Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub Miłośników Półwyspu Pelješac

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 19.10.2013 21:00

Przecież weekend jeszcze trwa :) Nie powiedziałam wszak, który to weekend :D

Brakuje mi czasu, to jednak wymaga nieco poświęcenia, pogrzebania w zdjęciach których mam sporo i które zżarło mi z serwera i muszę wgrać na nowo.

Edit.
W przygotowaniu Orebić
Ostatnio edytowano 19.10.2013 21:08 przez Aldonka, łącznie edytowano 1 raz
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 19.10.2013 21:06

Aldonka napisał(a):Przecież weekend jeszcze trwa :) Nie powiedziałam wszak, który to weekend :D

Brakuje mi czasu, to jednak wymaga nieco poświęcenia, pogrzebania w zdjęciach których mam sporo i które zżarło mi z serwera i muszę wgrać na nowo.

Damy radę ;)
jara
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8000
Dołączył(a): 24.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jara » 19.10.2013 21:17

Aldonka napisał(a):Przecież weekend jeszcze trwa :) Nie powiedziałam wszak, który to weekend :D

Brakuje mi czasu, to jednak wymaga nieco poświęcenia, pogrzebania w zdjęciach których mam sporo i które zżarło mi z serwera i muszę wgrać na nowo.

Edit.
W przygotowaniu Orebić


Posiadam trochę zdjęć z Orebića, z tego roku. Za drobną opłatą mogę użyczyć. :smo:
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 19.10.2013 21:26

To ja coś wrzucę na szybko ;)
Flagowo...
Obrazek
Obrazek
Podwodowo...
Obrazek
I autoportret :)
Obrazek
(magarac iz Kune :) )
jara
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8000
Dołączył(a): 24.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jara » 19.10.2013 21:30

Bocian napisał(a):I autoportret :)


Nie poznaję Kolegi :mrgreen:
rysiek_r74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2017
Dołączył(a): 27.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) rysiek_r74 » 19.10.2013 21:32

Aldonka napisał(a):Przecież weekend jeszcze trwa :) Nie powiedziałam wszak, który to weekend :D

Brakuje mi czasu, to jednak wymaga nieco poświęcenia, pogrzebania w zdjęciach których mam sporo i które zżarło mi z serwera i muszę wgrać na nowo.

Edit.
W przygotowaniu Orebić


No to zaczynamy:
- kościół w Orebić
o_kosciol.jpg


- najlepsze lody
o_lodziarnia.jpg
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 19.10.2013 21:37

Bocian napisał(a):To ja coś wrzucę na szybko ;)
Flagowo...
Obrazek
Obrazek
Podwodowo...
Obrazek
I autoportret :)
Obrazek
(magarac iz Kune :) )


Autoportret to wyżej czy niżej? :wink: :wink:
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 19.10.2013 21:38

rysiek_r74 napisał(a):- kościół w Orebić

Župna crkva Marije Pomoćnice kršćana.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 19.10.2013 21:40

baunty napisał(a):
Autoportret to wyżej czy niżej? :wink: :wink:

Niżej oczywiście :)
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 19.10.2013 21:45

Orebić

Orebić - gmina i miasteczko portowe położone jest na Półwyspie Pelješac, w jego południowejczęści u stóp góry Sv. Ilija mającej 961 metrów (Ilija-Eliasz). Góra ta chroni mieszkańców przed zimnymi wiatrami wiejącymi od północy, stąd w tej miejscowości jest zawsze cieplej niż np. na pobliskiej wyspie Korculi. Miasteczko zamieszkuje około 1500 mieszkańców i jest to największa miejscowość turystyczna na półwyspie Pelješac. Położone wśród pięknych starych winnic, drzew figowych i cytrusowych, lasków piniowych jest świetną miejscowością do zatrzymania się na dłużej i do spędzenia urlopu. Orebić oferuje: zakwaterowanie, wynajmowanie łódek, rowerów wodnych, rowerów, samochodów, boiska tenisowe, szkółkę surfowania i nurkowania, imprezy folklorystyczne, wieczory dalmatyńskie, muzea (pomorskie i klasztor Franciszkanów). Możliwość codziennych wycieczek do Dubrovnika, na Hvar, Ston (hodowla małż), do Medżugorje, Mostaru, Splitu i na Mljet (Park Narodowy).

Gmina składa się z 14 osad (stan na 2006): Donja Banda, Kućište, Kuna Pelješka, Lovište, Nakovanj, Orebić, Oskorušno, Pijavičino, Podgorje, Podobuče, Potomje, Stanković, Trstenik, Viganj.

Nad miastem jest wzniesienie z kościołem Gospa od Angela i klasztorem Franciszkanów z 1470 roku, w którym mieści się muzeum. Kościół zbudował w stylu gotyckim budowniczy Mihoč Radišić pochodzący z Dubrownika. Ze wzgórza rozpościera się jeden z najładniejszych widoków nad Adriatykiem – na Korčulę i okoliczne wyspy.

Orebić ma bogate tradycje żeglarskie. Najbardziej znanymi budynkami kamiennymi w tym mieście są: Pałac Stowarzyszenia Marynarzy, Pałac Muzeum Marynarzy i Pałac Sądu.

Mapa Pelješaca

Broszura o Pelješacu

Mapa Orebića

Broszura o Orebić
Ostatnio edytowano 19.10.2013 21:47 przez Aldonka, łącznie edytowano 1 raz
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 19.10.2013 21:45

Bocian napisał(a):
baunty napisał(a):
Autoportret to wyżej czy niżej? :wink: :wink:

Niżej oczywiście :)


będzie kłopot z dobraniem maski do nurkowania :wink:
jara
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8000
Dołączył(a): 24.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jara » 19.10.2013 21:46

Wieczorem
Załączniki:
DSC01902 [1600x1200].JPG
Pora lansu
rysiek_r74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2017
Dołączył(a): 27.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) rysiek_r74 » 19.10.2013 22:41

klasztor Franciszkanów
o_klasztor.jpg


ołtarz
o_klasztor1.jpg


widok na Korcule od klasztoru
o_klasztor2.jpg
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 20.10.2013 22:44

To może mała wycieczka do pomnika pomordowanych mieszkańców Pijavicino. Ofiary IIWŚ, zamordowane przez członków pułku Crna Legija.
Obrazek
Przewodnikiem był nasz Ivo, jego dundo Antun Kačić zginął podczas tej akcji...
Obrazek
Podchodzi sie od strony winiarni po drugiej strony tunelu. Z Borka należy pojechać autem, zostawić je i drzeć z buta :) Później należy po nie wrócić :mrgreen:
Obrazek
Potomje.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Wycieczkowaliśmy we czwórkę ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pomnik pomordowanych. Osoby wybrane z Pijavicino zapędzono na ten szczyt i tu rozstrzelano. Część ludzi próbowała uciekać lecz nikomu sie nie udało. Ciała odnaleziono po kilku dniach, ptaki wskazały miejsce... Tam gdzie jest pomnik był faktyczny grób ofiar. Po wojnie kości ekshumowano i przeniesiono na cmentarz do Kuny.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Droga powrotna był cięższa niż do góry :) Cała ta ścieżka to tzw Drga Osłów którą przez dziesięciolecia dostarczało sie na grzbietach magarców towar na druga stronę góry. Także ludzi do berby. Teraz ścieżka mocno zarosła i czasem trzeba było się przedzierać przez krzaczory. Problem stanowią także siatki niedopuszczające muflony do winorośli. Po dziesięciu pobytach wreszcie w czasie tej wycieczki zobaczyłem te skubańce :lol:
Obrazek
Na koniec upragniony wodopój ;) To Sokal, pies gospodarzy. Dzielnie straszył dla nas muflony :)
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 20.10.2013 23:09

Wow, dzięki Sławek. Pokazałeś miejsce o którym nie miałam pojęcia, że istnieje. Jakkolwiek straszne i tragiczne warto się nad nim pochylić. Pewnie nie prędko uda mi się tam dotrzeć, chyba że zamieszkam u Waszych gospodarzy :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Klub Miłośników Półwyspu Pelješac - strona 25
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone