Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

BOŚNIA i HERCEGOWINA

Bośnia i Hercegowina to kraj, w którym obowiązują aż trzy języki urzędowe, czyli serbski, chorwacki i bośniacki. Państwo to nazywane jest Krainą w Kształcie Serca, ponieważ przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci właśnie taki kształt widać na mapie. Sahat Kula, czyli wieża zegarowa w Sarajewie, jest ostatnim zegarem w Europie, który pokazuje czas zgodnie z zegarem księżycowym.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10901
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: dylematy drogowe BiH oraz w Czarnogórze, pomocy

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 27.06.2015 20:38

histe napisał(a):Witam! Po kilkuletniej przerwie w podróżach do Chorwacji zmuszony jestem jechać na krótki okres czasu do miejscowości Berat (Albania)

chciałbym mieć takie przymusy :lol:
histe napisał(a):Mam pytanie czy po po zjeździe z końca chorwackiej autostrady jechać:

1. drogą wzdłuż wybrzeża przez Neum, Dubrownik, Herceg Novi, (prom Lepetane), Budve, wjazd do Albani w okolicach Szkodry (google pokazuje mi ta trasę Karlovac-Berat) 950km niecałe 13h

2. Do końca autostradą w Chorwacji, dalej M6 na Niksic, Podgorica i dalej w kierunku granicy albańskiej
919km- 11h. czy trasa ta faktycznie w sezonie w ciągu dnia będzie szybsza ? wygodniejsza ? Z góry dziękuje za Wasze opinie i sugestie

wariant 2 dziwnie wygląda odbicie na Nikśić... ale zapewne większe pustki na drogach, choć Podgorica wypadając np. w środku dnia powinna Was spowolnić;
w tygodniu na początku lipca nie powinno być jeszcze tak strasznie tłoczno przy wariancie 1,
więc wybór masz dość trudny
Henryk
Odkrywca
Posty: 102
Dołączył(a): 05.09.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Henryk » 28.06.2015 11:33

Na Jadrance w tygodniu ruch dosyć płynny, szczególnie rankiem.W weekendy gorzej. Pozdrav
histe
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 202
Dołączył(a): 22.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) histe » 29.06.2015 13:07

Dzięki za info...no do Albanii niejako zmuszony, ale powrót przez Chorwację ( 3 dni w okolicach Dubrownika) to będzie już sama przyjemność . Drogi jeszcze nie wybrałem, ale jak wrócę dam znać
darus77a
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 09.06.2015
Bośnia i Hercegowina

Nieprzeczytany postnapisał(a) darus77a » 30.06.2015 12:10

Kochani napiszcie co mi jest potrzebne jeżeli chcę jechać do Bośni i Hercegowiny na odpoczynek do Neum. Proszę napiszcie tu, albo na adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
Crocodyl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1017
Dołączył(a): 13.02.2014
Re: Bośnia i Hercegowina

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crocodyl » 30.06.2015 12:14

Musisz mieć Zielona Kartę. Reszta jak w Chorwacji. Udanych wakacji i pozdrów Neum :papa:
darus77a
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 09.06.2015
Re: Bośnia i Hercegowina

Nieprzeczytany postnapisał(a) darus77a » 30.06.2015 12:17

Dzięki, na pewno pozdrowię. A zieloną kartę to wydaje firma ubezpieczeniowa?
Crocodyl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1017
Dołączył(a): 13.02.2014
Re: Bośnia i Hercegowina

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crocodyl » 30.06.2015 12:20

Tak, zadzwoń do swojego TU i poproś o przesłanie. Jeśli nie wyrobisz jej w kraju będziesz musiał kupić na granicy ale w cenie mocno niekorzystnej (na forum znajdziesz szczegóły).
darus77a
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 09.06.2015
Re: Bośnia i Hercegowina

Nieprzeczytany postnapisał(a) darus77a » 30.06.2015 12:22

Ok, wielkie dzięki.
darus77a
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 09.06.2015
Re: Bośnia i Hercegowina

Nieprzeczytany postnapisał(a) darus77a » 30.06.2015 22:26

Mam jeszcze pytanie: Byłeś/aś w Neum?
Crocodyl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1017
Dołączył(a): 13.02.2014
Re: Bośnia i Hercegowina

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crocodyl » 01.07.2015 07:48

darus77a napisał(a):Mam jeszcze pytanie: Byłeś/aś w Neum?

Tak w 2010 r. Szczegóły przesłałem na PW. Pozdrawiam :papa:
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10901
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Bośnia i Hercegowina

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 01.07.2015 08:21

darus77a napisał(a):Mam jeszcze pytanie: Byłeś/aś w Neum?


bosnia-i-hercegowina-2009-neum-doskonala-baza-wypadowa-t41582-45.html?hilit=neum#p1600590
Mała_Mi
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 84
Dołączył(a): 25.06.2013
Re: Bośnia i Hercegowina

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mała_Mi » 08.07.2015 13:11

A ja bym miała pytanie a propos przejazdu (przez Węgry) w kierunku Bośni.

Szukałam w innych wątkach, ale sporo informacji ma już pare lat albo dotyczy bradziej Czarnogóry niż BiH'u.

Będziemy jechać z Villany do Mostaru, prawdopodobnie przez Jajce. Czy ktoś może w tym lub ubiegłym roku jechał i może powiedzieć, w jakim stanie jest droga (podobno drogi w BiH teraz są nie najgorsze, ale lepiej sie zapytać), i, co ważniejsze, ile na nią zaplanować czasu (tylko na czystą jazdę) jeśli będzie się jechało zgdonie z przepisami i bez szaleństw, autkiem, które ma trochę słabszy śilnik (z górkami daje sobie oczywiście radę, ale powoli ;)).

A może sobie Jajce odpuścić jadąc na raz i wybrać jakąś inna trasę (kierowca będzie niestety tylko jeden)?

I jak wygląda sytuacja na granicach? Trzeba liczyć sporo, czy umiarkowanie sporo czasu (A granice nie schengenowską będziemy przekraczali dwa razy).

Wszelkie uwagi, podowiedzi i opisy doświadczeń będą bardzo, ale to bardzo pomocne.
WojteC5
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 236
Dołączył(a): 28.02.2010
Re: Bośnia i Hercegowina

Nieprzeczytany postnapisał(a) WojteC5 » 08.07.2015 13:27

Mała_Mi napisał(a):A ja bym miała pytanie a propos przejazdu (przez Węgry) w kierunku Bośni.

Szukałam w innych wątkach, ale sporo informacji ma już pare lat albo dotyczy bradziej Czarnogóry niż BiH'u.

Będziemy jechać z Villany do Mostaru, prawdopodobnie przez Jajce. Czy ktoś może w tym lub ubiegłym roku jechał i może powiedzieć, w jakim stanie jest droga (podobno drogi w BiH teraz są nie najgorsze, ale lepiej sie zapytać), i, co ważniejsze, ile na nią zaplanować czasu (tylko na czystą jazdę) jeśli będzie się jechało zgdonie z przepisami i bez szaleństw, autkiem, które ma trochę słabszy śilnik (z górkami daje sobie oczywiście radę, ale powoli ;)).

A może sobie Jajce odpuścić jadąc na raz i wybrać jakąś inna trasę (kierowca będzie niestety tylko jeden)?

I jak wygląda sytuacja na granicach? Trzeba liczyć sporo, czy umiarkowanie sporo czasu (A granice nie schengenowską będziemy przekraczali dwa razy).

Wszelkie uwagi, podowiedzi i opisy doświadczeń będą bardzo, ale to bardzo pomocne.


Na temat twojej planowanej trasy nie mogę wiele powiedzieć, natomiast mogę Ci powiedzieć że drogi w BIH są dobrej jakości. Wróciłem właśnie z tygodniowego służbowego objazdu BIH i łącznie z granicami (bez kolejek i kontroli) jeździ się bardzo dobrze. Oczywiście przejazd przez ten kraj jest czasochłonny bo autostrad jak na lekarstwo a drogi krajowe są kręte i często z podjazdami pod górki. Przykład, Zenica - Srebrenica ponad 4,5 godziny, Neum - Sarajevo około 4 godziny. Słabym autem to jedziesz i jedziesz, ale z drugiej strony to wakacje więc gdzie się spieszyć.
Szerokiej drogi!!!
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10901
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Bośnia i Hercegowina

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 08.07.2015 15:12

Mała_Mi napisał(a):A ja bym miała pytanie a propos przejazdu (przez Węgry) w kierunku Bośni.

Szukałam w innych wątkach, ale sporo informacji ma już pare lat albo dotyczy bradziej Czarnogóry niż BiH'u.

Będziemy jechać z Villany do Mostaru, prawdopodobnie przez Jajce. Czy ktoś może w tym lub ubiegłym roku jechał i może powiedzieć, w jakim stanie jest droga (podobno drogi w BiH teraz są nie najgorsze, ale lepiej sie zapytać), i, co ważniejsze, ile na nią zaplanować czasu (tylko na czystą jazdę) jeśli będzie się jechało zgdonie z przepisami i bez szaleństw, autkiem, które ma trochę słabszy śilnik (z górkami daje sobie oczywiście radę, ale powoli ;)).

A może sobie Jajce odpuścić jadąc na raz i wybrać jakąś inna trasę (kierowca będzie niestety tylko jeden)?

I jak wygląda sytuacja na granicach? Trzeba liczyć sporo, czy umiarkowanie sporo czasu (A granice nie schengenowską będziemy przekraczali dwa razy).

Wszelkie uwagi, podowiedzi i opisy doświadczeń będą bardzo, ale to bardzo pomocne.


a gdzie ta Villana, bo pierwsze słyszę, a i google nie znajduje?

jechałem na początku września u.r. z powrotem taką trasą (relacja tutaj),
trasa spokojnie do przejechania, rzadko wybierana przez turystów, odcinki górskie (jeden bodajże bardziej długi podjazd) oraz płaskie, raczej się nie pośpieszy, ze zdjęciami i postojem na bardzo spokojnie ten odcinek do max 6h (jechaliśmy w większości przy deszczowej pogodzie); widoki rewela, piękna dolina Vrbasu
przejazdy przez granice na szybko
Mała_Mi
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 84
Dołączył(a): 25.06.2013
Re: Bośnia i Hercegowina

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mała_Mi » 08.07.2015 15:27

@WojtekC5: Dziekuje za info :)

@te kiero: Bardzo dziękuje za informacje :) Przyda się bardzo. A relacje czytalam ;) Jeden z powodów, dla których zdecydowaliśmy się na jazde przez BiH :mrgreen:

P.S: Villlany jest tu.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bośnia i Hercegowina - Bosna i Hercegovina


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
BOŚNIA i HERCEGOWINA - strona 21
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone