Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Po obu stronach Pirenejów: spalona ziemia katarów

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 08.01.2011 19:52

Mnie to bardziej mury obronne przypomina a nie cyrk.
Ładnie to Pani Ziemia zaprojektowała w tej części świata.

Teraz krótka teoria, na wenie Twoich relacji:
Ziemia jest taka duża, żeby pomieściła wszystkie te cuda,
na odpowiednich wystawach w różnych częściach świata.
W jednym miejscu się po prostu nie da.

Koniec teorii. :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.01.2011 14:01

Crayfish napisał(a):Mnie to bardziej mury obronne przypomina a nie cyrk.

Tiaa... mnie też. :)
Przy moich skłonnościach porównywania potężnych formacji Matki Natury do Skalnych Twierdz :P - mógłbym to miejsce nazwać: "Carriata - barbakan Ordesy". ;)

Crayfish napisał(a):Ziemia jest taka duża, żeby pomieściła wszystkie te cuda,
na odpowiednich wystawach w różnych częściach świata.
W jednym miejscu się po prostu nie da.

Podoba mi się. Nie spojrzałem dotąd na naszą Ziemię, jak na wielką ekspozycję cudów natury...

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 09.01.2011 15:17

Franz napisał(a):
Crayfish napisał(a):Ziemia jest taka duża, żeby pomieściła wszystkie te cuda,
na odpowiednich wystawach w różnych częściach świata.
W jednym miejscu się po prostu nie da.

Podoba mi się. Nie spojrzałem dotąd na naszą Ziemię, jak na wielką ekspozycję cudów natury...


Mnie też się bardzo podoba :)
Niestety życia braknie , żeby wszystkie ciekawe eksponaty zobaczyć swoimi oczami .
Dobrze , że relacje z odwiedzin tych miejsc "wystawy" można poczytać i poogladać .

Za to wielkie dzięki .

Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.01.2011 17:17

piotrf napisał(a):Niestety życia braknie , żeby wszystkie ciekawe eksponaty zobaczyć swoimi oczami .

A ja nadal uważam, że lepiej w ten sposób, niż stanąć i stwierdzić: wszystko już widziałem...
8)

Pozdrawiam,
Wojtek
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 09.01.2011 18:04

Ten Freiburg to.... :) :D :!: :wink:

Same skojarzenia...

:lol:

No no... piękne turnice, oj piękne!
Czekałem na półkę i się doczekałem- vice versa Ty z Anglią... :) :wink:
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 09.01.2011 19:25

Pięknie się zaczyna ... Fajnie będzie jutro wrócić po pracy i odpocząć przy cedeenie :)
pozdrawiam 8)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.01.2011 20:30

Fatamorgana napisał(a):Czekałem na półkę i się doczekałem- vice versa Ty z Anglią... :) ;)

Faja ante portas. :lol:
Za Anglię - Wielkie Dzięki! Twoje informacje będą wykorzystane w terenie. 8)

plavac napisał(a):Pięknie się zaczyna ... Fajnie będzie jutro wrócić po pracy i odpocząć przy cedeenie :)

Cedeen będzie coraz bardziej obrazkowy, a coraz mniej tekstowy. :P
Aura dopisała i nie odmówię sobie przyjemności pokazania pełnej krasy tego miejsca. Ale czy to będzie jutro?.. Wiesz, temu wątkowi przydzielilem najwyższy priorytet i aktualizuję częściej od innych, niemniej pozostałe też mają swoje prawa. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 12.01.2011 16:59

Ruszamy ścieżką w prawo. Prowadzi wprost do kilkusetmetrowego, prawie pionowego obrywu. Jeszcze na najlbiższym filarze widzę drobne wcięcie, którym prowadzi nasz trasa. Co za tym filarem? Czuję radość i podniecenie - jak ja lubię takie miejsca...

Obrazek

Jak zwykle - idę przodem, zostawiając Beacie tę samą możliwość obcowania niemalże sam na sam z górami. Kontroluję jednak stale dystans pomiędzy nami, wyszukując ewentualnych oznak zmęczenia. Oboje mamy prawo je odczuwać po dotychczasowym podejściu. Ale teraz akurat trasa sama stwarza możliwości odpoczynku w trakcie marszu - nie dość że poziomy trawers, to jeszcze ścieżka bardzo wygodna.

Obrazek

Obrazek

Ścieżka prowadzi dalej niż przypuszczałem. Wykorzystana do samego końca została naturalna formacja skalna w postaci wąskiego, poziomego stopnia. Tuż przed lekko tylko zawilgoconym, nadzwyczaj stromym żlebem kończy się jednak wygodny odcinek i ponownie przychodzi nam zmierzyć się ze stawającym dęba stokiem.

Obrazek

Słyszę głosy nad sobą. Zadzieram głowę w górę i widzę kilku wędrowców, którzy też akurat spoglądają w naszą stronę. Oni schodzą i pewnie mają teraz ciekawy widok - wiem, że świetnie wyglądają sylwetki ludzkie na tle wielkich przestrzeni i głębokich otchłani.

Obrazek

Wkrótce i my docieramy na ich wysokość. Okazuje się, że mamy znów łatwiejszy odcinek przed sobą. To znaczy, łatwiejszy w sensie stromizny, gdyż nie ma tu już wygodnej ścieżki. Szlak prowadzi teraz w poprzek zbocza zwykłymi, kamiennymi występami.

Obrazek

Twarze mamy ponownie zwrócone w kierunku zachodnim. Dobrze widać ścieżkę pod nami, natomiast... dostrzegam jakiś ruch ponad ścieżką, na tle pionowego muru niebieskawych skał. Wyciągam aparat i pstrykam fotkę. Widać tych śmiałków?

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 12.01.2011 17:02

Nie? To przybliżę odrobinę ten fragment terenu. Teraz już dobrze ich widać. A więc tamtędy też prowadzi jakaś trasa!

Obrazek

Pokonujemy kolejny stromy stopień, lądując na następnym prawie poziomym odcinku. Tym razem znów wygodna ścieżka nas prowadzi. Mijamy schodzących turystów, a nad nami już coraz bliżej potężna bryła skalna, u stóp której biegnie Faja de las Flores.

Obrazek

Obrazek

Teraz my mamy sylwetki ludzkie na tle głęboko w dole leżącego dna Ordesy. Dystans powiększa się szybko.

Obrazek

Obrazek

Kolejne spojrzenie na Tozal del Mallo, górujący nad Circo de Salarons i stajemy na szerokiej, trawiastej płasience w pobliżu początku żlebu, o który otarliśmy się wcześniej.

- Co tam masz? Ładny widok?
- Chodź, zobacz!

Obrazek

Obrazek

Zatem podchodzę.
Bliskie pionu urwiska, opadające w wąską, głęboką Valle de Ordesa, a po drugiej stronie rozpadliny - analogiczne zerwy, leżącej na południu Sierra de las Cutas.

Obrazek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 12.01.2011 19:36

Franz napisał(a):
Bliskie pionu urwiska, opadające w wąską, głęboką Valle de Ordesa, a po drugiej stronie rozpadliny - analogiczne zerwy, leżącej na południu Sierra de las Cutas.


Piękne te pionowe urwiska , zerwy, pułki itd.

... no ale ta Sierra de ... Wojtek ! - nie przesadziłeś ? ;) :)

Fajnie ... i fajnie, że ciepło ... to i spacer lżejszy w lżejszej odzieży !
Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.01.2011 19:46

Miejsce faktycznie bardzo sympatyczne, warto by o nim pamiętać wybierając się w tamte rejony......
I opalić się można podczas wędrówki :wink: :D

Tylko te 1150 m by je osiągnąć :roll:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 12.01.2011 21:52

Ja pier....niczę :roll:
Muszę sobie to zgrać wszystko na zewnętrzny HDD i kiedyś wrócić do tych tras i fotek. Dla mnie to encyklopedia topowych szlaków i miejsc :!:
Serdecznie pozdrawiam.

P.S.
W rewanżu mogę przesłać niezłą mapkę, bo pamiętam, że masz w planach LEVADY Wojtku :lol:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 13.01.2011 00:12

slapol napisał(a):Ja pier....niczę :roll:
Muszę sobie to zgrać wszystko na zewnętrzny HDD i kiedyś wrócić do tych tras i fotek. Dla mnie to encyklopedia topowych szlaków i miejsc :!:

W najbliższych odsłonach bedzie parę... powietrznych fotek. 8)

slapol napisał(a):W rewanżu mogę przesłać niezłą mapkę, bo pamiętam, że masz w planach LEVADY Wojtku :lol:

Abstrahując od tego, że aktualnie połowa tras jest pozamykana, to prognoza pogody na najbliższy czas sugeruje, by się wyżej niż 500m n.p.m. w ogóle nie wybierać. ;)
Ale jeśli masz coś ciekawego, czego nie ma na ich stronie internetowej - to reflektuję.

Pozdrawiam,
Wojtek
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 13.01.2011 00:20

Ale piękne ociosane ... jak od siekierki ... gdzieniegdzie ... jakby "... tak nagle"
ciekawe, czy nie miałeś kiedyś Wojtek wątpliwości, że to tylko przez "erozję" albo tylko działalność rzeki w dolinie/kanionie. :?:
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 13.01.2011 01:26

No no no ! :)
Matka Natura pokazała po raz kolejny swoją urodę ...
Jak to mówiono za moich harcerskich czasów - Obłęd w ciapki ! :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hiszpania - España


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Po obu stronach Pirenejów: spalona ziemia katarów - strona 18
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone