Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kuny najlepiej z bankomatu?

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
chilli
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 06.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) chilli » 11.08.2013 12:30

Witia dlaczego wprowadzam w błąd? Przecież to matematyka :roll:
Wg dzisiejszych kursów:
1. Kupując euro w pl płacę kurs wg sprzedaży za 1000 zł mam 237 Euro
2. Sprzedając euro w Cro dostaję kuny wg kursu skupu czyli 1771 kun (http://www.ehrvatska.pl/informacje/kursy-walut.html)
3. W cro za 1000 pln dostanę w kantorze 1785 kun a w Pl 1597 (kurs wg http://kantory.pl/kantory/ )

Jeśli widzisz błąd to proszę wskaż go.

Co do zakupu euro za apartament to absolutnie popieram, lepiej mieć je przy sobie, ale tu chodzi o wyliczenia na kuny.

I nikt to nikomu nie każe liczyć na urlopie, to moje przeliczenia (ex-bankowca) :wink:
witia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 895
Dołączył(a): 19.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) witia » 11.08.2013 14:59

Nie czepiam się czystej matematyki :)
Chodzi o to, że napisałeś tak jakby zakup euro w Polsce był największym błędem. A różnica według wczorajszych kursów to dokładnie 6 kun na 100 euro :)
100 euro kupione wczoraj w kantorze to 422 zł - za te 100 euro masz w chorwackim banku 747 kun
422 złote zamienione w chorwackim banku dają 753 kuny
6 kun to tak "na okrągło" 3,6 PLN. Czy to rzeczywiście takie nieszczęście :?:
Nawet nie biorę pod uwagę, że przy zakupie powyżej 500 euro i przy obecnej tendencji każdy kantor opuści do 4,21.
A to już daje różnicę 4 kuny czyli ok. 2,4 PLN :)
Proporcjonalnie do wydatków wakacyjnych są to "oszczędności" raczej śmieszne i nikomu nie powinny psuć ani rujnować urlopu :) . Można by się ewentualnie zastanowić czy podróżowanie z walutą bardziej uniwersalną (euro) nie jest nieco wygodniejsze (Austria, Słowenia). Ale to oczywiście w przypadku wyboru między opcjami "euro czy złotówki". Karta w takim wypadku sprawę upraszcza.
A co do metod (karta, euro, czy PLN) to, moim zdaniem, należy przyjąć, że są one w zasadzie równoważne. Różnice symboliczne. Każdy niech robi jak mu wygodniej :). Jedźcie, wydajcie, nie kombinujcie :) . To są WAKACJE :)
PS.
Mi w tym roku bank przeliczył po 0,58. Wymiana euro na kuny dała przelicznik 0,57 (tego samego dnia). Euro było kupowane po 4,31.
To tak dla ciekawostki :)
faziolot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 606
Dołączył(a): 18.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) faziolot » 11.08.2013 15:22

A mnie na ten przykład wyszło tak w tym roku, że wg przelicznika bankowego taniej mnie kosztowały kuny ze ściany niż płatność kartą (różnice oczywiście niewarte przytoczenia :wink: ).
Analizując tegoroczne wydatki stwierdzam, że od przyszłego roku przestanę zwracać uwagę na te wszystkie kalkulacje, a będę brał pod uwagę wygodę.
Pozdrav
algirdas
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 211
Dołączył(a): 20.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) algirdas » 11.08.2013 16:13

Poprawcie mnie, bo być może się mylę. Jadę pierwszy raz, czytam różne wątki i w zasadzie to doszedłem do prostego wniosku. Brać walutę w jakiej się płaci, a nie zastanawiać się nad pierdołami typu zarobek 2 groszy. Po co sobie komplikować wyjazd i stwarzać sztuczne problemy??? Tak więc zabieram Euro na spanie i winietę, kartę na paliwo i autostradę oraz wymieniam resztę na kuny. Proste? Proste. :) Od lat tak planuję wyjazdy i w życiu nie przyszło by mi do głowy, by rozkminiać akcje typu: "a może wezmę więcej eurasów, wymienię na jeny, ruble, a na koniec na kuny, bo mogę przyciułać 24,69 zł w skali całego urlopu". niektórzy zachowują się jakby planowali emigrację, a nie wywczas :D
e4r5t
Globtroter
Posty: 42
Dołączył(a): 21.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) e4r5t » 11.08.2013 16:35

faktycznie nie doczytałem do końca:D Okazało się że PKO jednak też posiadam i pani powiedziała mi, że płacąc kartą czy wypłacając z bankomatu od użytej kwoty pobierają 2% prowizji:/ więc nie wiem czy się opłaca
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 11.08.2013 16:36

algirdas napisał(a):Tak więc zabieram Euro na spanie i winietę, kartę na paliwo i autostradę oraz wymieniam resztę na kuny.

Winiety za kartę.
chilli
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 06.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) chilli » 11.08.2013 16:59

algirdas napisał(a):Poprawcie mnie, bo być może się mylę. (....) niektórzy zachowują się jakby planowali emigrację, a nie wywczas :D


:roll: Czy ktoś kto zadaje pytanie może liczyć na odpowiedź? odpowiedź a nie morały :roll: PS. Mało tych kun kupujesz skoro zaoszczędzić udało się niecałe 25 pln 8O (joke)

Każdy niech robi jak uważa, jadąc na urlop wogóle nie zastanawiam się ile zabrać ze sobą "kieszonkowego", bo kupuje tyle euro ile potrzebuje na app. plus awaryjne 200-300, do tego mam 3tys.pln bo tyle mogę dziennie wypłacić z bankomatu, gdyż juz zabraknie złotówek mamy karty. Pewnie gdyby nie mój małż wydałabym 2x więcej, bo 5-ta torebka czy 8 para butów na wyjeździe przecież się przyda :wink: Jestem na miejscu to na bieżąco wymieniam w kantorze albo wypłacam z bankomatu. Zakupy to rzecz jasna kartą. Po powrocie nawet mi do głowy nie przychodzi podliczanie wydatków i przeliczanie na wszelkie sposoby, bo mam juz ręce pełne roboty :wink: Ale teraz przed wyjazdem i to jeszcze w niedzielę mam troszkę spokoju i mogę sobie policzyć ... bla, bla, bla
algirdas
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 211
Dołączył(a): 20.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) algirdas » 11.08.2013 17:54

Bocian napisał(a):
algirdas napisał(a):Tak więc zabieram Euro na spanie i winietę, kartę na paliwo i autostradę oraz wymieniam resztę na kuny.

Winiety za kartę.


Słusznie :)
sirmariano
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 28.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) sirmariano » 11.08.2013 19:41

Hej.

Powiedzcie mi lepiej skąd wy takie tanie kuny bierzecie w Polsce (kurs 0,57-0,57). Ewentualnie może jest ktoś z Opola lub okolicy kto poda mi w jakim kantorze dają tyle bo najtaniej widziałem 100 kun za 62zł a to kurs złodziejski przy tych waszym (chociaż są i 66zł)
algirdas
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 211
Dołączył(a): 20.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) algirdas » 12.08.2013 13:42

:oops: Muszę posypać głowę popiołem. Postanowiłem przeliczyć sobie to i owo i wyszło mi, że jednak warto zabrać ojro i wymienić na miejscu. Różnica w kursie okazała się tak znaczna, że byłbym głupi, gdybym postąpił tak, jak pisałem wcześniej. Różnica to prawie 10% (na plus wymiany E na kuny w Cro). Przy ilości kasy, którą zwykle się wymienia daje to konkretny pieniądz.
Ostatnio edytowano 12.08.2013 16:08 przez algirdas, łącznie edytowano 1 raz
mirasowski
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 537
Dołączył(a): 19.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirasowski » 12.08.2013 13:54

Najlepiej mieć kartę MasterCard Debit Gold PayPass w mBanku i masz ze wszystkich bankomatów i płatności kartą na całym świecie za darmo. No już nie do końca za darmo, po ostatniej zmianie regulaminu i tabeli opłat i prowizji mBanku płacisz tylko 5zł miesięcznie. Po powrocie do kraju możesz usunąć usługę wypłata ze wszystkich bankomatów za darmo.
http://www.mbank.pl/indywidualny/karty/ ... index.html
algirdas
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 211
Dołączył(a): 20.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) algirdas » 12.08.2013 14:04

Mam inteligo, i użyję jej do tankowania i opłat za autostrady w Cro. W razie potrzeby jest taka opcja jak "Bankomaty bez granic" za 4zł/m-ąc i też za free wypłaty i takie tam pierdoły. Wolę mieć papier w ręku na wywczasie, jestem tradycjonalistą, widzę ile mi zostało :D
e4r5t
Globtroter
Posty: 42
Dołączył(a): 21.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) e4r5t » 12.08.2013 19:15

Dzwoniłem dzisiaj do ing, mbank, pko, millenium i wszędzie za wypłacanie z bankomatu jest prowizja 2-3% ale nie mniej jak 5-9zł następnie płacąc kartą jest podwójne przewalutowanie z tego co pamiętam z zł na euro i euro na kuny, więc nie wiem taniej nie wyjdzie kupić kuny i trochę euro w PL? ewentualnie samo Euro i wymienić na kuny tam?
sirmariano
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 28.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) sirmariano » 12.08.2013 20:19

mirasowski napisał(a):Najlepiej mieć kartę MasterCard Debit Gold PayPass w mBanku i masz ze wszystkich bankomatów i płatności kartą na całym świecie za darmo. No już nie do końca za darmo, po ostatniej zmianie regulaminu i tabeli opłat i prowizji mBanku płacisz tylko 5zł miesięcznie. Po powrocie do kraju możesz usunąć usługę wypłata ze wszystkich bankomatów za darmo.
http://www.mbank.pl/indywidualny/karty/ ... index.html


Czemu najlepiej?

W przypadku transakcji bezgotówkowych i wypłat gotówki, dokonanych w walucie innej niż waluta rozliczeniowa, mBank, pobiera dodatkowo prowizję za przewalutowanie transakcji w wysokości do 3% wartości transakcji

a taki bzwbk pobiera 2,8% - różnica niewielka ale jednak jest :)
nlock
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 342
Dołączył(a): 20.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) nlock » 12.08.2013 22:30

e4r5t napisał(a):Dzwoniłem dzisiaj do ing, mbank, pko, millenium i wszędzie za wypłacanie z bankomatu jest prowizja 2-3% ale nie mniej jak 5-9zł następnie płacąc kartą jest podwójne przewalutowanie z tego co pamiętam z zł na euro i euro na kuny, więc nie wiem taniej nie wyjdzie kupić kuny i trochę euro w PL? ewentualnie samo Euro i wymienić na kuny tam?


Lepiej wyjdzie kupić Euro lub płacić (gdzie sie da) kredytową :)
Jak kupisz Euro po 4.2 zł i sprzedaż w Cro w banku po 7.43-7.44, to kuna wychodzi ok.0,565 :mrgreen:
Transakcje MasterCardem z PKO BP rozlicza mi po ok. 0.572-0.577.
Córa wybrała ze ściany (konto pierwsze w PKO BP - w zeszłym roku bankomaty za 0 i bez prowizji, było ok.) - teraz już tak różowo nie jest. Dołożyli prowizję za przewalutowanie i wyszło po 0,599 :!:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Kuny najlepiej z bankomatu? - strona 19
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone