Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Łódź do turystyki przybrzeżnej

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
terenowiec
Croentuzjasta
Łódź do turystyki przybrzeżnej

Nieprzeczytany postnapisał(a) terenowiec » 20.09.2009 22:58

Witam Was serdecznie po urlopowej przerwie. W dziale tym wiele się pisze o różnych przydatnych elementach związanych z wypoczynkiem wodnym. Wydaje mi się jednak, że uwzględniając piękne wybrzeże Chorwaci i charakterystykę jej linii brzegowej z sporą ilością wysepek i zatoczek, nie ma wątku, w którym poruszono by temat o który chciałbym Was zapytać i się Was poradzić. Co jest Waszym zdaniem najlepsze? Sprawa o którą pytam w zasadzie na forum nie była poruszana jednoznacznie. Chodzi mi mianowicie o typy łodzi (nawet nie konkretne modele), które najlepiej nadają się do morskiej turystyki przybrzeżnej. Oczywiście, każdy ma swoje oczekiwania i każdy inaczej rozumie turystykę przybrzeżną.
Moje pytanie zrodziło się z tego, że w lipcu kupiłem Ponton BRIGA 380 Baltik i do tego 15 konny silnik (pisałem o tym w wątku: forum/viewtopic.php?t=14035&postdays=0&postorder=asc&start=990). Mój "gumiok" ma kategorię C, czyli teoretycznie może nim pływać na falach do 4 metrów i sile wiatru do 6 stopni Beauforta. Teoretycznie... Jednak w rzeczywistości przy fali powyżej 1 metra o ślizgu nie ma mowy (tak trzepie), iż w rachubę wchodzi tylko pływanie w wyporze 4 - 5 węzłów. A jak wiadomo mała prędkość to niebezpieczeństwo zbyt długiego pozostawania na wodzie i narażania się na pogarszające się warunki (nadciągającą borę!!!). To moim zdaniem średni zestaw do przybrzeżnej turystyki morskiej.
Wracając do tematu. Jakie zatem typy łodzi byłyby najlepsze uwzględniając:
1. Pływanie po Adriatyku w strefie przybrzeżnej
2. Turystykę jednodniową bez nocowania
3. Dużą dzielność morską, która pozwoli przetrwać niespodziewane załamanie pogody - bardzo ważne
4. Jednostka nie musi być szybka - wystarczy max 20 - 25 węzłów
5. Zakładając, że absolutnie nie będzie wykorzystywana do uprawiania sportów wodnych (narciarze, koła, spadochrony).
6. Przeznaczona do 4, najwyżej 6 osób.
6. Cena niezbyt wygórowania 15 - 30 tysięcy za łódź używaną i trochę więcej za nową.
Jeszcze w lipcu myślałem, że jesienią sprzedam ponton i zastąpię go 5 - 6 metrowym RIB-em. Jednak od tego czasu spotkałem chyba z 6 różnych osób (plus kilka w Chorwacji ) z różnych środowisk wodniackich, które z osobna odradzały mi kupno RIBA, twierdząc, że do turystyki morskiej z małymi dziećmi (bo to mój przypadek) to się on nie nadaje. Czy mieli rację? Jeżeli tak, to co w takim razie proponujecie? Nie chcę uczyć się na własnych błędach - portfelu i kupować co miesiąc inny zestaw!
bogdan63
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) bogdan63 » 21.09.2009 07:42

witam, jestem 34 który to czyta ale za to pierwszym, który odpowiada, z tym że nie wiem co kupić...
pozdrawiam.
mottom
Cromaniak
łódź

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 21.09.2009 11:58

terenowiec - teraz nie pora na czytanie tylko na pisanie :) - czekamy na Twoją relację z tegorocznych wakacji :wink:

a tak w temacie - nie napisałeś (a przynajmniej ja nie doczytałem), co oznacza "turystyka przybrzeżna" ?
Konkretnie -
1.) czy mieszkać planujesz w jednym "stałym" miejscu i wypływać bez bagaży w różne kierunki,
2.) czy na tej łodzi mają się zmieścić wszystkie bagaże i po dopłynięciu "gdzieś" chcesz szukać noclegu - np. kwatery lub kempingu (żeby nie spać na łodzi).

Generalnie wariant 2 jest trudny do realizacji bez łodzi kabinowej - czasami można nie znaleźć kwatery...... (a w grę wchodzą przecież dzieci :? )
Żeby spełnić wariant 1 - niewielki RIB jest chyba jednak najlepszy, najdzielniejszy, najtańszy .... - "prawdziwe" jachty motorowe będą dużo droższe (i z reguły mają kabinę :idea: )

Jeżeli jednak masz możliwość zakupu łodzi (stać Cię :oops: ) oraz miejsce na jej przechowywanie (i dobre auto do transportu), to do "turystyki z dziećmi" (nie ważne czy wariant 1 czy 2) poszukaj czegoś z kabiną (zawsze się przyda niewielki dach nad głową). RIB jest faktycznie bardziej pomyślany do zabawy lub pracy w ciężkich warunkach niż do "turystyki"
D1ALVARO
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) D1ALVARO » 21.09.2009 12:10

terenowiec - co tu dużo rozmawiać pisać itp największą dzielność morską na fali będzie miał rib i nie ma tu dyskusji. nie będę oryginalny i polecę Ci riba minimum 5,2m z 60km silnikiem. będzie to już uniwersalny zestaw do wszystkiego i nie zje Cię finansowo tak jak duża 6m łódź z ponad 100 konnym silnikiem. tylko że na takiego riba musisz liczyć 35 - 40 tysięcy - i to nie nowego bo np z 2 - 3 letnim silnikiem.
terenowiec
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) terenowiec » 21.09.2009 12:31

Mottom pisać lubię i dlatego na razie nie piszę relacji, bo bedzie ona dokładna i konkretna, a to wymaga czasu, którego niestety po urlopie nie mam (jeszcze nawet nie przeniosłem i nie obrobiłem zdjęć z wyjazdu). Wcześniej myślałem właśnie o RIB-ie, ale każdy osobiście spotkany motorowodniak bardziej od RIB-a poleca mi motorówkę. Dlaczego?
A ha mottom, przez turystykę rozumiem załadowanie się w bazie do łodzi, popłyniecie 10 - 100 km i powrót do bazy. Bagaże, to tylko takie na te kilka godzin pływania: (kanapki, picie, paliwo, ubrania, aparaty, mapy, lornetki itp.). Z reguły jest tego u mnie 30- 60 kg, czyli prawie kolejna osoba.
mottom
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 21.09.2009 13:03

terenowiec napisał(a):Wcześniej myślałem właśnie o RIB-ie, ale każdy osobiście spotkany motorowodniak bardziej od RIB-a poleca mi motorówkę. Dlaczego?

Nie wiem jakich motorowodniaków osobiście spotykasz :) -
Może te Wasze spotkania są zbyt krótkie i nie wyjaśniasz im wszystkich swoich oczekiwań (na forum jest na to więcej czasu i każde zdanie można dziesięć razy przemyśleć/przedyskutować :idea: )

terenowiec napisał(a):popłyniecie 10 - 100 km i powrót do bazy.

Jak dla mnie - to spora różnica w płynięciu 10 lub 100 km (autem na lądzie te różnice nie są tak znaczące jak na wodzie, a zwłaszcza na fali). Do 10 kilometrów to możesz popłynąć spokojnie swoim pontonem (trochę powyżej też :roll: ), ale żeby płynąć 100 km w jedną stronę z dziećmi - chyba nie możliwe w ramach "turystyki jednego dnia" (i bez kabiny).
terenowiec
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) terenowiec » 21.09.2009 13:35

Właśnie pontonem wybrałem się z Uglianu na Kornaty (o czym bedę pisał w relacji) i był to dystanst blisko 100 km. Zajęło mi to 8 godzin samego płynięcia. Trochę dużo, chodź dzieciaki zniosły to idealnie. Niestety, przy doskonałych warunkach ponton i tak jest za wolny (17 - 19 km/h). To jak na warunki morskie moim zdaniem predkość niewystarczająca.
mottom
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 21.09.2009 14:01

terenowiec napisał(a):Właśnie pontonem wybrałem się z Uglianu na Kornaty (o czym bedę pisał w relacji) i był to dystanst blisko 100 km.

normalnie chapeau bas :oops: (więc jednak można....... :roll: )

terenowiec napisał(a):Zajęło mi to 8 godzin samego płynięcia. (17 - 19 km/h)

Czyli te 100km to chyba w obie strony (myślałem, że w jedną :? ) ?
smoki3
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) smoki3 » 21.09.2009 15:45

Wszystkie moje posty stopniowo wycofuję z forum. Koniec pisania na tych kartach. Do czasu pozytywnych zmian jeśli kiedykolwiek tu wystąpią. smoki3
Ostatnio edytowano 20.05.2019 18:35 przez smoki3, łącznie edytowano 1 raz
bogdan63
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) bogdan63 » 21.09.2009 18:39

witam, przypomniałem sobie jak ogladałem taką fajną łajbę chyba z 20 metrów długości super silniki ekstra pare setek koni w środku drewno i takie bajery że łeb peka ale jak sie dokładnie chciałem przyglądnąc to ochrona - chyba ruscy mnie zaczeła gonić tak że ledwo uciekłem a jeden nawet strzelił ale nie wiem czy nie trafił czy to ślepaki były bo mi sie nic nie stało,
pozdrawiam.
MorskiPas
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 21.09.2009 19:28

terenowiec napisał(a):Właśnie pontonem wybrałem się z Uglianu na Kornaty (o czym bedę pisał w relacji) i był to dystanst blisko 100 km. Zajęło mi to 8 godzin samego płynięcia.

Ja pierdziu, twardziel z Ciebie. Ja kiedyś przymierzałem się do wycieczki z Korczuli na Mljet ale wymiękłem. Mój Wiking jeździł szybciej od Twojego, ale bałem się tego, że jak mi się cokolwiek z silnikiem stanie to zostaną wiosełka, albo telefon do przyjaciela. Na wiosełkach dymać taki kawał to raczej awykonalne, a "przyjaciel" ludzi ratuje za friko, ale za ratowanie sprzętu słono sobie liczy.

Kiedyś zadałem podobne do Twojego pytanie, tylko mnie interesowało czy jest możliwe pogodzenie pływania z mieszkaniem na łódce, ale tak, żeby waga zestawu łódka-przyczepa nie przekroczyła 750kg. Nie uzyskałem odpowiedzi, bo chyba takie rzeczy to tylko w Erze :wink:

pozdrav k
niedzwiedz40
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) niedzwiedz40 » 22.09.2009 22:35

hah w Erze :) no ja własnie planuje coś takiego , ponton lub rib 4,5m sterówka z tyłu i cały przód platforma do opalania i spania , nad całością rozkładany namiot , wygód tu nie będzie ale do przygody wystarczy
MorskiPas
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 23.09.2009 14:20

niedzwiedz40 napisał(a):hah w Erze :) no ja własnie planuje coś takiego , ponton lub rib 4,5m sterówka z tyłu i cały przód platforma do opalania i spania , nad całością rozkładany namiot , wygód tu nie będzie ale do przygody wystarczy

To bardziej survival niż turystyka :wink:

Czy zamierzasz na tym spać? Jeśli tak to gdzie, bo w marinach wyjdzie pewnie drożej niż na kwaterze, w portach miejskich niewygodnie i jakoś tak głupio spać wśród przechodniów, a na kotwicy niezbyt bezpiecznie?

W pontonie o długości 4,5 metra w środku jest ok. 110-120 cm szerokości, a to dla 2 osób trochę mało do wygodnego spania. Wiem, bo spałem w pontonie nakrytym plandeką na parkingu w drodze do Chorwacji.

pozdrav K
weldon
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.09.2009 14:46

MorskiPas napisał(a):Wiem, bo spałem w pontonie nakrytym plandeką na parkingu w drodze do Chorwacji.

Samotnie? To by wyjaśniało niewygody ... :D

pzdr
bogdan63
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) bogdan63 » 24.09.2009 07:21

...a ja "spałem" wygodnie na jeszcze węższym łóżku ale nie powiem gdzie i kiedy bo czasem żona czyta to forum...
pozdrawiam
Następna strona

Powrót do Plaże i Adriatyk. Żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie ...

reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019