Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

BOŚNIA i HERCEGOWINA

Bośnia i Hercegowina to kraj, w którym obowiązują aż trzy języki urzędowe, czyli serbski, chorwacki i bośniacki. Państwo to nazywane jest Krainą w Kształcie Serca, ponieważ przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci właśnie taki kształt widać na mapie. Sahat Kula, czyli wieża zegarowa w Sarajewie, jest ostatnim zegarem w Europie, który pokazuje czas zgodnie z zegarem księżycowym.
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 06.09.2020 16:38

W środę 2-go września usiłowałem wjechać do BiH przejściem w Metković.
Byliśmy jedynym samochodem na rejestracjach innych niż HR i BiH.

Chorwaci przepuścili mnie bez pytania i sprawdzania dokumentów.
Na bośniackiej części granicy zostaliśmy poproszeni o wynik testu na koronawirusa. Uprzedzony/pouczony wcześniej przez mojego chorwackiego przyjaciela (ex-policjanta) z Pagu odparłem, że "jedziemy tranzytem do Osijek bo droga przez Zagrzeb jest znacznie dłuższa a na tranzyt nie trzeba testu na wirusa".
Wywołało to konsternację u bośniackich pograniczników - poproszono mnie o zjazd na bok i zaczekanie na decyzję komendanta przejścia. Po chwili konsultacji z komendantem pogranicznik grzecznie i ze smutkiem oznajmił mi, że niestety nie wpuszczą nas do BiH. Próbowałem "negocjować" ale pogranicznik wyjaśnił mi że nawet jeśli mnie puści to zostanę zatrzymany przez pierwszy napotkany patrol policji.
Musiałem zatem zawrócić do HR i na tym skończyło się moje tegoroczne spotkanie z BiH, :cry: nie licząc 2-krotnego przejazdu przez korytarz Nemu w drodze do i z Dubrownika.
Zatem potwierdzam definitywnie, że obecnie nie da się wjechać do BiH (poza przejazdem korytarzem Neum). Dla branży turystycznej tego biednego kraju jest to absolutna katastrofa, zupełnie nie pojmuję tej strategii (innej niż w HR).
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1913
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 06.09.2020 17:35

Ten sezon mają stracony - sam odwołałem 2 rezerwacje, ciekawe czy się to wyklaruje do przyszłego roku? A tak z ciekawości to czy przy przekraczaniu granicy w Kleku są jakieś informację że przejazd tylko tranzytem? Bo można by w Neum odbić w lewo i Bośnia stoi otworem ;)
A jak to wyglądało w drugą stronę, czy bośniacy musieli mieć test na covida żeby do Chorwacji wjechać? Bo trochę tych aut z rejestracjami BIH było widać w sierpniu (na Hvarze widziałem).
damianisko5
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3436
Dołączył(a): 02.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) damianisko5 » 06.09.2020 18:01

mchrob napisał(a):Ten sezon mają stracony - sam odwołałem 2 rezerwacje, ciekawe czy się to wyklaruje do przyszłego roku? A tak z ciekawości to czy przy przekraczaniu granicy w Kleku są jakieś informację że przejazd tylko tranzytem? Bo można by w Neum odbić w lewo i Bośnia stoi otworem ;)
A jak to wyglądało w drugą stronę, czy bośniacy musieli mieć test na covida żeby do Chorwacji wjechać? Bo trochę tych aut z rejestracjami BIH było widać w sierpniu (na Hvarze widziałem).


Fakt, ten sezon stracony. Podobnie jak mchrob odwołałem rezerwacje w Sarajewie. Pisałem w czerwcu i lipcu do znajomego Bośniaka, gdzie mamy kwaterkę w Sarajewie. Ze smutkiem napisał, że nie ma w ogóle gości!!

Bo można by w Neum odbić w lewo i Bośnia stoi otworem ;) Tylko, że tam też przekraczasz granicę i napotkasz patrol Policji. No cóż, do następnego roku!!
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 06.09.2020 18:52

mchrob napisał(a):A tak z ciekawości to czy przy przekraczaniu granicy w Kleku są jakieś informację że przejazd tylko tranzytem? Bo można by w Neum odbić w lewo i Bośnia stoi otworem ;)

Kontrola w Neum wygląda tak jak zawsze i nie ma żadnych informacji, że dozwolony jest wyłącznie przejazd "korytarzem".
Przypuszczam, że w razie odbicia w Neum na Hutovo pierwszy napotkany patrol policji robi łapankę na zagraniczne rejestracje i dalej są nieuniknione konsekwencje w myśl zasady, że nieznajomość prawa szkodzi. Z tego właśnie powodu próbowałem legalnie wjechać przez Metković.

mchrob napisał(a):A jak to wyglądało w drugą stronę, czy bośniacy musieli mieć test na covida żeby do Chorwacji wjechać? Bo trochę tych aut z rejestracjami BIH było widać w sierpniu (na Hvarze widziałem).

Jak wspomniałem, na granicy w Metković widziałem wyłącznie samochody ze znaczkiem HR i BiH a sama kontrola dokumentów szła błyskawicznie, więc przypuszczam że jest jakieś porozumienie między BiH i HR bo w końcu masa Chorwatów mieszka w BiH.
benito5
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 387
Dołączył(a): 01.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) benito5 » 11.06.2021 14:53

Dobre wiadomości :D
Właśnie zdecydowano w trybie nadzwyczajnym, że obywatele EU mogą wjeżdżać do Bośni z testem antygenowym, zaświadczeniem o szczepieniu oraz przechorowaniu COVID. :hut:
Rada Ministrów BiH powinna wkrótce ogłosić, kiedy ta decyzja wejdzie w życie.
https://www.brotnjo.info/2021/06/11/ubl ... zak-u-bih/
Rudiok
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 114
Dołączył(a): 28.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rudiok » 18.06.2021 19:07

benito5 napisał(a):Dobre wiadomości :D
Właśnie zdecydowano w trybie nadzwyczajnym, że obywatele EU mogą wjeżdżać do Bośni z testem antygenowym, zaświadczeniem o szczepieniu oraz przechorowaniu COVID. :hut:
Rada Ministrów BiH powinna wkrótce ogłosić, kiedy ta decyzja wejdzie w życie.
https://www.brotnjo.info/2021/06/11/ubl ... zak-u-bih/


Czyli to obowiązuje czy nie? :)

Na stronach MSZ widnieje jako obowiązujące - https://www.gov.pl/web/dyplomacja/bosnia-i-hercegowina
benito5
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 387
Dołączył(a): 01.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) benito5 » 19.06.2021 09:37

Rudiok napisał(a):
benito5 napisał(a):Właśnie zdecydowano w trybie nadzwyczajnym, że obywatele EU mogą wjeżdżać do Bośni z testem antygenowym, zaświadczeniem o szczepieniu oraz przechorowaniu COVID.

Czyli to obowiązuje czy nie? :)

Na stronach MSZ widnieje jako obowiązujące - https://www.gov.pl/web/dyplomacja/bosnia-i-hercegowina


I tego się trzymajmy !
aktualne-informacje-jak-dojechac-do-chorwacji-sezon-2021-t56190.html
http://www.granpol.gov.ba/Content/Read/76?title=Stranci
Rudiok
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 114
Dołączył(a): 28.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rudiok » 19.06.2021 14:38

benito5 napisał(a):
Rudiok napisał(a):
benito5 napisał(a):Właśnie zdecydowano w trybie nadzwyczajnym, że obywatele EU mogą wjeżdżać do Bośni z testem antygenowym, zaświadczeniem o szczepieniu oraz przechorowaniu COVID.

Czyli to obowiązuje czy nie? :)

Na stronach MSZ widnieje jako obowiązujące - https://www.gov.pl/web/dyplomacja/bosnia-i-hercegowina


I tego się trzymajmy !
aktualne-informacje-jak-dojechac-do-chorwacji-sezon-2021-t56190.html
http://www.granpol.gov.ba/Content/Read/76?title=Stranci


Udało mi się potwierdzić, że tak więc Mostar już czeka na odwiedziny :)
yanek37
Cromaniak
Posty: 676
Dołączył(a): 13.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) yanek37 » 19.06.2021 16:03

Rudiok napisał(a):
benito5 napisał(a):
Rudiok napisał(a):
benito5 napisał(a):Właśnie zdecydowano w trybie nadzwyczajnym, że obywatele EU mogą wjeżdżać do Bośni z testem antygenowym, zaświadczeniem o szczepieniu oraz przechorowaniu COVID.

Czyli to obowiązuje czy nie? :)

Na stronach MSZ widnieje jako obowiązujące - https://www.gov.pl/web/dyplomacja/bosnia-i-hercegowina


I tego się trzymajmy !
aktualne-informacje-jak-dojechac-do-chorwacji-sezon-2021-t56190.html
http://www.granpol.gov.ba/Content/Read/76?title=Stranci


Udało mi się potwierdzić, że tak więc Mostar już czeka na odwiedziny :)

Ale tylko dla zaszczepionych albo z testem...
Czyli lipa....
Rudiok
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 114
Dołączył(a): 28.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rudiok » 21.06.2021 20:40

Mostar budzi się ze snu covidowego i jest spragniony turystów jak nigdy :) Takiego pustego jeszcze nie pamiętam, ale sukcesywnie coraz więcej osób zaczyna odwiedzać i pewno od lipca już wszystko wróci do normy. Spotkaliśmy kilka pielgrzymek z Polski, do tego jednodniowe wycieczki z Dubrownika różnych narodowości. Na granicy wszystko bardzo sprawnie, paszport covidowy okazany i po pół minucie już przejazd.
Załączniki:
IMG_20210621_201728_172_copy_1512x1512.jpg
benito5
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 387
Dołączył(a): 01.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) benito5 » 21.06.2021 21:36

Rudiok napisał(a):Mostar budzi się ze snu covidowego i jest spragniony turystów jak nigdy :) Takiego pustego jeszcze nie pamiętam, ale sukcesywnie coraz więcej osób zaczyna odwiedzać i pewno od lipca już wszystko wróci do normy. Spotkaliśmy kilka pielgrzymek z Polski, do tego jednodniowe wycieczki z Dubrownika różnych narodowości. Na granicy wszystko bardzo sprawnie, paszport covidowy okazany i po pół minucie już przejazd.


Pewnie gdy ja będę w Mostarze to już będzie "zadeptany" ... :D (ostatni tydzień sierpnia)
axlgks
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 87
Dołączył(a): 19.11.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) axlgks » 29.06.2021 08:58

yanek37 napisał(a):
Rudiok napisał(a):
benito5 napisał(a):
Rudiok napisał(a):
benito5 napisał(a):Właśnie zdecydowano w trybie nadzwyczajnym, że obywatele EU mogą wjeżdżać do Bośni z testem antygenowym, zaświadczeniem o szczepieniu oraz przechorowaniu COVID.

Czyli to obowiązuje czy nie? :)

Na stronach MSZ widnieje jako obowiązujące - https://www.gov.pl/web/dyplomacja/bosnia-i-hercegowina


I tego się trzymajmy !
aktualne-informacje-jak-dojechac-do-chorwacji-sezon-2021-t56190.html
http://www.granpol.gov.ba/Content/Read/76?title=Stranci


Udało mi się potwierdzić, że tak więc Mostar już czeka na odwiedziny :)

Ale tylko dla zaszczepionych albo z testem...
Czyli lipa....

Zależy od punktu widzenia. Mnie cieszy ta informacja - mniej ludzi, spokojniej no i bezpieczniej.
pawelli
Mistrz Świata FIFA
Avatar użytkownika
Posty: 2526
Dołączył(a): 19.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelli » 30.06.2021 15:47

czy na chwilę obecną nic się nie zmieniło ?
Wystarczy paszport covidowy ?
skojola
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 30.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) skojola » 02.07.2021 18:14

Byliśmy dziś w Mostarze. Sprawdzali paszporty covidowe przy wjeździe. A w Mostarze pusto. Bardzo mało turystów. Jak dla nas, super.
axlgks
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 87
Dołączył(a): 19.11.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) axlgks » 14.07.2021 15:45

Czy był ktoś w Mostarze z nieszczepionymi dziećmi jadąc z Chorwacji ?
Ile kosztują testy i czy są sprawdzane ?
Ja z żoną zaszczepieni, niestety dzieci mamy w wieku 8 i 9 lat.
Średnio mi się widzi robić im te testy które są dosyć nie przyjemne. Na dodatek można sobie narobić problemów jeśli wyjdzie +.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bośnia i Hercegowina - Bosna i Hercegovina


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
BOŚNIA i HERCEGOWINA - strona 36
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone