Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Odkrywam Czechy

Czesi byli trzecim narodem po Amerykanach i Rosjanach w kosmosie. Czescy badacze Otto Wichterle i Drahoslav Lim opatentowali w 1963 roku metodę produkcji miękkich soczewek kontaktowych i Czesi uważani są za wynalazców soczewek kontaktowych. Kostka cukru została wynaleziona w czeskiej miejscowości Dačice.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.09.2016 09:47

Nowe promo wideo od MSK - Prožij Moravskoslezský kraj

Koziorożec
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 314
Dołączył(a): 15.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koziorożec » 09.04.2017 14:19

W tym roku na majówkę jedziemy do Czeskiego Krumlowa, Hlubokiej nad Wełatwą i Trzebonia. Już mam zarezerwowany pensjonat i wstupenki. Jeszcze tylko muszę zarezerwować stolik w tej restauracji: http://www.supina.cz/ :hut:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.05.2017 20:49

Coś dla rowerzystów. Jeseníky zapraszają 8)

Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 25.05.2017 11:53

Od jutra, w Brnie zaczyna się Starobrno Ignis Brunensis - festiwal i międzynarodowy konkurs sztucznych ogni. Oprócz głównej atrakcji - czyli pokazów fajerwerków, będą koncerty i różne pokazy. Muzea, zamki i teatry również biorą w tym udział - także jest szansa na zobaczenie czegoś więcej.

Pokazy - te odbywają się zawsze o 22.30, trwają 20-30 minut. Oprócz tego, lokalne radio zapewnia oprawę muzyczną - czyli trzeba wyposażyć się w jakieś radio i słuchawki. Prelurium i Grand Finale zawsze jest na Spilberku, pozostałe pokazy - nad zalewem (puszczane z platformy na wodzie).



ignis.PNG


Więcej na ignisbrunensis.cz lub w broszurce informacyjnej.
Koziorożec
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 314
Dołączył(a): 15.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koziorożec » 26.09.2017 11:34

Od 30-go września krótki wypad do Czech. Najpierw spacer po ołomunieckiej starówce i dobry obiad. Później trzy dni moczenia się w termalnych wodach Velkich Losin. Oprócz tego w planie zwiedzenie velkolosińskiego zamku i młyna papierniczego. Chyba że jeszcze coś podpowiecie. :papa:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.09.2017 13:03

...i koniecznie burčák, winobranie jest :D Z ciekawostek w okolicy polecam ZOO w Ołomuńcu, zamek Bouzov, Zbraszowskie jaskinie aragonitowe, muzeum serków ołomunieckich (ja je uwielbiam, więc to był - tfu, must have) i miasteczko Javorník.
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 26.09.2017 15:26

Svaty Kopecek - bazylika niedaleko Ołomuńca (teoretycznie w granicach administracyjnych, ale trochę trzeba od centrum przejechać)
Koziorożec
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 314
Dołączył(a): 15.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koziorożec » 26.09.2017 17:30

Dzięki za podpowiedzi. W Ołomuncu będę tylko na chwilę przejazdem a w Velkich Losinach mam już zarezerwowany pension na trzy dni i tam bedę próbował coś zwiedzić. :D
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 26.09.2017 18:06

Jak Velke Losiny to po sąsiedzku jest Sumperk, Jesenik, a zwłaszcza Lazne Jesenik (świetne miejsce do spacerów wzdłuż dziesiątków źródełek), Zlate Hory z odtworzonymi młynami, ewentualnie Branna z zamkiem, wójtostwem i małym browarem. Również w Jeseniku jest mały browar z dobrym piwem.
Koziorożec
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 314
Dołączył(a): 15.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koziorożec » 27.09.2017 11:27

Serdeczne dzięki za propozycje.
Pozdrav
:)
Koziorożec
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 314
Dołączył(a): 15.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koziorożec » 22.11.2017 08:49

W końcu udało mi się kupić bilety do Willi Tugendhatów w Brnie w terminie majówki. W poprzednich dwóch latach za późno się za to zabierałem ale teraz jak tylko pojawił się harmonogram, kilka dni temu, nabyłem bileciki na 2 maja. Od razu zarezerwowałem sobie miły hotelik w samiuśkim centrum u podnóża Špilberku i przez parę dni będę Brnianinem albo Brneńczykiem.

Pozdrav :papa:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.11.2017 18:19

My do Brna jedziemy teraz - po paru latach przerwy i omijania Brna, świąteczny jarmark pora zaliczyć ;)
Przez parę lat mieszkania tam, byłem raz na tamtejszym jarmarku za to na winobraniu prawie zawsze :D

Koziorożec napisał(a):przez parę dni będę Brnianinem albo Brneńczykiem.

Pozdrav :papa:


Po naszemu to brneńczykiem a po czesku brňákem. S pozdravem ;)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.11.2017 19:58

Czesi nie mowia

Brno

tylko Berno

Czyli Berniakiem

Brno to fonetycznie Berno :!:
Koziorożec
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 314
Dołączył(a): 15.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koziorożec » 23.11.2017 09:41

To jak będzie fonetycznie brzmiało szwajcarskie Berno ? :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.11.2017 10:33

Eger napisał(a):Czesi nie mowia

Brno

tylko Berno

Czyli Berniakiem

Brno to fonetycznie Berno :!:


Od kiedy? Zajrzyj sobie do českého pravopisu, na lekcjach czeskiego nigdy takiej bzdury nie słyszałem. Nawet w hantec (gwara brnieńska) się tak nie mówi... Podeprzyj czymś swoją teorię a ja zaraz odpytam rodowitego Brňaná o to czy czuje się Berneńczykiem.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Czechy - Česko



cron
Odkrywam Czechy - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone