Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Alpy Julijskie i Orebić 2017

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1386
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 16.01.2018 13:42

26.06.2017 poniedziałek.

Rano wstajemy i jest słońce! :D Szybkie śniadanie i w drogę. Ponieważ prognoza jest korzystna tylko na dzisiejszy dzień zaplanowałem mały maraton po atrakcjach tego rejonu. :oczko_usmiech:

Wyruszamy. Rzut oka na góry. Jest dobrze :lol:
IMG_0788 (Kopiowanie).JPG


Pierwszy punkt program to droga wysokogórska na przełęcz pod Mangartem. Dojeżdżamy przez Włochy. Na przełęczy Predel zatrzymujemy się na chwilę przy forcie Hermann. Fort to ruina i jak się okazje nie da się go obejść dookoła.
IMG_0793 (Kopiowanie).JPG

IMG_0800 (Kopiowanie).JPG


Nie wiem jak to się stało ale nie zrobiliśmy zdjęcia pomnikowi upamiętniającemu poległych Austriackich żołnierzy w bitwie z wojskiem Napoleona. Z kolei w drodze powrotnej miejsca postojowe były zajęte. Posiłkuję się więc widokiem z Google Street.
lew 2.PNG


Stąd już blisko do słoweńskiej wysokogórskiej trasy Mangartskiej cesty.
IMG_0942 (Kopiowanie).JPG

Przy wjeździe znaki ostrzegają że stopień nachylenia miejscami osiąga 22%!
IMG_0928 (Kopiowanie).JPG


CDN
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 16.01.2018 13:55

To dajemy w górę :oczko_usmiech:
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 17.01.2018 09:40

Dawigs napisał(a): 26.06.2017 poniedziałek.

Rano wstajemy i jest słońce! :D Szybkie śniadanie i w drogę. Ponieważ prognoza jest korzystna tylko na dzisiejszy dzień zaplanowałem mały maraton po atrakcjach tego rejonu. :oczko_usmiech:

Wyruszamy. Rzut oka na góry. Jest dobrze :lol:

Pierwszy punkt program to droga wysokogórska na przełęcz pod Mangartem. Dojeżdżamy przez Włochy. Na przełęczy Predel zatrzymujemy się na chwilę przy forcie Hermann. Fort to ruina i jak się okazje nie da się go obejść dookoła.
Stąd już blisko do słoweńskiej wysokogórskiej trasy Mangartskiej cesty.


Cudowna pogoda, a Twoje zdjęcia są ostre jak żyleta :D
Uwielbiam trasy wysokogórskie , szczególnie takie , które da się przejechać samochodem :hearts:
Kto wie , może w 2019 zamiast trasy transfogarskiej będzie droga na przełęcz pod Mangartem :?: :papa:
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 17.01.2018 11:29

Właśnie pokonałam Waszą trasę ludzikiem google i mogę tylko powiedzieć:
NIESAMOWICIE, PIĘKNIE , CUDOWNIE :hearts: :hearts: :hearts:

A droga nie była za wąska ? Jak z mijaniem się z innymi samochodami ? :papa: :papa: :papa:
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 17.01.2018 11:32

Też zgooglałam, droga robi wrażenie :hearts: ale trzeba mieć pogodę idealną, bo inaczej to nic się nie zobaczy, a o tą pogodę w górach najtrudniej :roll:
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1386
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 17.01.2018 14:41

travel napisał(a):Cudowna pogoda, a Twoje zdjęcia są ostre jak żyleta :D

Dziękuję :oops: .
travel napisał(a):Uwielbiam trasy wysokogórskie , szczególnie takie , które da się przejechać samochodem :hearts:

My też :lol: .

travel napisał(a):Kto wie , może w 2019 zamiast trasy transfogarskiej będzie droga na przełęcz pod Mangartem :?: :papa:

Transfogarską możesz zobaczyć w mojej realacji:
rumunia-bulgaria-czyli-nasze-wakacje-ad-2016-t51650-30.html?hilit=rumunia
Na Mangart długo jedzie się lasem ale jak już wyjedzie się poza granicę lasu to widoki są bardziej spektakularne. A sama przełącz to bajeczne widoki. Może to moje subiektywne odczucie bo na Transfogarskiej mieliśmy gorszą pogodę.
Za to jazda Transfogarską to kaszka z mleczkiem w porównaniu z Mangarstką cestą. W Rumnii jest normalna droga.

travel napisał(a):Właśnie pokonałam Waszą trasę ludzikiem google i mogę tylko powiedzieć:
NIESAMOWICIE, PIĘKNIE , CUDOWNIE :hearts: :hearts: :hearts:

A droga nie była za wąska ? Jak z mijaniem się z innymi samochodami ? :papa: :papa: :papa:

Tak droga wąska i bardzo mało miejsc na mijanki. Na szczęście nie jest tak popularna jak chociażby wjazd na Sv. Jure koło Makarskiej. Jadąc z góry można wypatrzyć samochód znacznie wcześniej i poczkać na mijankę w dogodnym miejscu. Jadący z dołu mają gorzej. Widokami kierowca niestety się nie pozachwyca w czasie jazdy. Są miejsca na zakrętach ostro pod górę, że nie widać drogi przed sobą … Zjazd dużo łatwiejszy.

CROnikiCROpka napisał(a):Też zgooglałam, droga robi wrażenie :hearts: ale trzeba mieć pogodę idealną, bo inaczej to nic się nie zobaczy, a o tą pogodę w górach najtrudniej :roll:

A my właśnie trafiliśmy na idealną pogodę :lol: .

beatabm napisał(a):To dajemy w górę :oczko_usmiech:

Czas zatem na kolejną część relacji :oczko_usmiech: .
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1386
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 17.01.2018 15:03

Droga jest płatna. Kupujemy bilety i wspinamy się mozolnie naszym pojazdem do góry. Jak dla mnie trudniejsza technicznie niż np. wjazd na Sv. Jure k/Makarskiej. Bardzo mało miejsc na mijanki. Sporo zakrętów i tunele wykute w skale. Jedziemy wcześnie więc poza omijaniem samochodu z obsługi drogi (czyścili drogę z kamieni) nie spotykamy nikogo.
Dojeżdżamy do dużego parkingu. Znajdujące się tutaj tablice informują o zakazie dalszego ruchu pieszego jak i samochodowego, z dopiskiem, że dalsza podróż odbywa się na osobiste ryzyko wjeżdżającego. Zastanawiamy się czy jechać. I w tym czasie przejeżdża bus pełen ludzi. Mała sesja zdjęciowa i ruszamy jego śladem. Po drodze jest osuwisko na drodze ale widać że jest na bieżąco naprawiane. Da się to miejsce spokojnie przejechać.

Kilka zdjęć z drogi na przełęcz z nielicznych postojów 8)
IMG_0803 (Kopiowanie).JPG

IMG_0809 (Kopiowanie).JPG

Syn zadowolony choć miejscami był przerażony przepaściami za drzwiami smochodu :D
IMG_0822 (Kopiowanie).JPG

IMG_0826 (Kopiowanie).JPG

IMG_0827 (Kopiowanie).JPG

IMG_0830 (Kopiowanie).JPG

Każde miejsce dobre do zabawy :wink:
IMG_0832 (Kopiowanie).JPG


W kolejnej części widoki z Mangartu :papa:

CDN
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5004
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 17.01.2018 15:13

Pięknieee :P :P

W tym roku pewnie mi się nie uda, bo terminy będą napięte, ale w następnym to już koniecznie muszę tą trasą potruchtać.. :)
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 17.01.2018 16:11

Ale się Wam pogoda trafiła!

Ja po zeszłorocznym urlopie trochę się obraziłam na Austrię i Słowenię... :roll: w tym roku potraktuję je raczej tranzytowo.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 17.01.2018 16:28

Hej
Piękne zdjęcia i fajna trasa.
W zapowiedziach zdjeciowych widzę, że będzie opisana ta śliczna włoska miejscowość z kościółkiem na górze - Monte Lussari, koło Tarvisio, wspomniana przez gusię (chyba że się mylę - jeżeli nie, proszę o szczegóły techniczne, bo tam chyba tylko kolejką można trafić). Pamiętam moje zwiedzanie Blejskiego Hradu- wycieczki jakiś Mongołów i starszych skacowanych Rosjan ... robiących straszną oborę. Japończycy to jednak kultura.
Czekam niecierpliwie na c.d.
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 17.01.2018 19:35

CROnikiCROpka napisał(a):Też zgooglałam, droga robi wrażenie :hearts: ale trzeba mieć pogodę idealną, bo inaczej to nic się nie zobaczy, a o tą pogodę w górach najtrudniej :roll:


Trzeba na kilka dni przyjechać i czatować na dobrą pogodę :D
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1386
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 18.01.2018 14:57

CROnikiCROpka napisał(a):Ale się Wam pogoda trafiła!

Ja po zeszłorocznym urlopie trochę się obraziłam na Austrię i Słowenię... :roll: w tym roku potraktuję je raczej tranzytowo.

Niestety w Alpach trafić na dobrą pogodę to loteria. Nawet gdy rano jest słonecznie to po południu mogą się wypiętrzyć deszczowo – burzowe chmury :( .

travel napisał(a):
CROnikiCROpka napisał(a):Też zgooglałam, droga robi wrażenie :hearts: ale trzeba mieć pogodę idealną, bo inaczej to nic się nie zobaczy, a o tą pogodę w górach najtrudniej :roll:


Trzeba na kilka dni przyjechać i czatować na dobrą pogodę :D

Chyba jedyna rada :oczko_usmiech:

Buber napisał(a):Hej
Piękne zdjęcia i fajna trasa.

Trasa wymagająca ale dająca dużo frajdy zwłaszcza przy takiej pogodzie. Przy tych widokach aparat sam się rwał do robienia zdjęć :P
Buber napisał(a):W zapowiedziach zdjeciowych widzę, że będzie opisana ta śliczna włoska miejscowość z kościółkiem na górze - Monte Lussari, koło Tarvisio, wspomniana przez gusię (chyba że się mylę - jeżeli nie, proszę o szczegóły techniczne, bo tam chyba tylko kolejką można trafić) .

Tak to Monte Santo di Lussari. Można wjechać tak jak my kolejką ale jest też szlak. Więcej informacji niebawem w relacji :lol:
Buber napisał(a):Pamiętam moje zwiedzanie Blejskiego Hradu- wycieczki jakiś Mongołów i starszych skacowanych Rosjan ... robiących straszną oborę. Japończycy to jednak kultura.
Czekam niecierpliwie na c.d.

Nas szczęśliwie tego typu atrakcje nas ominęły :D
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1386
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 18.01.2018 15:17

Po przejechaniu 12 km i pokonaniu 980 m przewyższenia docieramy na Sedlo po Mangartom (2055 m) :D
Na przełęczy jest już zaparkowanych kilka samochodów. Ekipa z busa kończy przygotowania do zdobycia Mangartu (2679 m) i po paru minutach wyrusza na szlak. Pozostajemy sami w towarzystwie owiec.
IMG_0837 (Kopiowanie).JPG


Widoki z przełęczy zapierają dech w piersiach 8O . Zapraszam do małej sesji zdjęciowej.
Widoki w kierunku Włoch.
IMG_0843 (Kopiowanie).JPG

IMG_0848 (Kopiowanie).JPG

IMG_0869 (Kopiowanie).JPG

IMG_0871 (Kopiowanie).JPG

IMG_0874 (Kopiowanie).JPG


Niestety szczyt Mangartu jest cały czas pod słońce i zdjęcia nie powychodziły choć bardzo się starałem i tulipan był na obiektywie :| .
IMG_0853 (Kopiowanie).JPG


Owce kaskaderki stoją nad przepaścią widoczną na zdjęciu powżej z Mangartem 8O .
IMG_0878 (Kopiowanie).JPG


Obracamy się w kierunku Slowenii.
Parking na przełęczy.
IMG_0893 (Kopiowanie).JPG

IMG_0912 (Kopiowanie).JPG

IMG_0925 (Kopiowanie).JPG

IMG_0926 (Kopiowanie).JPG

IMG_0927 (Kopiowanie).JPG


CDN
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 18.01.2018 16:05

:hearts:

idę pozbierać szczękę z podłogi, która mi tam opadła z zachwytu i ... zazdrości, że trafiliście taką pogodę :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.01.2018 18:47

Dawigs napisał(a):Widoki z przełęczy zapierają dech w piersiach 8O .

Faktycznie super :cool: , a przy takiej pogodzie to już w ogóle bajka :D
Tam nas akurat nie było :roll: , coś kojarzę że wówczas część tej trasy była jeszcze szutrowa i być może dlatego się nie zdecydowałem na wjazd. Ale głównie z powodu innych zaplanowanych pkt. programu i też niesprzyjającej pogody.
Dawigs napisał(a):aktualnie myślimy o Grecji między innymi pod wpływem Waszych wojaży :wink: .

No to bardzo nam miło :)
Gdzieś czytałem (u Bubera zdaje się), że przeraża Cię odległość do pokonania autem... mam nadzieję, że już pokonałeś ten opór :cool:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Alpy Julijskie i Orebić 2017 - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone