Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Polskie morze - krótki zwiad

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 08.07.2009 14:42

No to wydmy Słowińskiego PN.

33.
Obrazek

34.
Obrazek

35.
Obrazek

36.
Obrazek

37.
Obrazek

38.
Obrazek

39.
Obrazek

40.
Obrazek

41.
Obrazek

42. I tym sposobem dotarliśmy do wody
Obrazek
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 08.07.2009 16:45

Rysio napisał(a):No to wydmy Słowińskiego PN.


Mogłabym oglądać i oglądać. Ale i to co turysta może zobaczyć jest tylko wyznaczoną krótką ścieżką w kierunku morza. Może stoczyć się z jedynej dostępnej wielkiej wydmy.

Te wydmy to nie są jedyne ruchome wydmy, które można zobaczyć w Słowińskim PN. Znacznie bliżej z Rowów jest do Smołdzina i latarni morskiej. Latarnia jest dostępna dla turystów. Z niej roztaczają się wspaniałe widoki na całkiem spore wydmy. Sama latarnia jest postawiona na 50m wydmie. Potem można pochodzić po ruchomych wydmach w całkiem sympatycznym, nielicznym towarzystwie. Nam się udało tylko w swoim.

Obrazek

2001 - Latarnia w Czołpinie. Widok wydm w kierunku Łeby. Całkiem spore te górki.


Zauważyłam, że córeczka czeka na nowe jedynki. A na nią czeka pierwsza klasa?
AnetaA
Cromaniak
Posty: 881
Dołączył(a): 10.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AnetaA » 08.07.2009 22:24

To mieliście Lidio szczęście,nam nigdy nie udało się pochodzić w swoim własnym towarzystwie-jak sięgam pamięcią zawsze były tam tłumy,no ale może w złym czasie się tam wybierałam.Może w tym roku dobrze trafię?
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 08.07.2009 22:25

Rysiu. Masz za gruuuuuby filtr....
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 08.07.2009 22:50

AnetaA napisał(a):To mieliście Lidio szczęście,nam nigdy nie udało się pochodzić w swoim własnym towarzystwie-jak sięgam pamięcią zawsze były tam tłumy,no ale może w złym czasie się tam wybierałam.Może w tym roku dobrze trafię?


Skoro tak piszesz, to my chyba mieliśmy szczęście :) . Pogoda była tego dnia dla większości urlopowiczów nadająca się do siedzenia na plaży za parawanem. Przecież czasami wychodziło słońce zza chmur i nie laaało. Było to tradycyjnie w pierwszych dniach sierpnia. Już poprzedniego dnia widać było, że pogoda się przeciera. Może to jest ten klucz - zwiedzanie gdy prawie wszyscy siedzą na plażach i wyglądają jakichkolwiek promieni słonecznych :D .
AnetaA
Cromaniak
Posty: 881
Dołączył(a): 10.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AnetaA » 08.07.2009 22:59

Ja jeszcze pamiętam lata kiedy na plażach były tłumy i trudno było znaleźć miejsce na kawałek kocyka,a pogoda jakoś dziwnie prawie zawsze dopisywała,na wydmach byliśmy ostatni raz jakieś cztery albo pięć lat temu i był upał i z tego powodu wleźliśmy tylko na pierwsze wydmowe wzniesienie,bo młodsza córcia była wtedy za mała na takie łażenie i za ciężka już na noszenie :D ale w tym roku znów spróbujemy-stamtąd prawie pochodzę (no trochę bardziej na zachód) i ciągnie mnie tam zawsze

No ale teraz to już chyba czas na Rysia :D
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 09.07.2009 08:45

Lidia K napisał(a):
Zauważyłam, że córeczka czeka na nowe jedynki. A na nią czeka pierwsza klasa?


Dokładnie :)

Co do spaceru po wydmach to wybraliśmy się też kawałek od strony Rowów. Po przejściu Łupawy i krótkiej jej eksploracji kajakiem nie uszliśmy jednak daleko. Może to należy wyznaczyć jako cel na jakiś kolejny wypad nad północne akweny :wink:

FUX napisał(a):Rysiu. Masz za gruuuuuby filtr....


Tak lubię :wink:
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 09.07.2009 11:20

Po przejściu Łupawy i krótkiej jej eksploracji kajakiem

Na jakim odcinku ją eksplorowałeś? :)
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 09.07.2009 11:42

Kawałeczek, 15 minut na pagaju w jedną stronę od wypożyczalni przy moście i powrót 10 min z prądem, tak w ramach atrakcji dla małej tylko :)
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 09.07.2009 12:02

Obrazek
Kajaczki są fajne :)
Teraz czekamy na zgodę aby pokonać Słupię, może uda się wpłynąć do morza. Na Łupawie nie dało rady bo jest zakaz pływania po Jeziorze Gardna.
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 09.07.2009 14:10

Rysio napisał(a):Co do spaceru po wydmach to wybraliśmy się też kawałek od strony Rowów. Po przejściu Łupawy i krótkiej jej eksploracji kajakiem nie uszliśmy jednak daleko. Może to należy wyznaczyć jako cel na jakiś kolejny wypad nad północne akweny :wink:


Spacer na wschód Rowów morską plażą najpierw doprowadzi Was do ładnej szerokiej (bardzo szerokiej) plaży zajętej od lat tradycyjnie przez naturystów, potem nic ciekawego nie pamiętam. Dużo ciekawiej jest w lesie, jak ktoś lubi lasem chodzić. To teren Parku Narodowego. Plażą (czyli w linii prawie prostej) do latarni jest około 15 km. Blisko nie jest. Lepiej dojechać autem. Natomiast na zachód od Rowów ciągną może nie tak szerokie i piaszczyste plaże ale o wiele ciekawsze. To tam jest plaża z kolorowymi ogromnymi kamieniami, tam są miejsca z dużymi kawałami torfu. Nad plażą rośnie młody bukowy las. Można nim iść gdy spacer po piachu zrobi się nudny.

AnetaA. W upał i ja bym nie była chętna do chodzenia gdziekolwiek. Dobry dzień to pogodny ale zimny dzień taki na parawany.
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 09.07.2009 14:23

Lidia K napisał(a):tam są miejsca z dużymi kawałami torfu.

A takie to już duże czy jeszcze nie, bo następnym razem przyczepkę wezmę i do domu na zimę nawiozę :wink:
Obrazek
marfipl
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 51
Dołączył(a): 07.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) marfipl » 09.07.2009 17:32

Za tydzień ruszamy do Cro ale tydzień temu byłem 3 dni z rodzinką w Kołobrzegu. Pogoda jak to nad Bałtykiem, trochę popadało, trochę nie... Temperatury wody w morzu nawet nie sprawdzałem bo widziałem jedynie grupki desperatów wchodzących po kolana no i dzieci. Ludzi, jak na początek sezonu - mało. Chyba wiem dlaczego... Skromne mieszkanko - 270-300 zł/doba. Szukaliśmy po ośrodkach - najtaniej znaleźliśmy 115 zł/os ale był komplet. W średnio-dobrym ośrodku - 350-400 zł/2 os. Ceny w knajpach bardziej włoskie niż chorwackie. W sumie bez szaleństw na czwóreczkę z 300 kilometrowym dojazdem ok. 1500 zł. Nie chcę nikogo odwodzić od urlopu w PL ale przy tych relacjach cenowych... cóż, nad Bałtyk na wczasy pojadę na emeryturze do sanatorium jak mnie będzie stać albo jak mnie skierują, a na razie Adriatyk!
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 09.07.2009 20:30

Rysio napisał(a):
Lidia K napisał(a):tam są miejsca z dużymi kawałami torfu.

A takie to już duże czy jeszcze nie, bo następnym razem przyczepkę wezmę i do domu na zimę nawiozę :wink:


Byłoby co wywozić. Zresztą popatrz. Przepraszam, że na zdjęciu musiałam siebie pokazać, gdybym wycięła jakiś fragment aby pokazać torfowisko, niewiele by było widać. Na wywrotkę starczyłoby :D

Obrazek

Ale okazało się, że niestety pomyliłam spacery :oops: - ten odbył się podczas ostatniego urlopu nad naszym morzem - w Dębkach 2005. Dowodu na to jakie były łachy torfu z okolic Rowów nie mam a pamięć jest zawodna i wyolbrzymia rzeczywistość :( Szkoda, że po sztormie nie pokażą się takiej wielkości złoża bursztynu :)
Jest jeszcze jeden problem. Po każdym sztormie, każdego następnego roku wybrzeże może się bardzo różnić od tego co zostawiliśmy w pamięci z poprzedniego roku. Obserwowaliśmy to 4-krotnie w Rowach i 5-krotnie w Dębkach. Zmiany bywały ogromne.
mkm
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5455
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkm » 09.07.2009 22:32

Jak już jesteśmy w rejonie Rowów , to polecam wszystkim Poddąbie :D http://www.poddabie.pl/witaj.htm
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska

cron
Polskie morze - krótki zwiad - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone