Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Krótki wypad w okolice Międzyzdrojów ...

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
kkra
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 790
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kkra » 11.08.2009 21:36

Jeziorko turkusowe jak zwykle piękne, a fotki z mewami niezwykle urokliwe:)
czekam na cd......
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 13.08.2009 15:39

kkra napisał(a):Jeziorko turkusowe jak zwykle piękne, a fotki z mewami niezwykle urokliwe:)
czekam na cd......


Już nadrabiam zaległości. :lol:
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 13.08.2009 15:57

Pora na ostatni spacer. Kierunek - Lubin. Wjazd do Lubina zdobi mało efektowna budowla zwana wiaduktem.

Obrazek



Jaki wiadukt, skoro z jednej i z drugiej strony są jakieś pagórkowate knieje i nic poza tym? Wybudowano toto w 1937 roku. Może więc miał to być Łuk Triumfalny postawiony z okazji wizyty Fuhrera w Lebben, tym bardziej że, jak wiadomo hitlerowcy chętnie sięgali po wzory klasyczne? :wink:
A może to nieszczęśliwie rozpoczęta jakaś Wielka Budowla Socjalizmu - w końcu socjalizm międzynarodowy (internacjonalizm) niewiele się różni od socjalizmu narodowego (nazizm) - jeden wart drugiego. Zasięgnąłem więc języka i prawda okazała się tyleż budująca, co smutna. W miejscu, gdzie obecnie znajduje się Jezioro Turkusowe wydobywano, jak już wspomniałem kredę. Materiał ten był transportowany wózkami szynowymi właśnie przez nasz wiadukt do jednej z największych w Europie cementowni usytuowanej nad brzegiem jez. Wicko Wielkie. Dziś po tej trasie nie ma nawet śladu, a po cementowni pozostały tylko jakieś nędzne ruiny, pośród których straszą nielegalne wysypiska śmieci.

Obrazek


Obrazek


Obrazek




Najlepiej zachowana część cementowni zagospodarowana przez firmę rybacką.

Obrazek



Zniszczenia wojenne? No, niezupełnie. Niemcy ustąpili pozostawiając całe ustrojstwo w dobrym stanie. To nasi wyzwoliciele - niezwyciężona Armia Czerwona - wywieźli, co się dało z maszyn i sprzętu jako łup wojenny, a całą resztę, mszcząc się na niewinnych murach za swoje krzywdy (?) wysadzili w powietrze. Wg moich informatorów cały dobytek załadowano na 7 jednostek pływających, ale wszystkie statki po wypłynięciu zatonęły w Bałtyku. Czy zbombardowali ich Niemcy, czy taki był stan techniczny owych statków - tego już nie udało mi się dociec.
No cóż, zwycięzców niestety nikt nie sądzi. Podobnych historii jest sporo. Po tej pozostał łuk powitalno - pożegnalny na miarę Lubina.

Obrazek
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 13.08.2009 18:19

I jeszcze parę ciekawostek. Fabryka cementu powstała w 1855 roku. Przez blisko 100 lat Lubin był miejscowością ważniejszą, niż Międzyzdroje. Sporo sklepów, dwa kina, restauracje z dancingami, plaża nad jez. Wicko Wielkie. Fabryka posiadała 150 mieszkań robotniczych, dom dla wdów, sale spotkań, bibliotekę.
Dwanaście lat po wojnie usłyszano tu jeszcze kilka wybuchów. To Andrzej Wajda realizował kilka scen "Kanału".

Dla zainteresowanych bardzo ciekawa lektura: odnaleziony niedawno Statut Fabryki Cementu w Lubinie z 1857 roku:

http://www.naszewycieczki.pl/content/view/222/47/



Zostawiamy już te niezbyt radosne tematy - ruiny, Armię Czerwoną i cement.
W Lubin idziemy!

Tu już nie ma żadnych ruin.

Obrazek



Coś przykuło moją uwagę:

Obrazek


Nie wiem, czym szczególnym zasłużyli się geodeci, że ich mianem nazwano ulicę. Nie można tu wykluczyć żadnej możliwości, nawet tej, że nazwano ją na cześć Janusza. :lol:



Jedna z ważniejszych instytucji w Lubinie.

Obrazek



Gaszenie ognia dzisiaj wygląda podobnie, jak na tej pięknej rzeźbie: używa się w tym celu zazwyczaj wody.

Obrazek

Z tym, że kiedyś, jak widać szło im to jakby łatwiej. :lol:


Mamy do zaliczenia jeszcze dwa punkty widokowe na Wsteczną Deltę Świny - jeden położony nieco niżej, a drugi na wzgórzu Zielonka, już w granicach Wolińskiego Parku Narodowego. W pierwszym z wymienionych miejsc odkryto grodzisko

Obrazek


Obrazek

i coś tam ryją w ziemi, ale na skarby mi to nie wygląda.

Obrazek



Widok na deltę i 44 wyspy jest dość niecodzienny:

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek



Obok jedno z gospodarstw. Z tej perspektywy wygląda raczej nietypowo.

Obrazek
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107660
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 13.08.2009 18:32

jan_s1 napisał(a):Coś przykuło moją uwagę:

Obrazek

Nie wiem, czym szczególnym zasłużyli się geodeci, że ich mianem nazwano ulicę. Nie można tu wykluczyć żadnej możliwości, nawet tej, że nazwano ją na cześć Janusza. :lol:


Wędrował człowiek z łatą

Przez wiele ścieżek, dróg

I taszczył niwelator

By pomiar zrobić mógł

Ref: Niech żyje geodezja

Polskiej nauki kwiat

Niech żyją geodeci

Niech żyją nam 100 lat


Po szczeblach wiedzy właził

I zmęczył się już fest

O knajpę też zawadził

Wszak geodetą jest

Ref: Niech żyje geodezja

Polskiej nauki kwiat

Niech żyją geodeci

Niech żyją nam 100 lat


Bo jeszcze tak nie było

I tak nie może być

A żeby geodeta nie miał

Już za co pić

Ref: Niech żyje geodezja

Polskiej nauki kwiat

Niech żyją geodeci

Niech żyją nam 100 lat


Obrazek
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 14.08.2009 16:29

W drodze na Zielonkę wkraczamy na teren Wolińskiego Parku Narodowego.

Obrazek



Jak to zwykle u nas użytkowanie Parku wiąże się z różnymi ograniczeniami. Jedno z nich wzbudziło we mnie szczególnie ambiwalentne odczucia. Jest nim zakaz wprowadzania psów na teren Parku. Dobrze, że nie posiadam żadnego czworonoga, bo cóż miałbym mu powiedzieć uwiązując go na skraju lasu, stanowiącego granicę Parku, zmuszony do odbycia dalszego spaceru bez mojego towarzysza? Powiedziałbym mu prawdę:
- Widzisz, przyjacielu, musisz tu zostać, bo nasi panowie posłowie z ul. Wiejskiej uznali, że psy w odróżnieniu od ludzi stanowią zbyt poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego.
Całe szczęście, że parlamentarzyści chorwaccy nie podzielają fobii swoich polskich kolegów. Gdyby tak było, nie zobaczylibyśmy na naszym forum wielu pięknych relacji ze św. Jurka, bo chłopcem do bicia byłby tym razem nie pies, lecz samochód, a ile osób zdecydowałoby się wgramolić na tę górkę korzystając wyłącznie z par excellence własnego środka transportu, czyli nóg?

Podejście na szczyt mierzący całe 81 m. npm

Obrazek



Kto chce, niech czyta:

Obrazek



Zadaliśmy sobie trochę trudu, więc rzućmy okiem, bo to już ostatnie spojrzenie na te ciekawe tereny.

Obrazek


Obrazek[/img]
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 14.08.2009 16:36

Nasza w sumie bardzo udana wycieczka dobiegła końca. Jeśli tu i ówdzie pojawiły się w opisie jakieś drobne złośliwości, to muszę Was zapewnić, że żywię dla tych terenów zdecydowanie więcej ciepła i życzliwości. Pewnie jeszcze nie raz tam zagościmy. Leszcz czeka! :lol:

:papa: :hut: :papa:
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 19.08.2009 20:15

I nadrobiłam zaległości :D Zresztą bardzo przyjemne zaległości z przymrużeniem oka i szczyptą historii w tle :D

pozdrawiam
:D
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 20.08.2009 20:21

Tymona napisał(a):I nadrobiłam zaległości :D Zresztą bardzo przyjemne zaległości z przymrużeniem oka i szczyptą historii w tle :D

pozdrawiam
:D


Ja zaległości będę chyba nadrabiał w listopadzie.
Ludzie tyle piszą (sporo relacji naprawdę smacznych), że nie nadążam.
Ma to ten plus, że wolę czasem przeczytać wszystko od razu. Przynajmniej nie miesza mi się obiad w Makarskiej z kolacją w Trogirze. :lol:

Również pozdrawiam.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 20.08.2009 21:15

Dzięki za odświeżenie wiadomości :) o tamtejszych okolicach (przy okazji trochę nowych miejsc też zobaczyłam :wink: ), które nawidziłam raz ostatni jakieś 16 (?) lat temu... Częściej mi się zdarzają krótkie wizyty w bardziej wschodniej części naszego wybrzeża, więc taka wirtualna wycieczka była jak znalazł :D
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 20.08.2009 22:07

Janie, bardzo fajna relacja, pełna ciekawostek. Dzięki Tobie pospacerowałam znowu po Międzyzdrojach, które odwiedziłam miesiąc temu :) Dziękuję też za pokazanie urokliwego Turkusowego Jeziorka, które pamiętam z pobytu na koloniach :D

Pozdrawiam :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 20.08.2009 22:38

jan_s1 napisał(a):Wjazd do Lubina zdobi mało efektowna budowla zwana wiaduktem.

Obrazek

Jaki wiadukt, skoro z jednej i z drugiej strony są jakieś pagórkowate knieje i nic poza tym?


:)
A co powiesz na takie dziwo?:

Obrazek

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 21.08.2009 07:43

Wojtek, nie Trzymaj nas w niewiedzy - gdzie to? Też w Lubinie?
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 21.08.2009 14:38

JacYamaha napisał(a):Wojtek, nie Trzymaj nas w niewiedzy - gdzie to? Też w Lubinie?

Ten endemit rośnie w lesie na granicy Katowic, Tych i Mikołowa. Ode mnie na rowerze - kwadrans. :)

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
mutiaq
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1892
Dołączył(a): 19.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mutiaq » 21.08.2009 20:45

Bardzo miło mi się czytało i oglądało, dzięki :)
Pozdrówka!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Krótki wypad w okolice Międzyzdrojów ... - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone