Witamy wszystkich podróżników na platformie cro.pl© Chorwacja online™ – Witamy wszystkich podróżników na słonecznej stronie Chorwacji

Co się zmieni w Chorwacji po 1 stycznia 2024 roku?

02.01.2024
Drodzy czytelnicy, poniżej przedstawiamy garść aktualności, które przynosi nowy rok w Chorwacji. Od 1 stycznia 2024 roku banki chorwackie, Fina (wiodąca agencja finansowa w Chorwacji, która posiada ponad 170 oddziałów) oraz Poczta Chorwacka zaprzestają świadczenia usługi wymiany kun na euro. Nadal będzie można bezpłatnie dokonać wymiany w HNB (Narodowy Bank Chorwacji). Na razie nie ma określonego terminu wymiany banknotów, natomiast w przypadku bilonu klienci mają czas do 31 grudnia 2025 roku. Również od 1 stycznia kończy się obowiązek handlowców do pokazywania na etykietach cenowych podwójnych cen – w euro i kunach. Te sklepy, które chcą kontynuować tę praktykę mają do tego prawo. Jako ciekawostkę możemy podać, że w bieżącym roku płaca minimalna w Chorwacji wynosi 840 euro brutto (677 euro „na rękę”), czyli z uwzględnieniem średniego kursu euro w NBP na dzień 2 stycznia – 2938,18 złotych. Natomiast dieta w podróży służbowej krajowej wyniesie 30 euro (130,20 złotych) – dla porównania w Polsce od 1 stycznia 2023 roku dieta za tzw. delegację w kraju trwająca ponad 8 godzin wynosiła... 45 złotych. Nowa stawka polskiej diety nie została jeszcze ogłoszona. Od 2024 roku ulega zmianie wiek emerytalny dla kobiet – z dotychczasowych 63 lat i trzech miesięcy do 63 lat i sześciu miesięcy. Aby otrzymać świadczenie po ukończeniu wskazanego wieku jest konieczny 15-letni staż pracy. Od 1 stycznia wprowadzony zostanie także nowy system opodatkowania napiwków, które będą opodatkowane jako drugi dochód stawką 20 proc. dopiero wtedy, gdy przekroczą kwotę 3360 euro rocznie.


Opracowanie: (st)

Starsze aktualności:
cron
Co się zmieni w Chorwacji po 1 stycznia 2024 roku?
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone