Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

BOŚNIA i HERCEGOWINA

Bośnia i Hercegowina to kraj, w którym obowiązują aż trzy języki urzędowe, czyli serbski, chorwacki i bośniacki. Państwo to nazywane jest Krainą w Kształcie Serca, ponieważ przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci właśnie taki kształt widać na mapie. Sahat Kula, czyli wieża zegarowa w Sarajewie, jest ostatnim zegarem w Europie, który pokazuje czas zgodnie z zegarem księżycowym.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10881
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 17.06.2019 22:39

jakrena napisał(a):jaka jest obecna cena paliwa - diesla w BIH?

2,31KM relacja z Gazpromu w Konjic
jakrena napisał(a):oraz namiar na market i restauracje w BIH po drodze żeny zbytnio ie zbaczać z trasy;) dziekuje

nie wiem czy to istotne, ale o tej konkretnej trasie nas poinformujesz :?: nie wiem czy to już gdzieś pisałeś, ale nie chce mi się szukać w Twoich postach; chyba, że mamy podać z wszystkich tras tranzytowych :roll:
jakrena
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 77
Dołączył(a): 21.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jakrena » 18.06.2019 07:29

kierujemy sie na Orebic ....czy to juz jest konkretna trasa czy mam podać więcej szczegółów? dziękuję za info o cenie paliwa. pozdrawiam
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10881
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 18.06.2019 08:02

jakrena napisał(a):kierujemy sie na Orebic ....czy to juz jest konkretna trasa czy mam podać więcej szczegółów? dziękuję za info o cenie paliwa. pozdrawiam

user @arturescu chyba wie jak jedziecie przez BiH do Orebicia, bo podał konkretne sklepy tutaj:
post2075359.html#p2075359
arturescu
zbanowany
Posty: 444
Dołączył(a): 22.11.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) arturescu » 18.06.2019 08:11

jakrena napisał(a):kierujemy sie na Orebic ....czy to juz jest konkretna trasa czy mam podać więcej szczegółów? dziękuję za info o cenie paliwa. pozdrawiam


Mają rację, że ci zwracają uwagę, bo podajesz tylko miejsce docelowe, do którego można dojechać na różne sposoby.

Całkiem spora grupa osób jeździ do Chorwacji przez BiH jadąc np. przez Sarajevo i Mostar, a to zupełnie inna trasa niż ta klasyczna, najczęściej wybierana, autostradą, a potem przez Neum. Ja domyślnie założyłem, że właśnie tak jedziesz.
jakrena
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 77
Dołączył(a): 21.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jakrena » 18.06.2019 13:55

tak jedziemy przez Neum;) dziekuję za link, jednak patrząc na ceny zastanawiam sie czy nie lepiej płynąć promem... mielismy nadzeję na jakieś zakupy po drodze albo paliwo chociaz, ale z tego co czytam jakoś szału nie ma, a ponieważ byliśmy juz trzy razy to widoki nie są priorytetem;)
edzia217
Globtroter
Posty: 57
Dołączył(a): 30.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) edzia217 » 23.06.2019 14:14

Witam czy ktoś odwiedzał Park Przyrody Blidinje ? Czy warto się tam wybrać ?
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 23.06.2019 15:30

edzia217 napisał(a):Witam czy ktoś odwiedzał Park Przyrody Blidinje ? Czy warto się tam wybrać ?


Będę tamtędy przejeżdżał za ok. 2 tygodnie, jadąc z Primosten przez Tomislavgrad do Sarajeva - dam znać jak widoki, bo podobno zacne :D

https://balkanyrudej.pl/park-przyrody-blidinje/ - tu jest relacja, tyle że zimowa
marcines
Croentuzjasta
Posty: 152
Dołączył(a): 24.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcines » 23.06.2019 15:55

edzia217 napisał(a):Witam czy ktoś odwiedzał Park Przyrody Blidinje ? Czy warto się tam wybrać ?

jak tylko jest czas i chęci to myslę ze warto, większość gór na bałkanach ma ten plus ze są puste i ładne
a tu dodatkowo takie okno skalne
https://goo.gl/maps/hiJivpdwaD6YtH1aA
yanek37
Cromaniak
Posty: 676
Dołączył(a): 13.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) yanek37 » 23.06.2019 16:32

Hej,
Jechał ktoś z Budapesztu przez BiH do Chorwacji ?
Dokładnie do Omiś.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 23.06.2019 19:00

yanek37 napisał(a):Hej,
Jechał ktoś z Budapesztu przez BiH do Chorwacji ?
Dokładnie do Omiś.



Mnóstwo osób - m.in. ja jechałem. To bardzo popularna trasa.
A o co chodzi konkretnie?
yanek37
Cromaniak
Posty: 676
Dołączył(a): 13.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) yanek37 » 23.06.2019 19:23

marekkowalak napisał(a):
yanek37 napisał(a):Hej,
Jechał ktoś z Budapesztu przez BiH do Chorwacji ?
Dokładnie do Omiś.



Mnóstwo osób - m.in. ja jechałem. To bardzo popularna trasa.
A o co chodzi konkretnie?

Generalnie którą trasą najlepiej jechać ?
Może jest coś wartego do zobaczenia.
I tak ogólnie jak się jedzie przez BiH.
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Bośnia i Hercegowina

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 23.06.2019 22:04

Mała_Mi napisał(a):A ja bym miała pytanie a propos przejazdu (przez Węgry) w kierunku Bośni.

Szukałam w innych wątkach, ale sporo informacji ma już pare lat albo dotyczy bradziej Czarnogóry niż BiH'u.

Będziemy jechać z Villany do Mostaru, prawdopodobnie przez Jajce. Czy ktoś może w tym lub ubiegłym roku jechał i może powiedzieć, w jakim stanie jest droga (podobno drogi w BiH teraz są nie najgorsze, ale lepiej sie zapytać), i, co ważniejsze, ile na nią zaplanować czasu (tylko na czystą jazdę) jeśli będzie się jechało zgdonie z przepisami i bez szaleństw, autkiem, które ma trochę słabszy śilnik (z górkami daje sobie oczywiście radę, ale powoli ;)).

A może sobie Jajce odpuścić jadąc na raz i wybrać jakąś inna trasę (kierowca będzie niestety tylko jeden)?

I jak wygląda sytuacja na granicach? Trzeba liczyć sporo, czy umiarkowanie sporo czasu (A granice nie schengenowską będziemy przekraczali dwa razy).

Wszelkie uwagi, podowiedzi i opisy doświadczeń będą bardzo, ale to bardzo pomocne.

powyżej cytat jednego z postów na str.21 wątku...proponuję zacząć czytać przynajmniej od tej strony...
nie piszę tego złośliwie...bardzo szybko wyłapiesz ważne dla siebie informacje...stracisz max 30 minut...
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 23.06.2019 22:07

istnieje też "bliźniaczy" temat:
droga-przez-bosnie-t33457.html
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 23.06.2019 22:53

yanek37 napisał(a):
marekkowalak napisał(a):
yanek37 napisał(a):Hej,
Jechał ktoś z Budapesztu przez BiH do Chorwacji ?
Dokładnie do Omiś.



Mnóstwo osób - m.in. ja jechałem. To bardzo popularna trasa.
A o co chodzi konkretnie?

Generalnie którą trasą najlepiej jechać ?
Może jest coś wartego do zobaczenia.
I tak ogólnie jak się jedzie przez BiH.



Jeśli chcesz coś ciekawego zobaczyć, to z mojej strony najbardziej polecam Sarajevo - w tym mieście nie da się nie zakochać. Zwiedzania jest przynajmniej na 2 dni. Potem można ruszyć na południe - a tam Mostar, Pocitel, Blagaj, Medjugorje, wodospady Kravica - też jednego dnia mało. To jest chyba najbardziej optymalna trasa jeśli chodzi o zwiedzanie.

Co nie oznacza, że na innych trasach jest nudno - droga przez kanion Vrbasu jest bajkowa, po drodze można wstąpić do Jajce czy nawet zahaczyć o Travnik. Generalnie Bośnia jest piękna, Hercegowina też.

Jak się jeździ? Po pierwsze nie jest lekko, bo prawie cały czas góry. I to nie pagórki i wyżyny, a prawdziwe góry, z wieloma podjazdami i serpentynami. Nie są to jakieś ekstremalne górskie drogi, ale uwagę trzeba mieć wytężoną i sprawne hamulce wskazane. Średnia poza autostradami nie wyjdzie wyższa niż 50 km/h. Za to prawie każda trasa jest piękna widokowo.
Jeśli chodzi o jakość dróg, to dobra lub bardzo dobra - powiedziałbym, że lepsze niż Polsce. Są 3 autostrady, wszystkie nowe ( i bardzo tanie), reszta to krajowe. Na większych podjazdach często są pasy do wyprzedzania. Plus bardzo dużo tuneli.

Dodatkowy plus to tanie paliwa!

Na co na pewno trzeba zwracać uwagę, to patrole policji - w BiH lubią często suszyć. Oczywiście należy też pamiętać o zielonej karcie, która jest obowiązkowa.

Generalnie jeśli chcecie zobaczyć coś nowego, to zdecydowanie polecam!
yanek37
Cromaniak
Posty: 676
Dołączył(a): 13.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) yanek37 » 24.06.2019 16:36

marekkowalak napisał(a):
yanek37 napisał(a):
marekkowalak napisał(a):
yanek37 napisał(a):Hej,
Jechał ktoś z Budapesztu przez BiH do Chorwacji ?
Dokładnie do Omiś.



Mnóstwo osób - m.in. ja jechałem. To bardzo popularna trasa.
A o co chodzi konkretnie?

Generalnie którą trasą najlepiej jechać ?
Może jest coś wartego do zobaczenia.
I tak ogólnie jak się jedzie przez BiH.



Jeśli chcesz coś ciekawego zobaczyć, to z mojej strony najbardziej polecam Sarajevo - w tym mieście nie da się nie zakochać. Zwiedzania jest przynajmniej na 2 dni. Potem można ruszyć na południe - a tam Mostar, Pocitel, Blagaj, Medjugorje, wodospady Kravica - też jednego dnia mało. To jest chyba najbardziej optymalna trasa jeśli chodzi o zwiedzanie.

Co nie oznacza, że na innych trasach jest nudno - droga przez kanion Vrbasu jest bajkowa, po drodze można wstąpić do Jajce czy nawet zahaczyć o Travnik. Generalnie Bośnia jest piękna, Hercegowina też.

Jak się jeździ? Po pierwsze nie jest lekko, bo prawie cały czas góry. I to nie pagórki i wyżyny, a prawdziwe góry, z wieloma podjazdami i serpentynami. Nie są to jakieś ekstremalne górskie drogi, ale uwagę trzeba mieć wytężoną i sprawne hamulce wskazane. Średnia poza autostradami nie wyjdzie wyższa niż 50 km/h. Za to prawie każda trasa jest piękna widokowo.
Jeśli chodzi o jakość dróg, to dobra lub bardzo dobra - powiedziałbym, że lepsze niż Polsce. Są 3 autostrady, wszystkie nowe ( i bardzo tanie), reszta to krajowe. Na większych podjazdach często są pasy do wyprzedzania. Plus bardzo dużo tuneli.

Dodatkowy plus to tanie paliwa!

Na co na pewno trzeba zwracać uwagę, to patrole policji - w BiH lubią często suszyć. Oczywiście należy też pamiętać o zielonej karcie, która jest obowiązkowa.

Generalnie jeśli chcecie zobaczyć coś nowego, to zdecydowanie polecam!

Dzięki śliczne,
Cenne rady..
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bośnia i Hercegowina - Bosna i Hercegovina


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
BOŚNIA i HERCEGOWINA - strona 33
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone