Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bałkańska pętla

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 19.12.2010 21:07

Krzychooo napisał(a):@Aldonka
"Waszym" wynajętym czy na stałe? 8O Jeśli na stałe, to zazdroszczę. Jeśli wynajętym, to w sumie też - pięknie tam!

Nasi przyjaciele mają go na własność, a my tam od kilku lat co roku spędzamy wakacje :)
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 19.12.2010 21:14

Jeśli można coś dodać to jeśli chodzi o Mali Ston i owoce morza to tylko Kapetanova Kuća... :)
Aguha
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 875
Dołączył(a): 27.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aguha » 19.12.2010 22:18

Krzychooo napisał(a):Obrazek
Domki stoją przy zatoczce...


A zatoczkę dalej jest Borak :D
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 19.12.2010 22:20

@Aldonka
Też bym chciał mieć takich znajomych ;).

@Bocian
Przechodziliśmy koło tej restauracji, o której wspominasz. Następnym razem - oby nadszedł - porównam. Jak wspominałem, nie jestem ekspertem od owoców morza, więc trudno mi oceniać, ale - moim skromnym zdaniem - "Vila Koruna" też jest w porządku.
mkm
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5455
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkm » 19.12.2010 22:30

Aguha napisał(a):
Krzychooo napisał(a):Obrazek
Domki stoją przy zatoczce...


A zatoczkę dalej jest Borak :D


Z tym że nie na pewno :wink:
Aguha
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 875
Dołączył(a): 27.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aguha » 19.12.2010 22:36

A co? Bo ja to wszędzie Borak widzę. To gdzież on, za którą górą, za którą rzeką? :wink:
mkm
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5455
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkm » 19.12.2010 22:42

Przecież to proste ... za Potocine :wink:
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 20.12.2010 10:03

Krzychooo napisał(a):"Vila Koruna" też jest w porządku.

Nie zauważyłem jak mnie policjanty wyprowadzali... :):) 8) 8)
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 21.12.2010 01:49

@Bocian
Policja Cię wyprowadzała? A co, napiwku nie zostawiłeś? :D
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 21.12.2010 02:19

Obłożony mapami, przewodnikami i wskazówkami dojazdu planuję wycieczkę. Początkowo pewne było tylko to, że jedziemy do Dubrownika. Niestety, w takich chwilach odzywa się głód nowości i podróżnicza zachłanność. No bo skoro już będziemy tak daleko, to może warto by skoczyć do Czarnogóry, przecież nigdy tam nie byliśmy. No dobra, do Zatoki Kotorskiej to tylko kawałeczek... Ale, ale... Być w Czarnogórze i nie zobaczyć podobno bardzo ładnej Budwy? No, niech będzie, podjedziemy. Parę kilometrów za Budwą jest Sveti Stefan, na zdjęciach wygląda interesująco. Yyy, no cóż, skoro to tylko parę kilometrów... W przewodniku Pascala napisano, że wyjątkowo piękny jest też Kotor. Jeśli tak piszą... A jakie malownicze widoki na Zatokę Kotorską z górskiej drogi wiodącej od Cetinje... Stop :!: Niestety, to tylko jednodniowy wypad, nie da się. Ech, urlopowe dni powinny być 48-godzinne. No nic, mimo wszystko spróbujemy!

Zrywamy się o nieludzkiej jak na wakacje porze, koło 5 rano. Jest wyraźnie chłodniej, niewielkie zachmurzenie - czyli w sumie dobrze, zwiedzanie w upale bywa męczące. Opuszczamy Peljesac i wjeżdżamy na Jadrankę, by po niecałych dwóch godzinach od wyruszenia z Orebica minąć tabliczkę z napisem "Dubrownik". Mam przy sobie mapę i wskazówki dojazdu na wzgórze Srd, oczywiście od jakiegoś dobrego człowieka z cro.pl. Nie wjeżdżamy do centrum "perły Adriatyku", tylko mijamy je, by przy wyjeździe z miasta skręcić w lewo na miejscowość Bosanka. Potem szybko pniemy się w górę stromą i przede wszystkim wąską - ale asfaltową - drogą. Na szczęście co kilkaset metrów rozmieszczone są mijanki. Zerkam co jakiś czas na morze i ukazujące się co chwilę znane z widokówek czerwone dachy. Rany boskie, jaki widok! Wjeżdżamy na szczyt wzgórza, gdzie ze zdumieniem odkrywam, że istnieje już alternatywa do tego samochodowego wjazdu: kolejka linowa (czytałem o planach jej odbudowania, ale nie wiedziałem, że to już).
9.1.jpg

Widok na bardziej współczesną część Dubrownika

9.2.jpg

Stacja górna kolejki linowej

9.3.jpg

Krzyż na wzgórzu Srd

9.4.jpg

Z jednej strony morze, z drugiej góry w Bośni
Ostatnio edytowano 03.09.2014 23:35 przez Krzychooo, łącznie edytowano 1 raz
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 21.12.2010 02:52

Jest wciąż dość wcześnie, jesteśmy tu sami, więc możemy bez przeszkód hasać po zniszczonych zabudowaniach, zerkać na Adriatyk i otoczone murami cudo. Ech, niby naoglądał się człowiek zdjęć, niby wiedział, czego się spodziewać, a mimo to widok ten mnie masakruje - chciałoby się siąść i w oszołomieniu gapić godzinami. Oczywiście w milczeniu, bo nagle jakby brakuje słów. Co powiedzieć? Że tutaj "ładnie"? "Pięknie"? Przecież te nadużywane na co dzień słowa nie są w stanie opisać czegoś, co wykracza poza stosowaną dotychczas skalę. Dobrze, że są takie chwile, że są takie miejsca, w których język staje się bezsilny. Aparat fotograficzny zresztą też (chyba żadne zdjęcie nie wyrazi tego bezmiaru powietrza i wody). I jeszcze refleksja: jaki barbarzyńca mógł - właśnie z tego wzgórza - bombardować to miasto niespełna 20 lat temu? Wprawne oko zauważy dwa typy dachówek - podobno te intensywniej czerwone wstawiono w miejsce zniszczonych bombami dachów.
9.5.jpg

Adriatyk i jego perła

9.6.jpg

Rzadki widok: puste mury i ulice

9.7.jpg

Dubrownik i wyspa Lokrum

9.8.jpg

Droga z Bosanki, niżej Jadranka, po prawej wzgórze Srd
Ostatnio edytowano 03.09.2014 23:37 przez Krzychooo, łącznie edytowano 1 raz
sroczka66
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2566
Dołączył(a): 25.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sroczka66 » 21.12.2010 08:43

Krzychooo napisał(a):...Ech, niby naoglądał się człowiek zdjęć, niby wiedział, czego się spodziewać, a mimo to widok ten mnie masakruje - chciałoby się siąść i w oszołomieniu gapić godzinami...


Pięknie to napisałeś... :)
siwuniaa84
Autostopowicz
Avatar użytkownika
Posty: 4
Dołączył(a): 20.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) siwuniaa84 » 21.12.2010 10:17

Melduje się na forum. Czytam :D I chę jeszcze :lol:
Katarinka
Croentuzjasta
Posty: 186
Dołączył(a): 13.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarinka » 21.12.2010 10:56

Aż łezka w oku się kręci... jeszcze "parę" miesięcy i też to poczujemy...
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 21.12.2010 11:04

Katarinka napisał(a):Aż łezka w oku się kręci... jeszcze "parę" miesięcy i też to poczujemy...


Czyli będziemy mieli Oci boje Jadrana :wink: :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Bałkańska pętla - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone