Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Po powrocie z miasta Pag

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 30.04.2009 17:14

W takim razie i moje pobieżne 3 grosze...

Pag to bez wątpienia piękna wyspa. Co prawda spędziliśmy na niej zaledwie 3 wiosenne, wielkanocne dni i nie mieliśmy okazji odkryć wyspy tak, jak byśmy sobie tego życzyli (zarówno mąż jak i ja jesteśmy z gatunku turysta -" najrzydziura"), ale i to co udało się zobaczyć dało nam jej w miarę wyraźny obraz. Kiedy znajdziemy choć 2, 3 dni wiosną lub jesienią lubimy spędzić je w tych zakątkach Hr, w których jeszcze nie byliśmy (lub byliśmy tylko "przelotem"), by nacieszyć oko odmiennym krajobrazem niż ten, który otacza nas na co dzień.
I rzeczywiście Pag to zupełnie inna bajka niż "nasza wyspa"; białe, nagie skały cudownie wynurzają się z lazuru Jadranu na tle dumnego Velebitu i, czy to skąpane w słońcu, czy otulone chmurami, wyglądają wspaniale, wręcz majestatycznie. Natura zdumiewa... Ale nie jest prawdą, że całą wyspa to goły kamień; wręcz przeciwnie.. mówić w ten sposób mogą tylko Ci, którzy na wyspie nie byli... Tak naprawdę tylko pewne fragmenty są całkowicie skaliste (np. tuż za mostem paškim Lubačka vrata i okolica, cały cypel - rt od miejscowości Zubovići do Metajny po rt Krištofer oraz rt sv.Nikola czyli okolice Paških vrata, prawie cała północna strona od lądu i Velebitu). Pag to wyspa przyrodniczych kontrastów. Nieprawdopodobne aż, jak całe połacie "gołego kamienia" łączą się z zielonością łąk....Są i moczary, bagniska (2 rezerwaty ptaków błotnych) i równiny pól uprawnych (piękne w okolicach Starej Novalji i Koljana), saliny i przede wszystkim owce (co najdziwniejsze im mniej trawy, tym więcej owiec); bardzo malowniczo; bajeczne krajobrazy...
Samo miasteczko Pag pięknie położone; starówka wprawdzie stosunkowo młoda, ale coś w sobie ma. Mnie najbardziej przypadła do gustu pięknie "złamana" riva, Trg Petra Krešimira, Zborna Crkva Marijinog Uznesenja z, jak przystało na Pag, przepiękna koronkową rozetą i dobrze prezentującym się wnętrzem (co, wbrew pozorom, wcale nie jest takie częste) oraz wspaniała potrójna dzwonnica (preslica) kościoła przy klasztorze sióstr Benedyktynek (sv.Margarita) detalami nie będę zawracać Wam głowy. Zdziwiły dachy z eternitu nawet w ścisłej starówce... Bardzo zaciekawił nas też stary Pag, szkoda że niewiele z niego zostało i że próby rekonstrukcji klasztoru o. franciszkanów takie masakrycznie betonowe.
Miło wspominam przejażdżkę polną drogą wzdłuż wybrzeża Paškog zaljeva i przystanki na plażach od Sv.Duha (okolice Bošany) do samego m.Pag.
Poza tym dużą frajdę sprawiły nam poszukiwania kościółka sv. Martina (povljansko polje), bo nie łatwo było go znaleźć (tj. dojrzeć przez szuwary), a przy okazji trafiliśmy na cudną łąkę gęsto usianą polnymi narcyzami....Piękny i starochrześcijański sv. Nikola z niewielkim starym cmentarzem w Povljanie (malowniczo położony na trawiastej połaci blisko brzegu, ale niestety "obbudowany" nowym osiedlem willowym).
Spodobała mi się część wyspy "w stronę Lunu" czyli najwęższy półwysep wyspy; tylko tam nie widać tego paškiego turystycznego kombinatu.. widok lunskich gai oliwnych imponujący, ale i przygnębiający zarazem; że pozostawiono je tak i pozwolono, by zdziczały (tak symboliczne w rejonie Mediteranu drzewa); że nikt nie troszczy się o nie i nie dba o to, by rodziły owoce...; dobre wrażenie zrobiły na nas i Tovarnele - najdalej wysunięta i ostatnia osada na tym krańcu wyspy.


Można by tak pisać i pisać, a chciałam tylko w kilku słowach...
Podsumowując: Jechaliśmy na Pag ze świadomością iż jest to turystyczny kombinat przeznaczony dla zupełnie innego typu turysty niż wyspa, na której mieszkamy; ale chcieliśmy zobaczyć naturalne piękno Pagu. Stopień "turystycznego uprzemysłowienia" jednak nas zaskoczył i zasmucił troszkę. Przyznam, nie spodziewałam się, że to wszystko aż tak... Wiem, że Pag w sezonie (gdybyśmy byli turystami) raczej nie dla nas (choć naturalnie w sezonie siedzimy w domu). Jak na nasz gust zbyt wiele ogromnych apartamentowców (żeby nie powiedzieć "jeden na drugim" i wszystkie wedle szablonu, jakby budowane przez tego samego developera); gdzie nie spojrzał, nowa zabudowa...a my lubimy "skorupy", "starocie" tradycyjny a nie turystyczny klimat, ciszę i spokój... ale natura przynajmniej częściowo wynagradza to, człowiek zepsuł.
Novalja i Zrće to temat sam w sobie...(w moim pojęciu absolutne i przerażające zero uroku) abstrahując od tamtejszej "imprezowi" nie jesteśmy miłośnikami kolektywnego plażowania (jak to się robi w Pl czy na Makarskiej rivijerze; dla nas jeśli w promieniu 100 m. i w zasięgu wzroku jest ktoś poza nami, to już tłok...;preferujemy skały, półki skalne; ani piach, ani żwir, ani tym bardziej kamienie wielkości pięści nie wchodzą w grę; poza tym stopień przejrzystości wody nawet na plażach kamienistych i nawet poza zalewem paškim nie powala; zaskoczyło nas to na minus). Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że dla wielu to, co dla nas jest wadą, stanowić będzie zaletę. W końcu my mamy trochę inną optykę, i szukamy czego innego niż ci, którzy przyjeżdżają do Hr na wakacje (morskich kąpieli zażywać możemy "w domu"). Komuś o podobnych naszym gustach Pag polecam wiosną i jesienią (zanim turystów "przywieje" lub kiedy ich już "wywieje", żeby w spokoju móc eksplorować wyspę, zaglądać do jej ukrytych zakątków i podziwiać jej naturę, bo jest co! ); w sezonie trzeba się dobrze zaszyć z daaaaaaaaaaaaleka od turystycznego kombinatu (najlepiej w jakiś zatokach w stronę Lunu i Tovarneli, w "duuuuuuuuuuużej i bezpiecznej" odległości od m. Pagu i Novalji).
Szkoda, że nie mieliśmy więcej czasu...

A Tu nasze "pstryki" z wiosennego Pagu.

Pozdrawiam serdecznie
Ostatnio edytowano 30.04.2009 22:40 przez Katarzyna Głydziak Bojić, łącznie edytowano 3 razy
mkm
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5455
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkm » 30.04.2009 17:46

Jeszcze wiekszy kontrast krajobrazów niż na Pagu , znajdziecie na Rabie . Tam białe i nagie skały stykają się z zielonym tropikiem :wink: :D
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 30.04.2009 18:42

Skoro jesteśmy w temacie Pagu, to i ja podzielę się swoimi spostrzeżeniami. Jadąc na Pag, w ubiegłym roku, wiedzieliśmy o nim trochę, z relacji moich rodziców, którzy spędzili tam dwa razy z rzędu wakacje. Mając w pamięci ich zdjęcia i opowieści, mieliśmy wizję "pustynnej" wyspy z dużą ilością owiec pasących się to tu, to tam, na skąpych resztkach trawy.
Nasz stereotyp zaczął się potwierdzać, gdy wsiedliśmy na prom i zbliżaliśmy się do wyspy, która z każdym kolejnym metrem coraz bardziej przypominała pustynię 8O Byliśmy lekko przerażeni :!: Ale uspokajaliśmy się myślą, że spędzimy tu tylko 2 dni, a potem jedziemy dalej, na południe Chorwacji...

Na miejsce "postoju" wybraliśmy camping "Drażica" położony 10 km za Novaliją, w stronę Lunu, w urokliwej zatoczce... i to był strzał w 10-tkę :!: :D
Zobaczyliśmy zupełnie inną stronę Pagu - dziką przyrodę, stare, piękne gaje oliwne (w jednym z nich był położony nasz camping), niesamowite widoki na otwarte morze :D
Zainteresowanych odsyłam do mojej relacji :D

Największe wrażenie zrobił na mnie półwysep Lun i Tovarnelle - zgadzam się tu całkowicie z tym, co napisała Kasia. Miejsca urokliwe, takie, w których można poczuć atmosferę małych chorwackich miejscowości, a nie "turystycznego kombinatu".
Miasto Pag podobało nam się, ale nas nie zachwyciło. Natomiast Stary Pag ma w sobie dużo uroku, no i jest stamtąd ładny widok na solanki i całą okolicę. W Novaliji byliśmy tylko przejazdem i nie chcieliśmy się tam zatrzymywać na dłużej...

Podsumowując, Pag nas zaskoczył i zadziwił tym, że jest niejednorodną wyspą. Można tu znaleźć plaże piaszczyste, żwirowe, ale i kamieniste, z półkami skalnymi (bo my również gustujemy w tego rodzaju plażach). Przy naszym campingu mieliśmy zarówno drobne kamyczki, jak i półki skalne.
A kiedy pojedzie się w stronę Lunu, zapomina się o "księżycowym" charakterze wyspy, bo wokół jest po prostu zielono :)
Pag jest wyspą zupełnie niepodobną do Hvaru czy Korculi, przez co bardzo ciekawą i na pewno wartą odwiedzenia. Miło się tak czasem "pozytywnie rozczarować", a raczej być pozytywnie zaskoczonym, jak my byliśmy zaskoczeni po zderzeniu naszych wyobrażeń na temat wyspy Pag z rzeczywistością :)

Pozdrawiam serdecznie :)
mutiaq
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1892
Dołączył(a): 19.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mutiaq » 30.04.2009 19:18

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):(...)
A Tu nasze "pstryki" z wiosennego Pagu.
Pozdrawiam serdecznie

Normalnie już chcę tam być..... 8O :D
Ania W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1993
Dołączył(a): 29.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ania W » 30.04.2009 22:06

mutiaq napisał(a):
Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):(...)
A Tu nasze "pstryki" z wiosennego Pagu.
Pozdrawiam serdecznie

Normalnie już chcę tam być..... 8O :D


Bardzo podobają mi się Wasze foty. 8O
Myślę, że nie będę rozczarowana wyborem Pagu.
Przyznaję, mam obawy, ale coś mnie ciągnie... :)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 30.04.2009 22:07

I bardzo dobrze, że ciągnie - Pag jest taki ... inny - warto.
Ania W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1993
Dołączył(a): 29.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ania W » 30.04.2009 22:14

JacYamaha napisał(a):Pag jest taki ... inny - warto.

Hmmmm...... już nastawiłam się, że jest inny i, że warto. :)
Większość, która była chwali, powinnam być zadowolona......
Bardzo zaciekawiły mnie gaje oliwne.
Miasteczko Pag równie urokliwe i pewno jest jeszcze wiele ładnych miejsc do odwiedzenia. :)
mutiaq
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1892
Dołączył(a): 19.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mutiaq » 30.04.2009 22:25

Ja tam będę dopiero końcem sierpnia, lub we wrześniu... ehh... :roll:
:)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 01.05.2009 13:05

anjas napisał(a):...Bardzo zaciekawiły mnie gaje oliwne...

Miałem raczej na myśli surowość krajobrazu, kolor wody i góry za wodą...
Ostatnio edytowano 03.05.2009 13:05 przez Vjetar, łącznie edytowano 1 raz
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 01.05.2009 13:41

Starych gai oliwnych nie brak i na innych wyspach (trzeba wiedzieć, gdzie szukać po prostu)... Lunske masline (drzewa oliwne) są bardzo stare to fakt, ale przede wszystki dawno już zostały opuszczone, zapuszczone i ...po prostu zdziczały (to już nie jest rolnicza uprawa - listki są wyraźnie zdrobniałe korony zbyt gęste - drzewo oliwne, by rodziło wymaga starannego, regularnego podcinania).. Normalnie takie wielkie konary się ścina (przy uprawie nie dopuszcza się, by konar aż tak bardzo się rozrósł), modyfikuje i pozwala, by z nich (z ich pnia) rosły młode drzewka i rodziły owoc.

A Pag z całą pewnością wart jest, by go zobaczyć. :) ...By przyjrzeć się uważnie jego naturalnemu pięknu (a i skrytym pomnikom dawnego tamtejszego prostego żywota), przymykając oko na "apartamanizację"(wynik ludzkich "błędów i wypaczeń" :? )

Pozdrawiam
jackiller
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 184
Dołączył(a): 29.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jackiller » 13.05.2009 10:18

No my na 99% pojedziemy (tzn zaliczka wpłacona już od stycznia ;) ) i nie omieszkamy zdać relacji tekst/foto.
Z PAGiem to jest trochę tak jak z wesołym miasteczkiem. Zaczniesz od rollercoaster-a to już żadna atrakcja nie będzie atrakcją. To samo z moimi innymi wyjazdami... Na start obejrzałem Colosseum czy Panteon w Rzymie. Za rok Akropol w Atenach... i teraz co...?? jak zobaczyłem wycieczkę na Krecie do Knossos i te 3 filary na każdym zdjęciu (pewnie to najfajniejszy widok tam), to nie czułem żadnej potrzeby tego oglądać.
Tu... tez nie będę zaczynał od Dubrownika czy innych rajskich klimatów. 2.5 letni synek narzucił pewien szablon, który będzie obowiązywał prawdopodobnie przez najbliższe lata... a który się zowie CHORWACJA.
Stad mamy nadzieję że pokochamy ten kraj, bo samochodowej alternatywy (poza komercyjnymi i nielubianymi przeze mnie północnymi Włochami) nie ma.
Przepraszam za lekki OT... ale poprawię się po powrocie.
Pozdrawiam
kasia_stanik
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 12.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kasia_stanik » 18.05.2009 15:02

Witam, ja mam pytanko czy posiada ktoś mapę miasta Pag z nazwami ulic? A konkretniej to interesuje mnie gdzie w Pagu znajduje się ulica VIENCESLAVA NOVAKA. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 18.05.2009 19:46

kasia_stanik napisał(a):Witam, ja mam pytanko czy posiada ktoś mapę miasta Pag z nazwami ulic? A konkretniej to interesuje mnie gdzie w Pagu znajduje się ulica VIENCESLAVA NOVAKA. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam


Powiększaj do oporu (Brušel)
Obrazek

Pozdrawiam
kasia_stanik
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 12.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kasia_stanik » 19.05.2009 08:58

Dziękuje bardzo...
pozdrawiam :D
wiechu76
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 39
Dołączył(a): 31.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiechu76 » 01.06.2009 07:06

Witam!Jadę do miejscowości Pag 20 czerwca 2009,proszę o takie informacje jak-cena orientacyjna za nocleg na kwaterze prywatnej,czy jest jakis większy sklep typu "Lidl" albo inny??jakie ceny są w sklepach produktów spożywczych,czy droższe niż w Polsce??Na jaką pogodę mogę liczyc w tym terminie i gdzie najbliżej opłacę zezwolenie na wędkowanie z brzegu.Pozdrawiam i z góry dzięki za info.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Po powrocie z miasta Pag - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone