Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Po obu stronach Pirenejów: spalona ziemia katarów

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 28.01.2011 08:39

kulka53 napisał(a):Widoki i półeczka - bardziej niż bajeczne 8O



Bajeczne a nawet bardziej ! 8)

Fotki można, oglądać w kółko ! ... a co dopiero "na żywo" !

Tylko to zestawienie ! ... szerokości półki do wysokości ! 8O

Saksifraga ... też piękna ... i też niezła "alpinistka" a właściwie "pirene....." !

Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.01.2011 12:34

kulka53 napisał(a):O Taillon już wiem, ale tak spytam jeszcze... trudno wejść na to Monte Perdido? :wink: :cool:

Nie, wejście jest łatwe, tylko miejscami strome i trochę luźnych kamoli spod stóp ucieka. Będzie więcej o tym już wkrótce. :)

mariusz-w napisał(a):Saksifraga ... też piękna ... i też niezła "alpinistka" a właściwie "pirene....." !

A która to saxifraga? Znasz ją może z imienia? Bo moja wiedza kończy się na skalnicach ogólnie. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 28.01.2011 13:16

Franz napisał(a):A która to saxifraga? Znasz ją może z imienia? Bo moja wiedza kończy się na skalnicach ogólnie. ;)

Oj nie ... tego się nie podejmę !

Ich jest tyle ... że trudno nawet "na żywo" po rozecie lub kwiatku określić która jest która. Zmieniają się bardzo w zależności od tego gdzie i w jakich warunkach rosną.
Potrzeba więcej danych ... a i tak można się "kropnąć".
Do tego już potrzebny "skalnicowy" specjalista !

:)

Pozdrawiam.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 28.01.2011 15:06

Wojtku

Siedzę sobie i podziwiam , sam nie umiem powiedzieć który raz z kolei
Nie to , żebym na stojąco nie umiał podziwiać :wink:

Zupełnie zgadzam się z Pawłem , że to bajkowe krajobrazy :D
Pewnie kilka bajek można by obdzielić tymi zdjęciami

Pireneje mają wiele do zaoferowania - czekam więc na dalsze części


Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.01.2011 16:52

piotrf napisał(a):Pireneje mają wiele do zaoferowania - czekam więc na dalsze części

Jeszcze trochę się po Ordesie pokręcimy. :) Potem zmiana klimatu, jako że opuścimy góry. Ale wrócimy w nie później tam, gdzie wyglądają zupełnie inaczej...

Pozdrawiam,
Wojtek
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 28.01.2011 20:52

Ta Punta Custodia jest po prostu bajeczna!
Regularny owal- niczym Arena lub górskie Colosseum o równo wyżłobionych bruzdach po boku.
Piękna!

A reszta, palce lizać.

8O 8O 8O 8O 8O 8O :roll:
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 29.01.2011 00:42

Zdecydowanie nie nadążam za Twoimi relacjami :!: :oops:
Ale ile razy mam ochotę na jakieś górskie widoki i opowieści, to wpadam do Ciebie :) bo pewne jest, że zobaczę coś przepięknego... :)

pozdr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.01.2011 19:51

Fatamorgana napisał(a):Ta Punta Custodia jest po prostu bajeczna!

A po jej drugiej stronie... wąwóz Anisclo. 8)

janusz.w. napisał(a):Zdecydowanie nie nadążam za Twoimi relacjami :!: :oops:

No popatrz! A Paweł wyraził przypuszczenie, że się z tą relacją do wakacji letnich nie wyrobię, sugerując w ten sposób, że zbyt wolno akcja się toczy. :lol:

janusz.w. napisał(a):Ale ile razy mam ochotę na jakieś górskie widoki i opowieści, to wpadam do Ciebie :) bo pewne jest, że zobaczę coś przepięknego... :)

Ojej... a miałem zamiar zrelacjonować eskapadę, nie mającą ani krzty górskiego charakteru. I co ja teraz zrobię?..
;)

Pozdrawiam,
Wojtek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.01.2011 20:18

Franz napisał(a):A Paweł wyraził przypuszczenie.....

Nic o nas bez nas :wink: :lol:

Nie da się ukryć, że pirenejskie pejzaże całkiem dobre wrażenie na mnie zrobiły :cool: i lista europejskich miejsc do "zaliczenia" znów się wydłużyła :roll: .
Ale na dokończenie iberyjskich wspomnień masz czas co najmniej do przyszłych wakacji :idea: :wink: :D

Monte Perdido..... please..... :wink:

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.01.2011 20:50

kulka53 napisał(a):Ale na dokończenie iberyjskich wspomnień masz czas co najmniej do przyszłych wakacji :idea: :wink: :D

Juz zdążyłem nadać tej relacji wyższy priorytet (przy czym ta tylko w części jest iberyjska - wiesz, "po obu stronach..."). :P
Ale po tej nastąpią kolejne. :)

kulka53 napisał(a):Monte Perdido..... please..... :wink:

Zanim zejdziemy w doliny - będzie. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 31.01.2011 10:44

Franz napisał(a):
janusz.w. napisał(a):Ale ile razy mam ochotę na jakieś górskie widoki i opowieści, to wpadam do Ciebie :) bo pewne jest, że zobaczę coś przepięknego... :)

Ojej... a miałem zamiar zrelacjonować eskapadę, nie mającą ani krzty górskiego charakteru. I co ja teraz zrobię?..
;)

Pozdrawiam,
Wojtek


Nie masz wyjścia :wink: zamiar musisz zrelacjonować... :wink: :wink: :wink:
(A teraz idę :wink: Korsykę Twoją oglądać :) )

pozdr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 31.01.2011 11:56

janusz.w. napisał(a):A teraz idę :wink: Korsykę Twoją oglądać :)

Byliśmy na niej w tym samym roku. :) Ja tylko nieco więcej uwagi poświęciłem wnętrzu wyspy. :P

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.02.2011 11:57

W miarę zbliżania się do Cotatuero, teren staje się bardziej poszarpany. Spod stóp coraz częściej uciekaja w dół żleby i wąskie rynny.

Obrazek

Obrazek

Natrafiamy na szarotkę. Ba! Na całą szarotkową łąkę...

Obrazek

Obrazek

Poprzez skalne obrywy widać poniżej lekko porośnięte trawą - sprawiające wrażenie poziomego - niższe piętro cyrku Cotatuero. Zastanawiam się, czy jest tych pięter więcej.
Zaś po drugiej stronie kotła - imponujące pionowe obrywy skalne.

Obrazek

Obrazek

Ostatni zakręt na poziomym odcinku ścieżki. Ponad górnymi piętrami Cotatuero - niczym luka po wyrwanym zębie - Brecha de Rolando. Wydaje się już tak dawno, kiedy przez nią przechodziliśmy...

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.02.2011 11:59

Zaczynamy schodzenie. Częściowo przetykanymi kamieniami, trawiastymi stokami, trochę znów po piargu, obsypującym się z łupkowatych ścian. Jesteśmy bacznie obserwowani.

Obrazek

Obrazek

Kozice wydają z siebie niezrozumiałe dla nas dźwięki. Komentują naszą wędrówkę? Ostrzegają, by nie zrywać szarotek?
Może stoją na straży pirenejskiej flory...

Obrazek

Obrazek

Tymczasem... dogania nas Andrzej. I bardzo dobrze!
Wchodzimy na typowy, krasowy teren, gdzie nie widać śladów ścieżki, a i kamienne kopczyki trudne do wychwycenia. Przyda się dodatkowa para oczu.

Obrazek

Obrazek

Udaje nam się utrzymać właściwy kierunek i wkrótce łagodnym żlebem schodzimy na zielony taras.
Irys wskazuje nam kierunek na krawędź tarasu...

Obrazek

Obrazek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 01.02.2011 12:23

Wszystko piękne i dzikie ... i "strażnicy"... i pilnowane "obiekty".
No i oczywiście góry ! 8)

Pozdrawiam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hiszpania - España


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Po obu stronach Pirenejów: spalona ziemia katarów - strona 21
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone