Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pod wulkanem bez bujania – Teneryfa 2018

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 16.10.2018 21:58

W parku za bramą wystawiono dużą drewnianą prasę winiarską z XVII w., czyli z czasów gdy na wyspie kwitł handel małmazją. Widok na tę prasę to taki mały wstęp do dalszej części wtorkowego programu.

51-IMG_0399.JPG


Koło odkopanej bramy znajduje się także Kącik Poetów (Rincón de los Poetas) z ustawionym tu w 1991 r. popiersiem Rafaela Alberti.

52-P9250119.JPG


53-IMG_0398.JPG
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 16.10.2018 22:03

Calle Pérez Zamora skierowaliśmy się w stronę parkingu, schodząc do niego w prawo jedną z krótkich poprzecznych uliczek.

Zanim opuściliśmy „Kanaryjskie Pompeje”, poszliśmy jeszcze na zamykający parking cypelek – Muelle Viejo, pozostałość po starym portowym pirsie. Wydarzenie z 1706 r. upamiętniają dwie bramy z białego karraryjskiego marmuru ustawione tu w 2002 r., wykonane dwa lata wcześniej przez Japończyka Kan Yasuda.
Japońska nazwa Tensei Tenmoku to po hiszpańsku Puerta sin puerta, czyli Drzwi bez drzwi…

55-IMG_0352.JPG


56--IMG_0403.JPG


57-IMG_0405.JPG


58-P9250124.JPG
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 16.10.2018 22:06

Widać stamtąd miasteczko oraz na wystającą z oceanu skalistą wysepkę Roque de Garachico, obecnie będącą rezerwatem przyrody chroniącym morskie ptactwo. To właśnie od niej wywodzi się nazwa miasteczka Garachico – Mała Wyspa : z języka Guanczów „gara” – „ wyspa” oraz z hiszpańskiego „chico” – „mała”…

59-IMG_0407.JPG


60-IMG_0408.JPG


W drugą stronę można zobaczyć zabudowania San Pedro oraz naszą dalszą drogę…

61-IMG_0406.JPG


62-IMG_0404.JPG


Pożegnaliśmy śliczne Garachico i pojechaliśmy dalej.

63-IMG_0409.JPG
trinity
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 421
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) trinity » 17.10.2018 10:01

Fajna wyprawa 8)
a śniadanie włoskie i miasteczko Garachico bardzo mi się podoba :D
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 17.10.2018 10:47

piekara114 napisał(a):Super. Są zdjęcia :D

A u mnie były cały czas :!: 8O

Win10, Firefox.

pzdr :wink:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.10.2018 11:02

Danusia wszystkie zdjęcia w relacji przeniosła na serwer cro :D
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 17.10.2018 16:40

longtom napisał(a):
A u mnie były cały czas :!: 8O
Win10, Firefox.


Bardzo interesujące... Bo u mnie firefox nadal :roll: ślepy, niezależnie od przeglądarki.
Tomku, czy w Firefox widzisz także zdjęcia w mojego "Weekendu w Palermo"?
Jeśli tak, to musisz zdradzić jakie masz ustawienia w przeglądarce!
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 17.10.2018 16:49

dangol napisał(a):
longtom napisał(a):
A u mnie były cały czas :!: 8O
Win10, Firefox.


Bardzo interesujące... Bo u mnie firefox nadal :roll: ślepy, niezależnie od przeglądarki.
Tomku, czy w Firefox widzisz także zdjęcia w mojego "Weekendu w Palermo"?
Jeśli tak, to musisz zdradzić jakie masz ustawienia w przeglądarce!


Palermo jednak bez obrazków :(

pzdr :wink:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 18.10.2018 18:24

W stronę Punta Teno

Po drodze zatrzymaliśmy się w jakimś małym sklepiku na obrzeżach Los Silos, aby zaopatrzyć się w prowiancik (buła, kozi serek, oliwki, winogrona, piwko…) na czas plażowania na Punta Teno. Z okolic tego sklepiku był widok na wybrzeże w okolicy La Caleta de Interián oraz Puertito de Los Silos , w tym m.in. na zabudowania dawnej cukrowni na Punta del Risco del Daute. Wytwarzanie cukru z trzciny cukrowej było na wyspie w XVI-XVII w. ważnym źródłem dochodów, na poniższej fotce widać pozostałości La Torre, ostatniej takiej fabryki należącej pod koniec XIX wieku do brytyjskiej firmy „Ycod & Daute Esate Company Limited”. Zabudowania są nadal używane, tyle że mają inne przeznaczenie – jest tam magazyn z maszyną do pakowania bananów, w okolicy jest bowiem mnóstwo plantacji.

1-IMG_0410.JPG


Po minięciu Buenavista del Norte, pojawiła się wreszcie słynna droga wiodąca na Punta Teno.

2a-.jpg


Jeszcze nie tak dawno, przejeżdżało się tamtędy :oczko_usmiech: na własną odpowiedzialność, gdyż spadające z klifów kamienie mogły :roll: trafić w auto. Uciec przed tym nie było jak, bo jedzie się nad :mrgreen: kilkusetmetrową przepaścią… Jeśli do tego doszedł deszcz i silny wiatr, mogło być :? naprawdę niebezpiecznie!

2b--.jpg
(fotka z netu: https://www.pond5.com/stock-footage/843 ... drone.html )

Drogę wyremontowano :) , w drastycznych miejscach na klifach zawieszono siatki, znacznie zmniejszając ryzyko osuwisk.
Wraz z udoskonaleniami, przyszły jednak także :roll: ograniczenia… Oczywiście, nie są one zbyt dotkliwe, dobrze jednak o nich wiedzieć :wink: , aby nie zaplanować sobie wizyty na Punta Teno w dni, gdy wynajętym autem tam nie wjedziemy.
Jeśli jednak taki dzień wybierzemy na zobaczenie Punta Teno, to wtedy auto trzeba zostawić na parkingu w Buenavista, a na cypel pojechać autobusem kursującym kilka razy dziennie z centrum tej miejscowości. Zakaz wjazdu nie obowiązuje też pracowników latarni i obsługi licznych na cyplu wiatraków, organizatorów turystyki aktywnej, rowerzystów, osób niepełnosprawnych, dowożonych taksówką …

W miejscu, gdzie dawniej stał znak informujący o wjeździe na własne ryzyko, jest teraz :idea: szlaban, zamykany na czas ograniczenia ruchu osobowego.
Zamknięcie wjazdu dla aut w 2018 r. obejmuje następujące godziny: w okresie 1 I – 21 III od czwartku do niedzieli 10:00-17:00, w okresie 22 III – 30 VI oraz 1 X-31 XII od czwartku do niedzieli 10:00 -19:00, w okresie 1 VII-30 IX od czwartku do niedzieli 9:00-20:00.
Jeśli ktoś wjedzie z samego rana, zanim zacznie obowiązywać zakaz, :oczko_usmiech: nie wyjedzie do wieczora, aż szlaban otworzą.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.10.2018 19:21

Wjedziesz, a potem radź sobie sam :mrgreen: :mrgreen:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2208
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 18.10.2018 21:34

Przeczytałem od początku i będę podglądał ;) Kiedyś też trzeba zajrzeć w te miejsca ;)
Tylko co do Goldcaru, ja osobiście mam dobre doświadczenia, w zeszłym roku w Andaluzji braliśmy z znajomymi i wszystko było bez najmniejszego problemu. Jedynie braliśmy, co oczywiste, full relax cover, jak to nazywają pełne ubezpieczenie :lol:

Pozdrawiam, Michał
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 18.10.2018 22:39

piekara114 napisał(a):Wjedziesz, a potem radź sobie sam :mrgreen: :mrgreen:


Całodzienny pobyt na Punta Teno :idea: nie jest wcale złym wyborem, jeśli jest się na wyspie na dwutygodniowych :) wakacjach. No a zachód słońca jest tam ponoć wart zobaczenia...
Na taki luksus nie mogliśmy jednak sobie pozwolić, więc wybraliśmy dzień z bezproblemowym wjazdem i wyjazdem :lol:

majkik75 napisał(a):
Tylko co do Goldcaru, ja osobiście mam dobre doświadczenia, w zeszłym roku w Andaluzji braliśmy z znajomymi i wszystko było bez najmniejszego problemu. Jedynie braliśmy, co oczywiste, full relax cover, jak to nazywają pełne ubezpieczenie :lol:


Świetnie, że opinie są nie tylko negatywne :), no i że nie jest to wyjątek potwierdzający regułę :oczko_usmiech:. Możesz zdradzić, jaki był tygodniowy koszt wynajmu z pełnym ubezpieczeniem? Bez wydatków na paliwo, rzecz jasna.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2208
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 19.10.2018 08:42

dangol napisał(a):Świetnie, że opinie są nie tylko negatywne :), no i że nie jest to wyjątek potwierdzający regułę :oczko_usmiech:. Możesz zdradzić, jaki był tygodniowy koszt wynajmu z pełnym ubezpieczeniem? Bez wydatków na paliwo, rzecz jasna.


Oczywiście, sprawdzę w domu w arkuszu "wyjazdowym" i podam koszty. Generalnie byliśmy bardzo zadowoleni, samochód jaki dostaliśmy to był Citroen Elysse więc całkiem pojemny samochód z dużym bagażnikiem. Do tego w dieslu, więc 1100 km jakie zrobiliśmy kosztowało nas 70 EUR za paliwo :) A oddanie kluczyków to też było wrzucenie do skrzynki i cześć ;)

pozdrawiam, Michał

/edit/

Koszt wynajmu na tydzień samochodu w październiku 2017 roku wyniósł 216 EUR (z ubezpieczeniem full).
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 20.10.2018 08:10

Chyba rekordowa na forum zdjęć z Garachico, ale miasteczko na pewno jest tego warte :)
Na Punta Teno nie dojechaliśmy niestety ani razu podczas 2 wyjazdów na Teneryfie :(
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 20.10.2018 10:34

majkik75 napisał(a):
Koszt wynajmu na tydzień samochodu w październiku 2017 roku wyniósł 216 EUR (z ubezpieczeniem full).


To faktycznie spoko, jak na to co czytałam o Goldcarze. Rozumiem, że 216 EUR to kwota za całość , a nie tylko przypadająca na Waszą parę (bo o ile pamiętam, to po Andaluzji podróżowaliście z przyjaciółmi)?

U nas do podziału na czworo było 111 euro, też z pełnym ubezpieczeniem ( chociaż ni8e nazwanym tak ładnie :lol: jak u Was), no ale Cicar wypożycza tylko na Kanarach, więc fajnie mieć porównanie :) , jak to wygląda i innych miejscach.

tony montana napisał(a): Na Punta Teno nie dojechaliśmy niestety ani razu podczas 2 wyjazdów na Teneryfie :(


Żeby zobaczyć wszystkie miejsca, w których chciałoby się być, to nawet dwa wyjazdy za mało :( ...
I tak zobaczyliście więcej 8) od nas! Oczywiście, kilka hitów było "wspólnych" :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hiszpania - España


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Pod wulkanem bez bujania – Teneryfa 2018 - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone