Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wiosenna Istria (1-5 maja 2013)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Mirada
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 10.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mirada » 10.05.2013 11:52

Witajcie.
Wciągnęła mnie Twoja relacja, Eystrasalt. W tym roku wybieram się na Istrię więc chętne poczytam i skorzystam z Twoich doświadczeń. Piękne zdjęcia robisz!
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.05.2013 15:36

ARTUR_KOLNICA, Janusz Bajcer, cieszę się, że do mnie zawitaliście :-)

Dziękuję również za miłe słowa.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.05.2013 15:38

Mirada napisał(a):Witajcie.
Wciągnęła mnie Twoja relacja, Eystrasalt. W tym roku wybieram się na Istrię więc chętne poczytam i skorzystam z Twoich doświadczeń. Piękne zdjęcia robisz!


Hej Mirada, dzięki :-)
Ostatnio edytowano 28.05.2013 12:15 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
KrzychuZiom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 661
Dołączył(a): 04.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrzychuZiom » 10.05.2013 16:51

Czekamy na więcej :)
anka.gd
Globtroter
Posty: 50
Dołączył(a): 07.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) anka.gd » 10.05.2013 22:14

eystrasalt, tak czarno-białego rozczarowania jeszcze nie widziałam... :wink:

Groznjan, obok Rovinj to moje najbardziej magiczne miejsce ... Zdjęcia jak zwykle niesamowite!
A jak auto po wjeździe na górę? Moje wyglądało jak po rajdzie Paryż-Dakar. Zresztą wjeżdżając, mijałam się z Polakiem, który miał podobne odczucia. Taka mała pogawędka na mijance... :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.05.2013 23:10

KrzychuZiom, witaj :-)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.05.2013 23:18

anka.gd napisał(a): (...) A jak auto po wjeździe na górę? Moje wyglądało jak po rajdzie Paryż-Dakar. Zresztą wjeżdżając, mijałam się z Polakiem, który miał podobne odczucia. Taka mała pogawędka na mijance... :wink:


Auto wyglądało... normalnie ;-) tzn. ani śladu klimatu, o którym napisałaś. Zresztą sprawdź sama (słabo widać, bo nie o samochód mi chodziło, ale coś tam zobaczyć można).


Kasztanowce nieopodal Groznjan i... samochód
Obrazek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.05.2013 23:20

anka.gd napisał(a): (...) Groznjan, obok Rovinj to moje najbardziej magiczne miejsce (...)


O tak, moje też! I jeszcze Hum (będzie trochę później).
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.05.2013 23:45

Gdy zajrzy się do książki telefonicznej, widać, że Vrh Roman należy do Groznjana. Aplikacja Google Maps go nie widzi, ale oglądając zdjęcie satelitarne okolicy, udało mi się namierzyć miejsce, gdzie powstały poniższe zdjęcia. Tuż obok jest wioska Peroj, przez którą powinienem był pojechać, kierując się na Porec. Marzenka wybrała inaczej ;-)


Vrh Roman
Obrazek


Vrh Roman
Obrazek


Będąc w Groznjanie, warto "zgubić" się w okolicy. Na pewno natrafi się na jakieś ciekawe miejsce.
Ostatnio edytowano 11.05.2013 00:15 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.05.2013 00:05

Czytałem, że ziemia na Istrii jest czerwona, ale nie wiedziałem, że oprócz Istrii Czerwonej (żelazo) istnieje jeszcze Istria Biała (wapień) i Istria Szara (flisz).


W drodze do Poreca (bogata w związki żelaza ziemia Istrii Czerwonej)
Obrazek


cdn.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107683
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 11.05.2013 01:28

SAMO ANĐELI ZNAJU

Tu na crvenoj grudi, vinogradi gdje stoje
Tu je korijen života, srce pustilo moje
Starom gradu na brijegu, k'o da stali su sati
Tu me rodila moja, moja najdraža mati

:wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.05.2013 02:03

Z Groznjana do Poreca jest niewiele ponad 30 km. W ogóle jedną z ogromnych zalet Istrii jest fakt, że gdzie by się człowiek na niej nie znalazł wszędzie ma stosunkowo blisko. (Przykładowo dzięki autostradzie północ-południe przejazd z Umagu do Puli zajmuje zaledwie godzinę, zakładając, że nie ma korków, a z tym w sezonie wakacyjnym może być różnie.)


Porec. Na szczęście brama była otwarta ;-)
Obrazek


Porec jak zresztą cała Istria należał od końca I do końca II wojny światowej do Włoch.
Obrazek


Jednak do Poreca przywiódł mnie nie ślad włoski...
Obrazek


Ego sum ostium. Per me si quis introierit salvabitur. (Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze mnie, będzie zbawiony.) Zdecydowanie bardziej interesowały mnie ślady sięgające czasów Bizancjum.
Obrazek


Nie mogłem się doczekać, kiedy wejdę do bazyliki Eufrazjana.


cdn.
Ostatnio edytowano 11.05.2013 09:35 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.05.2013 02:11

Janusz Bajcer napisał(a):SAMO ANĐELI ZNAJU

Tu na crvenoj grudi, vinogradi gdje stoje
Tu je korijen života, srce pustilo moje
Starom gradu na brijegu, k'o da stali su sati
Tu me rodila moja, moja najdraža mati

:wink:


Pasuje idealnie :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.05.2013 11:57

Poza kwestiami oczywistymi były jeszcze co najmniej dwie przyczyny, którym zawdzięczamy powstanie bazyliki (pojęcie bazylika odnosi się w tym przypadku do typu budowli, a nie jej funkcji, a więc obiekt trzynawowy, przy czym nawa środkowa, tj. główna, jest wyższa od bocznych): porecki męczennik, św. Maur, który miał w tym miejscu swoje miejsce modlitwy (żył na przełomie III i IV wieku) oraz zafascynowany męczennikiem biskup Eufrazjan, który w VI wieku rękami mistrzów z Konstantynopola i Rawenny wzniósł podziwianą do dziś bazylikę.

Jak pewnie zauważyliście (przedostatnie zdjęcie), przestało padać, choć nad miastem wciąż wisiały ciężkie chmury. Nie przypisuję temu faktowi żadnego istotnego znaczenia poza tym, że chcę w ten sposób przypomnieć, że wciąż był 2 maja 2013 i miałem za sobą niezwykle udaną i obfitującą w estetyczne wrażenia wycieczkę do Groznjana ;-)

Po wejściu na czworokątny dziedziniec kierunek zwiedzania nakazuje skręcić w lewo, na zachód (wejście do baptysterium, skąd można wyjść na przylegającą do niego dzwonnicę - bez dodatkowej opłaty).


Wejście do baptysterium
Obrazek


Po przeciwnej stronie znajduje się wejście do właściwej bazyliki (dla turystów jest to jednak wyjście), a nad nim pierwsze z imponujących mozaik.


Wejście/wyjście do/z bazyliki (na prawo od wejścia na dziedziniec)
Obrazek


Wspomniane wyżej mozaiki i odbijająca się w szybach dzwonnica
Obrazek


Mozaika z prawej
Obrazek


Mozaika z lewej
Obrazek


Przykładowe kolumny na dziedzincu
Obrazek


Bizantyjskie kapitele kolumn
Obrazek


Bez komentarza ;-)
Obrazek


Praprzyczyna powstania bazyliki
Obrazek


Przede mną dzwonnica.


cdn.
bouli1978
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 70
Dołączył(a): 09.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) bouli1978 » 11.05.2013 12:10

Piękne zdjęcia, czekam na więcej.
Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Wiosenna Istria (1-5 maja 2013) - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone