Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Po powrocie z miasta Pag

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
beatusia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 327
Dołączył(a): 05.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) beatusia » 30.12.2008 13:18

a to polecam zamiast plażowania;-))STARE MIASTO

Stare miasto Pag znajduje się kilometr od dzisiejszego miasta. Kiedyś stare miasto było duże i bogate, bronione mocymi murami. Port wyjściowy z miasta był port Košljun, miejscowość na zachodniej części wyspy. W starym mieście wydobywano sól morską, a istniał i port przeznaczony do statków średniej wielkości.

W starym mieście istnieją liczne pozostałości murów i domów, reszty dróg i fortyfikacji, ale najlepiej zachowane są części klasztoru frańciszkańskiego i kościół romański pod wezwaniem Św. Marii. Pierwsza wzmianka o tym kościele pochodzi z roku 1192.

CASKA

Obszar znajdujący się w końcowej części zatoki paszkiej, z pieknymi plazami. Odpoczac można w osiedlu Caska albo w pobliskich osiedlach Kustići, Zubovići i Metajna. Do Caski można przypłynąć, ale i przyjechać pojazdem. Od Pagu Caska jest oddalona około 7 mil.

ZWIERZCH ŚW. JURAJA

Zwierzch Św. Juraja znajduje się na wzgórzu na północ od miasta Pag. Widać go z oddali, bo na zwierzchu jest kwadratowa budowla. Liczni historycy uważają że na tym miejscu znajdowała się gradina, osiedle z epoki neolitu, ale badacz Petar Ferdebar w swojej książce “Hiperija” przytacza że zwierzch Św. Juraja w istocie jest miejscem kultu bogini Ateny. Na zwierzch Św. Juraja można przyjść pieszo. Najlepiej jest ruszyć z obszaru Bašaca gdyz droga nie jest za stroma.. Z gory jest wspanialy widok na Podvelebitski kanał, górę Velebit, plażę Malin i część zatoki Slana.

VIDIKOVAC (PUNKT WIDOKOWY) – GRADAC

Na zachodnim wyściu z miasta Pag, na trasie prowadzącej do Novaliji, po wspinaniu serpentynami, z lewej strony widać niewielkie płaskowzgórze Vidikovac (punkt widokowy). Z tego płaskowzgórza w całości widać panoramę miasta Pag, więc dużo turystów korzysta z tej okazji żeby jej sfotografować. W bezpośrednim pobliżu Vidikovaca znajduje się Gradac, obszar na którym było osiedle z neolitu, młodszej epoki kamiennej. Z tego miejsca łatwo było uwazac na ewentualnego wroga.. Na gradinie nie ma dużo pozostałości których można od razu zauwazyc. Gradina była częścią poprzecznej drogi komunikacyjnej dawnych ludzi, którzy polujac przemierzali te tereny od zaplecza dzisiejszego Zadaru, przez wyspę Pag, w kierunku północnego Kvarneru i Gorskiego kotaru.

Gradac jest interesujący i dlatego że w XIX wieku na tym miejscu badano możliwość eksplatacji złota. W tym celu wyplukiwano kamien, az do poczatku XX wieku. Iistnieją informacje o tym że złoto znaleziono (granulki i proch).

FORTICA

Zaraz po moście paszkim (Ljubačka vrata), znajdują się ruiny dużego starego fortu. Z tego miejsca patrolowano i kontrolowano ruch statków. Według legendy, mieszkańcy z Forticy zobaczyli króla Belę IV kiedy, uciekając przed wrogiem, ukrył się na ich terenie. Fortica otoczona jest niezwykłym krajobrazem: ostrym, całkiem gołym kamieniem podobnym do “krajobrazu księżycowego”. Z Forticy jest wyjątkowy widok na Ljubačka vrata i morze koło wyspy Vir..

TRÓJKĄT PASZKI

Jest to nazwa dla niezwykłego odcisku w kamienisku wykrytego w maju 1999 roku na wzgórzu Tusto čelo. To wzgórze znajduje się na północnej czesci wyspy Pag, niedaleko portu promowego.. Caly czas trwaja badania geologow i UFO- badaczy Na podstawie badań geologicznych, stwierdzono t że kamienie wewnątrz trójkąta paszkiego jest jaśniejszego koloru niż kamienie zewnątrz trójkąta, oraz ze, pod wpływem ultrafioletowego promienia, promieniuje czerwonym światłem. Przypuszcza się że ten odcisk megalityczny powstał 12.000 lat temu.

Na paszki trojkat można sie stosunkowo łatwo dostac, bo na drogach koło portu Žigljen, ale i na innych drogach koło Novali, znajdują się drogowskazy . Paszki trójkąt w okresie trzech lat odwiedziło więcej niz 30.000 ludzi z całego świata.

VELO BLATO

Velo Blato znajduje się 10 km na południe od miasta Pag. Do niego można sie dostac asfaltową drogą, którą też można przyjechać i do miejscowości Povljana. Velo Blato jest ochronionym rezerwatem ornitologicznym - rezerwatem ptaków bagienych. To jest ostatnie takie miejscem w Europie do którego ptaki bagniowe mogą sie zatrzymac w drodze na południa. W jeziorze Velo blato są ryby słodkowodne. Przez rodzinne Kosczina zostalo dostosowane do chodowli ryb.

MALO BLATO

Około 10 km oddalone od miasta Pag znajduje się Malo blato, słodkowodne jezioro które na podstawie decyzji instytucji państwowych zostało nazwane specjalnym rezerwatem ornitologicznym.

BLATO ROGOZA

Jest umieszczone niedaleko od miejscowości Kolan, w zachodniej części miasta Pag. Rowniez jest to rezerwat chronionych ptaków bagiennych.

SVETI (ŚWIĘTY) VID

Święty Vid jest najwyższym punktem (342 m) na wyspie Pag. Znajduje się w zachodniej części miasta. Ze zwierzchu jest przepiękny widok na całą zatokę .Na ten zwierzch najłatwiej jest przybyć z Dubrawy, gdzie można znaleźć i drogowskaz .

ŠESTAKOVCI

Jest to gromada stromych skał nad morzem znajdujących się w północnej części wyspy, w kierunku góry Velebit. Do gromady skał Šestakovci można przybyć wyłącznie drogą morską. Šestakovci oddalone są od miasta Pag około 6 mil. W pobliżu punktu Šestakovci jest piękna i wygodna plaża z dużo cieniu i improwyzowanym porcikiem przeznaczonym dla mniejszych łodeki w razie zlej pogody.

ZATOKA SLANA

Do tej zatoki można przybyć albo łodka albo pieszo z kierunku Barbata. Znajduje się w północno-zachodniej części wyspy, obok krawędzi Paszkich vrata (drzwi paszkich), . wejścia do zatoki paszkiej ze strony Velebitu. Zatoka Slana pełna jest dugich, rozłożystych i bardzo pięknych plaż piaskowych ktore wspinają się pionowo nad morzem.

ŚW. DUH

Święty duh jest od miasta Pag oddalony około 5,5 mil morskich albo oko 15 km lądem.
Na tym obszarze jest dużo rozłożystych łąk i dużych plaż, których dno pokryte jest delikatnym piaskiem. Na większości tych plaż istnieją źródła wody do picia.
beatusia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 327
Dołączył(a): 05.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) beatusia » 30.12.2008 13:20

W tym wątku tez sporo o Pagu;-0))
forum/viewtopic.php?t=12400&highlight=
Ania W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1993
Dołączył(a): 29.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ania W » 30.12.2008 13:27

Beatusia dzieki za linki :!:
Przeglądając forum zauważyłam, że jesteś fanką Pagu i masz spore wiadomości. :D
Chciałabym z rodzinką wybrać się na camp Strasko i mam nadzieję, że będę zadowolona. Wiem, że na forum jest sporo fanów Rivy Makarskiej, ale chciałabym zobaczyć coś nowego.
Fajnie, że podałaś wiadomości o wyspie, już sobie wydrukowałam. :D
Pozdrawiam.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 30.12.2008 15:29

beatusia ma na u mnie dwa przydomki :wink:

beatusia pagusia :lol:

beatusia ciovusia :lol:
beatusia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 327
Dołączył(a): 05.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) beatusia » 30.12.2008 15:53

Fanka to może za dużo powiedziane;-)) Byłam, zwiedziłam więc chętnie dzielę się z innymi;-)))
kefas5
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 13
Dołączył(a): 12.01.2008
Novalja

Nieprzeczytany postnapisał(a) kefas5 » 30.12.2008 21:51

Macie rację. Camping Straśko jest ekstra .Zwiedziłem go pod koniec mojego pobytu w Nowalji. Ja mieszkałem w centrum Nowalji w pensjonacie PIPE. Miejska plaża do duszy, ani razu się nie kąpałem.Caska taka sobie .Zrce dla mnie za hałaśliwa i nie ma gdzie postawić samochodu. Na Strasko-super ale nie można wejść (gonią służby porządkowe , a bilet bardzo drogi-było nas 6.) Gajac taki sobie -dużo kolczatek . Piaszczysta plaża w Starej Novalji ma zmąconą wodę - nic w masce nie widać. Dopiero Gospodarz powiedział mi gdzie on się kąpie- fajna plaża za Nowalją leżącą w tej samej zatoce co Zrce ale dalej w kierunku Pagu naprzeciwko Zubovici.(przed Sv Vid).Tylko ten księżycowy krajobraz -żadnych drzew.
Wsadził bym jakieś zdjęcie ale nie wiem jak.
Po dwóch tygodniach robienia za kierowcę na całe szczęście nie udało mi się przedłużyć pobytu- wszystkie pokoje zajęte-podjęłem męską decyzję.
Jedziemy na południe w ślepo.Po drodze mama się modliła o znalezienie apartamentu i .. się udało .Wjechaliśmy do Podgory -pensjonat u Toniego i Maricy.Było super.Do plaży 80 m. na nóżkach .Samochód cały tydzień stał na kołkach.Na plaży piniowy las tak jak na Straśko.Ponadto gwarancja pogody. Zapomniałem napisać że w Novalji ze 4 dni padało.
Na Pag pojechałem tylko dlatego że ludzie z Brzegu jeżdżą tylko tam i mi go polecili.Może dlatego że bliżej od Makarskiej.Osobiście uważam że jak mam jechać 19 godzin to mogę i 22.W 2008 byłem w Breli i Dubrovniku.
Czym dalej na południe tym cieplej i ładniej.Takiego wybrzeża nie widziałem,Wysoki brzeg, zwisy, pieczary.Jak Mi powiecie jak to wrzucę zdjęcia.Słowami nie jestem w stanie tego opisać
Ostatnio edytowano 30.12.2008 22:32 przez kefas5, łącznie edytowano 1 raz
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Novalja

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 30.12.2008 22:20

kefas5 napisał(a): Jak Mi powiecie jak to wrzucę zdjęcia.Słowami nie jestem w stanie tego opisać


Pomaga wrzucać zdjęcia FOTOSIK :lol:
Ania W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1993
Dołączył(a): 29.03.2008
Re: Novalja

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ania W » 30.12.2008 22:37

kefas5 napisał(a):Macie rację. Camping Straśko jest ekstra


No to się uspokoiłam, bo właśnie na ten camp się wybieram. 8)
Pozdrav. :papa:
kefas5
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 13
Dołączył(a): 12.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) kefas5 » 30.12.2008 23:24

plaża PLOCE -DUBROVNIK

Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano 31.12.2008 08:40 przez kefas5, łącznie edytowano 7 razy
kefas5
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 13
Dołączył(a): 12.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) kefas5 » 30.12.2008 23:27

Pomiędzy plażą PLOCE a Sv. Jakov
Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano 31.12.2008 08:41 przez kefas5, łącznie edytowano 3 razy
kefas5
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 13
Dołączył(a): 12.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) kefas5 » 30.12.2008 23:29

Brela plaża Podrace.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

O ten mały kawałek plaży pomiędzy skałami codziennie walczyłem z Niemcami i Chorwatami.Doszło do tego że o 8,00 zajmowałem plażę ,a śniadanko jadłem na plaży.(przynosiła żona)
Ostatnio edytowano 31.12.2008 08:49 przez kefas5, łącznie edytowano 3 razy
kefas5
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 13
Dołączył(a): 12.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) kefas5 » 30.12.2008 23:31

No i plaża na PAGU koło ZRCE
Obrazek
Ostatnio edytowano 31.12.2008 08:55 przez kefas5, łącznie edytowano 3 razy
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 30.12.2008 23:48

Kefas - pozmieniaj kody do zdjęć i przeedytuj posty bo tekst się rozjeżdża
kefas5
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 13
Dołączył(a): 12.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) kefas5 » 31.12.2008 00:42

piaszczysta plaża w Starej Novalji--widać zamuloną wodę

Obrazek

dla porównania PODGORA

Obrazek
Ostatnio edytowano 31.12.2008 09:18 przez kefas5, łącznie edytowano 2 razy
kefas5
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 13
Dołączył(a): 12.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) kefas5 » 31.12.2008 00:52

Takich widoków na Pagu nie zobaczymy.Teg na benzynę czy czas nie przeliczymy.

Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano 31.12.2008 08:38 przez kefas5, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Po powrocie z miasta Pag - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone