Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przed wyjazdem - buty wodne, wynajem łodzi, klimat

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
PawelQba
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 05.06.2019
Przed wyjazdem - buty wodne, wynajem łodzi, klimat

Nieprzeczytany postnapisał(a) PawelQba » 05.06.2019 10:47

Hej :hut:

Na wstępie iż jest to mój pierwszy post zaznaczę, iż śledzę forum od dłuższego czasu, b. dużo szukałem, szpergałem i czytałem - wiem że są wątki o tych tematach i je przeczytałem.. Ale potrzebowałbym w miarę aktualniejszych i precyzyjnych informacji/porad.. :wink:

W CRO byłem pierwszy raz w ubiegłym roku (maj/czerwiec ~10 dni) na doczepkę, pojechaliśmy w 10 osób, raczej bez przygotowania, czytania ani nic.. Wszyscy zieloni. Mało komfortowo na 2 samochody z osiedleniem się w uroczej wioseczce (Jadrija) pod Vodicami. Na bieżąco szukaliśmy sobie atrakcji i traciliśmy czas na namysły co i jak robić, co przy większej ilości młodych niezależnych osób bywa problematyczne...
Ale było fantastycznie i wystarczyło by bezgranicznie zakochać się w tym kraju.

W tym roku jadę drugi raz (czerwiec/lipiec ~10dni), 8 osób (nowa ekipa - tylko ja już byłem) - więc robię trochę za mentora i staram się by wyjazd ten był o przynajmniej 2 nieba lepszy od poprzedniego na który mnie zabrano.. Tym razem z przygotowaniem - mam dokładnie opracowane trasy, objazdy autostrad (Słowenia, Węgry), zaznaczone na mapie piaszczyste plaże, plaże z błękitnymi flagami, najważniejsze atrakcje, obiekty unesco, raftingi, zipliny, fortece, miejsca do zabawy/kluby, beachbary, trasy promowe, parki narodowe, punkty widokowe, polecane restauracje, sklepy gdzie robić zakupy gdzie tanio tankować, parkingi, banki i jeszcze wiele więcej.. Zamiast 2 samochodów jeden bus (raźniej, taniej, wygodniej, 2x mniej kierowców), a zamiast spędzenia czasu w jednym domku rozłożyłem wyjazd na dwa (tydzień góry Omis, reszta dni nad morzem Pakostane). Zaplanowane wycieczki (tzn. możliwości wycieczkowe) na zwiedzenie Dalmacji i nie tylko (Dubrvnik, Makarska, BaskaV, Trogir, Split, Zadar, Hvar, Szybenik, Pag.. oczywiście parki krk, plitvice...). Na wszystko wyliczone koszty.. Zrobione listy co należy posiadać, co warto mieć.. Najważniejsze informacje, pogoda jakiej się spodziewać, na co uważać (jeżowce, podróżowanie w sobote), co warto przygotować (Revolut).. I nie tylko!
( Tak, zarwałem kilkanaście nocy na to :lol: ) - jeżeli ktoś chciałby taką mapkę z punktami (google my maps), którą można sobie potem wyświetlać w aplikacji mapy google to proszę pisać 8)

Brzmi dobrze prawda ? Tak przynajmniej czuję.. ale.. Ale do pełni siły potrzebuję jeszcze waszej porady co do 3 rzeczy..

Po primo - Buty wodne :oops:

W tamtym roku było różnie, jedni kupili w PL inni w CRO, takie podstawowe.. Wynik ? marny.
Czy to PL czy CRO.. Rozklejająca się podeszwa... Wypadająca wkładka.. Jeżowiec który przebił podeszwę.. Obcierające czy nieoddychające.. Czy na rzep który po paru dniach nie nadaję się do niczego.. Przez to człowiek niepotrzebnie traci nerwy i nabawia się odcisków czy skaleczeń.. A i jeszcze chodzić potem na boso po bazarach.. :P

Tak więc odwieczne pytanie - jakie kupić buty wodne :oczko_usmiech:

• Jaki rozmiar - jeśli mam w normalnym bucie np. 29cm to czy but wodny powinien być też na 29, czy bardziej na 28,5 ?
• Materiały:
- Podeszwa rozumiem twarda ? czy może są jakieś "miększe" ale takie przez które jeżowiec nie zdoła mnie połaskotać po stopie
- Co powiecie mi o podeszwie neoprenowej ?
- Nad podeszwą - rozumiem żeby unikać gumowych nieoddychających, jakie więc by wypuszczały wodę ale żeby mi tam też nie leciał piach z kamieniami..

Podsumowując.. Szukam butów na dłużej, nie muszą trzymać 5 sezonów, wystarczy na wyjazd i na dokończenie lata w kraju (zawsze fajna sprawa mieć na kajaki czy coś, a jak wytrzymają dłużej to tym lepiej).. W których nie rozklei się podeszwa, których podeszwy nie przebije jeżowiec, z których podczas chodu nie będzie wyślizgiwała się wkładka z pod nogi, które będą na gumkę a nie na rzep.. będą miały jakąś przyczepność coby głowy nie rozbić na wejściu do wody.. Takie których nie rozwali od razu zasolenie morza (rozumiem że wszystkie należy przepłukiwać). Będą przepuszczać wodę (żeby się nie obciążały) i nie będą wpuszczać kamyczków. Dodatkowo plusowane byłoby możliwe pójście w nich na restauracje (tak wiem, że w każdych można, ale chyba rozumiecie o co chodzi..).

Przeszukując post butów wodnych zauważyłem polecanie "Reebok Loknesock". Gdzieś przewinęły mi się "ADIDAS Kurobe", "ADIDAS TERREX JAWPAW". Ktoś coś o tych parkach w odniesieniu do moich obaw? :roll:
Może jakieś inne? np. allegro poleca BRUGI - warto wgl patrzeć na takie podrzędne firmy? (jestem uprzedzony do noname'ów, ale na wodnych butach nie znam się nic która marka przoduje).

Temat ten mimo że to błahostka nie daje mi spać spokojnie - proszę pomóżcie mi się wyspać przed wyjazdem :P


Druga sprawa, mamy jedną osobę tylko i wyłącznie z patentem sternika motorowodnego. Bez tam radiowych rzeczy itp.
Czy w takim przypadku znajdziemy coś dla 8 osób żeby sobie popływać po przybrzeżnych miejscówkach ? Bo rozumiem że na np. Hvar sobie nie popłyniemy (niezależnie z jakiego miejsca). W tematach łodzi pisano że jest przymykane na to oko przez policje.. Jak to jest w praktyce.. Jakich kosztów można byłoby się spodziewać o ile dostalibyśmy gdzieś coś - i co to byłoby te coś ? czy pociągnęłoby 8 osób, czy lepszą opcją byłoby ogarnięcie łajby z "kierowcą" - jak to wtedy wygląda jak chcemy pół dnia sobie posiedzieć na dzikiej plaży.. Będzie siedział i się na nas patrzył czy co ? :D

Rozeznaje się w tym temacie ponieważ bardzo chciałbym odwiedzić wyspę Vis i tam poplażować :)


Ostatnia rzecz, która mocno dała mi w kość ostatniego roku to klimat.. Upał.. Skwar.. Z wyjściem z pod cienia jakby mi ktoś dodał 40 lat... Jakieś sposoby na przygotowanie się do takiej pogody ? jakieś witaminy czy coś.. nie znam się też :roll:


Z góry dzięki za pomoc ! :papa:
p.s. jeżeli macie coś na myśli ważnego co powinienem mieć ogarnięte a mogę nie mieć to wytykajcie mi śmiało :wink:
Ostatnio edytowano 05.06.2019 13:30 przez PawelQba, łącznie edytowano 2 razy
Vella
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 59
Dołączył(a): 08.08.2016
Re: Przed wyjazdem - buty wodne, wynajem łódzi, klimat

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vella » 05.06.2019 11:30

PawelQba napisał(a):Po primo - Buty wodne :oops:

W tamtym roku było różnie, jedni kupili w PL inni w CRO, takie podstawowe.. Wynik ? marny.
Czy to PL czy CRO.. Rozklejająca się podeszwa... Wypadająca wkładka.. Jeżowiec który przebił podeszwę.. Obcierające czy nieoddychające.. Czy na rzep który po paru dniach nie nadaję się do niczego.. Przez to człowiek niepotrzebnie traci nerwy i nabawia się odcisków czy skaleczeń.. A i jeszcze chodzić potem na boso po bazarach.. :P

Tak więc odwieczne pytanie - jakie kupić buty wodne :oczko_usmiech:

Najlepsze jakie miałam: chyba najtańsze (Subea) z Decathlonu. Wsuwki, żadne rzepy. Cena nie odbiega od tych marketowych, a jakość nieporównywalna.
W tym roku zabieram sobie zeszłoroczne (choć nawet nie pamiętam czy kupiłam je rok temu czy dwa lata), są wciąż idealne. Nowe dostanie tylko córka, bo stopa jej urosła.
Załączniki:
buty.jpg
możesz wybrać inny kolor :D
PawelQba
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 05.06.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) PawelQba » 05.06.2019 11:46

Hej Vella, dzięki za odpowiedź i propozycję :wink:

A czy podpowiesz mi jak to jest z rozmiarami u Cb i córki ? Taka sama długość wkładki jak w codziennych butach czy może jednak te 0,5cm mniej bo stopa goła to trochę inaczej.. Chyba że producenci sami już to uwzględniają ? :?:
arturescu
zbanowany
Posty: 444
Dołączył(a): 22.11.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) arturescu » 05.06.2019 11:55

Buty z hipermarketu za 30 zł, obsluzyly już 3 wyjazdy.

Plan wyjazdu w stylu neofickim. Zarzniecie się chcąc obskoczyc wszystkie te miejsca w 10 dni. Brak luzu beztroskiego lenistwa. Tym bardziej że ekipa młoda. Lepiej założyć więcej spontanu i improwizacji na miejscu. I najważniejsze, nie przyklejcie się do siebie, jeśli część ekipy będzie miała ochotę na coś innego w danym dniu, to niech to robią. Najlepszy sposób na spapranie wakacji to nadgorliwy kaowiec i kierownik wycieczki planem co do minuty i milimetra.
Pivko
Croentuzjasta
Posty: 159
Dołączył(a): 03.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pivko » 05.06.2019 12:18

Poproszę mapkę. Plan nie do zrealizowania w 10 dni. Właściwie z samochodu nie wysiadalibyscie. To co planujesz to na 3 wyjazdy warto rozłożyć.
PawelQba
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 05.06.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) PawelQba » 05.06.2019 12:32

arturescu napisał(a):Buty z hipermarketu za 30 zł, obsluzyly już 3 wyjazdy.


Okej fajnie, ale hipermarketów jest mnóstwo a w nich najróżniejszych butów, jedne będą dobre za 30zł z jednego sklepu a inne wytrzymają pół dnia z drugiego. Twoja odpowiedź jest bez sensu, w żaden sposób nie jest pomocna. :|

arturescu napisał(a):Plan wyjazdu w stylu neofickim. Zarzniecie się chcąc obskoczyc wszystkie te miejsca w 10 dni. Brak luzu beztroskiego lenistwa. Tym bardziej że ekipa młoda. Lepiej założyć więcej spontanu i improwizacji na miejscu. I najważniejsze, nie przyklejcie się do siebie, jeśli część ekipy będzie miała ochotę na coś innego w danym dniu, to niech to robią. Najlepszy sposób na spapranie wakacji to nadgorliwy kaowiec i kierownik wycieczki planem co do minuty i milimetra.


Oczywiście, że się z tym zgodzę. Nie ma czasowego planu ani nawet dniowego - są po prostu na celu wytyczone główne punkty które wypada zwiedzić, pozostanie jedynie wybierać kiedy gdzie - idealnie na pierwszy domek który jest w górach (Smolonje) a do dyspozycji jest 1 bus więc jednak lekko sklejeni będziemy ale w końcu jedziemy tam razem, uciekać od siebie bedziemy nad morzem w Pakostane gdzie będzie pełne leniuchowanie. :papa:

Pivko napisał(a):Poproszę mapkę.

Wysyłam priv.

#edit
Nie mogę wysyłać priv a jak daje linka to grożą mi usunięciem :(
+ do domeny google:
/maps/d/viewer?hl=pl&mid=1A4GEdwBKMAwn9Ak2Psv1eLhkp8eNn5gp&ll=45.20235331494385%2C18.870843137989027&z=7

##
Na doświadczeniach z ostatniego wyjazdu nie widzę raczej problemu aby zobaczyć obejść - nie żeby dokładnie penetrować każdy zakątek każdego miejsca..

Plitvice zrobimy po drodze. Pozostają wycieczki z 1szego domku:
• dubrovnik
• baska, makarska
• trogir, split
• krka (park), szybenik

A z drugiego
• pag, zadar

Czyli mniej więcej 5 ~całych dni podróżniczych - tyle że nie będziemy jeździć po tych miejscach samochodami, żeby spędzić w nich całe dnie, tylko do nich dojedziemy :oczko_usmiech:
Ostatnio edytowano 05.06.2019 12:43 przez PawelQba, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.06.2019 12:41

PawelQba napisał(a):Plitvice zrobimy po drodze. Pozostają wycieczki z 1szego domku:
• dubrovnik
• baska, makarska
• trogir, split
• krka (park), szybenik

A z drugiego
• pag, zadar

Czyli mniej więcej 5 ~całych dni podróżniczych - tyle że nie będziemy jeździć po tych miejscach samochodami, żeby spędzić w nich całe dnie, tylko do nich dojedziemy :oczko_usmiech:



Czasami warto mniej, a dokładniej. W 5 dni ten plan jest chyba tylko po to, żeby podjechać zrobić zdjęcie , wrzucić na " INSTA " i pojechać do kolejnego celu. Ja w tym roku wybieram się po raz 3 do Chorwacji i za każdym razem wybieramy inny region " do zwiedzania ", a życie na miejscu weryfikuje, że i tak za dużo zaplanowaliśmy. Wzięliście pod uwagę w tym planie przerwy? Na obiad chociażby ? Na kolejki do zabytków ? toż to lipiec ma być...
histe
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 202
Dołączył(a): 22.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) histe » 05.06.2019 12:46

Buty polecam jak już było napisane z decatlona, za każdym razem jestem z nich zadowolony, niemniej żadne buty do wody nie chronią w 100% przed kolcami jeżowca
Jak już pisali przedmówcy plan jest za ambitny, za dużo miejsc , za dużo jazdy, zwłaszcza w pełni sezonu np Smolonje- Dubrownik -Smolonje to co najmniej 6 h w aucie + zwiedzanie Dubrownika i masz cały dzień z głowy
Dobrze radzą Ci osoby, które były tam nie jeden raz, posłuchaj....
Na wysokie temperatury środek jest tylko 1 nazywa się siesta i nie bez przyczyny znany jest we wszystkich krajach basenu Morza Śródziemnego. Po prostu w największej spiekocie leży się plackiem w cieniu domu, na plaży, a nie zwiedza, czy jeździ samochodem
PawelQba
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 05.06.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) PawelQba » 05.06.2019 13:13

@Bączek i @histe
Dzięki za rady, wezmę pod uwagę i do serca :D Tego lipca faktycznie trochę się obawiam..
W praniu pewnie i tak wyjdzie tak że z czegoś będzie się rezygnowało bo za dużo tak jak właśnie mówicie.
No ale to że tyle tych punktów jest nie oznacza przecież, że sa wszelką cenę musimy je wszystkie ogarnąć :wink:
Nie róbcie ze mnie takiego tyrana hehe :P

A co do siesty - co jak dla kogoś to zbyt mało ? :P Jakieś dodatkowe rady po za piciem mnóstwa wody i wykorzystywaniem każdego skrawka cienia ? :wink:

#
A jak z tymi rozmiarami w końcu ? Anybody ? Rozmiar wkładki taki sam jak normal but, czy 0,5centa mniej ?
arturescu
zbanowany
Posty: 444
Dołączył(a): 22.11.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) arturescu » 05.06.2019 13:29

PawelQba napisał(a):A jak z tymi rozmiarami w końcu ? Anybody ? Rozmiar wkładki taki sam jak normal but, czy 0,5centa mniej ?


Just visit store and fit your comfortable size.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.06.2019 13:30

PawelQba napisał(a):@Bączek i @histe
Dzięki za rady, wezmę pod uwagę i do serca :D Tego lipca faktycznie trochę się obawiam..
W praniu pewnie i tak wyjdzie tak że z czegoś będzie się rezygnowało bo za dużo tak jak właśnie mówicie.
No ale to że tyle tych punktów jest nie oznacza przecież, że sa wszelką cenę musimy je wszystkie ogarnąć :wink:
Nie róbcie ze mnie takiego tyrana hehe :P

A co do siesty - co jak dla kogoś to zbyt mało ? :P Jakieś dodatkowe rady po za piciem mnóstwa wody i wykorzystywaniem każdego skrawka cienia ? :wink:

#
A jak z tymi rozmiarami w końcu ? Anybody ? Rozmiar wkładki taki sam jak normal but, czy 0,5centa mniej ?


Wizyta u kardiologa może być pomocna :P
Co do butów ja kupiłem w lidlu , służą mi do tej pory, rozmiar taki jak zawsze ( generalnie przymierzam co kupuję ).
PawelQba
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 05.06.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) PawelQba » 05.06.2019 13:38

arturescu napisał(a):Just visit store and fit your comfortable size.


W naszej biednej wiosce zwanej Olsztynem nie ma decathlonu.. Największy tzw. market czyli Galeria Warmińska posiada aż 1 sklep w którym były tylko jakieś szmatławce. :/

Dlatego dopytuje tak o rozmiar, bo zakup planuje przez internety i nie przymierzę a czasu na błędy już nie ma :oops:
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4913
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 05.06.2019 15:27

No to o butach - z własnego doświadczenia:
Tylko będąc pierwszy raz w Chorwacji bawiłem się w "buty wodne".
Szlag mnie trafiał gdy miałem je zakładać/ściągać w mokrym stanie.
Dlatego "postawiłem" na sandały. Zwykłe "plastikowe" sandały na rzepy. Wydałem 4 lata temu całe 10 € z jednosezonowym nastawieniem.
Idzie im już piąty sezon i mają się dobrze.
Po wyjściu z wody mogę w nich normalnie chodzić po kamieniach czy po innych ulicach.
Po 5 minutach są suche - bez potrzeby ściągania.
W wodzie (po dnie) nie chodzę "szpotawo", więc nie atakuję jeżowców gołymi kostkami, poza tym staram się patrzeć co depczę.
I nie ma porównania co do "przenikania ostrych krawędzi" przez podeszwę.
sandaly_do_plywania.jpg

Zaprezentowane przez Vellę buciki też mam.
Ale zakładam od wielkiego święta - gdy dochodzę do wniosku, że sytuacja wymaga użycia płetw, czyli jakieś dalsze snurkowanie.
Bo normalnie to mi się w wodzie nie śpieszy - poruszam się z prędkością i gracją drzemiącego hipopotama.

Dlatego: jeśli masz tanie ale wytrzymałe sandałki - nie wyrzucaj pieniędzy na "wodne buty".
Chyba, że zabierasz płetwy.


Edit: 16:00
Klimat
Woda, woda, woda.
Stosowana doustnie - najlepiej mieralna z wyciśniętą cytryną, ale bez cukru
oraz czysta woda stosowana "nakoszulkowo i nagłownie".
Mam gdzieś, że wyglądam "mokro" - dla mnie jest ważne, że się nie przewrócę.
Barbarala
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 30.04.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) Barbarala » 07.06.2019 10:12

Buty nativy. Do wody,nie do wody,super wygodne. Rozmiarowkę mają nieco zaniżoną.
PawelQba
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 05.06.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) PawelQba » 08.06.2019 12:09

@boboo dziękuje za dobre info :wink:

#
A czy ktoś coś powie na drugi temat czyli łódki.. 8 osób na wyspę Vis.. jak najlepiej byłoby można to zorganizować :?:
Ktoś z was był ?
Ostatnio edytowano 08.06.2019 16:35 przez PawelQba, łącznie edytowano 1 raz
Następna strona

Powrót do Chorwackie ABC

cron
Przed wyjazdem - buty wodne, wynajem łodzi, klimat
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone