Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Przez Karawankentunnel czy Włochy

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
wlodek
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) wlodek » 23.01.2014 17:55

Mam pytanie czy ktoś jechał z Villach na Włochy do np. Umag. Moje pytanie wynika stąd ze co roku jest przed tunelem duży korek. Może przez Włochy będzie lepiej. W ubiegłym roku wracałem we wrześniu i tę był ogromny korek
wlodek
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) wlodek » 23.01.2014 17:57

wlodek napisał(a):Mam pytanie czy ktoś jechał z Villach na Włochy do np. Umag. Moje pytanie wynika stąd ze co roku jest przed tunelem duży korek. Może przez Włochy będzie lepiej. W ubiegłym roku wracałem we wrześniu i też był ogromny korek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.01.2014 19:04

Znam trasę z Villach do Włoch, jest OK, ale tylko nabijasz kilometrów, bez sensu.

O wiele prościej jest wjechać do Włoch w Tarvisio, zaraz potem zjechać z autostrady ,zaraz będzie granica ze Słowenią i przez Kranjską Gorę dobijesz do autostrady na Lublanę

Trzeba słuchać radia austriackiego, są komunikaty o korkach :!: Ostrzegają kierowców
-- stau Karawankentunnel -- to usłyszysz
Dopiero jak masz pewność, że jest korek, to jedź przez Włochy i Kranjską Gorę :!:
walp
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 23.01.2014 20:06

Lednice napisał(a):Znam trasę z Villach do Włoch, jest OK, ale tylko nabijasz kilometrów, bez sensu.

Rozumiem, że wlodek chce przejechać z Villach do Umag. Wspólnym punktem startowym dla Waszych propozycji będzie Tarvisio, czyli wlodek pojechałby drogą E55 potem E70 na Triest i Umag trasa 216 km.

Twoja propozycja to:
Lednice napisał(a):O wiele prościej jest wjechać do Włoch w Tarvisio, zaraz potem zjechać z autostrady ,zaraz będzie granica ze Słowenią i przez Kranjską Gorę dobijesz do autostrady na Lublanę

trasa 228 km
Twoja trasa jest nawet dłuższa, chyba, że przez Słowenię zamierzałeś pojechać inaczej.

Interesują mnie te rejony, bo wiążę z nimi przyszłe plany wakacyjne. :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.01.2014 20:34

Punktem wyjścia jest Villach :!: :!: :!:

http://tiny.pl/q5bn5

Jadąc przez tunel Karawanken jest 220 kilometrów do Umag, przez Włochy 240 kilometrów.

Więc jeśli w tunelu Karawanken nie ma korka, to nie ma się nad czym zastanawiać.

Mój błąd :roll: , myślałem, że przez Kranjską Gorę jest mniej kilometrów niż trasą przez Włochy.

Przy trasie przez Włochy trzeba pamiętać o kilku rzeczach: mianowicie jadąc przez Triest trzeba wykupić winietę słoweńską, na mały odcienek od granicy do Koper :!: Poza tym o wiele droższe benzyna we Włoszech i za Tarvisio zaczyna się płatna autostrada.
Kończy się przed Triestem
wlodek
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) wlodek » 23.01.2014 20:42

Jeżdżę do Chorwacji od 9 lat znam wiele różnych objazdów ale chciałem spróbować do Umagu w tym roku przez Włochy różnica w km to 30 km. Normalnie na Karawankentunnel 1320 km przez Włochy 1420. Dlatego zadałem pytanie bo może ktoś jechał. Na YouTube jest nawet film z przejazdu A23 we Włoszech. Zobaczę latem ale na razie smutno bo to jeszcze 8 m-cy
walp
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 23.01.2014 20:49

Lednice napisał(a):Punktem wyjścia jest Villach :!: :!: :!:
http://tiny.pl/q5bn5

Punktem wyjścia jest Tarvisio :!: :!: :!:
Pisałeś wyżej:
Lednice napisał(a):O wiele prościej jest wjechać do Włoch w Tarvisio, zaraz potem zjechać z autostrady ,zaraz będzie granica ze Słowenią i przez Kranjską Gorę dobijesz do autostrady na Lublanę

Tam się wasze drogi rozdzielają. wlodek jedzie dalej autostradą, Ty odbijasz do przejścia granicznego ze Słowenią.
Lednice napisał(a):Mój błąd :roll: , myślałem, że przez Kranjską Gorę jest mniej kilometrów niż trasą przez Włochy.

Czyli nie ma "nabijania" km. :wink:
Lednice napisał(a):Przy trasie przez Włochy trzeba pamiętać o kilku rzeczach: mianowicie jadąc przez Triest trzeba wykupić winietę słoweńską, na mały odcienek od granicy do Koper :!: Poza tym o wiele droższe benzyna we Włoszech i za Tarvisio zaczyna się płatna autostrada.
Kończy się przed Triestem

I to sa argumenty, żeby przy porównywalnych odległościach wybrać trasę przez SLO. :wink:
Raul73
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 23.01.2014 22:26

Poblemem z Karavnkentunnel jest konieczność opłaty - 6,50 euro za przejazd.

Można go jednak łatwo objechać - jadąc do Tarvisio (na terenie Włoch autostrada bezpłatna) i zjeżdżając w drogę nr SS54, przez Planicę, Kranjską Gorę do Jesenic - i stamtąd w dół aż do Koper. Trasa dosyć łagodna, a widoki w okolicach Ratece - niezapomniane!

Jest też możliwość skrótu przez Przełęcz Wurzenpass, ale tego nie polecam - można zarżnąć silnik.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.01.2014 22:40

Właśnie o tej trasie przez Kranjską Gorę pisałem :wink:

Można sobie zrobić przerwę i zobaczyć w Kranjskiej Gorze skocznię w Planicy, :D
tam wszyscy wiedzą, kim jest Małysz 8)

Z tym, że oni sobie dobrze te 6.50 skalkulowali.
Jadąc przez Kranjską Gorę więcej się przejedzie kilometrów

A przez Wurzenpass/Korenske Sedlo to raczej droga ciężka :roll: , tak jak napisałeś
walp
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 23.01.2014 22:58

Lednice napisał(a):Można sobie zrobić przerwę i zobaczyć w Kranjskiej Gorze skocznię w Planicy, :D

Jak wygląda zwiedzanie Velikanki (Letalnicy)? Jest płatne? Można wejść na obiekt?
Zresztą, tam chyba jeszcze wszystko under construction :?
Raul73
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 23.01.2014 23:10

walp napisał(a):
Lednice napisał(a):Można sobie zrobić przerwę i zobaczyć w Kranjskiej Gorze skocznię w Planicy, :D

Jak wygląda zwiedzanie Velikanki (Letalnicy)? Jest płatne? Można wejść na obiekt?

Byłem tam 2 razy: w 2010 i w 2012 roku. Za pierwszym razem weszliśmy na samą górę, aż do szatni. Nie było żadnych barierek ani personelu - chodzisz gdzie chcesz i robisz, co chcesz. Żadnych opłat - ani za parking, ani za wejście. Tak samo było 2 lata później. Widoki z samej góry Velikanki - lepsze niż u nas z Giewontu!

W tej chwili prawdopodobnie w ogóle nie można tam wchodzić, ponieważ trwa przebudowa mamuta (oddane jest już 7 mniejszych skoczni klkadziesiąt metrów wcześniej - na jednej z nich, K-125, odbędzie się w marcu finał Pucharu Świata). Według najnowszych informacji, przebudowa ma zostać zakończona wiosną, a rozmiar nowego mamuta ma umożliwiać skoki na 260 metrów. Czy zmienią się zasady zwiedzania skoczni - trudno w tej chwili powiedzieć.

Aktulane informacje i zdjęcia można śledzić na tej stronie:

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?s=c044cecbfc8ebecb6d97459c8942b059&t=1427888&page=41
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.01.2014 23:24

wlodek napisał(a):Jeżdżę do Chorwacji od 9 lat znam wiele różnych objazdów ale chciałem spróbować do Umagu w tym roku przez Włochy różnica w km to 30 km. Normalnie na Karawankentunnel 1320 km przez Włochy 1420. Dlatego zadałem pytanie bo może ktoś jechał. Na YouTube jest nawet film z przejazdu A23 we Włoszech. Zobaczę latem ale na razie smutno bo to jeszcze 8 m-cy

Każdemu smutno, że jeszcze tyle do lata zostało :roll:

Ta trasa jest fajna jak się jedzie do Tarvisio, stopniowo jest od Udine coraz wyżej i są piękne widoczki, coraz fajniejsze 8)
wlodek
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) wlodek » 27.01.2014 17:17

Dzięki wszystkim za podpowiedzi :)
bzyq74
Mistrz Świata 2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) bzyq74 » 31.01.2014 15:53

Raul73 napisał(a):Jest też możliwość skrótu przez Przełęcz Wurzenpass, ale tego nie polecam - można zarżnąć silnik.

Granica jest na wysokości 1073 mnpm, a Villach 500mnpm, więc jazdy do góry prawie 600 m, więc róznica w niwelecie tyle co z Bielska na Salmopol :smo: a nie widziałem by tam ktoś zarżnął silnik :P
walp
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 31.01.2014 18:07

bzyq74 napisał(a):
Raul73 napisał(a):Jest też możliwość skrótu przez Przełęcz Wurzenpass, ale tego nie polecam - można zarżnąć silnik.

Granica jest na wysokości 1073 mnpm, a Villach 500mnpm, więc jazdy do góry prawie 600 m, więc róznica w niwelecie tyle co z Bielska na Salmopol :smo: a nie widziałem by tam ktoś zarżnął silnik :P

Sama różnica wzniesień jeszcze niewiele mówi. Trudność podjazdów zależy jeszcze od odległości miedzy punktami przejazdu i od ukształtowania terenu. Podjazdy mogą być na pewnych odcinkach bardzo strome, nawet jeśli różnica wzniesień nie jest porażająca.
Na Dolnym Śląsku jest droga asfaltową z Przesieki na Przełęcz Karkonoską (uznawana za najbardziej stromą szosę w kraju), która na kilku odcinkach ma nachylenie rzędu 20 proc. W okolicach Harrachova, tuż za naszą granicą jest droga, której nachylenie w pewnym miejscu dochodzi do 30-35 proc.
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019