Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bałkańska pętla

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Bałkańska pętla 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 09.10.2012 22:51

Wreszcie wracamy na asfalt i zmierzamy w stronę Czarnogóry. Ładnie, zielono, dziko, w dole rzeka Drina (powstaje z połączenia dwóch innych rzek: Pivy i Tary, całkiem niedaleko stąd, przy granicy, koło miejscowości Hum i Šćepan Polje).
Obrazek

Skały przy drodze coraz wyższe.
Obrazek

Troszkę miejscowego folkloru. Spośród dwóch części kraju, który zaraz opuścimy, terytorium Republiki Serbskiej sprawia wrażenie biedniejszej i bardziej zaniedbanej niż Federacji Bośni i Hercegowiny (ale nie wiem, czy to reguła).
Obrazek

Przed granicą w Šćepan Polje droga staje się bardzo kręta i wąska, czasami też brakuje asfaltu.
Obrazek

W oddali już chyba pojawiają się szczyty pasma Durmitor, znak, że Montenegro tuż, tuż.
Obrazek

I w końcu jest! Drewniany most, o którym czytałem w relacjach, przerzucony nad Driną. Po jednej stronie BiH, po drugiej już Czarnogóra. Most wąski, ruch wahadłowy, parę minut musimy odstać.
Obrazek

Miła niespodzianka, zniesiono tzw. opłatę ekologiczną, którą płaciło się do niedawna za wjazd na terytorium Czarnogóry. 10 euro zostaje w kieszeni. Sprawdzają paszporty (dowody osobiste) i Zieloną Kartę.
Obrazek

Na moście. Żegnaj, Bośnio! Witaj, Czarnogóro!
Obrazek
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005
Re: Bałkańska pętla 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 10.10.2012 09:05

Pierwszy raz jechaliśmy tym mostem w 2004 roku. Ten odcinek za mostem.............fajnie będzie go znowu zobaczyć.
8)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Bałkańska pętla 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.10.2012 10:20

kaszubskiexpress napisał(a):Pierwszy raz jechaliśmy tym mostem w 2004 roku.

My w 2005 :cool:
A potem jeszcze 2 razy.
To jedno z najpiękniejszych miejsc w jakich kiedykolwiek byłem.

Ale, że po bośniackiej stronie wciąż jeszcze są szutrowe kawałki, to mnie zaskoczyło :)
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Bałkańska pętla 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 10.10.2012 20:15

Zgadzam się. To niezwykle malowniczy kawałek Bałkanów. Fantastyczna trasa.

Tych szutrowych kawałków po bośniackiej stronie jest tylko parę. I krótkich.
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Bałkańska pętla 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 10.10.2012 20:16

PIVSKO JEZERO

Plan podróży przez Czarnogórę nie powstał spontanicznie. W którejś relacji na forum przeczytałem opis ciekawej, fantastycznie widokowej trasy prowadzącej z granicy bośniacko-czarnogórskiej, przez PN Durmitor, do Žabljaka. O, taki. Punkt A to przejście graniczne Šćepan-Polje, B to wioska Trsa, C - Žabljak. Trasa liczy zaledwie 75km, ale nie nastawiajcie się na błyskawiczne przemieszczenie się pomiędzy wskazanymi punktami.
Obrazek

Najpierw jedziemy drogą poprowadzoną kanionem rzeki Pivy (hmm, Drina, Piva... czy tylko mnie się jednoznacznie te nazwy kojarzą? ;)). Wykute w zboczach skalistych gór tunele...
Obrazek

...mosty...
Obrazek

...przerzucone nad płynącą kilkadziesiąt metrów niżej Pivą.
Obrazek

Nawierzchnia bardzo dobra, uważać trzeba tylko na leżące na asfalcie, osypujące się z gór kamienie.
Obrazek

Zaledwie 10km od granicy na rzece Pivie ustawiono wielką zaporę, za którą zaczyna się Pivsko Jezero. W pobliżu zapory kilka budynków, wielkie słupy energetyczne...
Obrazek

...ciężki sprzęt.
Obrazek

A to sama zapora i wręcz nieprawdopodobnie turkusowe wody Pivskiego Jezera.
Obrazek

Przez kolejne kilkanaście kilometrów jedziemy wzdłuż niego. Niezwykle malownicza okolica!
Obrazek

Zatrzymujemy się na krótką sesję zdjęciową. Raz...
Obrazek

...dwa...
Obrazek

...trzy.
Obrazek

Z wody wystają gdzieniegdzie skaliste wysepki (przed powstaniem zalewu pewnie pagórki).
Obrazek

Zachęcam dziewczyny do zejścia na koniec tego małego cypla, niestety, nie chcą ;).
Obrazek

Po lewej widać jeden z wielu tuneli, dalej drogę, którą wreszcie dojeżdżamy...
Obrazek

...do przerzuconego nad jeziorem mostu.
Obrazek

Kawałek za mostem znajduje się ciekawy monastyr, niestety, zmuszeni jesteśmy go odpuścić - słońce zaczyna się już powoli chować za zalesionymi wzgórzami, a do Žabljaka jeszcze kawałek.
Obrazek

O, tam teraz pojedziemy.
Obrazek
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Bałkańska pętla 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 10.10.2012 20:16

Skręt do Parku Narodowego Durmitor (jak i na Trsę) dobrze oznakowany. Droga zaczyna się tunelem.
Obrazek

Powoli zaczynamy się wspinać. Droga jest niesamowicie malownicza. Dziesiątki nieoświetlonych tuneli, ostrych zakrętów, a w dole raz po raz pojawia się jezioro.
Obrazek

Czasem skały wręcz wiszą nad głową. Nie ma zbyt wielu miejsc, w których można by bezpiecznie zaparkować. Pobocza niemal nie ma.
Obrazek

Zatrzymujemy się więc sporo wyżej.
Obrazek

Po lewej widać kilka tuneli, którymi przed chwilą przejeżdżaliśmy.
Obrazek

Most już daleko pod nami, za nim miasteczko Plužine.
Obrazek

Przed nami Durmitor!
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005
Re: Bałkańska pętla 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 10.10.2012 20:45

Krzychooo napisał(a):Obrazek


W tym miejscu zdjęcie obowiązkowe. :wink:
Obrazek
8)
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Bałkańska pętla 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 10.10.2012 21:04

O, linię ciągłą namalowali :).
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005
Re: Bałkańska pętla 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 10.10.2012 21:06

Krzychooo napisał(a):O, linię ciągłą namalowali :).

Bo moje to z 2006 roku. :wink:
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Re: Bałkańska pętla 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 10.10.2012 21:41

Ja tu do tej pory cicho siedzę... :oops: :wink:
Świetnie się czyta relację :!: Zdjęcia też świetne :!:
Ja już doskonale znam i tą drogę i te mosty i tamę... Genialnie to wygląda :!: Ale jeszcze na własne oczy nie widzieliśmy. Coś czuję, że w przyszłym roku trzeba będzie zmodyfikować :wink: drogę do/z Cro i zobaczyć te cuda :!:

pozdr
Basiulinek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4400
Dołączył(a): 10.07.2006
Re: Bałkańska pętla 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Basiulinek » 10.10.2012 22:28

Jessssssuuuuuuu jak pieknie :!:

Pokazuj Krzysiu dalej , to moze nasze trasy nareszcie pozmieniamy (?) ;)
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Bałkańska pętla 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 10.10.2012 22:40

janusz.w. napisał(a):Ja już doskonale znam i tą drogę i te mosty i tamę... Genialnie to wygląda :!: Ale jeszcze na własne oczy nie widzieliśmy.


Też tak mam :). Parę ciekawych miejsc w Chorwacji wciąż przede mną (jak Sveti Ilija czy Sveti Jure), ale przez to, że wielokrotnie o nich czytałem i oglądałem stamtąd zdjęcia, też mógłbym powiedzieć, że znam je doskonale. Podejrzewam, że niewiele mnie tam chyba zaskoczy, ale konfrontowanie oczekiwań z rzeczywistością jest całkiem przyjemne.

Basiulinek napisał(a):Pokazuj Krzysiu dalej , to moze nasze trasy nareszcie pozmieniamy (?) ;)


Zmieniaj, Basiu, zmieniaj :). Ja znam już prawie na pamięć trasę Kraków-Budapeszt-Zabrzeb-Sveti Rok-Jadran i - jako że bardzo ją lubię - długo nie mogłem się przekonać do trasy przez Bośnię. Ale po tegorocznym wypadzie na pewno nie żałuję.

Pozdrawiam
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Bałkańska pętla 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 11.10.2012 00:08

Znalazłem fajny filmik z przejazdu trasą, o której piszę (tyle że motocyklista jechał w kierunku przeciwnym). Nawet na ekranie robi wrażenie: Klik.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004
Re: Bałkańska pętla 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 11.10.2012 13:43

Krzychooo napisał(a):Dzięki serdeczne. O ile sobie dobrze przypominam, to właśnie Twoje piękne fotki pokazane w którejś relacji skłoniły mnie do zakupu HS-a 8).

kulka53 napisał(a):To wszystko przez Mariusza. Podpisuję się :wink: :cool:

... ale żeście pamiętliwi ! ;)

janusz.w. napisał(a):Zdjęcia też świetne :!:

... są super ! 8)

Pozdrawiam
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Bałkańska pętla 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 11.10.2012 23:29

mariusz-w napisał(a):
janusz.w. napisał(a):Zdjęcia też świetne :!:

... są super ! 8)


Dzięki :).

Muszę dodać, że na pokładzie był jeszcze całkiem niezły kompaktowy Sony DSC-HX7V, który obsługiwała Ewka.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Bałkańska pętla - strona 73
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone