Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bałkany w małej, subiektywnej pigułce - BiH, MNE, HR

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
BraveSirRobin
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 682
Dołączył(a): 13.05.2011
Bałkany w małej, subiektywnej pigułce - BiH, MNE, HR

Nieprzeczytany postnapisał(a) BraveSirRobin » 12.07.2015 21:42

Ta część Bośni przypomina mi trochę nasze Bieszczady, tylko w wersji XL :)

DSC_0741.JPG

DSC_0743.JPG

DSC_0744.JPG

DSC_0745.JPG

DSC_0748.JPG

DSC_0749.JPG

DSC_0750.JPG

DSC_0751.JPG

W Travniku zatrzymaliśmy się na mały posiłek...porządny mięsny zastrzyk, zwany čevapi :) Po zajściu do čevabdžinicy moi znajomi zapoznali się z jednym z bałkańskich zwyczajów...pali się tu dosłownie wszędzie, nawet w lokalach zamkniętych, bez żadnej wentylacji ;) Zamówiliśmy oczywiście wersję "Velike"...nie podołaliśmy ;)

Syci i napchani, po wjechaniu na autostradę, z dużo większą prędkością dojechaliśmy do Sarajewa.
mirasowski
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 537
Dołączył(a): 19.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirasowski » 13.07.2015 12:49

Witam. Zasiadam i ja. :papa:
BraveSirRobin
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 682
Dołączył(a): 13.05.2011
Bałkany w małej, subiektywnej pigułce - BiH, MNE, HR

Nieprzeczytany postnapisał(a) BraveSirRobin » 13.07.2015 21:11

Sarajewo jest miastem, do którego chciałbym jeszcze wrócić nie raz. Dlaczego? Trudno powiedzieć. Nie jest może najpiękniejsze, w dosłownym tego słowa znaczeniu. Miejscami jest brzydkie i odpychające, swoisty chaos bywa denerwujący, a na ulicy ciężko przewidzieć zachowanie kierowców. Żeby gdziekolwiek dość trzeba się nieźle namęczyć, idąc po śliskich kamieniach to w górę, to w dół. A jednak nie pozwala o sobie zapomnieć.
Może sprawia to jego tragiczna historia, o której co krok przypominają dziury po kulach zdobiące wiele budynków oraz liczne białe nagrobki, które spotykamy wszędzie. Może to jego położenie wśród gór, które swego czasu było jego przekleństwem. Może to jego egzotyka, której trudno doświadczyć np. w Chorwacji. A może to ludzie tam mieszkający...sęk w tym, że jeszcze nie odkryłem co mnie tam ciągnie. Ale może o to właśnie chodzi...że jest nieprzewidywalne.
Jedno wiem na pewno. Gdziekolwiek bym nie poszedł, zawsze można liczyć na zachwycające widoki.

Nocne Sarajewo z Žutej tabiji:

DSC_0753.JPG

DSC_0754.JPG

DSC_0755.JPG

DSC_0757.JPG

DSC_0759.JPG

DSC_0761.JPG
Ostatnio edytowano 17.11.2015 21:31 przez BraveSirRobin, łącznie edytowano 1 raz
BraveSirRobin
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 682
Dołączył(a): 13.05.2011
Bałkany w małej, subiektywnej pigułce - BiH, MNE, HR

Nieprzeczytany postnapisał(a) BraveSirRobin » 13.07.2015 21:18

Widok z apartamentu:

DSC_0767.JPG

DSC_0769.JPG
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10887
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 13.07.2015 21:31

BraveSirRobin napisał(a):Jedno wiem na pewno. Gdziekolwiek bym nie poszedł, zawsze można liczyć na zachwycające widoki.

Nocne Sarajewo z Žutej tabiji:

nie mogło być lepszego zwieńczenia tego dnia, jak widok nocnego Sarajewa :!: okolice Kovaci nocą potęgują wrażenie
BraveSirRobin napisał(a):Sarajewo jest miastem, do którego chciałbym jeszcze wrócić nie raz. Dlaczego? Trudno powiedzieć. Nie jest może najpiękniejsze, w dosłownym tego słowa znaczeniu. Miejscami jest brzydkie i odpychające, swoisty chaos bywa denerwujący, a na ulicy ciężko przewidzieć zachowanie kierowców. Żeby gdziekolwiek dość trzeba się nieźle namęczyć, idąc po śliskich kamieniach to w górę, to w dół. A jednak nie pozwala o sobie zapomnieć.

świetnie i prawdziwie to ująłeś :)
BraveSirRobin napisał(a):Może sprawia to jego tragiczna historia, o której co krok przypominają dziury po kulach zdobiące wiele budynków oraz liczne białe nagrobki, które spotykamy wszędzie. Może to jego położenie wśród gór, które swego czasu było jego przekleństwem.

to są dla mnie magnesy Sarajewa + carsija
BraveSirRobin
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 682
Dołączył(a): 13.05.2011
Bałkany w małej, subiektywnej pigułce - BiH, MNE, HR

Nieprzeczytany postnapisał(a) BraveSirRobin » 13.07.2015 22:34

Poranna panorama z okna:

DSC_0772.JPG

DSC_0774.JPG

DSC_0777.JPG

DSC_0779.JPG

DSC_0782.JPG

DSC_0785.JPG

DSC_0791.JPG
BraveSirRobin
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 682
Dołączył(a): 13.05.2011
Bałkany w małej, subiektywnej pigułce - BiH, MNE, HR

Nieprzeczytany postnapisał(a) BraveSirRobin » 14.07.2015 20:04

Tego roku podczas pobytu w Sarajewie chciałem nadrobić to, czego nie udało mi się zobaczyć w 2014 roku. Przede wszystkim chciałem odwiedzić Muzeum Tunelu (Tunel nadziei). Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że jest to jedno z miejsc obowiązkowych w Sarajewie...pod warunkiem, że kogoś interesuje historia tego miejsca.
Muzeum znajduje się w dzielnicy Butmir. Można tam dojechać różnymi trasami, ale chyba najprościej przejechać całą Aleję Snajperów i kierować się na dzielnicę Ilidža, a tuż za lotniskiem skręcić w lewo. Poza tym można zwiedzić samą niechlubną Aleję.

DSC_0794.JPG

DSC_0795.JPG

DSC_0796.JPG
Słynny hotel Holiday Inn, główne miejsce zakwaterowania zagranicznych dziennikarzy w latach 92-96...ostoja "dobrobytu" w oblężonym Sarajewie

DSC_0798.JPG
Poziom życia przeciętnego sarajewianina jest jeszcze daleki od standardów europejskich

DSC_0801.JPG

DSC_0802.JPG

DSC_0803.JPG
A to chyba siedziba telewizji

DSC_0804.JPG
BraveSirRobin
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 682
Dołączył(a): 13.05.2011
Bałkany w małej, subiektywnej pigułce - BiH, MNE, HR

Nieprzeczytany postnapisał(a) BraveSirRobin » 14.07.2015 21:31

DSC_0805.JPG
Dzielnica Butmir

Tunel pod lotniskiem w Sarajewie – zbudowany podczas oblężenia Sarajewa tunel pod międzynarodowym portem lotniczym łączący odcięte od świata miasto z terenami nieopanowanymi przez Serbów. Połączył dzielnicę Dobrinja z Butmirem. Miał około 800 m długości i 1,5 m wysokości. Szacuje się, że w czasie jego użytkowania przeszło nim milion osób (źródło - Wikipedia).

DSC_0807.JPG

DSC_0806.JPG
Muzeum Tunelu

Mała dygresja. Wejście jest po lewej stronie budynku, pod daszkiem, a kasa parę metrów w głębi. Większość osób szukając kasy (w tym również i my) kieruje się do punktu z pamiątkami po prawej stronie. Sprzedający tam Bośniak, na pytanie o bilety zrobił zasmuconą minę i powiedział, że jest problem bo nie ma biletów dla indywidualnych osób. Że wpuszczają tylko zorganizowane grupy posiadające wcześniej wykupione pozwolenia. Że bilety możemy kupić jedynie w punktach turystycznych, a najbliższy znajduje się kilka kilometrów wcześniej, w dzielnicy Ilidža. Wytłumaczył nam dokładnie jak tam dojechać, po czym jak już odchodziliśmy z uśmiechem powiedział: I`m just kidding. It`s bosnian joke" :)

Po nas podeszła inna grupa i słyszeliśmy, że numer się powtórzył. Chyba mu się bardzo nudziło :)

DSC_0808.JPG

DSC_0809.JPG

DSC_0810.JPG
BraveSirRobin
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 682
Dołączył(a): 13.05.2011
Bałkany w małej, subiektywnej pigułce - BiH, MNE, HR

Nieprzeczytany postnapisał(a) BraveSirRobin » 14.07.2015 21:35

A tak a`propos to właśnie trwa mecz FK Sarajewo - Lech Poznań :)
BraveSirRobin
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 682
Dołączył(a): 13.05.2011
Bałkany w małej, subiektywnej pigułce - BiH, MNE, HR

Nieprzeczytany postnapisał(a) BraveSirRobin » 14.07.2015 21:58

Przed rozpoczęciem zwiedzania obejrzeliśmy film dotyczący samego oblężenia Sarajewa, jak i historii tunelu. Polecam obejrzeć.

Muzeum Tunelu:

DSC_0811.JPG

DSC_0812.JPG

DSC_0815.JPG
Tunel

DSC_0816.JPG
Z taką bronią początkowo walczyli sarajewianie

DSC_0817.JPG

DSC_0818.JPG

DSC_0820.JPG

DSC_0826.JPG
Po zakończeniu wojny, ślady po wybuchu pocisków moździeżowych zalano czerwoną farbą i tak powstały tzw. sarajewskie róże. Podczas oblężenia takie ślady nazywano "śladem smoczej łapy"
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 15.07.2015 08:28

Jestem i podziwiam. Zwłaszcza widoki z zielonych bośniackich dróg, ale las krzyży w Sarajewie też robi wrażenie. Będę tu wpadać.
WojteC5
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 236
Dołączył(a): 28.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) WojteC5 » 15.07.2015 09:15

Marsallah napisał(a):... ale las krzyży w Sarajewie też robi wrażenie. Będę tu wpadać.

To nie krzyże - to cmentarz muzułmański !!! Cmentarzem szahidów - w Sarajewie zresztą cmentarze powstawały na większości miejskich trawników i skwerów , bo stare były przepełnione, a w oblężonym Sarajewie nie można było wywozić zwłok poza miasto.
BraveSirRobin
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 682
Dołączył(a): 13.05.2011
Bałkany w małej, subiektywnej pigułce - BiH, MNE, HR

Nieprzeczytany postnapisał(a) BraveSirRobin » 15.07.2015 10:42

WojteC5 napisał(a):
Marsallah napisał(a):... ale las krzyży w Sarajewie też robi wrażenie. Będę tu wpadać.

To nie krzyże - to cmentarz muzułmański !!! Cmentarzem szahidów - w Sarajewie zresztą cmentarze powstawały na większości miejskich trawników i skwerów , bo stare były przepełnione, a w oblężonym Sarajewie nie można było wywozić zwłok poza miasto.


Oj, czepiasz się. Zapewne chodziło o nagrobki muzułmańskie, a określenie krzyże to taki skrót myślowy, wynikający z naszej kultury. Ale to prawda, że są wszędzie, parki, skwery, prywatne ogródki, stadion olimpijski. Sarajewo jest jednym wielkim cmentarzem. Daje to do myślenia.
Pozdrawiam
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 15.07.2015 13:07

Będę tam 16.08, mamy nocleg w Sarajewie w drodze do Czarnogóry :)
Nie wiem co zdążymy zobaczyć, będziemy mieli popołudnie i wieczór a miejsc godnych obejrzenia tak dużo :roll:
morgana
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 519
Dołączył(a): 19.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) morgana » 15.07.2015 13:30

Wielkie dzięki za opis dojazdu do tunelu - mam go w swoich sarajewskich planach, więc zaoszczędziłeś mi poszukiwania informacji :) .

Czekam na wasze dalsze kroki - przy forumowych relacjach oficjalne przewodniki mogą się schować...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Bałkany w małej, subiektywnej pigułce - BiH, MNE, HR - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone