Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Upalny wrześniowy Peloponez 2012

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 18.11.2012 15:46

Też jaskinie lubimy ... a i nad wodą przyjemnie ! 8)

pozdrawiam.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 19.11.2012 18:14

To była jedyna jaskinia, do jakiej weszliśmy na Peloponezie. Nad wodą spędzimy jeszcze sporo czasu :)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 19.11.2012 18:17

Skoro byliśmy tak blisko miejsca położonego najbardziej na południe kontynentalnej Grecji, to oczywiście nie mogło nas tam zabraknąć :) . Zwłaszcza, że było to jedno z tych miejsc, które było nie do skreślenia :wink: przy planowaniu podróży na Peloponez.

Obrazek

Obrazek

Pojechaliśmy więc główną drogą do wsi Álika, tam zjechaliśmy na boczny asfalcik z widokiem na urokliwe zatoczki. Jeśli ktoś dysponuje nadmiarem wolnego czasu, może zaglądnąć do Kypárissos, gdzie znajdują się nikłe ruiny antycznego miasta Kenipolis (Kainipolis) oraz pozostałości bazyliki Agios Petrus (VI w.) zbudowanej w miejscu, gdzie wcześniej stała świątynia Afrodyty i sanktuarium Demeter. My nie byliśmy...

Droga zawinęła się wokół położonej na pagórku najsłynniejszej „wieżowej” manijskiej wioski – Váthia (Vátheia).

Obrazek

Obrazek

Nie chciało nam się :oops: jednak oglądać, jak wieże wyglądają z bliska, natomiast punktu widokowego na całą wioskę już nie mogłam odpuścić.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Popatrzyliśmy i pojechaliśmy dalej.

Obrazek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 19.11.2012 18:30

dangol napisał(a):Nie chciało nam się :oops: jednak oglądać, jak wieże wyglądają z bliska, natomiast punktu widokowego na całą wioskę już nie mogłam odpuścić.

Obrazek


... bardzo fajne miejsce i ładna fotka ! 8)

pozdrawiam.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 19.11.2012 18:40

Widok w kierunku urokliwie położonego Marmáris - tuprawdopodobnie znajdował się antyczny porcik Achilleus.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Prawie pusta :) plaża Marmiaris nie zwabiła nas jednak do siebie, na nas czekał „koniec świata” :) .

Obrazek

Dojechaliśmy do końca asfaltu i parkingu poniżej zabudowań maleńkiej osady Kokkinógia:

Kilka kadrów z aparatowego filmiku:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To, co było w pobliżu parkingu, zobaczyliśmy sobie nieco później, :idea: priorytetem był bowiem sam kraniec lądowej Grecji.

Obrazek
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 19.11.2012 19:06

dangol napisał(a):Okolice wioski Kita (Koita, Kitta), w której zachowało się około zabytkowych wież… To właśnie tu w 1870 r. miały miejsce ostatnie na Mani krwawe wendetty…

Podejrzewam, że z pośpiechu zaginęła ilość wież......

dangol napisał(a):Nie chciało nam się :oops: jednak oglądać, jak wieże wyglądają z bliska, natomiast punktu widokowego na całą wioskę już nie mogłam odpuścić.

No właśnie miałam zapytać dokąd się tak spieszycie :? Ale w międzyczasie zobaczyłam, że już napisałaś kolejny odcinek relacji i wszystko jasne.

dangol napisał(a):Dojechaliśmy do końca asfaltu i parkingu poniżej zabudowań maleńkiej osady Kokkinógia:

To, co było w pobliżu parkingu, zobaczyliśmy sobie nieco później, :idea: priorytetem był bowiem sam kraniec lądowej Grecji.

No to muszę przyznać, że jestem bardzo ciekawa tego lądowego końca Grecji, czy to ten sam, który myśmy zdobyli?
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 19.11.2012 19:12

Koleżanko Dangol czytam Wasze relacje i jestem co nieco zdziwiony. Gdzie koleżanka nabiera sił aby ciągle podróżować. Skąd ma koleżanka fundusze na liczne podróże . Chciałbym zobaczyć koleżanki oświadczenie majatkowe za 2011 rok. :evil: :evil: :evil: 8O
LRobert
Cromaniak
Posty: 4130
Dołączył(a): 09.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) LRobert » 19.11.2012 19:30

Fajnie popatrzeć na znajome miejsca. :lol:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 19.11.2012 19:52

LRobert napisał(a):Fajnie popatrzeć na znajome miejsca. :lol:


O ile coś jeszcze pamiętam, z tego co kiedyś pokazywałeś ze swojej podróży po Peloponezie, to znajomych miejsc jeszcze ty kilka zobaczysz :) .

darek1 napisał(a): Skąd ma koleżanka fundusze na liczne podróże

Kolego Darku, witam serdecznie :). Zastanawiam się tylko, jak zlikwidować tę "zaciętą taśmę", bo Kolega wciąż nadaje to samo :lol: ...
Zapewniam, że oświadczenie majatkowe jak najbardziej potwierdziłoby odpowiednią ilość funduszy na spanie bez opłat :) w naszym starym autku. Gdyby Kolega sam spróbował takiego wariantu podróżowania, zapewne więcej by się nie dziwił :wink: i zrozumiał, że można podróżować bez nadmiernych kosztów. Zachęcam :idea:, warto. Liczba podróży może wtedy znacznie wzrosnąć, ubędzie natomiast sporo stresu, czy oby wystarczy kasy na wakacje...

Lidia K napisał(a): jestem bardzo ciekawa tego lądowego końca Grecji, czy to ten sam, który myśmy zdobyli?


Oczywiście, że ten sam, przez ten rok nic tam się chyba nie zmieniło :)

Ilość wież faktycznie mi uciekła… Miałam napisać, że jest ich około 20. Czy to jednak liczba właściwa, pewności nie mam, bo :roll: nie liczyłam. Tak mi jakoś pasowało :wink: na 20.
Darkos
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1480
Dołączył(a): 17.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darkos » 19.11.2012 21:04

Miło poczytać.
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 19.11.2012 21:42

dangol napisał(a):
Nie chciało nam się :oops: jednak oglądać, jak wieże wyglądają z bliska, natomiast punktu widokowego na całą wioskę już nie mogłam odpuścić.

Obrazek


Witam,

nikt nie odpuszcza. :D

Tak sobie cichcem czytam, ale jak doszło do Mani to nie wytrzymałem.

Wieżę z bliska wyglądają groźnie, ale chyba tak ma być.
A spotkanie z miejscową babcią spowiło ma dusze grozą. :D

W sumie w Grecji spędziłem kilka miesięcy, ale nigdzie nie zaznałem takiej atmosfery grozy jak na Mani. Starożytni Grecy woleli przepychać parę kilometrów statki w rejonie Koryntu niż opływać Mani (podobno wcale nie chodziło o to, że krócej).
Coś w tym jest do dzisiaj.

A parking na Matapan bez zmian, jak widzę.
Czytam dalej, bo jedna z lepszych relacji tutaj.
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 20.11.2012 13:43

dangol napisał(a):[
darek1 napisał(a): Skąd ma koleżanka fundusze na liczne podróże

Kolego Darku, witam serdecznie :). Zastanawiam się tylko, jak zlikwidować tę "zaciętą taśmę", bo Kolega wciąż nadaje to samo :lol: ...
Zapewniam, że oświadczenie majatkowe jak najbardziej potwierdziłoby odpowiednią ilość funduszy na spanie bez opłat :) w naszym starym autku. Gdyby Kolega sam spróbował takiego wariantu podróżowania, zapewne więcej by się nie dziwił :wink: i zrozumiał, że można podróżować bez nadmiernych kosztów. Zachęcam :idea:, warto. Liczba podróży może wtedy znacznie wzrosnąć, ubędzie natomiast sporo stresu, czy oby wystarczy kasy na wakacje..


Raczej nie odpowiada mi spanie w samochodzie. Wolę jednak apartamenty. Zbyt wygodny jestem. Starość nie radośc. W namiotach to ja się namieszkałem swego czasu i to zimową porą przy dużym mrozie. Piecyk był dla mnie przyjacielem, a w śniegu człowiek się mył. Pozdrawiam
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 20.11.2012 18:15

Cóż, starość nie radość, czeka każdego...
Zapewnie kiedyś też wskoczę w apartamenty i zacznę się głowić, jak tu :roll: zebrać kasę na wakacje.
Teraz spanie głównie za darmo :) , dzięki temu nie trzeba oszczędzać :wink: na winku i morskich "robalach".
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 20.11.2012 18:36

Kiepura napisał(a): Starożytni Grecy woleli przepychać parę kilometrów statki w rejonie Koryntu niż opływać Mani (podobno wcale nie chodziło o to, że krócej).


Nic dziwnego, że unikali Mani jak tylko mogli, przecież tam sobie wymyślili wejście do Hadesu :wink:, a zapewne nikt z żywych (fakt, wyjątki były :) ) nie chciał szybko się tam znaleźć...

Mógłbyś :idea: napisać coś więcej o tym groźnym spotkaniu z manijską babcią?
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010
Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 20.11.2012 18:47

mariusz-w napisał(a):
dangol napisał(a):Nie chciało nam się :oops: jednak oglądać, jak wieże wyglądają z bliska, natomiast punktu widokowego na całą wioskę już nie mogłam odpuścić.

Obrazek


... bardzo fajne miejsce i ładna fotka ! 8)

pozdrawiam.


Qurcze :!: :D
Chyba istnieje coś takiego jak wielkopolski gust. 8O

Upatrzyłem sobie to zdjęcie, a tu widzę, że nie ja pierwszy.
Podpisuję się więc pod opinią Mariusza.

pzdr :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Upalny wrześniowy Peloponez 2012 - strona 19
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone