Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Serbia, Macedonia i Albania - tropem tureckich toalet

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1727
Dołączył(a): 20.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 07.06.2013 19:46

Dzięki za wspaniałą relację.

Żyleta (ale jako kibic mogę też tutaj być Ultrasem albo Hooliganem) :D :papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.06.2013 21:00

DarCro napisał(a):dosyć nagle, dopada nas

KONIEC

Rzeczywiście, dosyć nagle :?

W tym przypadku relacja mogłaby trwać przez okrągły rok. A kanion Uvac rzeczywiście był godnym jej zakończeniem. Ja bym tylko pewnie trochę dalej podjechał :wink:

Nie ma się co rozpisywać - było super.
Mam tylko nadzieję, że kolejną podobną wyprawę masz już przynajmniej w zarysie opracowaną i zechcesz (znajdziesz czas) się z nami podzielić swoimi wspomnieniami i przemyśleniami.

Wielkie dzięki :idea:

Pozdrawiam
nati69
Globtroter
Posty: 41
Dołączył(a): 12.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) nati69 » 07.06.2013 23:59

Bardzo dziękuję za wspaniałą relację! Stała się ona inspiracją dla moich tegorocznych planów wojażowych...

Mam pytanie praktyczne. Ostatnie miejsce w Albanii, które będziemy zwiedzać to Berat. Stamtąd możemy udać się do naszych kolejnych atrakcji (monastyry Studenica, Sopocani i Davolja Varos) w Serbii przez Czarnogórę (nocując w Shkodrze) lub Macedonię (nocleg w Ohrydzie). Przejazd przez Macedonię łatwiej mi określic czasowo, ale górzysta Czarnogóra i górzyste odcinki Serbii są trudniejsze do oszacowania. Na ile czasu oceniasz tę drogę? Google podaje 400 km do Studenicy (tam probuję załatwić nocleg w monastyrze), ale juz na Korsyce i Gargano porafiłam 100 km jechać 3 godziny:-), a droga widać że miejscami mocno kręta.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 08.06.2013 01:56

Wspaniała relacja też ma koniec :?
Chociaż kanion Uvac był godnym jej zwieńczeniem , to i tak szkoda .

Bardzo dziękuję za możliwość podróżowania z Wami po drogach znanych , ale szczególnie po tych mniej znanych
Było super :D

Będę czekał na Twoją kolejną relację


Pozdrawiam
Piotr
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 08.06.2013 08:36

Gratulacje i kolejnych udanych - i opisanych - wakacji!
K2
Croentuzjasta
Posty: 217
Dołączył(a): 30.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) K2 » 08.06.2013 11:54

Przyłączam się do gratulacji. Świetna, przemyślana wyprawa, a relacja jeszcze lepsza.
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 08.06.2013 15:05

DarCro napisał(a):I tu gdzieś powstało ostatnie zdjęcie z quizu na pierwszej stronie...

Obrazek


Mieliśmy przyjemność być w tych okolicach 3 tygodnie temu. :D

Obrazek

Dzięki za relację. :)
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 09.06.2013 13:41

PabloX napisał(a):Żyleta (ale jako kibic mogę też tutaj być Ultrasem albo Hooliganem) :D :papa:


Wszystkie te określenia brzmią równie strasznie. :) 8O

kulka53 napisał(a): A kanion Uvac rzeczywiście był godnym jej zakończeniem. Ja bym tylko pewnie trochę dalej podjechał :wink


Dobra, dobra...
Czekam niecierpliwie na zdjęcia z Gjipe i Uvac – w Skodzie oczywiście. :wink: :hut:

nati69 napisał(a): Przejazd przez Macedonię łatwiej mi określić czasowo, ale górzysta Czarnogóra i górzyste odcinki Serbii są trudniejsze do oszacowania. Na ile czasu oceniasz tę drogę?.


Hmm… Jakoś słabo pamiętam jak tam było. Droga jest na pewno dobrej jakości, zakręty też nie jakieś straszne, więc jak nie będziecie się zbytnio w widoki wpatrywać, to 50 km/godz. wydaje mi się minimum łatwym do zrobienia.

piotrf napisał(a):Będę czekał na Twoją kolejną relację


To będę musiał coś pisać, abyś na daremno nie czekał. :)

MWN napisał(a):Gratulacje i kolejnych udanych - i opisanych - wakacji!


K2 napisał(a):Przyłączam się do gratulacji. Świetna, przemyślana wyprawa, a relacja jeszcze lepsza.


Dzięki! :papa:

krakuscity napisał(a):Mieliśmy przyjemność być w tych okolicach 3 tygodnie temu.


No właśnie, to miała być , o ile pamiętam, zorganizowana objazdówka - o dziwo po Serbii… Jak było? Coś zaskoczyło lub szczególnie wpadło w oko?
Ostatnio edytowano 09.06.2013 23:23 przez DarCro, łącznie edytowano 1 raz
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 09.06.2013 13:43

Zamiast epilogu, jeszcze trochę refleksji i podsumowań, także wizualnych.

Obrazek

Wydaje mi się, że tendencja mojego aparatu do rosnącej ziarnistości została ostatnio wzbogacona o nieustawianie ostrości.

Obrazek

I jedna ciekawa rzecz, która nie wiem czym wytłumaczyć. Zdjęcia obrabiam na dużym stacjonarnym monitorze i na nim jeszcze jakoś w miarę wyglądają.

Obrazek

A gdy przeglądam je potem na laptopie, wyglądają o wiele gorzej.

Obrazek

Nie wiem, może to kwestia różnych rozdzielczości…

Obrazek

W połączeniu z tym, że moje oczy zaczynają mieć kłopot z dobrym fokusowaniem na monitorze komputera, coraz więcej zdjęć wychodzi mi nieostrych lub przeostrzonych, jeśli próbuję cos korygować post factum.

Obrazek

Jeśli ten aparat kosztował 900 zł 6 lat temu, czy jest szansa, że dziś aparat tej klasy będzie kosztował powiedzmy 700 zł?! Hmm…

Obrazek

Obrazek

Wybierając 3 największe atrakcje tych wakacji, byłyby to wyspa Golem Gram, Queparo i kanion Uvac. Gdzieś na kolejnych dwóch miejscach Rosomacka Klisura i bazar w Korczy. Tu nie chodzi o jakąś wartość obiektywną, ale o klimat, wrażenie chwili, emocje – wszystko to, co ciężko opisać…

Obrazek

Najładniejsza droga: Od Ochrydy do Parku Narodowego Mavrovo, oraz droga Korce-Permet.

Obrazek
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 09.06.2013 13:43

Najfajniejsze muzeum: Lepenski Vir.

Obrazek

Najfajniejsza ruina: Felix Romuliana.

Obrazek

Najładniejsze miasto: Berat lub Gjirokastra.

Obrazek

Największe rozczarowanie: Ochryda.

Obrazek

Zwiedzaliśmy na terenie 5 krajów. Najbardziej bym żałował, gdybym odpuścił Albanię.

Obrazek

Najbardziej klimatyczny monastyr: Manastir Sveti Jovan Bogoslov we wschodniej Serbii.

Obrazek

Były to w sumie dosyć urozmaicone wakacje, bo obejmowały i wielką rzekę i wielkie jeziora, morze, wyspę, prom, zamki, mezolityczne osady, greckie i rzymskie ruiny, kaniony, przełęcze, i długo by wymieniać…
Tak lubię!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na pierwszej stronie relacji powstał spis treści i mapy. Wydaje mi się, że mniej mozolnie jest to robić na bieżąco, niż potem na koniec wszystko wrzucać na raz.

Obrazek
Ostatnio edytowano 09.06.2013 13:50 przez DarCro, łącznie edytowano 1 raz
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 09.06.2013 13:45

Na 24 noclegi poszło 1916 zł (w tym 3 na dziko, 1 w aucie, 9 kwatera/hotel i 11 razy kemping).

Obrazek

Hotele i kwatery to strata pieniędzy. :)

Obrazek

Okazyjny nocleg w hotelach i kwaterach, to ukłon w stronę Mojej Lepszej.

Obrazek

Na benzynę poszło 1385 zł.

Obrazek

Przejechaliśmy ok. 5600 km przy spalaniu około 4,5 litra ON na 100 km.

Obrazek

Koszty zwiedzania zamknęły się w kwocie 745 zł (z czego 360 zł to prom Koman-Fierze i 100 zł Golem Grad, a zatem reszta to jakieś marne 400 zł,

Obrazek

… a trzeba przyznać, że trochę się widziało.)

Obrazek

Gaz do gotowania w butlach, który wzięliśmy to koszt 120 zł.

Obrazek

Na (serbskie) autostrady wydaliśmy 69 zł.

Obrazek

Podsumowując, noclegi, benzyna, autostrady, bilety do atrakcji i gaz wyniosły razem 4235 zł.

Obrazek

Nie dodaję do wydatków jedzenia, bo generalnie jedliśmy to co w domu bez korzystania z barów i restauracji.

Obrazek
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 09.06.2013 13:48

Wyjątkiem były bodaj 4 obiady w knajpach, i to całkowicie opcjonalny koszt.

Obrazek

4235 zł podzielone przez 25 zwiedzania daje 168 zł na dzień na rodzinę, czyli 42 zł za dzień na osobę.

Obrazek

4235 zł podzielone na 4 osoby daje 1058 zł na wakacje / osobę (25 dni).

Obrazek

Z tych 25 dni, tylko ostatniego nic nie zwiedzaliśmy.

Obrazek

Gdzieś niedawno mówili, że średni wydatek Polaka w tym roku, to ok. 2300 zł przy wakacjach zagranicą i ok.1200 zł w Polsce.

Obrazek

Zapewne mieli na myśli 1- lub 2-tygodniowy urlop i to z jedzeniem. Dużo się za te pieniądze nie zobaczy, ale na szczęście większości wystarczy plaża.

Obrazek

Koszty dodatkowe to naprawa auta za 1200 zł, choć to pseudo koszt, bo i tak naprawa czekała na nas.

Obrazek

Można się tylko zastanowić, ile wziąłby polski mechanik spoza autoryzowanego serwisu Skody.

Obrazek

Inny koszt to przewodniki (3 sztuki) - będzie pewnie około 100 zł.

Obrazek

Od całości pewnie należy też odjąć ok. 300-500 zł, bo to koszta generowane przez prąd, wodę, gaz i benzynę,

Obrazek
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 09.06.2013 13:49

… które wydałoby się tak czy siak, pozostając w domu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Quiz z pierwszej strony wygrał kulka – 3 punkty, a PabloX zajął drugie miejsce z 2 punktami.

Obrazek

Rywalizacja była zatem bardzo wyrównana -

Obrazek

… tak jak mecz Mołdawia – Polska…

Obrazek

Gratuluję zwycięzcom!

Obrazek

I to byłoby naprawde na tyle!

Obrazek
demi-duox
Cromaniak
Posty: 1349
Dołączył(a): 15.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) demi-duox » 09.06.2013 19:49

I tak oto po dziewięciu miesiącach, z małym hakiem, urodziły się ostateczne posumowania, a nieprzeciętna relacja z podróży po Bałkanach dobiegła końca. Gratuluję świetnych ujęć, opisów, historycznych i literackich wtrąceń. Zazdroszczę zdolności percepcji tylu wrażeń (po takich wakacjach trochę czasu zabiera dojście do siebie jak się wróci do domu?)

Nb. z tych wyliczeń mógłby się urodzić tytuł całości - Wakacje za granicą za 10 euro są możliwe :) (albo i mniej licząc po dzisiejszym kursie).

ps. Najlepsze było to, że jak się relacja zaczynała to miałem wrażenie, że jest ona pisana na bieżąco, wprost z podróży :) .
Szymuś
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 178
Dołączył(a): 13.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Szymuś » 09.06.2013 22:10

DarCro napisał(a):I jedna ciekawa rzecz, która nie wiem czym wytłumaczyć. Zdjęcia obrabiam na dużym stacjonarnym monitorze i na nim jeszcze jakoś w miarę wyglądają.

A gdy przeglądam je potem na laptopie, wyglądają o wiele gorzej.

To może kwestia kalibracji obu ekranów http://www.google.com/search?hl=pl&q=kalibracja+ekranu. Jeżeli zrobi się to porządnie to efekty są naprawdę satysfakcjonujące. Dotyczy to telewizorów i monitorów komputerowych w tym laptopów.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Serbia, Macedonia i Albania - tropem tureckich toalet - strona 37
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone