę tylko potwierdzić - nachalne bary z parasolami oszpeciły cały widok. Budy z byleczego, śliska glina wokół i prowizoryczne kładki nad wodą. Żadna przyjemność usiąść w takim miejscu i pić piwo. Okolica jeszcze dość dzika.
Parking darmowy po obu stronach drogi - jeden szutrowy, drugi wyasfaltowany. Przed południem dużo wolnych miejsc. Bilet na wodospady: 5€, 40 Kun. Resztę wydają w Euro lub w Kunach - W zależności w czym płacisz. Można płacić Marką Bośniacką. BRAK możliwości płacenia KARTĄ.
Nad wodospadem o godzinie 10.30 rano było dużo wolnych miejsc. Można się rozłożyć z kocem. Woda rewelacyjna dla miłośników zimnej kąpieli. Dwóch ratowników na łódkach sprawnie pływa wśród kąpiących się.
Pomimo całego bazaru miejsce warte obejrzenia. Dobry przerywnik w drodze do Mostaru.
biagggio
Odkrywca
Posty: 104
Dołączył(a): 01.07.2015
Medjugorie- jechać czy nie jechać

Nieprzeczytany postnapisał(a) biagggio » 01.08.2019 16:43

Hej!
To nasz piąty pobyt w Cro, trzeci w Dalmacji i może wreszcie wypadałoby zobaczyć/odwiedzić/nawiedzić Medjugorie?
Żona mówi, że ludzie z Polski jadą tam specjalnie a my mamy tylko ok. 1.5 h jazdy. Racja.
Powiedzcie, jak wygląda sprawa z parkingami, dojazdem (z okolic Omiša), w jaki dzień lepiej, w jaki nie ... i takie tam inne info. Będę wdzięczny za pomoc.
Pozdr.
B
yanek37
Cromaniak
Posty: 676
Dołączył(a): 13.10.2017
Re: Medjugorie- jechać czy nie jechać

Nieprzeczytany postnapisał(a) yanek37 » 01.08.2019 18:05

biagggio napisał(a):Hej!
To nasz piąty pobyt w Cro, trzeci w Dalmacji i może wreszcie wypadałoby zobaczyć/odwiedzić/nawiedzić Medjugorie?
Żona mówi, że ludzie z Polski jadą tam specjalnie a my mamy tylko ok. 1.5 h jazdy. Racja.
Powiedzcie, jak wygląda sprawa z parkingami, dojazdem (z okolic Omiša), w jaki dzień lepiej, w jaki nie ... i takie tam inne info. Będę wdzięczny za pomoc.
Pozdr.
B

My byliśmy w tamtym roku i w tym też jedziemy.
Parking jeden duży bezpłatny przy głównym kościele.
Drugi też bezpłatny nieco wyżej przy "wejściu" na gGórę Objawień..
W klapkach czy japonkach podejście raczej odpada.
Idzie się praktycznie po wystających kamieniach,
miejscami ostrych. Chociaż i na bosaka ludzie wchodzili.
Na granicy z BiH spoko było bez korków.
kawa62
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 96
Dołączył(a): 27.02.2014
Re: Medjugorie- jechać czy nie jechać

Nieprzeczytany postnapisał(a) kawa62 » 01.08.2019 18:20

Nie jechać, przereklamowane, taki duży tandetny odpust. Ale polecam niedaleko dalej Mostar, cudne miejsce.
amatus1
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2902
Dołączył(a): 25.11.2014
Re: Medjugorie- jechać czy nie jechać

Nieprzeczytany postnapisał(a) amatus1 » 01.08.2019 19:25

Jechać. Po mimo, że w okolicy kościoła sporo tandety to jednak w samym kosciele a przede wszystkim ,,na gorze objawien,, jest klimat gdzie można odczuć ,,to cos...,,
Użytkownik usunięty
Re: Medjugorie- jechać czy nie jechać

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 01.08.2019 19:45

biagggio napisał(a):Hej!
To nasz piąty pobyt w Cro, trzeci w Dalmacji i może wreszcie wypadałoby zobaczyć/odwiedzić/nawiedzić Medjugorie?
Żona mówi, że ludzie z Polski jadą tam specjalnie a my mamy tylko ok. 1.5 h jazdy. Racja.
Powiedzcie, jak wygląda sprawa z parkingami, dojazdem (z okolic Omiša), w jaki dzień lepiej, w jaki nie ... i takie tam inne info. Będę wdzięczny za pomoc.
Pozdr.
B


Dla wierzących to ponoć ważne miejsce. Dla mnie nie, pełno badziewia na głównej ulicy w straganach i sklepikach. W kościele ani na górze nie byłem.
Generalnie byłem, żeby stwierdzić naocznie co tam jest. Na wycieczkę może być, żeby poznać lokalny folklor. Dużo lepiej w Mostarze i w domku Derwiszów. Najlepiej to połączyć do kupy wszystko razem.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Medjugorie- jechać czy nie jechać

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 01.08.2019 20:49

W zależności na czym Ci zależy w Medjugorie: być i zobaczyć czy ze względów religijnych i duchowych.... Niestety to miejsce jest mega komercyjne, wręcz tandetne (całe otoczenie i kościoła i wejścia na górę to wielkie stragany z chińskim badziewiem).

Pojedź najpierw do Mostaru, potem na powrocie do Medjugorie, jeśli tylko chcesz to miejsce zobaczyć... No i pod wodospady Kravica możesz wpaść....
biagggio
Odkrywca
Posty: 104
Dołączył(a): 01.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) biagggio » 02.08.2019 15:02

No to pojechałem.
Zgadzam się z przedmówcami. Nie ma tam co oglądać. Miejsce dla osób, które jadą tam w jakiejś intencji, pomodlić się.
Dojazd byłby ok., gdyby nie granica w Bijača, w ciagu drogi A1. Kilka aut ale ze 40 minut zeszlo. W drodze powrotnej, przez przypadek wracałem przez Ljubuški i Crveni Grm i granica praktycznie "z marszu". Wybierajacym się w tamte strony polecam to przejście.
Dzięki i pozdro.
B
domi_1
Croentuzjasta
Posty: 154
Dołączył(a): 30.05.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) domi_1 » 02.08.2019 15:47

Z religijnego punktu widzenia to miejsce jest dość kontrowersyjne, tzn. objawienia nigdy nie zostały uznane przez kościół katolicki. Co nie zmienia faktu, że BiH klimatem przypomina Chorwację z lat 90. Moim zdaniem warto odwiedzić to Państwo
benito5
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 386
Dołączył(a): 01.11.2010
Re: Medjugorie- jechać czy nie jechać

Nieprzeczytany postnapisał(a) benito5 » 02.08.2019 16:25

piekara114 napisał(a):W zależności na czym Ci zależy w Medjugorie: być i zobaczyć czy ze względów religijnych i duchowych.... Niestety to miejsce jest mega komercyjne, wręcz tandetne (całe otoczenie i kościoła i wejścia na górę to wielkie stragany z chińskim badziewiem).


Tak się składa że we wszystkich tego typu miejscach panuje komercja .
Jechać czy nie jechać ?
Miedugorije w tym roku również mam "w planach" ( to już 13 rok z rzędu kiedy odwiedzam to miejsce )

Ja jadę :papa:
biagggio
Odkrywca
Posty: 104
Dołączył(a): 01.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) biagggio » 19.08.2019 12:35

Ostrzeżenie przed roamingiem w BiH !!!!
Będąc w "odwiedzinach" w Medugorje, przed granicą z BiH, wszyscy wyłączyliśmy dane komórkowe, żeby niepotrzebnie nie płacić. Ale na miejscu zdarzyło się, że potrzebowałem sprawdzić drogę do jednego miejsca w GM i za drugim razem kurs ichniejszej waluty. Niestety nic się z tego nie udało, bo nie miałem cierpliwości i zrezygnowałem. Telekom nie zrezygnował i dostałem dziś rachunek z T-m z pozdrowieniami z BiH za 50 zeta.
Tak więc przestrzegam, tanio nie jest.
Pozdro.
B
Endrju
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 788
Dołączył(a): 01.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Endrju » 19.08.2019 12:41

biagggio napisał(a):Ale na miejscu zdarzyło się, że potrzebowałem sprawdzić drogę do jednego miejsca w GM i za drugim razem kurs ichniejszej waluty.


Dlatego warto pobrać wcześniej GM Offline, dla interesującego nas terenu. Ja tak spróbowałem i działało bardzo dobrze :D
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 19.08.2020 22:29

Czy w tym roku da się w ogóle wjechać do BiH???
Na stronie naszego MSZ-u jest informacja, że wjazd do BiH możliwy jest wyłącznie po okazaniu negatywnego testu na Covid, wykonanego max. 2 dni wcześniej. Powyższe nie dotyczy tylko korytarza Neum, z którego jakoby nie wolno zbaczać. Tyle nasz MSZ, do którego mam znikome zaufanie z uwagi na dość częste dezinformacje w przeszłości.

Za 2 tygodnie planuję powrót z HR moją ulubioną trasą przez Mostar-Sarajowo-Doboj (i dalej przez Osijek-Budapeszt), z noclegiem w Mostarze, więc szukam potwierdzenia bądź dementi informacji z MSZ-u od tych którzy wjechali tego lata do BiH przejściem poza Neum.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2180
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 19.08.2020 23:20

niezawodny napisał(a):Czy w tym roku da się w ogóle wjechać do BiH???
Na stronie naszego MSZ-u jest informacja, że wjazd do BiH możliwy jest wyłącznie po okazaniu negatywnego testu na Covid, wykonanego max. 2 dni wcześniej. Powyższe nie dotyczy tylko korytarza Neum, z którego jakoby nie wolno zbaczać. Tyle nasz MSZ, do którego mam znikome zaufanie z uwagi na dość częste dezinformacje w przeszłości.

Za 2 tygodnie planuję powrót z HR moją ulubioną trasą przez Mostar-Sarajowo-Doboj (i dalej przez Osijek-Budapeszt), z noclegiem w Mostarze, więc szukam potwierdzenia bądź dementi informacji z MSZ-u od tych którzy wjechali tego lata do BiH przejściem poza Neum.



Wszystko wskazuje na to, że w tym sezonie turystycznym nie da się wjechać już do BiH. Tym razem informacje zawarte na stronie MSZ są prawdziwe. Sam planowałem na początku sierpnia przejazd od Medjugorje przez Mostar, Jablanicę, Jajce i Banja Lukę i pod koniec lipca pisałem maile do instytucji turystycznych z Medjugorje po Banja Lukę z nadzieją, że może jednak się uda - niestety potwierdzili, że granice zamknięte, chyba że ma się test 48-godzinny.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bośnia i Hercegowina - Bosna i Hercegovina


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
BOŚNIA i HERCEGOWINA - strona 35
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone