Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Portugalskie Algarve i hiszpanska Sewilla

Słowenia, Czarnogóra, Albania, a nawet Grecja, Włochy, Hiszpania, a może Floryda, albo ... Słowacja?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 20.07.2016 17:23

Portugalia to byl spontaniczny pomysl, tansze ceny lotow i apartamentu bo wyjazd przed glownym sezonem, a czerwcowe slonce juz mocno grzeje. Piekne piaszczyste plaze, swietne jedzenie, mili ludzie, architektura i cudowne krajobrazy zapadaja na dlugo w pamieci.
Ale dla mnie Portugalia to magia kolorw. Biale sciany domow kontrastuja z blekitnym niebem, pomaranczowe i czerwone skaly z lazurem morza, zlocisty piasek, pastelowe elewacje nadmorskich willi i intenstywnie kolorowe bramy i okiennice, do tego wszechobecne azulejos. A wszystko pasuje do siebie idealnie! Portugalia to kolor.

Bedziemy w Faro z piekna starowka, w Lagos z pieknymi plazami, z lokalnym przewodnikiem odwiedzimy malo turystyczne zakatki zachodniego Algarve, bedziemy w wiosce, ktora wrocila do zycia a na zachod slonca pojedziemy na koniec Europy.
Bedziemy tez w pieknej Sewilli.

Zapraszam:

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Ostatnio edytowano 20.07.2016 22:25 przez altezza, łącznie edytowano 4 razy
zibi.s
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) zibi.s » 20.07.2016 17:55

Super zajawka. Jestem za 8)
pzdr.
FUX
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 20.07.2016 19:58

Tam nas nie było.
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 20.07.2016 21:42

Przylatujemy Ryanairem do Faro. Lotnisko calkiem fajne, przestronne i mimo kilku innych samolotow ladujacych w tym samym czasie nie ma tloku. Spod lotniska do centrum miasta mozna sie dostac taksowka albo autobusem miejskim, ktory kursuje co 20 min. Bilet kosztowal €1.70 (w 2014). W dniu powrotu wzielismy taksowke spod dworca na lotnisko i zaplacilismy €10 euro, wiec przy 4 osobach taksowka wyjdzie tylko ciut drozej niz autobus.
Jedziemy do starej czesci Faro bo musimy sie dostac na dworzec kolejowy skad mamy pociag do Lagos. Przejezdzamy przez nowa czesc miasta,ktore z okien autobusu wyglada czysto, schludnie i ogolnie robi dobre wrazenie. Autobus pod stacje jedzie ok 15 minut. Mily kierowca powiedzial gdzie mamy wysiasc :) Stacyjka mala ale ladna i ma przechowalnie bagazu w rozmiarze super mini ale nasze 3 podreczne walizeczki mieszcza sie bez problemu. Bilety z Faro do Lagos kosztowaly ok €20 za nasza trojke, w tym jeden ulgowy. Mamy 2 godziny do odjazdu wiec idziemy na pobliska starowke.

Jesli w najblizszych okolicach dworca kamieniczki sa w nienajlepszym stanie i wymagaja remontu to starowka wyglada juz bardzo dobrze.
Starowka Faro zwana Cidade Velha jest otoczona sredniowiecznymi murami i prowadzi do niej wzniesiona na poczatku XIX wieku brama Arco de Vila, ktora wyglada jak fasada kosciola i zwienczona jest krzyzem. Co ciekawe ale nie niezwykle to, ze na szczycie bramy gniazda pobudowaly sobie bocianie rodziny. Zreszta bociany w Algarve zobaczymy na kazdym niemal slupie elektrycznym : )
Tu w centrum miasta

Obrazek
Obrazek

A tu na bramie Arco da Vila
Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano 20.07.2016 22:03 przez altezza, łącznie edytowano 1 raz
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 20.07.2016 22:01

Za brama czekaja na nas waskie, ciche uliczki i bielone budynki. Wszystko na tle blekitnego nieba. Zwiedzamy Faro w srodku dnia a mimo to nie ma tloku jak to zwykle w turystycznych miejscach bywa. Bylo wrecz zaskakujaco pusto. Waskimi uliczkami dochodzimy do centralnego punktu miasta i najcenniejszego zabytku Faro - XIII wiecznej katedry - Se Catedral de Faro, ktora kiedys byla mecztem, co znajac historie Algarve nie dziwi. Na schodach katedry drugie sniadanie zajada para globtroterow :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek ObrazekObrazek
Obrazek

Katedre ponoc mozna zwiedzac ale gdy my tam bylismy byla zamknieta na glucho i nie moglismy zajrzec do srodka, szkoda.
Obrazek
marze_na
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 21.07.2016 06:17

Pięknie :!:
Kierunek bardzo mnie interesuje, nawet poczyniłam już jakieś przymiarki. Masz we mnie wiernego czytelnika :D .
Cieszę się, że podajesz częstotliwość i ceny połączeń.
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 21.07.2016 13:18

Witam zibi.s, FUX i marze_na, milo wiedziec, ze ktos tu zaglada :)

Marze_na - postaram sie przedstawiac jak najwiecej szczegolow i cen

A tu drzewka pomaranczowe, ktore rosna wokol placu przed katedra :)
Obrazek
piekara114
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 21.07.2016 13:25

Ja także zaglądam. Kolory zacne :D
altezza napisał(a):Marze_na - postaram sie przedstawiac jak najwiecej szczegolow i cen

Jestem na TAK. Lubię relację ze szczegółami, które są pomocne przy planowaniu (nawet jak się trochę zdezaktualizują, to jest jakiś punkt wyjścia).
Mikeee
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 21.07.2016 17:08

jak Iberia to jestem. I to jeszcze jaka kolorowa :)

pozdrawiam,
M
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 21.07.2016 22:37

Witam Piekara114 i Mikeee :) Duzo przyjemniej podrozuje sie z grupa fajnych ludzi niz samemu ;)

Zostajemy jeszcze w Faro i w okolicach katedry Se de Faro, ktora mozna zwiedzac od codziennie oprocz niedziel (i dnia, w ktorym bylismy w Faro). Sprawdzilam, ze zwidzanie kosztuje €3 i obejmuje wejscie na dzwonnice, z ktorej rozciaga sie wspanialy widok na stare miasto i ocean - nie sprawdzilam empirycznie ale widzialam na zdjeciach tych, ktorym sie udalo dostac do srodka :)

Ja moglam podziwiac przykatedralny plac z zabiej perspektywy ;)
Obrazek

Przy placu jest palac biskupi (zamkniety dla turystow) a przed nim stoi pomnik biskupa Francisco Gomesa, ktory wslawil sie odbudowa miasta po trzesieniu ziemi z 1755r
tu z profilu:
Obrazek

Tlumow nie ma :)
Obrazek
Obrazek

Turystyczna kolejeczka tez pustawa:
Obrazek

Te owocujace drzewka pomaranczowe wygladaly naprawde smakowicie:
ObrazekObrazek

Na placu jest restauracja, w ktorej naliczylam dwoch gosci :)
Obrazek

Wejscie do kamieniczki obok zachwycilo mnie kolorami.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A w zaulku obok trafilam na taka cudnie klimatyczna brame:
Obrazek

Uliczki starego miasta sa waskie, brukowane i nie ma tam wiele miejsca dla roslin ale sprytna natura i na to znalazla sposob - kwitnace krzewy pna sie w gore a kazda sciane czy murek wykorzystuja jako podporke. Efekty wygladaja pieknie:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
malina1959
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) malina1959 » 22.07.2016 22:59

Na szczęście nie miałam dużych zaległości :wink: teraz już będę na bieżąco :smo:
Super zdjęcia, a brak ludzi....aż nierealny :roll: :)
ArliJ
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) ArliJ » 25.07.2016 09:52

Po tegorocznej Teneryfie moje myśli krążyły w kierunku Portugalii...świetnie że piszesz, z chęcią poczytam a zdjęcia już zachwycają;)
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 29.07.2016 23:39

Witaj ArliJ :)

Konczymy nasz krotki pobyt w Faro. Mijamy ratusz miejski w Faro:Obrazek
Obrazek

i znow spacerujemy waskimi uliczkami starego Faro. Sciany niektorych budynkow sa odrapane i nieco zaniedbane ale to dodaje uroku i specyficznego charakteru staremu miastu:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po drodze na dworzec, przy skwerze Manuela Bivara podziwiamy taki oto ciekawy architektonicznie budynek:
Obrazek
Obrazek

i fasade kosciola:
Obrazek
Obrazek
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 30.07.2016 00:13

Z Faro do Lagos mozna dojechac autobusem, pociagiem albo w opcji exclusive wynajac busa z kierowca.
Podroz pociagiem zajmuje 1 godzine i 40 minut. Pociag zatrzymuje sie na kazdej stacji pomiedzy Faro i Lagos czyli we wszystkich turystycznych miasteczkach wzdluz wybrzeza. W Lagos pociag konczy bieg wiec trudno przegapic stacje ;)
Pociag kursuje 8 razy dziennie a ostatni odjezdza z Faro o pare minut po 20. Sam pociag jest czysty, ma wygodne siedzenia, takie w sam raz na stosunkowo krotka podroz i miejsc nie brakuje. Podrozujac z dziecmi w wieku szkolnym warto poprosic o bilet ulgowy.
Mozna tez wybrac autobus, ktory kosztuje mniej wiecej tyle samo co pociag czyli ok €7 i jedzie ok 2 godzin. Dworzec autobusowy sasiaduje z dworcem kolejowym.
Mini bus to koszt ok €20-30 za osobe.

Dworzec w Lagos jest niewielki ale pieknie zaprojektowany, podlogi wewnatrz wylozone sa drewnianymi belkami a toalety sa nowe i czyste.Dworzec miesci sie w centrum miateczka, tuz przy marinie. Spod dworca mozna wziasc taksowke do apartamentu. Nasz kurs na druga strone miasta kosztowal €7.

Obrazek

Apartament wynajelismy za posrednictwem booking.com
Mielismy 2 sypialnie z podwojnym lozkiem, salon z kanapa, w pelni wyposazona kuchnie, pralke, 2 balkony, po jednym z kazdej strony budynku, basen i hamak, o ktory wszyscy sie bili :)
2 minuty od apartamentu jest maly sklepik ogolnospozywczy, idealny na codzienne zakupy a ok 10minut spacerkiem jest duzy Intermarche na wieksze zakupy.
W czerwcu 2014 za dwa tygodnie zaplacilismy €860
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
mysza73
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 30.07.2016 06:11

altezza napisał(a):Witam Piekara114 i Mikeee :) Duzo przyjemniej podrozuje sie z grupa fajnych ludzi niz samemu ;)

A mogę i ja się przyłączyć do tej miłej wycieczki? :)
Następna strona

Powrót do Jak nie Chorwacja to ... ???

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2021