Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przez Karawankentunnel czy Włochy

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
wlodek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 298
Dołączył(a): 03.04.2005
Przez Karawankentunnel czy Włochy

Nieprzeczytany postnapisał(a) wlodek » 23.01.2014 18:55

Mam pytanie czy ktoś jechał z Villach na Włochy do np. Umag. Moje pytanie wynika stąd ze co roku jest przed tunelem duży korek. Może przez Włochy będzie lepiej. W ubiegłym roku wracałem we wrześniu i tę był ogromny korek
wlodek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 298
Dołączył(a): 03.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wlodek » 23.01.2014 18:57

wlodek napisał(a):Mam pytanie czy ktoś jechał z Villach na Włochy do np. Umag. Moje pytanie wynika stąd ze co roku jest przed tunelem duży korek. Może przez Włochy będzie lepiej. W ubiegłym roku wracałem we wrześniu i też był ogromny korek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.01.2014 20:04

Znam trasę z Villach do Włoch, jest OK, ale tylko nabijasz kilometrów, bez sensu.

O wiele prościej jest wjechać do Włoch w Tarvisio, zaraz potem zjechać z autostrady ,zaraz będzie granica ze Słowenią i przez Kranjską Gorę dobijesz do autostrady na Lublanę

Trzeba słuchać radia austriackiego, są komunikaty o korkach :!: Ostrzegają kierowców
-- stau Karawankentunnel -- to usłyszysz
Dopiero jak masz pewność, że jest korek, to jedź przez Włochy i Kranjską Gorę :!:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 23.01.2014 21:06

Lednice napisał(a):Znam trasę z Villach do Włoch, jest OK, ale tylko nabijasz kilometrów, bez sensu.

Rozumiem, że wlodek chce przejechać z Villach do Umag. Wspólnym punktem startowym dla Waszych propozycji będzie Tarvisio, czyli wlodek pojechałby drogą E55 potem E70 na Triest i Umag trasa 216 km.

Twoja propozycja to:
Lednice napisał(a):O wiele prościej jest wjechać do Włoch w Tarvisio, zaraz potem zjechać z autostrady ,zaraz będzie granica ze Słowenią i przez Kranjską Gorę dobijesz do autostrady na Lublanę

trasa 228 km
Twoja trasa jest nawet dłuższa, chyba, że przez Słowenię zamierzałeś pojechać inaczej.

Interesują mnie te rejony, bo wiążę z nimi przyszłe plany wakacyjne. :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.01.2014 21:34

Punktem wyjścia jest Villach :!: :!: :!:

http://tiny.pl/q5bn5

Jadąc przez tunel Karawanken jest 220 kilometrów do Umag, przez Włochy 240 kilometrów.

Więc jeśli w tunelu Karawanken nie ma korka, to nie ma się nad czym zastanawiać.

Mój błąd :roll: , myślałem, że przez Kranjską Gorę jest mniej kilometrów niż trasą przez Włochy.

Przy trasie przez Włochy trzeba pamiętać o kilku rzeczach: mianowicie jadąc przez Triest trzeba wykupić winietę słoweńską, na mały odcienek od granicy do Koper :!: Poza tym o wiele droższe benzyna we Włoszech i za Tarvisio zaczyna się płatna autostrada.
Kończy się przed Triestem
wlodek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 298
Dołączył(a): 03.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wlodek » 23.01.2014 21:42

Jeżdżę do Chorwacji od 9 lat znam wiele różnych objazdów ale chciałem spróbować do Umagu w tym roku przez Włochy różnica w km to 30 km. Normalnie na Karawankentunnel 1320 km przez Włochy 1420. Dlatego zadałem pytanie bo może ktoś jechał. Na YouTube jest nawet film z przejazdu A23 we Włoszech. Zobaczę latem ale na razie smutno bo to jeszcze 8 m-cy
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 23.01.2014 21:49

Lednice napisał(a):Punktem wyjścia jest Villach :!: :!: :!:
http://tiny.pl/q5bn5

Punktem wyjścia jest Tarvisio :!: :!: :!:
Pisałeś wyżej:
Lednice napisał(a):O wiele prościej jest wjechać do Włoch w Tarvisio, zaraz potem zjechać z autostrady ,zaraz będzie granica ze Słowenią i przez Kranjską Gorę dobijesz do autostrady na Lublanę

Tam się wasze drogi rozdzielają. wlodek jedzie dalej autostradą, Ty odbijasz do przejścia granicznego ze Słowenią.
Lednice napisał(a):Mój błąd :roll: , myślałem, że przez Kranjską Gorę jest mniej kilometrów niż trasą przez Włochy.

Czyli nie ma "nabijania" km. :wink:
Lednice napisał(a):Przy trasie przez Włochy trzeba pamiętać o kilku rzeczach: mianowicie jadąc przez Triest trzeba wykupić winietę słoweńską, na mały odcienek od granicy do Koper :!: Poza tym o wiele droższe benzyna we Włoszech i za Tarvisio zaczyna się płatna autostrada.
Kończy się przed Triestem

I to sa argumenty, żeby przy porównywalnych odległościach wybrać trasę przez SLO. :wink:
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 23.01.2014 23:26

Poblemem z Karavnkentunnel jest konieczność opłaty - 6,50 euro za przejazd.

Można go jednak łatwo objechać - jadąc do Tarvisio (na terenie Włoch autostrada bezpłatna) i zjeżdżając w drogę nr SS54, przez Planicę, Kranjską Gorę do Jesenic - i stamtąd w dół aż do Koper. Trasa dosyć łagodna, a widoki w okolicach Ratece - niezapomniane!

Jest też możliwość skrótu przez Przełęcz Wurzenpass, ale tego nie polecam - można zarżnąć silnik.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.01.2014 23:40

Właśnie o tej trasie przez Kranjską Gorę pisałem :wink:

Można sobie zrobić przerwę i zobaczyć w Kranjskiej Gorze skocznię w Planicy, :D
tam wszyscy wiedzą, kim jest Małysz 8)

Z tym, że oni sobie dobrze te 6.50 skalkulowali.
Jadąc przez Kranjską Gorę więcej się przejedzie kilometrów

A przez Wurzenpass/Korenske Sedlo to raczej droga ciężka :roll: , tak jak napisałeś
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 23.01.2014 23:58

Lednice napisał(a):Można sobie zrobić przerwę i zobaczyć w Kranjskiej Gorze skocznię w Planicy, :D

Jak wygląda zwiedzanie Velikanki (Letalnicy)? Jest płatne? Można wejść na obiekt?
Zresztą, tam chyba jeszcze wszystko under construction :?
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 24.01.2014 00:10

walp napisał(a):
Lednice napisał(a):Można sobie zrobić przerwę i zobaczyć w Kranjskiej Gorze skocznię w Planicy, :D

Jak wygląda zwiedzanie Velikanki (Letalnicy)? Jest płatne? Można wejść na obiekt?


Byłem tam 2 razy: w 2010 i w 2012 roku. Za pierwszym razem weszliśmy na samą górę, aż do szatni. Nie było żadnych barierek ani personelu - chodzisz gdzie chcesz i robisz, co chcesz. Żadnych opłat - ani za parking, ani za wejście. Tak samo było 2 lata później. Widoki z samej góry Velikanki - lepsze niż u nas z Giewontu!

W tej chwili prawdopodobnie w ogóle nie można tam wchodzić, ponieważ trwa przebudowa mamuta (oddane jest już 7 mniejszych skoczni klkadziesiąt metrów wcześniej - na jednej z nich, K-125, odbędzie się w marcu finał Pucharu Świata). Według najnowszych informacji, przebudowa ma zostać zakończona wiosną, a rozmiar nowego mamuta ma umożliwiać skoki na 260 metrów. Czy zmienią się zasady zwiedzania skoczni - trudno w tej chwili powiedzieć.

Aktulane informacje i zdjęcia można śledzić na tej stronie:

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?s=c044cecbfc8ebecb6d97459c8942b059&t=1427888&page=41
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.01.2014 00:24

wlodek napisał(a):Jeżdżę do Chorwacji od 9 lat znam wiele różnych objazdów ale chciałem spróbować do Umagu w tym roku przez Włochy różnica w km to 30 km. Normalnie na Karawankentunnel 1320 km przez Włochy 1420. Dlatego zadałem pytanie bo może ktoś jechał. Na YouTube jest nawet film z przejazdu A23 we Włoszech. Zobaczę latem ale na razie smutno bo to jeszcze 8 m-cy



Każdemu smutno, że jeszcze tyle do lata zostało :roll:

Ta trasa jest fajna jak się jedzie do Tarvisio, stopniowo jest od Udine coraz wyżej i są piękne widoczki, coraz fajniejsze 8)
wlodek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 298
Dołączył(a): 03.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wlodek » 27.01.2014 18:17

Dzięki wszystkim za podpowiedzi :)
bzyq74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1160
Dołączył(a): 21.10.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) bzyq74 » 31.01.2014 16:53

Raul73 napisał(a):Jest też możliwość skrótu przez Przełęcz Wurzenpass, ale tego nie polecam - można zarżnąć silnik.

Granica jest na wysokości 1073 mnpm, a Villach 500mnpm, więc jazdy do góry prawie 600 m, więc róznica w niwelecie tyle co z Bielska na Salmopol :smo: a nie widziałem by tam ktoś zarżnął silnik :P
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 31.01.2014 19:07

bzyq74 napisał(a):
Raul73 napisał(a):Jest też możliwość skrótu przez Przełęcz Wurzenpass, ale tego nie polecam - można zarżnąć silnik.

Granica jest na wysokości 1073 mnpm, a Villach 500mnpm, więc jazdy do góry prawie 600 m, więc róznica w niwelecie tyle co z Bielska na Salmopol :smo: a nie widziałem by tam ktoś zarżnął silnik :P

Sama różnica wzniesień jeszcze niewiele mówi. Trudność podjazdów zależy jeszcze od odległości miedzy punktami przejazdu i od ukształtowania terenu. Podjazdy mogą być na pewnych odcinkach bardzo strome, nawet jeśli różnica wzniesień nie jest porażająca.
Na Dolnym Śląsku jest droga asfaltową z Przesieki na Przełęcz Karkonoską (uznawana za najbardziej stromą szosę w kraju), która na kilku odcinkach ma nachylenie rzędu 20 proc. W okolicach Harrachova, tuż za naszą granicą jest droga, której nachylenie w pewnym miejscu dochodzi do 30-35 proc.
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przez Karawankentunnel czy Włochy
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone