Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem w Chorwacji

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
niedzwiedz40
Croentuzjasta
Posty: 210
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) niedzwiedz40 » 05.09.2009 20:17

o fajnie dowiedziec się o zmianach jak zdawałem egzamin a było to lata temu było 1000cm3 a teraz 60kW to nawet lepiej :) . a najważniejsze w jakim kraju pływamy tego kraju obowiązują nas przepisy czyli w Chorwacji patent musi byc!!!!!
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 05.09.2009 21:12

FUX napisał(a):Jacek L
Piszesz o stanie przepisów w RP...
Ja nie o RP pisałem...
W GB patentów, zdaje się, nie ma, ale może się mylę i się coś zmieniło.


Srutututu! W PL tak w GB śmak, a w HR jeszcze inaczej. W GB obowiązkowych patentów nie ma, ale jest przez wszystkich szanowana RYA, która wydaje certyfikaty kompetencji, absolutnie dobrowolne i ustanowione tylko po to, żeby prowadzący łódkę miał świadomość tego co robi.

W Chorwacji na wszystko co nie tonie, a ma napęd inny niż mięśniowy trzeba mieć patent. Chorwaci honorują patenty innych państw, ale jeśli w danym państwie nie ma obowiązku pantentowego, to taki nieposiadacz innego patentu musi sobie zdać egzamin na patent chorwacki.

Pytający z tego co pisze rezyduje w GB, więc bariery językowej chyba nie będzie :wink:

http://www.mmpi.hr/userdocsimages/2005/ ... te-new.pdf

to o czym mowa jest w punkcie 4.

Adikos, jeśli chcesz kupić tego RIB-a a potem bezpiecznie nim pływać to zainwestuj też w RYA Day Skipper. To nie kosztuje majątek (w porównaniu z ceną RIB-a). Chorwatom ten certyfikat wystarczy, a Ty przynajmniej będzie wiedział o co biega w tej zabawie.

pozdrav K
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 05.09.2009 22:21

Tośmy się dogadali... :wink:
D1ALVARO
Croentuzjasta
Posty: 295
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) D1ALVARO » 06.09.2009 09:09

niedzwiedz40 - tylko jak masz patent książeczkę to musisz sobie wymienić na nowy plastikowy :D i wtedy będziesz miał do 60kw :D
niedzwiedz40
Croentuzjasta
Posty: 210
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) niedzwiedz40 » 06.09.2009 09:15

no mam książeczkę ale o konieczności wymiany nic nie słyszałem, 2 lata temu wystawiali mi wtórnik bo utopiłem papiery i też dali mi książeczkę a plastiki już były - może mnie oszukali .
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 06.09.2009 09:47

Należy być bardzo ostrożnym, gdy wieje wiatr,
bura

:roll:
D1ALVARO
Croentuzjasta
Posty: 295
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) D1ALVARO » 06.09.2009 09:59

niedzwiedz40 - musiałbyś złożyć wniosek o wymianę patentu na nowszy czyli plastikowy, zadzwoń lub napisz do PZMiNW i tam Ci wszystko wyjaśnią koszt wymiany to chyba 50zł, nie tyle oszukali ale każdy chce zarobić jakbyś napisał że chcesz plastik to pewnie by Ci go dali a tak to wystawili Ci to co miałeś, i jak będziesz wymieniał to znowu na Tobie zarobią :D , kurcze zastanawiam się czy jest sens robić starszego sternika bo nawet jak kupimy riba to raczej nie będzie on miał mocniejszego motoru niż 80km, no ale zawsze może się trafić jakaś dobra 90 tka w 4 suwie.

mirko - dlatego myślimy nad ribem żeby w razie w mieć czym zwiać do brzegu lub zatoczki :D
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 07.09.2009 09:01

niedzwiedz40 - lepiej wymień sobie książeczkę na plastik (jeżeli masz tylko SM).
Według poniższego źródła "stary patent" sternika motorowodnego nie uprawnia prawie w ogóle do pływania po morzu :roll: :

Stare:
"(...)
- sternik motorowodny:
Prowadzenie łodzi motorowych z silnikami o pojemności do 1000cm3 na śródlądziu, a na morzu tylko w regatach i treningu pod nadzorem
- starszy sternik motorowodny:
Prowadzenie na śródlądziu łodzi motorowych bez ograniczeń, a na morzu łodzi o długości do 24m do 20Mm od brzegu
(...)"

Nowe:
"(...)
- sternik motorowodny:
Prowadzenie łodzi motorowych z silnikami o mocy do 60 kW (80 KM)na śródlądziu, a na morzu 2 mile od brzegu w porze dziennej.
- starszy sternik motorowodny:
Prowadzenie na śródlądziu łodzi motorowych bez ograniczeń, a na morzu łodzi o długości do 12 m po Morzu Bałtyckim i innych morzach zamkniętych.
(...)"

http://www.anw.pl/przepisy_druk.html

Jak widać SSM według starych przepisów umożliwiał "popływanie" na morzach otwartych oraz trochę większą "łodzią" ..... więc nie do końca można powiedzieć że "nowe jest lepsze" :wink:
niedzwiedz40
Croentuzjasta
Posty: 210
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) niedzwiedz40 » 07.09.2009 09:19

najlepiej będzie jak zrobie SSM i po kłopocie .
Jacek L
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 629
Dołączył(a): 10.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek L » 07.09.2009 16:13

niedzwiedz40 napisał(a):najlepiej będzie jak zrobie SSM i po kłopocie .


No pewnie :D co się będziesz rozdrabniał :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.09.2009 08:08

Witam.
W tym roku w Kapitanacie Novalija za winietę, na ponton 3, 2m z silnikiem 15 KM skasowali 330ku.


Sigurnost plovidbe - 210ku;
Svjetlarina - 60ku;
Upravna pristojba - 40ku;
Informativna karta - 20ku.

Razem 330ku.


I chyba nie byłem sam, skasowany w ten sposób. W relacji mottom też wspominał o takim
sposobie wydawania winiet.Pozdrawiam.

smoki3

Ps. Ostrzeżenie dla wszystkich, którzy nie przyklejali jeszcze Chorwackiej winiety!
Trzeba obchodzić się z nią bardzo delikatnie! Już winieta odklejana z papieru potrafi rozerwać się na kawałki!
Ostatnio edytowano 11.09.2009 09:36 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 11.09.2009 09:19

smoki3 napisał(a):Ps. Ostrzeżenie dla wszystkich, którzy nie przyklejali jeszcze Chorwackiej winiety!
Trzeba obchodzić się z nią bardzo delikatnie! Już winieta odklejana z papieru potrafi rozerwać się na kawałki!


potwierdzam (moja się rozerwała :oops: ):

Obrazek

Nie stało się to podczas odklejania z papieru, ale przez nieuwagę podczas przyklejania winieta dotknęła klejem pawęży pontonu układając się krzywo górną krawędzią (styk był raptem na około centymetrze powierzchni).
Chciałem powoli odkleić i wyrównać ..... - niestety - rozerwała się w miejscu "skasowania" (na dziurce miesiąca lipca) - i trach! (przez całą szerokość).
Nie miałem żadnej kontroli na wodzie więc nie wiem - czy taka winieta jest dalej ważna :?: :roll:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.09.2009 09:28

mottom napisał(a):
smoki3 napisał(a):Ps. Ostrzeżenie dla wszystkich, którzy nie przyklejali jeszcze Chorwackiej winiety!
Trzeba obchodzić się z nią bardzo delikatnie! Już winieta odklejana z papieru potrafi rozerwać się na kawałki!




Nie stało się to podczas odklejania z papieru, ale przez nieuwagę podczas przyklejania winieta dotknęła klejem pawęży pontonu układając się krzywo górną krawędzią (styk był raptem na około centymetrze powierzchni).
Chciałem powoli odkleić i wyrównać ..... - niestety - rozerwała się w miejscu "skasowania" (na dziurce miesiąca lipca) - i trach! (przez całą szerokość).
Nie miałem żadnej kontroli na wodzie więc nie wiem - czy taka winieta jest dalej ważna :?: :roll:



Moja rozerwała sie podczas odklejania z papieru, też na otworach "datowych".
Myślę, iż taka winieta też jest ważna. Przecież mamy jeszcze dokument na papierze, wprowadzony do systemu komputerowego.Pozdrawiam.

smoki3
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 11.09.2009 10:09

smoki3 napisał(a):Przecież mamy jeszcze dokument na papierze, wprowadzony do systemu komputerowego.

Faktycznie - kapitan portu dał mi "papier potwierdzający zakup", na którym miałem dopisać listę "załogi" (woziłem ten dokument na pokładzie) więc faktycznie podczas kontroli można by się na to powołać (dodatkowo "naklejkowa" winieta przecież też nie została zniszczona doszczętnie).

Wszystko i tak pewno zależałoby od kontrolującego (jak zwykle) :?
D1ALVARO
Croentuzjasta
Posty: 295
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) D1ALVARO » 11.09.2009 11:55

to już nikt nie nakleja winiety na silnik :?: :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Pływanie pontonem w Chorwacji - strona 70
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone