Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.08.2011 18:36

Potem wracamy do samochodu i podjeżdżamy do muzeum, to za daleko by iść pieszo, a przede wszystkim jest gorąco i szkoda nam czasu. Muzeum jest super nowoczesne, klimatyzowane i bardzo ciekawe, oprócz nas jest trochę osób, m.in. jakaś spora grupa wycieczkowa z przewodnikiem. Warto było zaplanować wizytę w Pelli :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 22.02.2012 11:49 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.08.2011 18:37

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 22.02.2012 11:49 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.08.2011 18:39

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze mała dygresja na temat wody :wink: . Pewnie nikogo to nie zainteresuje, ale dla nas ten fakt był dość istotny... na całym półwyspie Chalkidiki, a przynajmniej w tych miejscach gdzie byliśmy i przy tych drogach, którymi jechaliśmy, nie ma dostępu do ujęć czy źródełek z wodą :? . Stąd nie mieliśmy już żadnych jej zapasów do mycia czy gotowania.... powędrowaliśmy więc do muzealnej toalety gdzie nabraliśmy sobie kilka butelek kranówki. Jak się okazało, niepotrzebnie... na terenach, które potem przyszło nam przemierzać, woda była dosłownie na każdym kroku i w nieograniczonych ilościach :idea: .

c.d.n.
Ostatnio edytowano 22.02.2012 11:50 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 26.08.2011 11:04

mariusz-w napisał(a):
Lidia K napisał(a):Używam mojego ulubionego punktowego i śledzącego.

... ja głównie punktowego !



Mamy 3 przyciski do ustawienia
AE - fotometria (multi, punktowy, średnioważony) MULTI
AF - tryb AF (centralny, wielopunktowy, strefa, śledzenie) CENTRALNY
AF C,S,M - ostrzenie (AF-C -śledzący AF, AF-S - punktowy AF, AF-M -ręczne śledzenie) tu ustawiam śledzący albo punktowy



mariusz-w napisał(a):Ostrość łapię ustawiając ogniskową na "chcianą" i później już tylko ruszanie aparatem
"moja-twoja".
Nie wiem czy jasno się wyrażam, ale ze mnie teoretyk jak z koziej ....... trąba ! :lol:



Reszta przebiega podobnie, ("moja-twoja" oznacza mam ostrość nie mam ostrości :?) tyle, że pomimo moich wysiłków mogę sobie ruszać do aparatem a tam czerwony krzyż czyli nie ma, albo żółty - że niby jest ale co z tego jak ja nie widzę żeby było OK :cry:


Gdybyś wziął mój aparat do ręki i się nad nim popastwił wtedy by się dało rozstrzygnąć dylemat czy działa jak powinien. Wirtualnie jeszcze się nie da. :cry:

Ustawienia AE, AF i AF-C,S,M to jeden problem ale wpływ przesłony na ostrość do jest coś co mi głównie się w fuji teraz nie podoba.

Pokaże 2 zdjęcia zrobione z F8 i F5 (tak exif pokazuje)

Obrazek
To jest OK, gdyby nie problem rozmycia tła. Przy tej przesłonie nie do "zrobienia"


Obrazek


Aparat ustawił sobie F5, ja pewnie chciałam jak największy otwór żeby zobaczyć jak wygląda płaszczyzna ostrości. Nie wiem czy to widać na zmniejszonym zdjęciu. Płaszczyzna przebiega ukośnie a nie w równej odległości od aparatu. Trudno o precyzyjne ostrzenie tego co akurat chcę. Najpierw przesłonę-by mieć chcianą przestrzeń ostrości, ustawiam ogniskową (chciany kadr), potem szukam czy w ogóle jest gdzieś ostrość. No i się zaczyna długie szukanie. W każdym razie zabiera mi to dużo czasu. No ale może mi się tylko tak wydaje, bo przez 2 tygodnie posługiwałam się pentaxem (jednak o wiele szybciej działa AF i zapisywanie) :?
Ostatnio edytowano 20.02.2012 20:54 przez Lidia K, łącznie edytowano 1 raz
Dorota_NS
Croentuzjasta
Posty: 135
Dołączył(a): 20.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dorota_NS » 26.08.2011 11:29

kulka53 napisał(a):I jeszcze mała dygresja na temat wody :wink: . Pewnie nikogo to nie zainteresuje ...


I tu się mylisz, dla mnie to ważna i pożyteczna informacja. I jak najbardziej na czasie. Dziękuję :D
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 26.08.2011 11:30

Lidia K napisał(a): W każdym razie zabiera mi to dużo czasu. No ale może mi się tylko tak wydaje, bo przez 2 tygodnie posługiwałam się pentaxem (jednak o wiele szybciej działa AF i zapisywanie) :?

Czasu to trochę zabiera ... fakt. .. ale bywa z tym różnie ... raz szybciej raz wolniej.
Przy owadach ma to znaczenie.
Gdy mam kłopoty, z czerwonym krzyżykiem ... wyłączam aparat i próbuję raz jeszcze.
Zdarza tak mi się jak przechodzę z gołego obiektywu na Raynoxa lub odwrotnie. Przyzwyczaiłem się ... :wink:
Porównania z innym aparatem nie mam ... "jak się nie ma co się lubi, to się ..." :).
Mnie drażni brak możliwości zastosowania wężyka/pilota ... bywa że przy naciśnięciu migawki gubię chcianą ostrość.
HS-20 ma już tę opcję.

Faktycznie, aby dojść do jakiś konstruktywnych wniosków musielibyśmy zorganizować jakiś plener "hs-owców" z Piotrkiem jako wykładowcą/konsultantem. :) 8)

Ps.
Paweł nam da za to OT !!!
:roll:


Pawle ... ceramika bardzo mi się podoba ! :)


Pozdrawiam.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 26.08.2011 11:45

mariusz-w napisał(a):...plener "hs-owców" z Piotrkiem jako wykładowcą/konsultantem. :) 8)

A "obcych" w charakterze gościa wpuścicie :?: :D

mariusz-w napisał(a):Pawle ... ceramika bardzo mi się podoba ! :)


I ceramika i mozaiki, w ogóle fajne muzeum.

pzdr :wink:
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 26.08.2011 11:59

mariusz-w napisał(a):
Lidia K napisał(a): W każdym razie zabiera mi to dużo czasu. No ale może mi się tylko tak wydaje, bo przez 2 tygodnie posługiwałam się pentaxem (jednak o wiele szybciej działa AF i zapisywanie) :?

Czasu to trochę zabiera ... fakt. .. ale bywa z tym różnie ... raz szybciej raz wolniej.
Przy owadach ma to znaczenie.
Gdy mam kłopoty, z czerwonym krzyżykiem ... wyłączam aparat i próbuję raz jeszcze.
Zdarza tak mi się jak przechodzę z gołego obiektywu na Raynoxa lub odwrotnie. Przyzwyczaiłem się ... :wink:
Porównania z innym aparatem nie mam ... "jak się nie ma co się lubi, to się ..." :).
Mnie drażni brak możliwości zastosowania wężyka/pilota ... bywa że przy naciśnięciu migawki gubię chcianą ostrość.
HS-20 ma już tę opcję.

Faktycznie, aby dojść do jakiś konstruktywnych wniosków musielibyśmy zorganizować jakiś plener "hs-owców" z Piotrkiem jako wykładowcą/konsultantem. :) 8)



To już co nieco wyjaśnia.
Ty to masz anielską cierpliwość ja ją czasem gubię jak tę ostrość.

A co do spotkania jestem za. :D
Może się zgramy wszyscy z możliwymi terminami w październiku czy w na początku listopada albo dopiero wiosną bo wtedy jest więcej możliwości fotografowania roślin. Tomku, bez Ciebie to niemożliwe, zapraszamy Cię już na przewodnika po roślinnej krainie. :D
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 26.08.2011 12:18

Lidia K napisał(a):
To już co nieco wyjaśnia.
Ty to masz anielską cierpliwość ja ją czasem gubię jak tę ostrość.


Nie chciałabyś słyszeć co głośno myślę jak mi się tak dzieje. :twisted:
Dobrze, że w lesie przeważnie sam jestem ! :lol:

Lidia K napisał(a):.... albo dopiero wiosną bo wtedy jest więcej możliwości fotografowania roślin. Tomku, bez Ciebie to niemożliwe, zapraszamy Cię już na przewodnika po roślinnej krainie. :D

Oczywiście !!! :lol:

Pozdrawiam.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 26.08.2011 12:20

Ja się na wykładowcę nie nadaję ... :(
I co ja tam się znam ... Trochę to przy portretach kombinuję.

A to ustawienie, to bym zrobił:

AE fotometria - punktowy
AF tryb AF - centralny
AF C,S,M - śledzący


Z tym, że to trzeba jeszcze zadbać o światło i odległość tła od przedmiotu.

No, niestety, kompakty tak mają, że trzeba pokombinować trochę,
za to relacja cena/zysk, wychodzi w nich sympatyczniej, niż w lustrze.

A spotkanie i owszem, tyle, że dla mnie to dwa dni drogi, często zmieniając konie :D

Niemniej, chodzi mi po głowie wakacyjne odwiedzenie Sudetów, wiec kto wie, kto wie ... ;)

Pawle ... ceramika bardzo mi się podoba !!!







PS Kurcze, wy macie jakieś krzyżyki?
Muszę sprawdzić, bo ja nie pamiętam, żebym coś takiego miał.

U mnie pika, jak złapie ostrość :D
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 26.08.2011 12:47

kulka53 napisał(a):Obrazek


Jak patrzę na to zdjęcie to mi się pewna reklama auta przypomina... :wink:
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 26.08.2011 12:54

weldon napisał(a):Ja się na wykładowcę nie nadaję ... :(
I co ja tam się znam ... Trochę to przy portretach kombinuję.

A to ustawienie, to bym zrobił:

AE fotometria - punktowy
AF tryb AF - centralny
AF C,S,M - śledzący


Z tym, że to trzeba jeszcze zadbać o światło i odległość tła od przedmiotu.

No, niestety, kompakty tak mają, że trzeba pokombinować trochę,
za to relacja cena/zysk, wychodzi w nich sympatyczniej, niż w lustrze.

A spotkanie i owszem, tyle, że dla mnie to dwa dni drogi, często zmieniając konie :D

Niemniej, chodzi mi po głowie wakacyjne odwiedzenie Sudetów, wiec kto wie, kto wie ... ;)

PS Kurcze, wy macie jakieś krzyżyki?
Muszę sprawdzić, bo ja nie pamiętam, żebym coś takiego miał.

U mnie pika, jak złapie ostrość :D


Od końca zacznę, też pika gdy dźwięki chcę słyszeć. A czerwona ramka świeci na środku ekraniku gdy nie może złapać ostrości.

Jak zdecydujesz się na Sudety to nie w ten weekend no i nie we wrześniu, bo my już na 99% jesteśmy przygotowani psychicznie na wyjazd. Ostatnie przygotowania w ten weekend.
Może wymyślimy coś tak w "pośrodku" by droga była krótsza niż dwa dni
:?


Chyba dokładnie to ostatnio testowałam punktowy i śledzący.
Z ustawieniami jest tak, że dla makro trzeba by AE - punktowy, a dla pozostałych np 30x multi albo lepiej średnoważony.

Ciężkie jest życie amatora pstrykacza :wink:


Jak Ty się nie nadajesz wykładowcę to zaczynam mieć wątpliwości czy ja się nadaję na pojętną i rozumną uczennicę. :oops: :? :wink:
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 26.08.2011 13:03

Jacek S napisał(a):
Jak patrzę na to zdjęcie to mi się pewna reklama auta przypomina... :wink:


Mnie nie, bo rzadko przyglądam się reklamom. :wink:

To zdjęcie mi się bardzo podoba. Gdyby ten jeden koleś się na mnie wpatrywał zamiast w ścianę jak wszyscy pozostali wysłałabym zdjęcie na konkurs WPF. :wink:

Ściana ma nieliczne resztki pokolorowane przed 2400 lat. Rzadko można oglądać zabytki antyczne w kolorze bo przez ten czas całkowicie wyblakły. I nam się wydaję że królował biały kolor kolumn i wnętrz. Okazuję się, że wprost przeciwnie, malowano wszystko intensywnie i barwnie.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 26.08.2011 13:06

:D :D

Nie, ja to trochę już przyszły rok planuje, bo chcemy odświeżyć trochę nasze relacje z Polską, tylko tak na raz to się nie da.

Tak kombinowałem, żeby trochę w Augustowskie czy Suwalskie, a może nawet do którejś z republik podjechać, a drugą część przeznaczyć na to, co Danusia pokazuje i trochę po Sudetach pojeździć ... Albo po Podbeskidziu ... Albo po Bieszczadach :D

Wszędzie bym pojechał :D
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 26.08.2011 13:06

Lidia K napisał(a):Może wymyślimy coś tak w "pośrodku" by droga była krótsza niż dwa dni
?

Uwzględniając Mariusza to "pośrodku" gdzieś w okolicach Poznania chyba będzie :D No może bliżej Konina. :?:
Macro koparek można by porobić. :lol:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 171
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone