Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pytanie o pogodę, a zwłaszcza burze

Wybieracie się do Chorwacji, ale macie wątpliwości odnośnie pogody? Czy nie będzie za zimno lub za gorąco? Jak inni znieśli chorwacki klimat?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Realista2
Pytanie o pogodę, a zwłaszcza burze

Nieprzeczytany postnapisał(a) Realista2 » 06.07.2003 10:23

Mam pytanie do tych którzy już wrócili z Chorwacji. Czy w trakcie Waszego pobytu spotkaliście się z burzami lub co jeszcze ważniejsze z Borą. Burze trwają zazwyczaj 1-3 godz i najczęściej występują w nocy dlatego łatwo je przeoczyć na lądzie. Bora jest bardzo silnym sztormowym wiatrem wiejącym od lądu w kierunku morza trwa w lecie 2-3 dni.
12 lipca rozpoczynam rejs wokół wysp Zatoki Kwarnerskiej i te informacje są dla mnie bardzo ważne mając na uwadze doświadczenia zeszłego burzowego lata.
Szczególnie interesuje mnie pogoda w okolicach wysp Pag, Rab, Cres ,Krk, w pobliżu Rijeki i Puli. Jeśli zaobserwowaliście coś interesującego będę wdzięczny za informacje.
szon
Odkrywca
Posty: 76
Dołączył(a): 12.05.2002
Pogoda

Nieprzeczytany postnapisał(a) szon » 06.07.2003 12:37

Ja byłem trochę dalej na południu. W dniach 12.06 do 28.06. Okolice Trogiru i Półwysep Peljesac. Przez całe dwa tygodnie, padało raz w nocy (przez 0,5 godziny i bez burzy). Jak wracaliśmy 27 to w okolicach Splitu była taka burza i taka ulewa że prawie nic nie było widać. Ciężko się jechało. Natomiast z tego co się dowiedziałem, to Chorwacji czekali na ten deszcz już długo. Udanych wakacji. Pozdrowienia.
Realista2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Realista2 » 08.07.2003 09:16

Dzięki szon za informację. Może ktoś jeszcze ma jakieś spostrzeżenia?
Tomek
Cromaniak
Posty: 558
Dołączył(a): 04.02.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomek » 08.07.2003 11:48

Realista2 napisał(a): Bora jest bardzo silnym sztormowym wiatrem wiejącym od lądu w kierunku morza trwa w lecie 2-3 dni.

Te 2-3 dni to raczej teoria. Nastawiał bym się na 1 dzień. Niestety nie ma na to żadnej reguły. Dwa razy trafiłem na to zjawisko latem (czerwiec, sierpień). Za pierwszym razem mimo dość porywistych podmuchów wiatru było bardzo ciepło, całkowicie przemoczone koszulki wysychały w ciągu kilku minut.
Za drugim razem w sierpniu udało mi się trafić akurat w trakcie wyjazdu w okolicach Plitvic. Kiedy wyjeżdzaliśmy z Plitvic do Karlovca zaczynało wiać. Kiedy my zwiedzaliśmy Park temperatura w Plitvicach była rzędu 27-30 stopni, w nocy padało, a następnego dnia temperatura spadła do 15-16 stopni (znam to z relacji znajomych).
Realista2 napisał(a):12 lipca rozpoczynam rejs wokół wysp Zatoki Kwarnerskiej i te informacje są dla mnie bardzo ważne mając na uwadze doświadczenia zeszłego burzowego lata.

W zeszłym roku w końcówce września byłem na tygodniowym rejsie w okolicach Zadaru. Miałem wątpliwą przyjemność obserwowania zjawiska trąby wodnej i wpłynięcia w środek burzy. Wszyscy z którymi rozmawialiśmy zgodnie podkreślali 2 rzeczy - tak fatalnej pogody jak w zeszłym roku dawno nie widzieli; latem pogoda jest zdecydowanie bardziej stabilna, czasami wręcz nudna jeśli chodzi o żeglarstwo.
Zmiany pogody, których doświadczyliśmy w zeszłym roku nie były aż tak gwałtowne, aby nie można się było schronić w którymś z licznych portów. Jeśli nawet pogoda jest niepewna zdecydowanie spokojniej jest między wyspami a lądem (nie na otwartym morzu).

Pozdrowienia
Tomek
nina

Nieprzeczytany postnapisał(a) nina » 10.07.2003 22:06

Jeśli chodzi o burze w Chorwacji, to rzeczywiście są gwałtowne, ale nie trwają dłużej niż kilka godzin i zwykle występują w nocy- w lipcu i sierpniu to naprawdę rzadkość. O wiele ciekawszym doświadczeniem dla mnie był Bora. W przeciągu kilku godzin zrobiło się b. zimno, wiał niesamowicie !!!silny wiatr, ale morze, które było ciemnogranatowe nie było bardzo wzburzone. Jak tłumaczyli mi znajomi Chorwaci, takie załamania pogody i Bora występują zwykle pod koniec czerca, a po ich przejściu następuje piękna, słoneczna pogoda. W lipcu i sierpniu prawie cały czas od morza wieje delikatny mistral i jest super. Życzę udanych wakacji.
jaccco
Odkrywca
Posty: 87
Dołączył(a): 06.04.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) jaccco » 11.07.2003 11:07

[Te 2-3 dni to raczej teoria. Nastawiał bym się na 1 dzień. Niestety nie ma na to żadnej reguły. Dwa razy trafiłem na to zjawisko latem (czerwiec, sierpień). Za pierwszym razem mimo dość porywistych podmuchów wiatru było bardzo ciepło, całkowicie przemoczone koszulki wysychały w ciągu kilku minut.

Ja wielokrotnie trafiałem na Borę ale zawsze na lądzie i nigdy nie trwał tylko jednego dnia. Na ogół w lipcu i sierpniu były to trzy dni. Natomiast we wrześniu wieje juz niemal na okrągło, choć nie wiem czy jest to typowy Bora. Tym prawidłowościom wymyka się zeszły rok, który był zupełnie oryginalny - na przemian wiało i lało (burze) a czasem jednoczesnie...
Pozdrawiam

Powrót do Pogoda i klimat



cron
Pytanie o pogodę, a zwłaszcza burze
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone